ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knihou nás provází osudy tří mladinkých žen, které vstupovaly za brány pekla s tajemstvím. Jediné, co se dá říct k tomu, že přežily, je opravdu štěstí. Obrovské štěstí, nic víc. Záznamy z táborů jsou natolik smutně detailní, že se znovu musím zamýšlet nad hrůzou, byť mám, z tohoto tématu načteno. Způsob, jakým a za jakých podmínek přivedly na svět své děti, byl i pro mě absolutní šíleností.Líbí se mi, že je v knize zmíněna i situace v ghettech před transportem, nastínění situace ve válce a třeba i statečnost českých obyvatel Horní Břízy.
Celkově na mě působí nenuceně, hodnotím moc dobře, ale občas to byla velmi ,, silná káva " i pro mě.

07.01.2017 5 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Ztrátou paměti Marie přichází o svůj minulý život a rodí se od začátku, znovu, na kouzelném místě, po boku milujícího muže, který v ní vidí čistou duši a doufá ve společnou budoucnost. Poklidný život narušují Mariiny sny a fantazie a v celé rodině panuje podivný neklid. Krása nedotčené přírody a poutavé vyprávění dokresluje tento příběh. Ale všechny sny, jak víme, ránem končí.
Kniha se mi líbila mnohem víc než film, s podivem i v místě, kde se autor s Vávrou rozcházejí.
( cori : Adina se zapomněla se Štěpánkem ).

26.10.2016 4 z 5

Deník sestry Lídy Baarové Deník sestry Lídy Baarové Adam Georgiev

Smutný příběh. V Zorčiných zápiscích z deníku je tolik bolesti, touhy a nenaplněných nadějí. Často se píše, že posledním impulzem k jejímu rozhodnutí byly události spojené se sestrou Lídou. Ano, ale i tak byla Zorka nemocná, jak fyzicky, tak především měla bolavou svou čistou duši, neschopna prožívat a smířit se s realitou všedního života. Přesto byla krásná a talentovaná, s velkou láskou k divadlu, s touhou po opravdové čisté lásce a osud jí přidělil najít smíření jinde. Alespoň v některých rolích si můžeme tuto citlivou herečku připomenout.

16.10.2016 4 z 5

Lourdy Lourdy Émile Zola

Kniha o jedné velké pouti za zázrakem. V první polovině jde hlavně o popisy utrpení poutníků, kteří se vypravili zvláštním bílým vlakem do Lurd, ve své poslední naději na uzdravení. Co se týká knihy samotné, Zola si užívá dlouhé, naturalistické popisy projevů všech nemocí, ale také samotného poutního místa, prostřednictvím myšlenek abbého Pierra Fromenta. Ten svádí vnitřní boj s vírou, pochopením zázraků, v konfrontaci s lékařskou vědou, nevěřícími obyvateli a obchodníky z Lurd, kteří z utrpení nemocných těží. Na zpáteční cestě předčítá Pierre příběh o Bernadettě a jejím prvním zjevení. Zůstává mu otázka, zda naslouchat rozumu po otci, či víře po matce.
Myslím, že Lurdy, jako posvátné poutní místo, místo zjevení Panny Marie a zázraků, je dosti citlivé téma. Téma věřících i nevěřících a tak si ponechám hezký pocit z této knihy. Stejně tak mám pocit, že i Zola, věčný kritik, to napsal hezky a ikdyž si neodpouští svoje názory, tak nepřehání.

02.10.2016 4 z 5

Svědectví kostí Svědectví kostí Kathy Reichs

Někdy není lehké držet si dobrou kvalitu, když píšete mnoho příběhů se stejným základem. Musím uznat, že nejnovější kosti se autorce povedly. V její rovině jde o dobrou zápletku, neklesáte do nudy a se závěrem vrcholí a překvapuje. Tempe mám ráda, se vším a se všemi, kteří k ní patří.

25.07.2016 5 z 5

Tajnosti města Marseille Tajnosti města Marseille Émile Zola

Kniha nás zavede do Marseille v delším časovém období.Sledujeme příběh Maria Cayola, který se snaží dobrat ke spravedlnosti,aby napravil hříchy svého bratra Filipa.Nechybí láska, následky s ní spojené a spousta nenávisti ze strany bohatých.Příběh se mi moc líbil, stejně jako vylíčení hospodářské krize, revoluce 1848.Následná epidemie cholery, která zasáhne i do osudů postav příběh ukončuje.

