cube6 cube6 komentáře u knih

Další netypická Kingovka. Rozhodně bych neřekl, že se jedná o horor. Spíš je to takové survival drama. Příběh devítileté holčičky, která se ztratí v hlubokém lese a čím déle bloudí, tím víc si uvědomuje, že bojuje o holý život. Kniha je to krátká a skvělá. Hrozně se mi líbí, jak King dokáže z minima vytěžit maximum. Za mě tedy dobrá kniha, ke které se určitě někdy vrátím, jen mi holčička přišla - na svůj věk - mentálně až moc vyspělá.

11.10.2019

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Osobně nemám moc rád tyhle pokračování, které vzniknou po X letech, ať už se jedná o knihy nebo o filmy. Ve filmovém průmyslu je to navíc, v drtivé většině případů, odpornej a parazitující paskvil, který nedosahuje kvalit původního díla ani z poloviny. Čest vyjimkám.
Stephen se rozhodl, po skoro 40-ti letech, napsat pokračování k jednomu ze svých nejlepších románu a vlastně to nedopadlo vůbec špatně.
Chybí tomu sice ta tíživá atmosféra a vlastně už to ani není čistokrevnej horor, nýbrž jakýsi mix několika žánrů, ale stále je to dost dobrý kousek.
Hlavní záporačka, Klobouková Rose, je pořádná mrcha, ta mě bavila. Ostatní z jejího klanu jsou spíš jen takovej nudnej a nevýraznej komparz. Škoda. Jinak jsem byl docela spokojen. Z Kingovi tvorby, po roce 2010, to rozhodně patří k těm lepším dílům.
Fanoušky samozřejmě potěší reference na jeho vlastní Opus Magnum, sérii Temná věž, ale i třeba na Vánoční říši od jeho synátora. Stejně tak i různé motivy/nápady, které King často používá i ve svých jiných knihách (např. kartotéky v hlavě atd.) .

Hodnocení: 7,5/10

28.02.2023 4 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Dočteno a následně i dokoukán film, který se taky docela povedl.
Autor do této knihy dokázal vložit slušný panoptikum. Je to taková přehlídka morální malomocnosti amerického buranova prosáklého chlastem, krví, chudobou, zoufalstvím a křesťanským fanatismem... trochu jako pohádky pro děti, než se objevil pan Disney.

Hodnocení : 8/10

11.01.2023 4 z 5

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Hodně kvalitní povídková sbírka! Vyloženě slabá povídka tu není, což se jen tak nevidí, ani u takových mistrů řemesla, jakým je například Stephen King. Některé povídky dokonce samotného Kinga připomínají, jako například "Oltář", "Mandala" nebo "Měkká konstrukce se západem slunce". Povídka "Zloděj koní" má zase vyloženě tarantinovské finále, povídka "Velkochov děti" je pro změnu inspirovaná skutečnou vražedkyní nemluvňat, nebo "Surfer Girl", kde sledujeme postupný zrod psychopatického vraha... atd.
Povídky jsou rozmanité, úderné a mají skvěle vykreslenou psychologii postav.
Philip Fracassi se tímto zařadil do mého hledáčku a doufám, že se v našich končinách dočkáme i jeho dalších titulů.

Hodnocení : 8/10

05.12.2021 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Parádní oldschool povídková Kingovka.
Víc než polovina povídek se dočkala i filmového zpracování (krátkometrážní i celovečerní) a i když je tu pár slabších či průměrných kousků tak většina knihy si drží pomyslnou laťku kvality celkem vysoko.
Dle mého názoru mezi nejlepší povídky patří "Děti kukuřice", "Jsem brána", "Na dobrou noc" a geniální povídky "Římsa" a "Nekuřáci, a.s.".
Za zmínku stojí taktéž povídky jako "Kostlivec" nebo "Prokletí Jeruzalemské", ale i funny bizarní kousky jako "Travnikář", "Šedá hmota", "Bojiště" nebo "Náklaďáky".
Nejhorší povídky jsou jednoznačně "Muž, který miloval květiny" a "Noční příboj".

11.05.2020 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jedno z vrcholných děl Stephena Kinga a jedna z nejlepších knih vůbec, která se dočkala i výborné filmové adaptace. Film je sice skvost, ovšem kniha je přeci jenom o chloupek lepší.
Není třeba už nic dodávat. Vše už bylo řečeno/napsáno.
Masterpiece!

