DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Fialový autobus Fialový autobus Maeve Binchy

Sedm stálých pasažérů a řidič Tom, který každý pátek řídí svůj fialový autobus z Dublinu do vesnice na západě Irska (vesnice Rathdoon ve skutečnosti neexistuje) a v neděli zase zpět.
Každý z nich jakoby vedl dvojí život - úspěšná kariéra v Dublinu a rodinné problémy doma, o kterých kolegové v práci nemají tušení - nebo naopak, doma vzorný syn vede přes týden v Dublinu divoký bohémský život, který by se neodvážil přiznat svým rodičům.
V této knize, tak jako v mnohých dalších od této autorky, se opět objevuje nosné téma Maeve Binchy - lidé obvykle nejsou takoví, jak se nám na první pohled jeví a obraz, který "nabízejí" druhým, může být někdy falešný. Také bychom neměli druhé lidi soudit podle povrchních dojmů - možná mají svá trápení a starosti, o kterých ostatní nemají ani tušení.
Hodnotím neutrálně - knížka se Vám může líbit, ale pokud byste ji nečetli, zase tak o moc nepřijdete. Kdybychom si poslechli příběhy lidí, se kterými denně dojíždíme do práce, asi bychom došli ke stejnému poznání, jako při četbě této knihy.
Nemohu se vyjádřit k českému vydání a kvalitě českého překladu, protože jsem knihu četla v originále - knihy Maeve Binchy jsou totiž skvělé na obohacení anglické slovní zásoby - přiznám se, že je čtu právě pro tento účel spíše než kvůli samotnému příběhu.

Potomci mlčení Potomci mlčení Sabine Dittrich

Mladá Němka se při pátrání po svých předcích setká v Praze s mladým Čechem a jejich osudy se protnou. Do jejich životů se však prolíná minulost, která během událostí neklidného 20. století postavila Němce a Čechy proti sobě. Dokáží se tito dva mladí lidé od smutných událostí v minulosti odprostit o vzájemně si odpustit všechny křivdy, které oba národy jeden na druhém napáchaly? I když to není snadné, oba dojdou ( i díky moudrosti staré babičky) k poznání, že ano, a dají tak své lásce šanci. Chápu to tak, že knížka je částečně psána podle skutečných událostí, a to o více se mi líbila. Oceňuji i doslov na konci knihy "Německo-české dějiny letem světem", který vysvětluje historické souvislosti. Doporučuji.

Zůstat anebo jít Zůstat anebo jít Luule Viilma

Tato knížka je (ačkoliv to není zcela zřejmé) pokračováním knihy "Duševní světlo" a navazuje na ni další kniha, " Beze zla v sobě".
Se zájmem jsem přečetla všechny tři. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavého i nečekané souvislosti. Paní doktorka podrobně rozebírá a vysvětluje obecně přijímaný fakt, že naše nemoci mají vlastně původ v psychice, např. v traumatech v minulosti nebo prožívaných stresech. Své poznatky, že každá nemoc je vlastně na nás z nějakého důvodu seslaná zkouška, doplňuje i konkrétními příklady ze své léčitelské praxe.
Bylo to zajímavé i poučné, ale musím říci, že autorka byla asi výborná lékařka a léčitelka, ale psaní asi nebyla její úplně silná stránka - knížky se mi zdají poněkud nepřehledné, mnohé myšlenky se několikrát opakují, členění do kapitol nepříliš logické, v textu jsem se ztrácela, četba nebyla jednoduchá. I přesto jsem si z knížek odnesla cenné poznatky a proto tyto knížky doporučuji Vaší pozornosti.

