Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Knížka plná pocitů a dojmů, v níž se příběh dozvídáme jen jaksi mimochodem. Neotřelý styl - jako když foukneš do pěny a pomalu odhaluješ, co se pod ní skrývá.

07.06.2020 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Pohodové čtení, pohlazení po duši.

25.08.2019 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

(SPOILER) Výborná detektivka s bolavým tématem domácího násilí. Četla jsem ji jedním dechem, ale to odhalení před koncem bylo hodně přitažené za vlasy. Takhle by se snad nezachovala žádná matka v jakkoliv svízelné situaci.

21.03.2024 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Příjemná detektivka ze švédského venkova ve stylu Agathy Christie.

22.02.2024 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Krásné, dojemné, lidské. Autorku si přidávám do oblíbených.

05.01.2024 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Moc příjemné překvapení. Nečekejte klasickou detektivku, i když i napětí tam je. Ale hlavně je to moc milé, dojemné čtení s hlavním hrdinou trochu ve stylu Forresta Gumpa.

19.06.2023 5 z 5

Tajná řeč broží: Příběhy z mé šperkovnice Tajná řeč broží: Příběhy z mé šperkovnice Madeleine Albright

Paní Madeleine považuji za úžasnou osobnost, diplomatku a dámu v tom nejlepším slova smyslu. V této knížce představuje své brože jako jeden ze způsobů komunikace a sdělování svých názorů. Četla jsem ji v době vyhrocených předvolebních debat a napadlo mě, jak by bylo pěkné, kdyby se ten „pozitivní“ prezidentský kandidát neustále se ohánějící mírem inspiroval u Madaleine, připnul si na hruď třeba holubici míru a místo lží, urážek a pomluv začal mluvit slušně a k věci.

25.01.2023 4 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Povedená detektivka od mého oblíbeného spisovatele z okolí mé oblíbené Olomouce. Tentokrát jsem ji dostala i s věnováním autora, o to raději jsem si ji znovu přečetla. :-)

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

(SPOILER) Napínavý psychologický thriller, který jsem přečtla jedním dechem a v první polovině mi opravdu běhal mráz po zádech. Trochu mě zklamalo nadpřirozené rozuzlení, ale na druhou stranu, kdo ví…? Autorčin styl mě baví, doufám, že brzy napíše další knížku.

21.06.2022 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Tak to nebyl úplně můj šálek čaje. Přečetla jsem díky výzvě a protože jsem se zastyděla, že takhle klasika mě minula. Na můj vkus až moc nechutností a absurdit, ale nejspíš tenhle styl jen nedokážu ocenit. Originalita se rozhodně upřít nedá. Teprve v poslední třetině jsem se začetla. Nejsem si jistá, jestli se někdy odhodlám k dalšímu Irvingovi.

19.04.2022 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Asi bych hodnotila lépe, kdyby to byla moje první kniha od Jonassona. Takhle pořád porovnávám s nedostižným Staříkem a Analfabetkou. Styl psaní je podobný, některé pasáže jsou velmi vtipné, ale celkově mě knížka nezaujala a nejspíš se k ní nebudu vracet.

30.12.2020 3 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Poutavý příběh obdivuhodné ženy, jejíž osobní statečnost a mravní síla ovlivnily životy nás všech, protože bez ní by Václav Havel nejspíš nebyl tím, čím byl. Velmi zajímavé čtení, dozvěděla jsem se spoustu věcí z naší nedávné historie, o nichž jsem neměla tušení. Místy bych potřebovala doplnit nějaké informace, trochu jsem se ztrácela, proto jedna hvězdička dolů. Ale rozhodně doporučuji.

31.10.2020

Strach Strach Jozef Karika

(SPOILER) Ačkoliv horory úplně nemusím, po Trhlině, která mě dostala, jsem se na Strach těšila. A hlavně v první polovině jsem se opravdu bála. Neubráním se srovnání obou knih, hororové prvky jsou hodně podobné (mizení lidí, ztráta orientace, zvuky z „jiného světa“ nebo naopak nepřirozené ticho), ale tady mi to přišlo už trochu překombinované. Mnohem víc mě zaujal začátek, kdy bylo zlo patrné jen v psychologické rovině, než popisy drastických scén v druhé části. Konec mě osobně zklamal. Asi je myšlený jako hlubokomyslné poselství, ale spíš jsem měla pocit, že autor už nevěděl, jak to celé uzavřít. Příběh se vyvíjel tak, že jsem čekala nějaké logické vysvětlení.

13.06.2020 3 z 5

Sólový let Sólový let Roald Dahl

Můj milovaný Roald Dahl nikdy nezklame. I když mu jde o život, dokáže se radovat z maličkostí a i válečné hrůzy popisovat jako dobrodružství. Opět skvělá kniha!

28.04.2020 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Úžasná knížka, kterou jsem objevila na databázi díky hodnocení několika mých oblíbených čtenářek. Ačkoliv popisuje i nelehké životní události a smutné osudy, vyzařuje z ní tolik pohody, lidskosti a optimismu, že ještě několik týdnů po jejím přečtení se při psaní tohoto komentáře musím usmívat. Jasných pět hvězd!

22.02.2024 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Silný příběh o přátelství dvou zcela odlišných lidí a ceně, kterou je nutné jeho jménem zaplatit.

22.02.2024 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Zajímavý nápad, tajemné prostředí, bavilo mě to moc, i ten otevřený konec bych skousla. Ale přijde mi, že to bylo trochu šité horkou jehlou a příběh by si zasloužil dopilovat.

23.04.2023

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Čtivá detektivka, ale některé věci se mi zdály nelogické a Laura mi moc sympatická nebyla. Zápletka zajímavá, jen doufám, že ve skutečnosti by to takhle neskončilo.

07.03.2023 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

(SPOILER) Jako matku mě zasáhl především příběh Emmy, která vedle Jacoba trpícího Aspergerovým syndromem vychovává i mladšího Thea, který ale odjakživa musí vystupovat jako ten starší a rozumnější a chápat, že jeho „postižený“ bratr má vždycky přednost. Nechtěla bych být v její kůži. Tady se člověk asi nemůže zachovat správně a spravedlivě vůči oběma dětem. V detektivní linii mi vadilo, že nikdo se Jacoba celé dlouhé týdny nezeptal, jestli to skutečně udělal. Za to strhávám jednu hvězdu.

22.01.2023 4 z 5

Napínavá kniha snažící se objasnit záhadu smrti mladých turistů pod uralskou horou v roce 1959 . Autor předkládá různé teorie, od přírodních příčin přes vojenské až k mimozemským, ale ke každé z nich zároveň i fakta, která ji vyvracejí. Pravdu se asi nikdy nedozvíme. Pokud vás to zaujme, doporučuji velmi povedený seriál Pěreval Ďatlova.