Hodnocení : 10/10

27.04.2020 5 z 5

Další má oblíbená Kingovka. Tentokrát se však nejedná o román, nýbrž o knihu obsahující dvě novely.
1. Časožrouti:
Ideální novela ke čtení na letišti, když čekáte na svůj let. Žádná jiná kniha vám nedodá tolik kuráže aby jste nasedli do letadla :) Každopádně výborný nápad o letu, který proletí do jakési verze našeho světa, která je však prázdná a čas je tam jen slovo. Jediní přeživší v celém letadle jsou jen ti co si zrovna dopřávali šlofíka, ale po probuzení je však čeká šok. Výborný a nepředvídatelný příběh se skvělým záporákem (pan Rolák).

2. Skryté okno do skryté zahrady:
Skvělý psychologický thriller. Tohle jde Kingovi asi nejlépe. Hlavní postavou je (opět) spisovatel , který je jiným spisovatelem nařčen z plagiátorství. Hlavní hrdina však ví, že se ničeho takového nedopustil jenže neznámý muž si nedá říct a stále nepříčetně trvá na svém a situace se stále víc a víc vyhrocuje. Kdo je onen záhadný muž? Opravdu tu povídku napsal nebo ji ukradl? Nebo je všechno úplně jinak?

Hodnocení: 10/10

04.11.2019 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Tohle byla má úplně první Kingovka. Tehdy mi bylo cca 12 let a kniha se mi docela líbila. Ovšem tehdy jsem o Kingovi moc nevěděl a tak jsem ani nemohl ocenit skutečný význam té knihy (pomyslné / literární zabití jeho pseudonymu ). Zároveň musím zpětně uznat, že kdo nemá od Kinga nic načteno a chce nějakou knížkou začít, je tahle kniha velmi špatná volba (šáhněte raději po Misery, Osvícení, Řbitovu zvířátek nebo třeba Mrtvé zóně). Temná půle je bohužel spíš takový průměrný kousek, kterému bych z fleku dál 3 hvězdy, ale z nostalgie musím jednu hvězdu přidat.

Hodnocení: 7/10

P.S.: Tahle kniha se dočkala dokonce i filmové verze, která je poměrně věrná předloze a režie se ujala hororová legenda George A. Romero (R.I.P.)

11.10.2019 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Přiznám se, že jsem tuhle knihu otevíral trochu s obavami, protože je to docela macatá bichlička a posledních pár let mě Stephenovi novinky zrovna moc nenadchly. Mistr tu ovšem dokázal, že ještě nepatří do starého železa a zároveň zde potvrdil jistý trend, a to, že, když je jeho kniha pořádnej macek, tak je kvalita zaručena.
Tahle dark-fantasy pohádka se mu vážně povedla.

04.07.2023 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Můj první Murakami a já si rovnou vybral, jako správný masochysta, jeho macatou trilogii 1Q84. A vůbec toho nelituju. Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha vtáhla do děje, tak moc, jako právě tohle dílo. Téměř perfektní záležitost s úžasnou, místy skoro až lynchovskou atmosférou, velmi pomalým tempem, propracovanými dialogy a postavami, včetně těch vedlejších, kde mi ale vadilo neustále opakování některých již zmíněných informací a na můj vkus přeslazený konec, ze kterého jsem málem dostal cukrovku.

Hodnocení celé série: 8,5/10

29.06.2023 5 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

Nejlepší díl z trilogie o Gwendy. Po průměrné jedničce i dvojce je třetí díl opravdu povedený a propojení se sérií Temná věž je taky fajn. Vlastně se jedná o takový sequel k této sérii, takže jo, já jsem docela spokojen.

Hodnocení: 7,5/10

30.05.2023 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Řekl jsem si, že když je to léto, tak si dám nějakou knihu odehrávající se v létě. Temné léto byla jasná volba a udělal jsem sakra dobře. Vynikající horor. Dan Simmons dokáže brilantně budovat opravdu hutnou a mrazivou atmosféru, a postupná gradace celého příběhu je skvělá. Konec byl možná trochu uspěchaný oproti zbytku knihy. Posledních zhruba 100 stran nabral příběh vražedné tempo. Lidé, kteří vyčítají např. takovému Stephenovi Kingovi přílišnou popisnost v jeho knihách nebo různé odbočky v příběhu, tak u této knihy budou trpět a raději by se jí měli vyhnout. Simmons je v tomhle snad ještě dál než King.
Pokud bych měl Temné léto srovnávat s klasikou od Stephena Kinga "TO", asi bych musel říct, že "TO" se mi líbilo o malinko více. Možná pro to, že Pennywise je prostě ikonickej dacan a Temnému létu něco takového trochu chybí, ale nejspíš za to může prostě nostalgie. "TO" jsem viděl i četl v dětství a Temné léto jsem četl až v dospělosti. Každopádně to nemění nic na tom, že Temné léto je jeden z nejlepších literárních hororů 20.století.