22.10.2020 3 z 5

Inventura aneb Dvacet let fotoreportérem Mladého světa Inventura aneb Dvacet let fotoreportérem Mladého světa Miroslav Zajíc

Tahle kniha černobílých fotografií je zajímavou kronikou doby let šedesátých až osmdesátých. Autor tu představuje fotografie našich i zahraničních známých osobností (zpěváků, herců, politiků, sportovců aj.) i portréty obyčejných lidí (např. vrátný, mladá zahradnice, listonoš Kodet). Jeho objektiv zachycuje i tehdejší významné události (např. pohřeb Jana Palacha, filmový festival v Cannes, otevření pražského metra, spartakiády ) i dokumenty ze života tehdejších mladých lidí (maturity, taneční, chmelové brigády, přijímací zkoušky), zachycuje život v nejrůznějších prostředích (gymnázium, IKEM, pěší zóna, sauna, porodnice) a nevyhýbá se ani osobním tématům ze své rodiny (např. naše kočka na půdě, narození dcery, táta).
Líbí se mi přehledné chronologické řazení podle roku vzniku fotografie i popisky k jednotlivým fotografiím a k některým i stručný výklad autora (např. za jakých okolností daná fotografie vznikla).
Tahle kniha byla pro mě nečekaným a příjemným překvapením v jednom antikvariátě, ani jsem o ní dříve nevěděla. Pokud by "přišla do cesty" i Vám, určitě doporučuji.

11.10.2020 5 z 5

Manželství Manželství František Pávek

Ve své době určitě plnila knížka svůj účel, tj. poučení mladých před vstupem do manželství. Rady jsou doplněny příklady z různých manželství. I když mnohé zde řečené snad platí stále, dnes, více než padesát let od vydání, se knížka jeví jako poněkud úsměvný retro návrat do starších časů. Dovolte mi např. ocitovat:"V neděli jsme chodili s manželem do kostela a asi rok jsme žili velmi spokojeně. Jednou však přišel muž domů a nedal mi pusu. Řekla jsem: Co dělají manželé, když se večer sejdou? Dají si třeba po hubě! řekl mi na to a šel si po večeři lehnout. Prohlédla jsem mu kapsy a našla jsem milostný dopis nějaké dívky..."

07.10.2020

Kapesní atlas hub Kapesní atlas hub František Kotlaba

Informativní, přehledné, graficky atraktivní (každá houba na samostatné stránce) a příhodný malý formát (dovedu si představit vzít si tuto pomůcku s sebou do lesa:-). Hezké barevné fotografie, kromě českých názvů i názvy latinské, dobře zpracovaný popis a základni informace, v rámečku upozornění, s kterou jinou houbou si je možno určitý druh splést. Na kraji každého listu srozumitelné piktogramy (jedlá - jedovatá). Velmi povedená knížka, která naprosto splnila mé očekávání. Určitě doporučuji všem začínajícím houbařům.

07.10.2020 5 z 5

Nebuď mimozemšťan Nebuď mimozemšťan Kamila Ulčová

Díky tomuto leporelu by se děti mohly atraktivní formou naučit třídit odpad.Poučné, ale zároveň i hezké, hodnotím jako povedené. Kéž by se radami v knížce děti (ale i dospělí) dokázali řídit.

07.10.2020

Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi Joshua Becker

Knížku jsem se zájmem přečetla, oceňuji, že text vede k zamyšlení a některé tipy jsou užitečné.
Ale - když minimalismus, proč ne i při psaní:-)? Rozebírat toto téma na 166 stránkách textu je opravdu moc, je tu spousta zbytečné "omáčky" a mnohde se jinými slovy opakuje už jednou řečené.
Udělala jsem si výpisky (tři stránky), pokud někdo má zájem, ráda pošlu.

27.09.2020 3 z 5

Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku Katja Pantzar

Zajímavá a poučná četba - seznámení s finským životním postojem sisu. Dozvěděla jsem se mnoho užitečných tipů, které se budu snažit uplatnit i ve svém životě. Určitě doporučuji.
Jediná výhrada: rozsah knihy je snad až příliš rozsáhlý, text je rozvláčný, hodně zbytečné "omáčky". (Udělala jsem si výpisky na čtyři stránky, pokud by měl někdo zájem, ráda pošlu e-mailem.)
Pokud jde o knihu jako produkt: překlad hodnotím jako zdařilý, zajímavá grafická úprava, hezké barevné fotografie, srozumitelné řazení do kapitol. Bohužel věta: " Nosit ve tmě bezpečnostní odrazky přikazuje ve odrazku zákon." nesvědčí o perfektně odvedené práci odpovědné redaktorky či korektorky.

