DádazPrahy Online DádazPrahy komentáře u knih

Some facts on Britain: vysokoškolská príručka pre filozofické fakulty vysokých škôl a vysoké školy ekonomické Some facts on Britain: vysokoškolská príručka pre filozofické fakulty vysokých škôl a vysoké školy ekonomické Jean Ruppeldtová

Učebnice britských reálií z roku 1985, dnes už neaktuální.

20.03.2021

Malování - Tapetování - Nátěry Malování - Tapetování - Nátěry kolektiv autorů

Taková "kuchařka" pro řemeslníky - přehledné, srozumitelné, rady doplněny mnoha barevnými fotografiemi. Přiznám se, že jsem podle této knihy nic nedělala a ani to nemám v úmyslu (dokonce ani nevím, kde se u mně doma kniha vzala), ale dovolím si hodnotit kladně.

20.03.2021

Domácí kuchařka 75 klasických receptů Domácí kuchařka 75 klasických receptů Ivana Veruzabová

Tahle kuchařská kniha tradičních receptů české a slovenské kuchyně se opravdu povedla. Díky srozumitelným popisům pracovního postupu krok za krokem je vhodná i pro méně zkušené kuchařky. Líbí se přehledná grafická úprava (každý recept na samostatné stránce, hezké barevné fotografie hotového pokrmu, ale i dvě až tři názorné fotografie pracovního postupu, např. pletení vánočky nebo plnění španělských ptáčků). Recepty jsou obvykle uvedeny pro 4 porce, tj. vhodné pro rodinné vaření. Recepty jsou přehledně řazeny do kapitol v logickém sledu (polévky - předkrmy - ryby a maso - sladká a bezmasá jídla - dezerty).Najdete zde dobře známá tradiční česká i slovenská jídla, která asi všichni známe, ale asi málokdo umíme opravdu dobře připravit. Kniha zcela splnila moje očekávání (snad mne jen překvapilo, že tu není recept na velikonoční mazanec, který já za českou klasiku určitě považuji).
Pokud máte rádi tradiční poctivě připravená jídla spíše než experimenty v kuchyni, tuto kuchařku určitě doporučuji.

03.03.2021 5 z 5

Englich fotil – Suchý vzpomíná Englich fotil – Suchý vzpomíná Jiří Suchý

Dobové fotografie přibližují raná léta divadla Semafor- hry, účinkující i zákulisí. Je docela škoda, že fotografie nejsou pro lepší přehled datovány uvedením roku. Fotograf zachytil tváře osobností a momenty ze života divadla. Tato knížka se tak stává cennou obrazovou kronikou doby, kterou již nenávratně odvál čas.
Fotografie, doprovázené stručným a vtipným komentářem pana Suchého, se mi líbí. Knihu doporučuji všem, kdo se zajímají o divadlo Semafor i o kulturní život šedesátých let.
Ačkoliv chválím obsah knihy, nevyhovuje mi její netypický, zbytečně velký formát, který je "nešikovný" do ruky ke čtení i k uložení do domácí knihovničky.

22.02.2021 4 z 5

Kopa historek ze života Jaroslava Haška Kopa historek ze života Jaroslava Haška Antonín Bouček

Historky (nepochybuji o tom, že pravdivé) ukazují Jaroslava Haška z poněkud jiné stránky než jako váženého spisovatele ze školních hodin literatury - jako flamendra s poněkud drsným humorem.
Pokud se Vám útlá knížka dostane do ruky, stojí za přečtení, pokud jste ji nečetli, troufám si říci, že jste zase o kolik nepřišli.

19.02.2021 3 z 5

Lidské momenty Lidské momenty Edward M. Hallowell

Zajímavé čtení, které vede k zamyšlení a upozorní nás na prosté životní pravdy. Určitě stojí za přečtení - doporučuji.
(Z knihy jsem si pořídila stručné výpisky - pokud má někdo zájem,pošlu).

19.02.2021 5 z 5

Veselá pražská říkadla Veselá pražská říkadla Jaroslav Hloušek

Náhodně objevený "poklad" z antikvariátu.
Kniha obsahuje 15 říkadel, která přivádějí čtenáře do prvorepublikové Prahy. Tématy říkadel jsou známá místa ("Prašná brána", "Petřínská rozhledna", "Letná") i lidé v Praze ("Dopravní strážník", "Zmrzlinář", "Rybáři u Libně").
Myslím, že knize přidávají na hodnotě a půvabu hezké ilustrace Josefa Weniga, známého autora starých pohlednic. Pokud máte rádi Wenigovy obrázky, určitě doporučuji.

