DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Česko-francouzský a francouzsko-český slovník na cesty Česko-francouzský a francouzsko-český slovník na cesty Věra Čapková

Slovník malého formátu, který byl v době svého vydání před čtyřiceti lety, kdy jsme neměli chytré telefony s možností stažení slovníku, vítanou pomůckou. Oceňuji jeho šikovný malý formát, avšak na cestách by asi více pomohlo spojení slovníčku i s konverzační příručkou. Na zájezd do Paříže v devadesátých letech jsem si ho pro jistotu vzala, ale vlastně jsem ho ani nepoužila a v knihovničce přechovávám spíše z nostalgie.

Přehled německé mluvnice Přehled německé mluvnice Eva Bilíková

Přehledné, stručné, jasné - v této příručce najdete z německé gramatiky vysvětleno vše, co byste jinak složitě hledali ve spoustě učebnic. Velmi užitečné, zejména pokud se připravujete na zkoušku.
Jediným záporem této knihy je ošklivá, až odpudivá obálka s naprosto nesmyslnou ilustrací (autor této hrůzy není uveden), ale nedejte se odradit - obsah příručky je pro studium němčiny dobrým pomocníkem.Doporučuji.

Německé předložky Německé předložky Jana Navrátilová

Přehledně zpracované - řazeno podle pádů, se kterými se daná předložka pojí, příklady užití předložek ve větách doplněny českým překladem. Oceňuji, že v této příručce najdete vše, co potřebujete vědět o německých předložkách, a co byste jinak dávali dohromady z různých učebnic. Příručka mne pomohla k přípravě na zkoušku Zertifikat Deutsch. Doporučuji.

13.06.2021

Z rodinné korespondence Josefa Švejcara Z rodinné korespondence Josefa Švejcara Josef Švejcar

Zajímavý náhled do rodinného a pracovního života našeho předního pediatra prostřednictvím dopisů, které spolu s manželkou posílali svému synovi, lékaři žíjícímu v Německu. Myslím, že obsah některých dopisů byl až příliš osobní a udivuje mne, že byl zveřejněn (zejména detailní popisy zdravotních potíží paní Běly), dotyčné by asi nebylo milé, že po letech toto budou číst cizí lidé. Ze všech dopisů je patrný krásný vztah a vzájemná láska všech členů Švejcarovy rodiny, příkladem je dojemné vyznání a přání otce k synovým padesátinám.
Sbírka dopisů je také zajímavým svědectvím života v šedesátých a sedmdesátých letech, např. mne zaujalo líčení výhod tehdy nově otevřeného metra: " To metro je mnohem výhodnější. Nastupuji na ně tam na rohu Pavlova nám. a Jugoslávské. Všemi vchody se vchází do dvorany prvního poschodí s prodejnami a odtud po eskalátorech (schody nejsou, protože je hloubka 60 m) dolů k metru. Jsou to velké vozy, velmi elegantní a pohodlné, sovětské výroby, dráha je širokorozchodná jako moskevská. Vše je velmi vkusné, výborně vybavené. Za 7 min. vystupuji na skvělém nádraží na Kačerově, velká skleněná budova opět s eskalátory, kde ze 3 peronů odjíždí každé 2 minuty autobus."
Ze všech dopisů mne nejvíce zaujala tato moudrá slova otce adresovaná synovi: ".... jsem rád, že dnes můžeš míti vědomí úspěšnosti své cesty životní, na kterou jsi se dostal, i když snad jsi ji tak zcela nevybral. Ale co si člověk tak plně vybírá v životě? Jeho životní cesta je výslednicí toho, co chce, a toho, co ho postrkuje a co se mu umožňuje. Myslím, že je velice důležité, jestliže ta výslednice mu poskytuje plnou životní náplň a stálý výhled dalšího vývoje."
Tato knížečka dopisů se mi dostala do ruky náhodou (hledala jsem zrovna něco malého formátu do kabelky na čtení při dojíždění) a mohu říci, že stála za přečtení.