Hodnocení: 9/10

P.S. : Vlastním vydání od nakladatelství FOBOS a musím říct, že takové množství chyb a překlepů jsem ještě v žádné knize neviděl. Nechápu, jak tohle mohli vypustit ven. Styďte se.

22.07.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Dystopický svět, kde lidé porazili všechny nemoci a překonali i svou smrtelnost, ale musí nějak regulovat počet obyvatel na planetě a tak založili cech smrtek, které mají svůj vlastní kodex a určitá kritéria podle kterých se mají chovat a kosit lidstvo.
Smrtka mi byla už delší dobu doporučována. Všichni o ní většinou mluvili v superlativech a tak jsem podlehl (i přes její věkové zaměření) a vrhnul se na ni.
Námět je zajímavý a kniha je psána čtivě a rozhodně o dost lépe jak starší spisovatelův počin "Bez šance". Příběh zasazený do tohoto zajímavého světa sice není tak silný, ale vyloženě hrůza to taky není. Jen je místy trochu předvídatelný a nějaká ta logická chybička se tam taky najde. Nejvíce mě oslovili úryvky ze zápisků smrtek před každou kapitolou.

Hodnocení : 7,5/10

02.06.2020 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

S. Kopřiva je fakt magor (v dobrém slova smyslu).
Vytvořil opravdu velmi originální peklo, kde jsou všichni lidé, kteří se sem dostanou, až na pár výjimek, následně rozemleti v obřím masomlýnu a použiti jako stavební/výrobní materiál pro vše, co vás napadne.
Jednoho dne se ale po nepovedené akci do pekla dostane banda pěti žoldáků a rozhodnou se, že se z pekla musí dostat za každou cenu zpět.
Šéf komanda a totální badass s věčným pokerfacem Kuffenbach, ukecaný Ostranski, "eagle eye" střelec Vorošilov, zdravotník a naprostej psychouš Dr. Holofaust a spojař Lambert, "zobák" a klasickej nerd. Prostě dreamteam.
Knize bych vytkl snad jen to, že poslední třetina už malinko ztrácí dech a začne trošičku upadat do stereotypu. Dále bych uvítal více prostoru pro Holofausta, který se stal mým nejoblíbenějším členem komanda, ale jinak už k dokonalosti chybí snad jen 26 stran navíc :)

Hodnocení : 9/10

26.04.2020 5 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Tommyknockeři aneb Stephen King na LSD. Tohle byla má druhá kniha od Kinga, která se mi dostala do rukou a i tehdy jsem z toho měl takové rozporuplné pocity. Námět je skvělý. Spisovatelka, která v lese pod zemí najde mimozemskou vesmírnou loď, když zakopne o její část, která trčí ze země a samozřejmě jí začne vykopávat. Tahle část je parádní a stále jen napjatě čekáte, co z toho vyleze, ovšem ta druhá část knihy už je trochu úlet, který zavání béčkovými horory (automat na nápoje na vražedné stezce... WTF?! :D ) takže je potřeba to brát trochu z nadhledem. Krom toho je tu opravdu spousta postav a může se vám stát, že ztratíte přehled kdo je kdo.
Na druhou stranu se s těmi postavami King vůbec nemazlí a kosí je ve velkém. Proměna místních je též ''libová'' a konec knihy slušný.
Ve výsledku je to kniha s velkým potenciálem, který ale King plnohodnotně nevyužil. I tak ji musím trochu nadhodnotit. Opět zapracovala nostalgie.
Každopádně z této knihy plyne minimálně jedno ponaučení:
Rozbít si lebku, aby vám tam místo ní dali kovovou destičku, nemusí být až tak špatnej nápad, jak se na první pohled zdá. Třeba vám to někdy zachrání život. Nikdy nevíte, kdy vám zaklepou na dveře Tommyknockeři.