26.09.2020 4 z 5

Na Chlumku Na Chlumku Alois Jirásek

Klasika, která mne během školních let nějak unikla a teď to teprve doháním:-). Útlá knížečka, ale zajímavý návrat o mnoho století zpět. Stručné, ale poutavé vyprávění, měla jsem pocit, jako bych právě byla na Chlumku a všechno prožívala. Takhle vyprávět příběhy z české historie asi uměl právě jen Alois Jirásek. Doporučuji - i těm čtenářům, kteří snad "klasiku" moc nečtou a Jiráska možná považují za nudnou povinnou četbu. Pro mne je tato knížka příjemným překvapením a možná i pozvánkou přečíst od Aloise Jiráska ještě něco dalšího.

25.09.2020 4 z 5

Muž, který trvá na svém Muž, který trvá na svém Jan Kolář

Knížka příhodného malého formátu přináší zajímavý rozhovor s člověkem, který má co říct. Dobře položené otázky se dotýkají témat jako herecká kariéra, působení v parlamentě, ale i dětství, rodina a zájmy. Vhodně doplněno černobílými fotografiemi zachycující hercovy role i momentky ze soukromí.
Knížka mne zaujala, byl to zajímavý pohled na pana Hrušínského a jeho názory. Určitě doporučuji.

25.09.2020 4 z 5

Opuštěné nádraží Opuštěné nádraží Jennifer Johnston

Příběh jedné ženy a jednoho přátelství na pozadí konfliktu mezi irskými republikány a unionisty. Tak jako i její život, dlouholeté politické napětí kolem situace v Severním Irsku více či méně nějakým způsobem ovlivnilo životy mnoha Irů a je stále patrné v i dnešním Irsku - téma tedy stále aktuální.
Styl autorky mne bohužel moc neoslovil - velmi rozvláčné, detailní popisné líčení, i v situacích, kde se toho moc neděje a po děj i pocity postav nemá téměř význam -doslova krok za krokem se například dozvídáme, jak hlavní hrdinka nalévá víno či vytahuje cigaretu z krabičky nebo se pohybuje v kuchyni (něco na způsob, že např. otevřela dveře, vešla do kuchyně, vyndala hrneček, dala do něj čaj, v konvici ohřála vodu a čaj v hrnečku poté horkou vodou přelila.....). Pro příklad cituji:"Voda tekla do konvice, nejdřív jako hudba a potom jenom jako obyčejné plácnutí." nebo "Přemístil klekátko z prostředku místnosti, lopotivě je táhl po podlaze a postavil ke zdi vedla okna." atd.
Přesto jsem v knize našla pár zajímavých myšlenek, které mne oslovily a proto kniha stála za přečtení:
" Všichni celý život čekáme, že se něco stane... a patrně nakonec se nám možná docela uleví, když se nic nestane."
"V životě žádná dokonalost není. A nikdy ani být nemůže."
"Ty si myslíš, že máš před sebou moře času. Nádherného prázdného času. Pokud si nedáš pozor, bude i tvá minulost jenom prázdný čas a ty nebudeš mít nic, podle čeho by ses poznal."
Raději bych dala přednost četbě v originále, ale český překlad této knihy považuji za velmi zdařilý.
Mám ráda vše irské, takže jsem byla zvědavá i na tuto autorku, ale z irských spisovatelek mne více zaujaly Maeve Binchy nebo Cecelia Ahern.

