cube6 cube6 komentáře u knih

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Koruna stínů je zatím nejakčnější díl. Objeví se nám tu další nové postavy i nové klíče. Vždycky, když už si myslím, že Joe Hill nemá už moc s čím překvapit, tak mě tenhle chlápek hodně rychle vyvede z omylu.

13.09.2020 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Bezejmenný pražský policista je zpět. Druhý díl je akčnější a o něco drsnější, ale humor a parádní hlášky zůstávají. Štěpán Kopřiva pravděpodobně nadobro přesedlal z brakového sci-fi/fantasy na detektivky a sedí mu to výborně. Jen tak dál!

20.08.2020 5 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ostrov Duma Key je mysteriózní drama s nadpřirozenými prvky a s čím dál častějšími náznaky něčeho zlověstného. To platí zhruba pro 3/4 knihy. Až poslední čtvrtina se rozjede v klasickej Kingovskej horůrek, který ve výsledku nepřináší vlastně nic moc nového, pro ty, co už od seňora Kinga mají leccos načteno, ale přesto to funguje. Jen ten závěrečný výlet do "Hnízdiště volavek" a následná konfrontace s tajemnou entitou mě už tolik nebavila. Paradoxně jsem si víc užil pasáže, kde se "nic moc nedělo", než ten hororový závěr.
Možná jsem divnej, nebo prostě jen stárnu.
Možná sí, možná no.

Hodnocení: 8/10

13.08.2020 4 z 5

Noční rasa Noční rasa Clive Barker

No, upřímně...Noční rasa je taková slabší Barkerovina. Celkem zajímavý mix thrilleru a bizarního fantasy hororu, ale stejně jako film, který si Barker režíroval sám, je to prostě Béčko jako hrom. Líbila se mi myšlenka celého díla, že největší zrůdy jsou vlastně lidé samotní, kteří všechno, co se nějak liší, prostě musí zničit/zabít. Nejzajímavější postavou byl masový vrah a psychiatr v jedné osobě dr.Decker, kterého ve filmu ztvárnil legendární režisér David Cronnenberg.
Nelituji stráveného času u této knihy, ale vracet se k ní už určitě nebudu.

Hodnocení: 5/10

26.07.2020 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Řekl jsem si, že když je to léto, tak si dám nějakou knihu odehrávající se v létě. Temné léto byla jasná volba a udělal jsem sakra dobře. Vynikající horor. Dan Simmons dokáže brilantně budovat opravdu hutnou a mrazivou atmosféru, a postupná gradace celého příběhu je skvělá. Konec byl možná trochu uspěchaný oproti zbytku knihy. Posledních zhruba 100 stran nabral příběh vražedné tempo. Lidé, kteří vyčítají např. takovému Stephenovi Kingovi přílišnou popisnost v jeho knihách nebo různé odbočky v příběhu, tak u této knihy budou trpět a raději by se jí měli vyhnout. Simmons je v tomhle snad ještě dál než King.
Pokud bych měl Temné léto srovnávat s klasikou od Stephena Kinga "TO", asi bych musel říct, že "TO" se mi líbilo o malinko více. Možná pro to, že Pennywise je prostě ikonickej dacan a Temnému létu něco takového trochu chybí, ale nejspíš za to může prostě nostalgie. "TO" jsem viděl i četl v dětství a Temné léto jsem četl až v dospělosti. Každopádně to nemění nic na tom, že Temné léto je jeden z nejlepších literárních hororů 20.století.

Hodnocení: 9/10

P.S. : Vlastním vydání od nakladatelství FOBOS a musím říct, že takové množství chyb a překlepů jsem ještě v žádné knize neviděl. Nechápu, jak tohle mohli vypustit ven. Styďte se.

22.07.2020 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Zároveň s kratinkou novelou "Kouzelná skříňka pro Gwendy" se jedná spíše o slabší mistrův kousek. Obě knihy nenadchnou a ani vyloženě neurazí. Možná, kdyby tyto dvě knihy byly součástí nějaké rozsáhlejší povídkové sbírky, tak by to bylo lepší. Takhle mi to trochu smrdí kalkulem. Absolutně nechápu zařazení tohoto díla mezi horory. To jako vážně?

Hodnocení : 6/10

30.06.2020 3 z 5

Strach a hnus v Las Vegas Strach a hnus v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Drogy jsou svinstvo. O tom žádná. Na druhou stranu... nevzniklo by bez nich spousta skvělé muziky, literatury atd.
Do jisté míry se k nim dá přistupovat jako k ohni: "Dobrý sluha, ale zlý pán".
H. S. Thompson byl opravdu blázen a celkem se divím, že se dožil věku, kterého se dožil. Celá tahle kniha popisuje jeho krátký pobyt v Las Vegas s jeho neméně šíleným právním zástupcem. Důvod jejich cesty do Vegas byl napsat článek o pouštním motoristickém závodě kdesi na kraji města a najít bájný Americký sen. Auto narvaný takovým množstvím všemožných drog, že by se z toho sjela celá Čína i s Indií. Hází do sebe pátý přes devátý a to v takovém množství, že by to nerozchodil ani Ozzy Osbourne. Ostatně už samotný název knihy mluví za vše. I v dnešní době se jedná o dost kontroverzní knihu a to platí i o filmu, který osobně považuji za naprostý kult a to, co tam předvádí Johnny Depp a Benicio Del Toro nemá obdoby. A to celé ještě v geniální režii Terryho Gilliama. Je to prostě dílo, které budete buď milovat nebo nenávidět.