06.06.2021 3 z 5

Obchodní korespondence a komunikace němčina Obchodní korespondence a komunikace němčina Josef Wergen

Tuhle příručku mohu jen chválit - určitě nejlepší příručka německé obchodní korespondence, jaká tu kdy vyšla. Obsažná (komunikace v různých situacích - celkem 27 kapitol), přehledná - každá kapitola obsahuje vzorový dopis, užitečné fráze, cvičení. Na konci knihy správné odpovědi ke cvičením, přehled nejčastějších zkratech, zvláštnosti rakouské a švýcarské němčiny, abecední slovník obchodních výrazů (kromě češtiny i v angličtině, francouzštině, španělštině a ruštině) a nakonec "malý tahák na telefonování". Velmi oceňuji a doporučuji.

25.05.2021 5 z 5

Německá silná a nepravidelná slovesa Německá silná a nepravidelná slovesa Jana Navrátilová

Přehledná a užitečná pomůcka při studiu němčiny, oceňuji malý formát.

25.05.2021 4 z 5

Gramatika v obrázcích - němčina Gramatika v obrázcích - němčina Jakub Lukeš

Našla jsem tam užitečná vysvětlení, která v jiných gramatikách hledám marně (např. význam odlučitelných a neodlučitelných předpon, shrnutí rozdílů u švýcarské a rakouské němčiny), takže jako pomůcku ke studiu němčiny mohu doporučit.
Bohužel mi vadí zbytečně velký počet stránek (tím ovšem nemyslím rozsah publikace) ale např. naprosto zbytečné fotografie na dvě stránky na úvod každé kapitoly (např. u kapitoly tvoření slov je na celou dvoustránku! foto dítěte, které si hraje s písmenky nebo v úvodu kapitoly o spojkách foto zavíracího špendlíku!) a celkově se velmi plýtvá místem (zbytečně velké tabulky apod), což má celkově za výsledek zbytečně "tlustou" knihu o 300 stránkách, přičemž stejné množství obsahu by se určitě vešlo na 100 stránek a kniha by byla pohodlnější k užívání (ne neustálé přemítání stránek, kde "nic" není), tak lehčí (pro nošení s sebou) a v neposlední řadě i levnější.

25.05.2021 4 z 5

Manka - malá hospodyňka Manka - malá hospodyňka František Šálek

Toto byla (vedle Vodníka Vency) oblíbená knížka v dětství mé maminky a když jsem jí jako malá objevila já, také se mi moc líbila. Manka, roztomilá holčička v červených puntíkových šatičkách, zažije spoustu zážitků na různých místech a snadno si získá oblibu malých čtenářek, kterým je tato knížka určena. Ani se nechce věřit, že tak krásná knížka (povedly se ilustrace i doprovodné básničky) vyšla ve válečných letech. Doporučuji.

23.05.2021 5 z 5

Tři dobré věci Tři dobré věci Anna Bauga

Pohádky se mi libíly, asi nejvíce "Osiřelé děvče a macešina dcera u kmotřičky Laimy". Hezké jsou i ilustrace i číslo každé stránky ukryté v jablíčku. Ráda poznávám pohádky různých národů a je moc dobře, že se mi tato kniha náhodou dostala do ruky. Všem milovníkům cizokrajných pohádek doporučuji. Mám snad jen jednu připomínku - myslím, že vhodnější titul než název jedné z pohádek by byl "Lotyšské pohádky", aby bylo na první pohled jasné, co tu najdeme.

16.05.2021 4 z 5

Hadrová Ančka Hadrová Ančka Luba Skořepová

Hezké vyprávění o malé roztomilé panence a o tom, co se děje, když hračky ožívají. K tomu sem tam jemně vloženo i poučení pro děti, např."my si musíme zapamatovat, že nesmíme dělat nic z toho, co by zarmoutilo ty, kteří nás mají rádi." Tuto knížku jsem z dětství neznala, objevila jsem jí teprve nedávno v jednom antikvariátu a jsem ráda, že jsem se s ní, i když už v poněkud pokročilejším věku, potkala. I tak se mi moc líbila a doporučuji.

15.05.2021 4 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Četla jsem v angličtině za účelem obohacení slovní zásoby, takže tato útlá knížečka splnila rychle a dobře svůj účel. Trošku už jsem tušila, co můžu od Dahla očekávat, ale toto předčilo mé představy! Manželé, kteří si v jednom kuse dělají ty nejhorší naschvály, k tomu ptáci a opice a jejich dokonalá pomsta - zkrátka je to všechno tak pořádně praštěné, že se mi to snad i líbilo. A také se mi líbily vtipné ilustrace Quentina Blakea.