25.09.2020 3 z 5

Barokní umění na Chrudimsku Barokní umění na Chrudimsku Pavel Panoch

Dozvěděla jsem se ucelené zajímavé informace o barokní architektuře na Chrudimsku. Kniha je doplněna zdařilými barevnými fotografiemi.
Bohužel text je pro čtenáře z řad laické veřejnosti, nikoliv historiků umění, napsán poněkud nezáživně a nepřehledně, celé pojednání je v dlouhých souvětích, což asi dokáže některé čtenáře odradit. Ocenila bych srozumitelnější formu, např. foto jednotlivé památky a k tomu pojednání, také členění textu do kratších kapitol či zvýraznění jmen jednotlivých barokních umělců v textu.
I přes uvedenou připomínku hodnotím kladně záměr nabídnout ucelený přehled barokních památek v chrudimském okrese a doporučuji všem Chrudimákům i zájemcům o barokní umění.

16.09.2020 3 z 5

Ohnivý tygr Ohnivý tygr Tracy Chevalier

Toto je čtvrtá knížka, kterou jsem od této autorky přečetla: (nejprve Dívka s perlou, poté Dáma a jednorožec, a v angličtině Falling Angels).
Tracy Chevalier opět nezklamala. Vždy se mi líbí její pečlivost s nastudováním všech dobových detailů a souvislostí a přesnost, např. co se týká místopisu a historie. Zde jako bych se spolu s Jemem, Maisie a Maggie na pár dnů ocitla v Londýně na konci 18. století. Doporučuji.
Ještě dodám, že toto byla jediná knížka od Chevalier, kterou jsem nečetla v originále, bohužel český překlad se mi místy nezdál zdařilý (např. vazba "všimnout si něco" namísto "všimnout si něčeho"). Chevalier patří mezi mé oblíbené autorky, všem, kdo dobře ovládají angličtinu, bych doporučovala si přečíst některé z jejích knížek v originále. Už se těším, až se pustím do čtení "Remarkable Creatures."

07.09.2020 4 z 5

Hobby Hobby Jiří Fried

Novela vykresluje pocity člověka, který je zcela pohlcen svou podivnou obsesí - opisováním textů. Smysl textu ho vůbec nezajímá, pouze mechanicky opisuje slovo za slovem. Zkouší různé typy písma a také používá různá pera, inkousty a druhy papíru a sleduje, jak se výsledek mění v závislosti na tom, co použije. Pokud není s výsledkem opisování naprosto spokojen, vše - mnohdy i výsledek několika dnů práce - bez milosti zničí. Vnější svět i rodina pro "opisovače" přestává existovat, před vším a před všemi se zavírá do svého pokojíku a opisuje a opisuje - tato jediná činnost mu přináší velkou radost až vzrušení a je jediným smyslem jeho prázdného života.
Je to zvláštní příběh, čekala jsem na konci knížky nějaké vysvětlení, pointu, co vlastně toho muže k nesmyslnému opisování vedlo, ale to jsem nenašla.Je to dost zvláštní knížka, ale doporučovat ji nebudu. Četba může být až nudná, na neustálé líčení opisování je 96 stran až moc.

01.09.2020 2 z 5

V zákulisí hotelu V zákulisí hotelu Jacob Tomsky

Po literární stránce žádný skvost, ale to nevadí, autor si na žádného spisovatele nehraje - jako zaměstnanec hotelu se s námi bez servítků dělí o své pracovní zkušenosti a tak se dozvídáme to, co bychom jako hosté snad ani vědět neměli. Zajímavý pohled na to, jak to ( v drahých, amerických) hotelech funguje a co zůstává očím hostů skryté.
Dovolte mi zde ocitovat jednu zajímavou myšlenku: "... uvědomil jsem si, že nic není samozřejmé, že všechno spláchne voda - i nás. A tak, když máme pod nohama pevnou zem a nad sebou jasné nebe, je třeba se zhluboka nadechnout a zadržet dech, dokud se nám nezatočí hlava a užívat si toho privilegia - že žijeme."

