Deník sestry Lídy Baarové

Deník sestry Lídy Baarové https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1499/bmid_denik-sestry-lidy-baarove-bNq-1499.jpg 4 38 12

Herečka Zorka Janů (1921-1946), mladší sestra Lídy Baarové, ukončila svůj život skokem z balkónu hanspaulské vily. Svědkem její bolesti se staly deníky z let 1940-1942. Sestra Lídy Baarové, herečka Zorka Janů, chtěla žít ve vteřinách, chtěla letět stejně jako Nový Ikaros. Láska, které se jí dostalo tolik a zároveň tak málo, a její vnitřní hlas, na který se položila ve chvíli nejvyššího vypětí, vyústily v touhu odejít z tohoto světa. Přes tvrdé rány osudu nebyla slabá, i když sama tvrdila opak. To jen ten vnitřní hlas, kterému tak intenzivně naslouchala, ji přiměl k ukončení života. Deník je autentickým svědectvím o tom, jaká Zorka Janů skutečně byla. Autor v osmi kapitolách vytváří mozaiku, která dává obraz nadčasové tragédie. Kniha již ve svém žánru patří ke klasice a čtenáři se po mnoha letech dočkávají druhého vydání s příspěvkem dvou významných žen české kultury.... celý text

Runinka
20.07.2022 4 z 5

Příběh sestry Lídy Baarové, Zorky. Její krátký život naplněný touhou po divadle a lásce a ovlivněný válkou. Bohužel zakončen skokem z okna.

Lenka4
28.04.2021 3 z 5

Proč se kniha nejmenuje Deník Zorky Janů? Domnívá se snad autor, že jméno Lídy Baarové přitáhne více čtenářů? Nevadí mu, že tím přidává další ránu již tak nevelkému Zorčinu sebevědomí? Deník vypovídá o vnitřním trápení dívky toužící po lásce, což je v jejím věku zcela pochopitelné. Neobvyklé není ani to, že se zamilovává do mužů, kteří jsou sice zajímaví a sympatičtí, ale jako případní partneři zcela neperspektivní. Sice si to uvědomuje, ale srdce vítězí nad rozumem. Možná by jí pevná životní opora po boku o pár let později pomohla překonat strázně vedoucí k odchodu ze života. Zorčina vnitřní rozkolísanost však mohla být i zásadní překážkou k nalezení toho pravého, který by ji přesvědčil, že ji miluje stejně hluboce, jako ona jeho.

reňa30
17.08.2018 3 z 5

smutné..smutný fakt,jak dokáže být deprese zlá a smutné,jak činy druhých ovlivní i nás.

IvonaK
14.06.2018 4 z 5

Chudák Zorunka. Uměla se krásně vyjadřovat a nezasloužila si zemřít. Ale bohužel, měla stejné ambice jako její sestra na kterou byla bohužel vázaná. Kdyby se Lída nenarodila, tak se jí to nestalo.

andrea5516
30.10.2017 5 z 5

Krásně napsané, smutné, tragické...

Lucina88
21.10.2016 3 z 5

Smutná, krásná žena...ale nemocná

ClariceL.
16.10.2016 4 z 5

Smutný příběh. V Zorčiných zápiscích z deníku je tolik bolesti, touhy a nenaplněných nadějí. Často se píše, že posledním impulzem k jejímu rozhodnutí byly události spojené se sestrou Lídou. Ano, ale i tak byla Zorka nemocná, jak fyzicky, tak především měla bolavou svou čistou duši, neschopna prožívat a smířit se s realitou všedního života. Přesto byla krásná a talentovaná, s velkou láskou k divadlu, s touhou po opravdové čisté lásce a osud jí přidělil najít smíření jinde. Alespoň v některých rolích si můžeme tuto citlivou herečku připomenout.

andrii24
31.01.2016 4 z 5

Vkročila do světa, ve kterém nerozumí člověku. Ubohá Zorka, v jejím srdci přeci jen láska chtěla žít. Přála si jen být milována a milovat. Toužila přijmout tu nejkrásnější roli – lásku muže, lásku divadelní. Trubačové ztratili svůj hlas, aby jí její píseň štěstí, zazpívali včas. Její duše potřísněna jest slzami nepochopení.
Prokřehlá kráska s charismatem romantiky, plna snů a nesmělé touhy, propadla se do záhuby v mysli davu lidské zloby. Zraněna svou nevinností. Příliš brzy vydala se nebeským andělům do náručí. Spása a klid nechť si najde místo v upřímné duši, v půvabu poupěte, kterému nebylo dopřáno rozkvést ve zralý, vonný květ.

katerinn
23.08.2013 5 z 5

Tak krásná a talentovaná ženská a tak se podceňovala. Svou sestru by strčila do kapsy, jen si trochu věřit. Nikdy nenalezla štěstí uvnitř sebe, byla závislá jen na okolních vlivech. Čekala na lásku, na role v divadle, chtěla být zdravá.. Byla to citlivá, senzitivní a čistá dušička a její vnitřní život byl plný očekávání, zmaru, frustrace, neňaplněné lásky, bolesti.. V rodině to také asi nebylo jednoduché. Jsem ráda, že byl deník vydán, i když je to hodně smutné čtení, pokud si k tomu představím, jak zbytečně její život skončil. Nikdy nikomu neublížila, to odsouzení od blízkých kolegů po osvobození bylo hodně kruté..

Miranda
27.04.2012 5 z 5

Smutné čtení o velmi nešťastné dívce, která tolik nešťastná být vůbec nemusela. Jsou to sice nové, ale poněkud bolavé informace. Když pak Zorku Janů vidím ve filmu, nemůžu uvěřit, že byla schopná o sobě tak negativně smýšlet.

WEIL
12.11.2011

Zorka Janů byla nepochybně jednou z obětí své sestry Lídy Baarové. Neunesla psychicky tlak, který byl na jejich rodinu po válce vyvíjen. ...Zajímalo by mě, zda jde o skutečný deník Zorku Janů, nebo spíše fikce autora....

Ve srovnání s tímhle odchodem ze života mě napadá jméno jiné herečky - Jany Rybářové - žila už v jiné době, psala si deník, v němž vyniká její literární talent, tedy schopnost zapsat co cítí, co jí schází, co hledá a zemřela o vlastní vůli.

bovinka
17.03.2011 4 z 5

Velmi zajímavé, i když některá srovnání s jinými deníkovými hrdinkami( A. Frankovou..., ) trošku chaotické. Vždy přemýšlím o tom, jak vyspělé jsou zápisy mladých v době války.
Pro mě též nové informace o Lídě Baarové a její sestře.