22.01.2021 5 z 5

Dlouhá bílá přerušovaná čára Dlouhá bílá přerušovaná čára Ladislav Mňačko

Útlá knížečka, šikovné čtení "do kabelky".
Autor bezcílně- jak tak kvůli zážitku- jede po německé dálnici v polovině šedesátých let a dělí se se čtenáři o své dojmy, postřehy, pocity, úvahy, zážitky a náhodná setkání. Je docela zajímavé si přečíst tuto knížku a "prožít" si spolu s autorem požitek z jízdy a obdiv k dálnici, v dnešní době, o 55 let později, kdy je pro nás dálnice samozřejmostí, a jízda pro ní už není "zážitkem" ale obvyklou, mnohdy spíše stresující než příjemnou, realitou.

20.01.2021 3 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Kniha malého formátu, šikovná "do kabelky", jako společnice při cestách městskou dopravou se mi docela líbila. Knížka mne přitáhla i svým neobvyklým názvem - stejnojmenná kapitola záhadu "dobře utajených houslí" s vtipnou nadsázkou objasňuje.
Nejvíce mne zaujala asi kapitola "O malém přehledném nepořádku". Dovolte mi zde ocitovat:" Malým přehledným nepořádkem nazývám onen stav věcí v bytě, kdy ještě můžete říci, kde která z nich leží, kdy jedna dosud nekryje druhou a nesplývá s třetí, kdy pouhým okem, bez přesunování nábytku můžete kdykoliv přehlédnout situaci, kdy ještě bezpečně vnímáte věci o sobě i celkovou jejich konstelaci, kdy žádná z věcí ještě nepozbyla svého vzhledu, kdy tedy není pokryta rzí, prachem, mechem, plísněmi nebo částmi vašeho šatstva natolik, aby bylo nutno ji odkrývat, dolovat, oškrabávat či odtrhávat. Budiž pochválen malý přehledný nepořádek! Dá se udržet po řadu dnů, zatímco pořádek nelze udržet ani několik hodin." S tímto si dovolím souhlasit.

31.12.2020 3 z 5

Obrazy Vánoc Obrazy Vánoc Gerhard Boos

Půvabná knížečka pro ty, kteří mají rádi křesťanské Vánoce i výtvarné umění. Podrobně popisuje scény na šesti obrazech: Giottovo zobrazení Vánoc jako slavnosti jesliček sv. Františka z Assisi, tapisérii z katedrály ve Freiburgu a čtyřech obrazech holandského malíře Pietera Brueghela
(Sčítání lidu v Betlémě, Kázání Jana Křtitele, Vraždění neviňátek, Klanění králů ve sněhu). Hezká knížečka pro rozjímání o Vánocích.

26.12.2020 4 z 5

Zámek a pomeranč Zámek a pomeranč Jiří Wolker

Moc hezká pohádka, přiznám se, že jsem nevěděla, že takovou Jiří Wolker napsal, ve škole nám ukazovali poněkud jednostranný pohled na tohoto básníka - četli jsme "Baladu o očích topičových" a sbírku "Těžká hodina".
Knížka je moc pěkně zpracovaná a doplňují ji krásné ilustrace.
Jenom nevím, proč nakladatelství změnilo název - myslím, že měl být ponechán původní název "O kominíkovi." Doporučuji.

29.11.2020 4 z 5

Rembrandt Rembrandt Emmanuel Starcky

Hezky zpracovaná kniha, která se bude líbit všem milovníkům díla tohoto umělce. Nejprve pojednání o Rembrandtově době, jeho životě a díle. Poté následuje obrazová příloha chronologicky řazených děl - na každé dvojstraně vždy přehledně základní informace (název, rok vzniku) a výklad o jednotlivém obrazu a vedle jeho barevná reprodukce. Doporučuji.

23.11.2020 5 z 5

Czech 100 design icons Czech 100 design icons Tereza Bruthansová

Stručný přehled českého designu od 20. let 20. století až do současnosti.
Přehledná grafická úprava, každá fotografie na samostatné stránce, k tomu popisky v češtině, němčině a angličtině, kapitoly ke každému období mají jinou barvu. Dozvěděla jsem se pár zajímavostí - např. že legendární obal čokoládové tyčinky Kofila se používá už od r. 1921 (a je určitě skvělé, že tradice stále pokračuje). Při listování touto knížkou jsem si s jistým překvapením uvědomila, že věci, které jsme kdysi měli doma, jsou dnes ikonami designu své doby (např. to, že jsem si hrála s hračkami od známé návrhářky Niklové nebo že žehlička, se kterou žehlila babička, je unikátní hranatá žehlička ETA 211 od designéra Stanislava Lachmana nebo "obyčejná" konvice na čaj, je vlastně na svou dobu "revoluční" konvice z varného skla Simax).
Knížku doporučuji (pokud se o design až tak moc nezajímáte, tak aspoň k prolistování a obrazovému "retro" návratu do dob našich prarodičů, rodičů i dob svého dětství a mládí.