19.08.2020 2 z 5

Skotské obrázky Skotské obrázky Ian MacLaren

Mám ráda všechno skotské a tak útlá knížečka s názvem "Skotské obrázky" v nabídce jednoho antikvariátu prostě přilákala moji pozornost. Samozřejmě je třeba na knížku pohlížet s tím, že byla vydána před více než sto lety, a tak např. nepřekvapí překlad v archaické češtině. I tak musím přiznat, že to bylo trošku něco jiného, než bych čekala (tj. o životě Skotů před sto lety). Zde se jednalo spíše o různé faráře a jejich problémy (např. složitá volba nového faráře, farář, kterému se podaří získat místního lakomce ke štědrému příspěvku na dobročinný účel nebo zamilovaný farář, jehož snoubenku navštíví jeho nadřízený a přesvědčí ji, že jakožto dívka ze zapadlé vesničky by nebyla vhodnou ženou pro faráře v Glasgow). Nemůžu říct, že by se mi povídky až tolik líbily, ale chápu, že to bylo napsáno než více než sto lety a beru to jako zajímavou čtenářskou zkušenost.

10.08.2020 2 z 5

Když ticho mluví Když ticho mluví Martin Hilský

Hezké povídání o životě i Shakespearovi. Nejvíce mne zaujala první část, o studiích a profesní dráze. Druhá část, rozbory jednání postav různých her, mne zajímala už méně a připadala mi zbytečně detailní a dlouhá - to asi spíše osloví čtenáře, kteří hry W. Shakespeare znají velmi dobře. Celkem ale velmi zajímavý, hezky vedený rozhovor autorky, která se dovede ptát, a upřímné odpovědi, ze kterých je cítit veliká láska i pokora k Shakespearovi i k překladatelské práci. Dovolte mi zde ocitovat velmi moudrá slova p. Hilského: "Myslím, že k lidské povaze patří, že touhu po životě a po radosti provází někdy taky pocit propasti. I když se vám velmi daří, jsou věci, které se vám nedaří. Někdy se vám svět jeví smysluplný, někdy smyslu zbavený. A není to závislé na materiálním blahobytu. Můžete mít peněz, kolik chcete, a nedostanete to, čemu se říká štěstí. Ale jakmile vidíte smysl v tom, co děláte, atˇje to cokoli, tak život smysl má. Musíme si umět vytvářet smysl věcí i smysl života. On sám nikde není."

10.08.2020 4 z 5

Georg Flegel Georg Flegel Hana Seifertová

Obrazy Georga Flegela mne zaujaly v pražské Národní galerii. Jsem ráda, že se mi dostala do ruky tato publikace, která nabízí zdařilé barevné reprodukce jeho obrazů. Jako u všech publikací edice Malá galerie - bohužel doprovodný text se mi jeví značně nepřehledný a stránky textu jsou mezi stránky s reprodukcemi obrazů zařazeny zcela náhodně. Snad by bylo mnohem přehlednější, kdyby každá reprodukce byla opatřena vysvětlujicím popiskem, než souvislý dlouhý text. Hodnotím kladně tento počin nakladatelství seznamovat čtenáře s životem a dílem významných malířů, avšak grafické zpracování publikací by snad mohlo jiné.

29.07.2020 4 z 5

Aromaterapie v kostce Aromaterapie v kostce Sheila Lavery

O aromaterapii toho zatím moc nevím, ale knížka se mi zdá velmi přehledná. Oceňuji úvodní informace (historie aromaterapie, účinky, léčba, techniky), vše v přiměřeném rozsahu a pochopitelné. Dále podrobné informace k patnácti rostlinám (vlastnosti, způsoby použití, upozornění na možné nežádoucí účinky), na závěr kapitola, jak doma léčit pomocí aromaterapie běžná onemocnění. Přehledná grafická úprava a vysvětlujicí fotografie. Kniha zcela splnila mé očekávání jako základní seznámení s aromaterapií - doporučuji.

29.07.2020 5 z 5