28.06.2020 5 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Joe Hill mě nepřestává fascinovat svými nápady. Druhý díl této série je opět naprosto úžasný a opět nám dá více otázek než odpověďí, ale přesně takhle udrží čtenáře v napětí a dychtícího po dalším díle. Jablko prostě nepadlo daleko od stromu. Přál bych si vlastnit Klíč lebeční, abych si mohl z hlavy vytáhnout své oblíbené filmy, knihy nebo třeba i hudbu a užít si je znovu poprvé.

24.06.2020 5 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Taková mysteriózní pohádka pro odrostlejší. Znalcům Kingovek neunikne propojenost s Temnou věží (Muž v černém) nebo drobný odkaz na román Mrtvá zóna. Kniha obsahuje pěkné ilustrace a má i moc hezkou obálku, ale jinak je to spíš taková průměrná jednohubka.

Hodnocení: 6/10

22.06.2020 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Solidní pokračování. Kvalitou srovnatelné s dílem prvním. Člověk se tu dozví zase něco víc o světě ve kterém se příběh odehrává a hlavně o Nimbu, umělé inteligenci, která řídí v podstatě celý svět. Stejně jako v prvním díle mě nejvíce oslovily vsuvky před každou kapitolou. Tentokrát to však nebyly úryvky z deníku smrtek, nýbrž myšlenky samotného Nimba, které byly někdy lehce znepokojivé a jindy přínosné pro ucelenější představu o světě a samotné společnosti.
Dočkáme se několika zvratů, intrik i nových postav a konec je klasický cliffhanger. Jsem docela zvědavý na závěrečný díl trilogie.

21.06.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Dystopický svět, kde lidé porazili všechny nemoci a překonali i svou smrtelnost, ale musí nějak regulovat počet obyvatel na planetě a tak založili cech smrtek, které mají svůj vlastní kodex a určitá kritéria podle kterých se mají chovat a kosit lidstvo.
Smrtka mi byla už delší dobu doporučována. Všichni o ní většinou mluvili v superlativech a tak jsem podlehl (i přes její věkové zaměření) a vrhnul se na ni.
Námět je zajímavý a kniha je psána čtivě a rozhodně o dost lépe jak starší spisovatelův počin "Bez šance". Příběh zasazený do tohoto zajímavého světa sice není tak silný, ale vyloženě hrůza to taky není. Jen je místy trochu předvídatelný a nějaká ta logická chybička se tam taky najde. Nejvíce mě oslovili úryvky ze zápisků smrtek před každou kapitolou.

02.06.2020 4 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Dámy a pánové, přesně takhle má vypadat komiks! Kvalitní a osobitá kresba a především skvělý mysteriózně hororový příběh. První díl je sice takový "seznamovací" a nevysvětlí ani zdaleka vše, ale to je v pořádku. Joe Hill přece nevyhází hned všechna esa z rukávu. To by byl sám proti sobě. A věřím, že jich tam má ještě spoustu. Jsem zvědav na další díly.

Hodnocení: 10/10

12.05.2020

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Parádní oldschool povídková Kingovka.
Víc než polovina povídek se dočkala i filmového zpracování (krátkometrážní i celovečerní) a i když je tu pár slabších či průměrných kousků tak většina knihy si drží pomyslnou laťku kvality celkem vysoko.
Dle mého názoru mezi nejlepší povídky patří "Děti kukuřice", "Jsem brána", "Na dobrou noc" a geniální povídky "Římsa" a "Nekuřáci, a.s.".
Za zmínku stojí taktéž povídky jako "Kostlivec" nebo "Prokletí Jeruzalemské", ale i funny bizarní kousky jako "Travnikář", "Šedá hmota", "Bojiště" nebo "Náklaďáky".
Nejhorší povídky jsou jednoznačně "Muž, který miloval květiny" a "Noční příboj".

