cube6 cube6 komentáře u knih

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Velmi slabé. Nebýt povídky Stephena Kinga, která u nás nikde jinde nevyšla, tak si knihu ani nepořídím.
Samotná povídka je navíc dost slabá. Taková šuplíkovka, která v tom šuplíku klidně mohla zůstat a vlastně tam mohla zůstat většina povídek.
I ta bizarnost (klasicky) od Barkera.
Jediné povídky, které stojí za zmínku a celou sbírku zachraňují od naprostého propadáku jsou klasika od E. A. Poa (Zrádné srdce), výborná záležitost od J. A. Lindqvista (Strážcův průvodce) a totální depka od Briana Keena (Konec všeho).

Hodnocení : 5/10

09.09.2022 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nestává se mi často (vlastně skoro nikdy), abych použil jednu větu, která hraničí skoro až s rouháním, ale zde to prostě jinak nejde : Film je lepší.
I když se to těžko srovnává, protože obě verze se od sebe hodně liší. Až jsem se divil, jak moc.
Filmový Forrest je prostě takový hodný a naivní prosťáček a v knize tomu tak úplně není, i když je to taky totální blboun, ale trochu jinak.
Kniha je určitě fajn, ale asi se k ní už nikdy nevrátím, což nemůžu říct o filmu, který jsem viděl už tolikrát, že bych to nedokázal ani spočítat.

Hodnocení : 7/10

08.09.2022 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší sci-fi román, co se mi (alespoň prozatím) dostal do rukou. Promyšlené, rozmanité, geniální. Simmonsi, smekám. Opravdu dokonalé.

Hodnocení : 10/10

08.09.2022 5 z 5

Hyperion (navíc povídka) Hyperion (navíc povídka) Dan Simmons

Hodnocení : 10/10

08.09.2022 5 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

Tak toto je matroš podle mého gusta. Skvělá sbírka!
Bohužel i tady dokonalost kazí pár slabších kousků, ale celkově je to kvalitní a řádně temné počteníčko.
Evansova nejsilnější stránka je atmosféra. Temná až na půdu.
Povídky, jako 'Hlášení', 'Méďa Srdcík' nebo třeba 'Jakoukoliv mrtvolu' jen tak z hlavy nedostanu a to nejsou zdaleka všechny.
Za zmínku stojí i perfektní překlad a celkové zpracování knihy. Díky Gnóme!!!

08.09.2022

Puls Puls Stephen King

Taková kingovská variace na zombíky, ale King to samozřejmě pojal po svém. A ne každému to sedne. Ale co by jste chtěli? Další zombie apokalypsu plnou stereotypů?
Začátek knihy je na Kinga velmi svižný a hned ze startu se rozjede zběsilá jízda plná šílenství a násilí, pak přijde zlom a už je to tipickej King až do konce.
Nejedná se o žádné veledílo, ale je to celkem solidní jednohubka.
Mimochodem... filmové zpracování je katastrofální.

Hodnocení: 7/10 (s odřenýma ušima)

07.09.2022 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Jako kdyby vzali šimpanze, zarazili mu stovkovej hřebík do hlavy, položili před něj psací stroj a řekli mu : "Piš!"
Asi tak nějak na mě tahle kniha působí.
Duch domu Ashburnů má zhruba stejnou literární hodnotu a kvalitu, jako toaletní papír.

Hodnocení : 0/10

26.08.2022 odpad!

Zvon Zvon Neal Shusterman

Tak, smrtkovskou trilogii mám za sebou.
Poslední díl je o něco slabší, než předchozí dva, ale pořád to bylo velmi slušné, jen oproti prvním dvěma dílům už to nemělo takové tempo.
Celkově se jedná o povedenou trilogii a i přes to, že je to YA literatura, tak to dokáže zaujmout i dospělého čtenáře.

Hodnocení: 7/10

22.08.2022 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Další velmi dobrý kousek od Fracassiho a opět prostřednictvím nakladatelství Gnóm!.
Už svou povídkovou sbírkou - Hleď, prázdnota - si získal moji pozornost a u této kratinké novely (nebo povídky) jen potvrdil své kvality.
Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale velmi mi svým stylem připomíná Stephena Kinga v jeho nejlepších tvůrčích letech.
Sacculina se bez nějakého velkého okecávání rozjede celkem rychle a až do konce je to velmi solidní, místy správně nechutná, postupně gradující jízda (plavba) s minimem postav a odehrávající se na jednom rybářském člunu. Věřte mi, Fracassi víc nepotřebuje.

Citát :
"Nebyli nic, než živoucí maso na planetě stejně bezvýznamné, jako oni sami. Všichni se tolik snažili žít a cítit, zoufale se snažili pochopit, proč se všechno tohle děje, zkoušeli to pořád dokola, jenže prostě jen po miliardách žili a umírali, a nikdy, ani jednou, si nepřipadali doopravdy naživu, nebyli ani o trochu blíž odpovědím na největší otázky - odpovědím, na kterých záleží. Orgán zvaný imaginace umožňoval lidem představit si Boha, jenže přesto se nějak stalo, že lidé nepochopili, o co tady kráčí, a výsledkem je planeta plná idiotů. "

Hodnocení: 8/10

11.08.2022 4 z 5

Na lovu kvizonů Na lovu kvizonů Jakub Němeček

Jsem rád, že jsem podpořil tuhle sbírku povídek a tím i celé nakladatelství Gnóm! .
Jakub Němeček to určitě nemá lehké, udržet celé nakladatelství při životě a tak si zaslouží každou podporu.
Jeho povídková prvotina je originální, vtipná, čtivá a správně praštěná. Zkrátka, ideální odpočinkové čtení.
Mým favoritem se stala povídka Galaktická seznamka.

