Dědečkův deník

Dědečkův deník

Jedním z výchozích bodů knihy, mapující období let 1880–1953, je deník válečného zajatce Josefa Bačovského, který jako rakouský domobranec prošel několika těžkými bitvami 1. světové války a poté padl do ruského zajetí. V něm prožil mimořádnou anabázi, během níž proputoval křížem krážem tehdejší Rusko od Sibiře přes Pet... celý text

Jedním z výchozích bodů knihy, mapující období let 1880–1953, je deník válečného zajatce Josefa Bačovského, který jako rakouský domobranec prošel několika těžkými bitvami 1. světové války a poté padl do ruského zajetí. V něm prožil mimořádnou anabázi, během níž proputoval křížem krážem tehdejší Rusko od Sibiře přes Petrohrad k Bílému moři za severní polární kruh a odtamtud na jih ke Kaspickému moři, na Kavkaz, do Baku... Zajetím však zasahování takzvaných velkých dějin do jeho života teprve začalo. Jeho česko-německá rodina se musela vyrovnávat s novými poměry po vzniku Československa, s hospodářskou krizí 30. let. Vesnice, v níž žil, se stala dějištěm nacistického puče na podzim roku 1938, za 2. světové války si v ní zřídil koncentrační tábor Oskar Schindler, v roce 1945 se tam utábořila Rudá armáda. Část rodiny se po válce dostala do divokého odsunu. Po únoru 1948 turbulence pokračovaly. Kniha, kterou připravila k vydání zkušená publicistka Libuše Koubská, nabízí čtenářům obraz dramatických a rozhodně nikoliv černobílých dějin běžných lidí, jejich názorů, snažení, nadějí, zklamání, tragédií i pozitivních odkazů. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323310/dedeckuv-denik-vCb-323310.jpg 52
Žánr:
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
bookcase
24. května

Skvělé vyprávění o nelehké minulosti. Mám ráda tyhle rodinné střípky, vzpomínky na minulost a popis života několika generací jedné rodiny. Klidně by to mohlo být delší a víc do hloubky :). Doporučuju.

werous9584
04. května

Krásná kniha plná dějin a příběhů obyčejných lidí. Dojemné osudy a strasti rodiny samotné autorky, jíž se (ne)přímo dotýkají události, zdánlivě, na pozadí českých a světových dějin.
Vím, že se, z hlediska mainstreamových žánrů, nejedná o knihu příliš vyhledavanou. Ale všem, kteří rádi stráví příjemné, někdy bolestné, chvíle nad knihou, její přečtení vřele doporučuji.
Autorce děkuji za rozhovor v ČRo, díky němuž jsem se o knize dozvěděla.
"Osud se rozjel, aby s tím už nikdy nepřestal..."