Hodnocení: 8/10

11.05.2020 4 z 5

Utkaný svět Utkaný svět Clive Barker

Barkerovi rozhodně nechybí nápady. Těch má na rozdávání. Utkaný svět je toho důkazem.
Svět utkaný v koberci - Fuga - zní zajímavě a je vymyšlený a popsaný skvěle, ovšem jeho obyvatelé - Divotvůrci - mi k srdci moc nepřirostli. Byly chvíle, kdy mi dokonce lezli na nervy.
Naštěstí hlavní postavy Cal a Suzanna jsou sympatičtí a celkem jsem si je oblíbil.
Nejvíce se tu Barkerovi povedli záporáci. To už je jiná liga. Shadwell, Metla a hlavně Imakolata s jejími sestrami a nechutnými levobočky.
Rozhodně by ale knize prospělo méně stran. Klidně by mohla mít i o 200 stránek méně a vůbec nic by se nestalo. Některé pasáže jsou tu opravdu zbytečně zdlouhavé.

07.05.2020 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Zajímavý námět s velkým potenciálem, ze kterého se určitě dalo vyždímat mnohem víc. Líbilo se mi tu pár nápadů a terminologie (Desátci, tleskači, čápnutí...). Nejlepší moment celé knihy je bezpochyby popis rozpojeni jedné nejmenované postavy (abych příliš nespoileroval), ale co se mi moc nelíbilo, byl styl psaní. Na můj vkus takový plochý a až moc stravitelný. Je fakt, že před 15-20 lety bych to asi ocenil mnohem více. V rámci žánru je to průměrná jednohubka, která nenadchne a ani neurazí.

"I'm too old for this sh*t."

Hodnocení : 5/10

01.05.2020 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jedno z vrcholných děl Stephena Kinga a jedna z nejlepších knih vůbec, která se dočkala i výborné filmové adaptace. Film je sice skvost, ovšem kniha je přeci jenom o chloupek lepší.
Není třeba už nic dodávat. Vše už bylo řečeno/napsáno.
Masterpiece!

27.04.2020 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

S. Kopřiva je fakt magor (v dobrém slova smyslu).
Vytvořil opravdu velmi originální peklo, kde jsou všichni lidé, kteří se sem dostanou, až na pár výjimek, následně rozemleti v obřím masomlýnu a použiti jako stavební/výrobní materiál pro vše, co vás napadne.
Jednoho dne se ale po nepovedené akci do pekla dostane banda pěti žoldáků a rozhodnou se, že se z pekla musí dostat za každou cenu zpět.
Šéf komanda a totální badass s věčným pokerfacem Kuffenbach, ukecaný Ostranski, "eagle eye" střelec Vorošilov, zdravotník a naprostej psychouš Dr. Holofaust a spojař Lambert, "zobák" a klasickej nerd. Prostě dreamteam.
Knize bych vytkl snad jen to, že poslední třetina už malinko ztrácí dech a začne trošičku upadat do stereotypu. Dále bych uvítal více prostoru pro Holofausta, který se stal mým nejoblíbenějším členem komanda, ale jinak už k dokonalosti chybí snad jen 26 stran navíc :)

Hodnocení : 9/10

26.04.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Hororově laděná mysteriózní krimi Outsider se z počátku tváří jen jako drsná kriminálka, ale to by to nebyl King aby tam nepřidal nadpřirozeno.
Což rozhodně není ku škodě, jen mi přijde, že King už zde malinko vykrádá sám sebe. Námět nejdřív lehce připomíná jeho starší počin Temná půle a poté zase jeho asi nejznámější kousek To.
Osobně mě více bavila první polovina knihy než ta texasská závěrečná část, ale i přesto příběh hezky graduje a není zbytečně roztahaný jak má občas King ve zvyku.

13.04.2020 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Tato série obsahující 8 knih a téměř 3800 stran je opravdu famózní. Ani poslední díl mne nezklamal. Konec jsem tak trochu předvídal (protože Ka je kolo a to se točí), ale někdy je důležitější/zábavnější cesta, než-li samotný cíl.
Temná věž je opravdu unikátní dílo - které má zaslouženě nálepku "Kultovní" - po jejímž dočtení jsem měl nutkání otevřít první díl a začít od znovu.
A určitě to někdy udělám. Teď je ale čas jít dál, protože jsou i jiné světy než tento.

08.04.2020 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Zatím opravdu nejslabší díl, ale i přesto nemůžu dát méně než 5 hvězd.
Celá kniha je jakési intro k závěrečnému dílu. Musím ale říct, že se tu pořád něco děje a příběh začíná pomalu gradovat ve velké finále (v to doufám). Většina knihy se zaobírá situací ''Susannah/Detta vs. Mia a jejich chlapíček'' což vyplývá už z názvu knihy. Dále je tu linie '' Eddie s Rolandem potkávají svého stvořitele'', kde mě celkem rozčiloval idiot Calvin a pak je tu ještě linie ''otec Callahan, Jake a jeho věrný brumlák Ochu jdou najít a zachránit Susannah''.
Jsem opravdu zvědavý jak to celé skončí (i když jisté tušení už mám) , ale mám pocit, že to žádný happy end nebude.
Cítím, že věž už je skoro na dosah .

Hodnocení : 9/10

24.11.2019 5 z 5