13.05.2021 3 z 5

Ruská kuchyně Ruská kuchyně Milan Linhart

"Retrokuchařka" ve stylu raných osmdesátých let, dnes už spíše dobová kuriozita. Najdeme zde jen osm (poněkud nekvalitních) barevných fotografií pokrmů, jinak si můžeme jídla jen představovat. Nechybí však rozsáhlý úvod ve stylu chvalozpěvu na sovětský potravinářský průmysl, kde najdeme i tuto kuriozně dlouhou větu: "Zeleninu, jižní ovoce, ryby, maso, hotová jídla i krajové speciality si může sovětská hospodyně koupit v kterékoliv části Sovětského svazu, ať již to je na chladném severu nebo na teplém jihu, v přímoří nebo ve vnitrozemí, a tak se i tyto průmyslově vyráběné pokrmy zasloužily o popularizaci mnoha specialit."
Žádný recept jsem zatím nezkoušela a popravdě řečeno, na některá jídla zde uvedená bych snad ani neměla chuť, posudťe sami: "Brambory v mléce", "Sypká kaše", "Lepkavá kaše", Řídká kaše", "Fazole v oleji", "Ucha rybářská". Tímto však nechci tuto publikaci nijak snižovat, určitě se tu najdou i zajímavé recepty a jako seznámení s ruskou kuchyní má svou informační hodnotu, též jako příklad "socialistické" kuchařky, avšak již těžko splní nároky dnešních uživatelů.

05.05.2021

Dobrodružství králíčka Petra Dobrodružství králíčka Petra Beatrix Potter

Roztomilé knížečky se zvířecími hrdiny u nás dosud málo známé spisovatelky a ilustrátorky Beatrix Potterové jsou v Anglii "národním klenotem" a provázejí už několik generací. S její tvorbou jsem se měla možnost seznámit v oblasti Lake District, kde si jí jako své domovské autorky dosud velmi váží. Bylo zajímavé navštívit její farmu Hilltop, dokonce jsem mluvila se staršími lidmi, kteří si Beatrix ze svého dětství jako starou paní ještě pamatují. Koupila jsem si tam také několik jejích knížek, které opakovaně vycházejí v tradičním malém formátu, tak, jako tomu bylo u prvního vydání. Jsem moc ráda, že příběhy s ilustracemi Beatrix Potterové se dostaly i k českým dětem - určitě ani po tolika letech neztratily nic ze svého půvabu, i to ponaučení ve smyslu "poslouchejte maminku" tu má své místo.
Překlad tohoto vydání považuji za zdařilý a určitě doporučuji.

28.04.2021 5 z 5

České nebe České nebe Alena Ježková

Myslím, že tato kniha se povedla - přehledné zpracování, hezké ilustrace, vhodné doplnění textu malými černobílými fotografiemi.
Poskytuje stručný, ale dostatečný, přehled českých svatých. O každém svatém se dozvídáme základní údaje (životní data, atributy, čí je to patron, kdy slaví svátek), poté následuje podrobnější popis jeho životní pouti a zásluh. Kromě velmi známých českých svatých (sv. Václav, sv.Ludmila, sv. Anežka Česká) se čtenář seznámí i s těmi méně známými (sv. Klement Marie Hofbauer, sv. Jan Nepomuk Neumann). Oceňuji, že tato knižka vznikla a troufám si říci, že by mohla být vhodnou pomůckou při výuce českých dějin a doporučenou literaturou pro mládež. Velmi doporučuji.

24.04.2021 5 z 5

Aféra s křečkem a jiné povídky Aféra s křečkem a jiné povídky Jaroslav Hašek

Knížka mne zaujala hlavně díky černobílým ilustracím Josefa Lady a proto jsem jí v nabídce antikvariátu za Kč 20,-- nemohla odolat.
Přiznám se, že se mi úvodní povídka "Aféra s křečkem" vůbec nelíbila, ale dobře, že jsem se nenechala odradit a knížku neodložila - další povídky už byly čím dál lepší. Nejvíce se mne líbily povídky "Hodina pravopisu", "Stavovské rozdíly" a především cyklus "Ze staré droguerie".
Myslím, že si tyto Haškovy povídky, přibližně sto let od jejich napsání, mohou se zájmem přečíst i dnešní čtenáři.