04.08.2022 4 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Solidní románový debut. Duchařiny nepatří mezi můj nejoblíbenější hororový subžánr, ale Pepa Kopeček to má prostě v krvi. Jablko opravdu nespadlo daleko od stromu. Docela se divím, že tahle kniha stále nemá svou filmovou adaptaci. S dnešními CGI technologiemi by to nebyl žádný problém. Na druhou stranu... beztak by to filmaři zprasili.

04.08.2022 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Takový klasický příběh o jednom badass chlápkovi, který není zrovna žádný svatoušek, ale svým drsným způsobem dokáže být i klaďas. Takových tu už bylo. Jelikož mám ale slabost pro anti-hrdiny, tak jsem se bavil, i když jsem čekal trošičku víc. Jsem zvědav na druhý díl. Barron rozhodně umí.

P. S. : Gnóm! rules!!!

Hodnocení : 7,5/10

23.07.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ani nevím proč, ale tohle mi úplně nesedlo. Možná jsem byl ve špatném rozpoložení... nevím. Námět má všechny předpoklady, pro to, abych byl z knihy nadšen, ale nestalo se.

Hodnocení : 6/10

21.07.2022 3 z 5

Gwilanina harfa a jiné povídky Gwilanina harfa a jiné povídky Ursula K. Le Guin

Když tak pročítám všechny ty vychvalující komentáře, tak mě napadá jedna otázka :
Četl jsem tu stejnou knihu, jako ostatní?
Le Guinová psát uměla, to bezpochyb, ale většina povídek je dost slabá. Občas nakousnou zajímavou myšlenku nebo nápad, ale nakonec to celé vyšumí do prázdná. Naštěstí se tu najdou i skvělé povídky a celkové zpracování knihy je taky úžasné, jak je to u Nakladatelství Gnóm! zvykem.

Top povídky :
-Interní linka
-Labyrinty
-První kontakt s Gorgonidy
-Zorné pole.

Hodnocení : 5/10

20.12.2021 3 z 5

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Hodně kvalitní povídková sbírka! Vyloženě slabá povídka tu není, což se jen tak nevidí, ani u takových mistrů řemesla, jakým je například Stephen King. Některé povídky dokonce samotného Kinga připomínají, jako například "Oltář", "Mandala" nebo "Měkká konstrukce se západem slunce". Povídka "Zloděj koní" má zase vyloženě tarantinovské finále, povídka "Velkochov děti" je pro změnu inspirovaná skutečnou vražedkyní nemluvňat, nebo "Surfer Girl", kde sledujeme postupný zrod psychopatického vraha... atd.
Povídky jsou rozmanité, úderné a mají skvěle vykreslenou psychologii postav.
Philip Fracassi se tímto zařadil do mého hledáčku a doufám, že se v našich končinách dočkáme i jeho dalších titulů.

05.12.2021 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Má tahle komiksová série vlastně nějakou chybu?
Ano, je totiž moc krátká.
Vynikající zakončení téhle skvostné série.
Jsem zvědav na chystaný komiksový crossover : Zámek a klíč vs. Sandman od N. Gaimana.
Doufám, že to vyjde i u nás.

30.10.2021 5 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Pro fanoušky Tarantina povinnost.
Musím však říct, že film je lepší. Je fajn, že jsou tu některé scény navíc, některé úplně vynechané a nebo upravené a tím je to alespoň trochu odlišné oproti filmu, ale chybí tomu ta postupná gradace, kterou nabízí film.
Tarantino je snad největší cinefil, co znám a plně to respektuju, ale román je plný zbytečných informací o režisérech, filmech či hercích z 50., 60. a 70. let, které dnes zná jen pár znalců a to vše na úkor děje. Navíc některé informace jsou reálné, některé vymyšlené/upravené, aby mu to sedělo do jeho alternativní historie tehdejšího Hollywoodu a to rozezná opravdu jen takový "magor" a popkultůrní fetišista, jako je on.

Hodnocení : 7,5/10

30.10.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Ústav rozhodně není špatný, ale mezi nejlepší Kingovi díla se taky nezařadí. Dle mého názoru. Bohužel tu opět tak trochu vykrádá sám sebe. Jsou tu použité různé motivy, které člověk může znát z jeho starších knih: Carrie, Žhářka, Vlci z Cally, To, Osvícení/Doktor spánek ...
Kdo už má od Kinga leccos načteno, tak ví.
Zároveň mi připadalo, že je kniha psána tak trochu přímočařejším stylem, než na jaký jsem u něj zvyklý. Asi to bude tím, že je kniha věnována jeho vnoučatům a tak to celé trochu zavání YA literaturou. Naštěstí je to napsáno dobře a dokáže to zaujmout i dospělé publikum, ale určitě bych uvítal, kdyby to bylo trochu temnějsi a drsnější. Námět je totiž vážně dobrý.

Hodnocení: 6/10

05.04.2021 3 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Předposlední díl téhle úžasné série vás zavede do minulosti a vysvětlí zde spoustu věcí, které byly v předchozích dílech jen "nakousnuty". Důležitý díl , který čtenáře připraví na velké finále. A teď hurá na závěrečný díl.

12.02.2021 5 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Přibylo spousta nových klíčů a příběh začíná hezky gradovat, ale některé pasáže mi tu připadaly zbytečně hektické. Joe Hill se tu místy snažil nacpat co nejvíc informací na co nejméně stránek a to je trochu škoda, ale i přes to jsem nadmíru spokojen. Jsem zvědav na poslední dva díly.

13.09.2020 5 z 5