08.06.2016 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Opět hezké čtení.Na jedné straně se knihy podobají, na té druhé se daří autorovi vložit do příběhu něco navíc, aby nebyl nudně podobný.Myslím, že tady Backman ukazuje,že je vcelku jedno, jestli je ženě třicet, nebo šedesát, v každém věku má svá trápení, ztrácí a znovu nalézá a i v pozdějším věku si může plnit své sny.A tak ještě chvíli po přečtení máte pocit, že tady byla Britt - Marie.

05.06.2016 5 z 5

Vzpomínky na protektorát Vzpomínky na protektorát Břetislav Nakládal

K této knize budete potřebovat zájem o dané téma a znalost Olomouce.Koupila jsem ji jako novinku,že si přečtu nějaké zajímavosti a nečekala jsem,že mě tak potěší.
Vyprávění začíná seznámením s malým,bezstarostným chlapcem,který nás provází svým městem,které se s vyhlášením mobilizace mění.Zachycuje příjezd německé okupační armády,přerod průmyslu pro potřeby nových pánů,život v protektorátu ve všech směrech,období heydrichiády,hladové léto 1942,osvobození,odsun i první poválečné dny.Všechno pěkně navazuje.
Pro mě opravdu spousta zajímavostí.Neustále se pohybujeme v ulicích a na spoustě míst,kde je opravdu dobré Olomouc znát.Pro odlehčení si můžeme přečíst,jak se po Heydrichově smrti musel Andrův stadion přejmenovat na SS Reinhard Heydrich Kampfbahn a třeba i to,jak byl autorův pes Lux ,, odveden " s razítkem ,, SS Hunden Staffel Wien ".
Nechybí spousta dobových fotografií.Myslím,že jsem měla šťastnou ruku a nečekaný zážitek.

26.05.2016 5 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

Vyprávění v rychlém sledu přibližuje některé důležité okamžiky ze života Lídy Baarové, ale mně se kniha celkově moc nelíbila.Obsahuje známé citace a pasáže z jiných knih o Baarové , na některých místech se dá pochybovat.Připadá mi hodně chudá.

18.05.2016 3 z 5

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Stejně jak dokáže vykreslit Edinburgh,daří se autorovi přiblížit Miami z té druhé strany.Dvě ženy,které jsou naprosto rozdílné a přece do sebe navzájem zapadají.A to doslova.Každá má svůj příběh,který postupně odkrývá a čtenář se nestačí divit.Je to svižné,drsné,vtipné,místy připálené a mastné,v závěru dokonce až na kost.
Nebyl by to Welsh,kdyby se nedržel typického slovníku a neokořenil sexuální vyžití.V případě dívek jsem se toho trochu obávala,ale není to tak zlé.O něčem to je,příběh má vývoj a fajn konec.A líbilo se mi to trošku víc než Edinburghské rauše.

08.05.2016 5 z 5

Divoká bolest Viléma Mrštíka Divoká bolest Viléma Mrštíka Zdeněk Grmolec

Kniha byla pro mě překvapením.Viléma Mrštíka mám spojeného s hezkou pohádkou,ale jak jsem zjistila,život není pohádka.Škoda,že je knížka krátká,ale stručně vystihuje to podstatné.Za některá klopýtnutí si mohl sám,ovšem stále měl nad sebou ochranu svých blízkých.

24.04.2016 4 z 5

Rajská zahrada Rajská zahrada Ernest Hemingway

Mně se tedy kniha líbila,ikdyž je psaná trochu jinak a,jak se píše,děj je nekompletní.Líbánky,trávené na jihu Francie a ve Španělsku,kde David píše román,narušuje jeho mladá žena,která se od začátku chce změnit.Domáhá se jiné role a celkově má problém s vlastní identitou.Vstupem jejich společné přítelkyně Marity dochází ke změnám,které lze očekávat.Myslím,že ani vstupy a popisy z Afriky nejsou nudné,dá se v nich vyčíst Davidův vztah s otcem.Otevřený konec mi nevadí.