22.11.2020 3 z 5

Německo-český, česko-německý studijní slovník Německo-český, česko-německý studijní slovník kolektiv autorů

Jako středně pokročilá uživatelka a "stálá studentka" němčiny jsem s tímto slovníkem velmi spokojena. Oceňuji přiměřený rozsah slovní zásoby, praktický formát, zvlášť vysvětlení slov podobného významu, které se často pletou (zde jsou kromě významu uvedeny i příklady použití ve větách), názorné vysvětlení příbuzné slovní zásoby pomocí obrázků slouží k lepšímu pochopení i zapamatování, výborným pomocníkem je i příloha uprostřed knihy (pravopis, skloňování, časování sloves aj.).
Myslím, že tento slovník se opravdu podařil - ráda doporučuji.

13.11.2020 5 z 5

Převleky mého města Převleky mého města Adolf Branald

Uznávám, že je to hezky zpracovaná historie Spořilova od časů první republiky až do konce dvacátého století, cenné jsou i dobové fotografie. Oceňuji, tolik času a úsilí musel autor věnovat, než dal vše dohromady. Přiznávám - ke mne se knížka dostala tak trošku omylem, moc mi neřekne ani mne příliš nezajímá, protože ke Spořilovu nemám žádný vztah a tuto část Prahy vůbec neznám. Avšak celkově hodnotím knížku velmi dobře a všem ze Spořilova bych ji určitě doporučila a tak trošku v dobrém smyslu i závidím - bylo by báječné, kdyby i ostatní města či části Prahy měly tak podrobně a přehledně zpracovány svou kroniku dob minulých.

10.11.2020 4 z 5

Potkala se cesta s cestou Potkala se cesta s cestou Oldřich Blažek

Hezké, možná trošku "praštěné" básničky, podobné jako v další autorově knížce "Proč jsou mráčky ze šlehačky.". Obě knížky by si možná zasloužily znovu vydat, myslím, že ani po více než padesáti letech neztratily nic ze svého půvabu. Pokud byste některé z těchto dvou knížek O. Blažka měly štěstí objevit v nějakém antikvariátu, určitě doporučuji.
Ještě si dovolím poznámku k ilustracím: tuto knížku doprovází hezké ilustrace Luďka Vimra, ale dovolím si říct, že ilustrace Miloše Nesvadby (v "Proč jsou mráčky ze šlehačky") dělají knížku mnohem veselejší - tady si uvědomuji, jak ilustrace dokáží celkové vyznění knížky změnit, hlavně u dětské liteturatury.

10.11.2020 5 z 5

Něco pro radost Něco pro radost Klára Trnková

I když jsou dobové rady a citáty zajímavé,
a staré pohlednice samy o sobě krásné, nemohu říci, že by se mne tyto koláže (kde ty krásné staré pohlednice jsou různé vystřižené, doplněné a poskládané) líbily. Knížky nakladatelství Trnka mám ráda, ale bohužel tuto považuji za zcela zbytečnou.

10.11.2020 2 z 5

Poznej svůj cíl Poznej svůj cíl Zdeňka Jordánová

Velmi zajimavé a poučné čtení, srozumitelně formulované. Četba této knížky byla pro mne velmi přínosná, mnohému jsem porozuměla, dá se říci, že mi "otevřela oči" a přinesla nový pohled na mnohé záležitosti. Škoda, že jsem se s touto útlou knížkou s pozitivně laděnou žlutou obálku potkala až teď - mít tak možnost si tyto moudré rady přečíst na prahu dospělosti! Pro mladé lidi by tato knížka měla být snad povinnou četbou, třeba by se tak na své cestě životem vyhnuli některém chybným krokům. Určitě doporučuji a od autorky si přečtu se zájmem i další knížky.

01.11.2020 5 z 5

Vencův rok Vencův rok Emil Posledník

Moc hezké - Vodník Venca prostě nezklame.
Mám knížku Vodník Venca (oblíbená knížka z dětství mé maminky) a ani jsem netušila, že existuje i obrázkové leporelo - šťastnou náhodou jsem jej nečekaně objevila v antikvariátě (dokonce i s věnováním autora), což mi udělalo velkou radost.
Knížka asi bude těžko k sehnání, ale kdybyste ji snad někde objevili i vy, věřte, že je opravdu moc hezká (a zároveň i překvapení, že i ve válečných letech vyšla pro děti takováhle pěkná knížka).

22.10.2020 5 z 5

Brousek pro tvůj jazýček Brousek pro tvůj jazýček František Kábele

Půvabná knížka, která dle mého názoru výborně splnila svůj účel - zábavnou formou vést děti k procvičování výslovnosti jednotlivých hlásek. Ke každému písmenu abecedy náleží krátká říkanka, která může děti zaujmout a ty si ani neuvědomí, že vlastně dělají logopedická cvičení. Například:
"Kája kouká na kukačku

Za jezevcem dívá se
zajíc zpod meze.
kam ten tlustý jezevec
zelí zaveze."
Říkanky doprovází hezké obrázky Luďka Wimra.
Určitě doporučuji.

22.10.2020 5 z 5