17.04.2021 3 z 5

Háčkování 186 vzorů Háčkování 186 vzorů Ludmila Pešková

Pečlivě zpracovaná publikace - u každého vzoru jsou uvedeny jeho vlastnosti (vzdušný, pružný, jednostranný/oboustranný, plastický), údaj, zdali je třeba žehlit (možná dnes už překonáno - háčkované výrobky asi dnes žehlí málokdo), způsob práce. Každý vzor doplňuje černobílá fotografie. V úvodu je obecné pojednání o háčkování např. jak vybrat správnou přízi a háček, jak ujímat nebo přidávat oka atd.
Na této příručce je už znát "zub času" - např. méně zřetelné černobilé fotografie by dnes asi nahradily barevné, ale přesto je zajímavá a užitečná i dnes, oceňuji zejména množství a různorodost vzorů.

07.04.2021 3 z 5

Chrudimsko Chrudimsko Jiří Sommer

Kniha obsahuje 209 fotografií, které představují Chrudimsko, většina je z okresního města. Líbí se mi, že je zde i několik dobových fotografií, např. "Chrudim našich prababiček" i to, že kromě fotografií různých míst je tu také zajímavě zastoupena reportážní fotografie (např. "Rané odpoledne") a portrétní fotografie (např."Chrudimská princezna"). Publikace byla vydána v roce 1989, škoda, že nevyšla o pár měsíců později - pak by se tu asi nemusely objevit snímky takových"zajímavostí" jako např. "Budova OV KSČ a ONV" nebo "Budova Střední průmyslové školy strojnické".
Text seznamuje čtenáře s fakty o Chrudimsku (např. místopis, historie). Do knihy je však včleněn poněkud nevhodně, kde se zcela nepřehledně střídá s fotografiemi (např. text končí uprostřed věty na str. 144 a věta je dokončena až na str. 157, nebo dokonce slovo rozdělené tak, že půlka slova je na str. 168 a slovo pokračuje až na str. 217!) což je velmi nepřehledné - určitě by to šlo udělat lépe, např. vložit stránky s fotografiemi mezi jednotlivé kapitoly.
Líbí se mi úvod - emotivní vyznání spisovatelky Heleny Šmahelové, rodačky z tohoto kraje.
Závěr: kniha nabízí mnohé zajímavé fotografie, některé jsou nadčasové (přírodní krásy), jiné mají už svou hodnotu jako kronika doby (život na Chrudimsku v 80. letech). Jako představení krás tohoto kraje pro čtenáře, který Chrudimsko nezná, je však asi dnes už tato kniha překonána - tento malebný kraj by si zasloužil nějakou aktuální knihu současných fotografií.

27.03.2021 3 z 5

Fanta Giro krásná tvář Fanta Giro krásná tvář Gherardo Nerucci

Edici Korálky mám moc ráda - útlé knížečky s jednou či dvěma pohádkami, vždy bohatě doprovázené ilustracemi. Neuvěřitelné, že už je to více než šedesát let, kdy se tyto pohádkové sešitky začaly v SDNK (předchůdci Albatrosu) vydávat. I po těch letech potěší.

23.03.2021 3 z 5

Příběh o čtverákovi z Káhiry a čtverákovi z Damašku Příběh o čtverákovi z Káhiry a čtverákovi z Damašku Enno Littmann

Edici Korálky mám moc ráda - jedna či dvě pohádky, vždy doprovázené hezkými ilustracemi. Objevila jsem několik výtisků v antikvariátě a postupně je čtu.
Se zájmem jsem si přečetla dvě arabské pohádky,
vyprávějící o tom, jak chce jeden nad druhým "vyzrát" a druhého ošidit.

23.03.2021 3 z 5

Početnice Početnice Gustav Kníže

Tato učebnice počtů (jak se tenkrát říkalo matematice) pro prvňáčky je moc hezká - krásné ilustrace dokázaly i ne moc oblíbené počítání zpříjemnit. Pokud vím, používala se až do začátku osmdesátých let, kdy přišly "množiny". Dnes si v ní ráda listuji a vidím, že ani po letech neztratila nic ze svého půvabu - ba právě naopak, tenkrát v první třídě jsme jí moc rádi neměli - vždyť jsme z ní museli počítat úlohy!
"Babička má 3 kuřata černá, 4 kuřata bílá a 3 kropenatá. Kolik kuřat má celkem?" Ano, takhle jsme se učili v první třídě počítat.

21.03.2021