Hodnocení : 7/10

13.11.2019

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Kingova variace na Drákulu + neoficiální prequel k Temné věži. Zároveň je to i kvalitní dílo pro fandy upírských příběhů, základ pro fandy Kinga, ale i jeden z kandidátů na knížku od Kinga, kterou můžete začít pokud jste od něj ještě nic nečetli.
Na to, že je to jeho druhá kniha a je stará více než 40 let, tak neztratila nic ze svého kouzla a především to není žádná pokřivená upírská zhovadilost podle dnešních trendů (viz. Stmívání).

05.11.2019

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

4. díl je výborný. Baže, to tedy je. Začínáme přesně tam, kde Pustiny skončily, ale chvíli na to už nám Roland vypráví příběh o kterém víme už předem, že skončí tragicky, ale i tak je zajímavé se dozvědět zase něco více z tohoto světa, Rolandova mládí a seznámit se pořádně s jeho původní Kat-et a jeho první láskou Susan. Drtivá většina knihy je totiž Rolandův flashback do minulosti a ten, kdo chce hned vědět, co bude dál, tak si bude muset pár set stran počkat. Rozhodně to ale stojí za to, i když já osobně si více oblíbil Eddieho, Susannah, Jakea a Ocha, než Cuthberta a Alaina. Ovšem záporáci jsou perfektní. Prašivá čarodějka Rhea nebo Velcí lovci rakví v čele s Eldredem Jonasem. Citlivější povahy závěr obrečí, znalcům Kingovek neunikne odkaz na jeho román Svědectví a já musím pokračovat dál. Calla už mě volá, ale nejdřív ještě díl číslo 4,5 Závan klíčovou dírkou.
Sečteno a podtrženo: Další výborný díl výborné série, jen malinko slabší než Tři vyvolení nebo Pustiny. Alespoň z mého pohledu.

Hodnocení: 9,5/10

29.10.2019 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Stephen King má svého Pennywise a Joe Hill má zase Charlese Manxe. Oblíbený cíl obou super dacanů jsou malé děti. No a to je asi tak vše, co je spojuje. A to je dobře. Joe Hill se sice potatil, ale zbytečně svého tatínka nekopíruje. Spíš si tu a tam vypůjčí nějakou maličkost a rozvede z toho svůj vlastní a originální příběh.
Vánoční říše aneb NOS4A2 byla moje první kniha od Joe Hilla a určitě ne poslední. Joe prostě umí a zde to dokázal dokonale.
Hlavní postavou je Victoria McQueen, která má zvláštní schopnost najít cokoliv / kohokoliv chce, ale potřebuje k tomu dopravní prostředek (v dětství kolo, v dospělosti motorku). Postupem času se dozvídá, že není jedina, která má nějakou speciální schopnost. Třeba, když se dostane do křížku s Charlesem Manxem, který unáší malé děti do jeho světa ( Vánoční říše), kde zůstanou navždy a vysává z nich životní energii, díky čemuž přežívá déle, než by bylo zdrávo a mění je v krvelačné zrůdičky. Na cestu do Vánoční říše potřebuje však svůj starý Rolce-Royce Phantom a aby toho nebylo málo má i svého tupého, úchylného a ultra slizkého pomocníka Binga. Victoria však první setkání s Manxem se štěstím přežije a po letech se sním potkává znovu, když jde, už jako dospělá, zachránit svého syna, který byl unesen právě touhle dvojkou, protože Manx na ni jen tak nezapomněl.
Dobře se to čte , má to atmosféru, má to nápad i originalitu i skvělého záporáka a těch krásných a symbolických 666 stran uteče jako voda.
Nedávno dokonce vyšel i seriál, kterému se raději vyhněte a upalujte do nejbližšího knihkupectví a kupte si knihu. Máte-li rádi horory, nesmí vám tenhle kousek chybět v knihovně. TV seriál je s prominutím nehorázná zhovadilost.

Hodnocení: 9,5/10

P.S.: silně přemýšlím o tom , že si zaplatím změnu své SPZ na NOS4A2 :)

06.10.2019 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Hodnocení celé série: 8,5/10

29.06.2023 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Jako kdyby vzali šimpanze, zarazili mu stovkovej hřebík do hlavy, položili před něj psací stroj a řekli mu : "Piš!"
Asi tak nějak na mě tahle kniha působí.
Duch domu Ashburnů má zhruba stejnou literární hodnotu a kvalitu, jako toaletní papír.

Hodnocení : 0/10

26.08.2022 odpad!