30.03.2016 4 z 5

Myši - Každému jednou dojde trpělivost Myši - Každému jednou dojde trpělivost Gordon Reece

Především děj,po zdlouhavějším úvodu,hodně rychle vtáhne.Překvapením pro mě bylo,v co se příběh obrátil,protože jsem čekala něco jiného.Chvílemi z toho až mrazí.Co Shelley s matkou prožívají,po nočním dýchánku u nich doma,je popsané dost dobře.Přesto,ikdyž jako thriller pro mládež je to hodně napínavé,zdá se mi to trošku neuvěřitelné a nevím,jestli myší přerod v kočku,zrovna takovýmto způsobem,je dobrým příkladem.

26.03.2016 3 z 5

Čemu se smála Adina Mandlová Čemu se smála Adina Mandlová Ondřej Suchý

Čtenář by řekl,že na sebe Adina už všechno práskla ve své knize a nebude lehké něco doplnit.Pan Suchý si dal opravdu mravenčí práci se získáním spousty dalších informací,a tak se můžeme znovu ponořit do černobílého světa.Některé vzpomínky kolegů nejsou zrovna pozitivní,ale to už tak bývá.Jaká byla Adina mimo své role,když přišla z flámu,kde zazářila,do svého prázdného bytu si můžeme domýšlet věčně.Mnohokrát jsem o ní přemýšlela a vidím ji jako ve filmu Noční motýl.Někdy je prostě Kiki,ale doma zůstává Ančou.Závěr knihy to tak nějak vystihuje docela přesně.

14.03.2016 5 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Začátek je takový obyčejný,ale docela znepokojivý.Děj se postupně slušně rozbíhá a ikdyž jde o spousty neuvěřitelných zvratů,tak celkově to zvrácené zlo v závěru mě velmi překvapilo.Kdo čte poctivě po sobě,já jen náhodně od konce série asi,dočká se velkých překvapení,nejen v tomto případu,ale i v důležitém okamžiku Jackova života.A pokud vzpomenu na Panenku,to tušení tam je.

05.03.2016 4 z 5

Pravda: 1. díl Pravda: 1. díl Émile Zola

Jde opět o kritiku společnosti a román má být uměleckým zpracováním Dreyfusovy aféry,se kterou je Zola úzce spojován.Příběhem provází učitel Marek Froment,který přijíždí s rodinou do městečka Maillebois a je svědkem nepříjemné události.Obvinění padá na židovského chlapce a Froment prožívá tento případ několik let,hledá pravdu,věří ve Francii,ale jeho nepřítelem se stává církev,která se nenápadně zmocňuje země,škol a zaujímá přední místa.Za naději,která se snad blíží,doplácí hrdina rozporem v rodině,která se manipulací přiklání k pravdě Boží.Atmosféra doby a rozdíly společnosti i jednání ostatních je dobře vykreslena.Cítím hodně odhodlání.

21.02.2016 4 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Kniha je moc dobrá.To,co jsem očekávala jsem v ní našla,je to tam,ale něco to něco.Pocity,nespravedlnost a odplatu,dlouze se táhnoucí celou knížkou,vystihuje pěkně.Chtělo by to přisolit,okořenit,víc Ketchum?Nevím.Nejsem zklamaná ,je to hezký příběh,dokonce smutný i dojemný,nechybí samozřejmě očekávané drsnější popisy.Ale vzhledem k mému hodnocení Dívky od vedle,která teda byla,musím dát lepši tři hvězdičky.

17.02.2016 3 z 5

Jaroslav Marvan nejen o sobě Jaroslav Marvan nejen o sobě Petr Hořec

Z herce Marvana vyzařuje respekt a preciznost.Ve většině rolí mi připadal přísný,se smyslem pro pořádek.I při čtení této knížky jsem měla pocit,jako by mě sledoval,jestli čtu svědomitě a nepřeskakuju stránky.Přesto ukázal i nějakou svoji slabinu.Není to kniha o drbech ze zákulisí,ale pěkné zážitky z divadel,natáčení a zjistila jsem i nějaké nové informace,které jsem neznala.Za maskou starého bručouna se skrývá příjemný člověk,který se drží svých zásad.A to je prostě faktótum.

14.02.2016 4 z 5

Příběh O / Návrat do Roissy Příběh O / Návrat do Roissy Pauline Réage (p)

Je to kniha svého žánru.Čekala jsem nějakou hrůzu,ale působí to na mě velice zvláštně.Jako zpomalená směs touhy a představ a vlastně ani nevíte proč se tak děje,nakonec ty důvody ustupují do pozadí a čtete bez trápení,že snad je v tom něco zakázaného.

11.02.2016 4 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.

09.02.2016 4 z 5