Cimeřan Cimeřan komentáře u knih

Diosamante Diosamante Alejandro Jodorowsky

Alejandro Jodorowsky o Jean-Claudu Galovi napsal, že to vlastně ani nebyl člověk, ale bájný rek. A že jeho příjmení GAL znamená Génius, Ars (umění) a Labor (práce) - a tím, myslím, vystihl vše. Strany tohoto díla jsou tak dokonalé, že lépe už to prostě nakreslit nešlo. Neuvěřitelná preciznost, ornamenty, fantasticky zvládnutá perspektiva... Z tohoto hlediska jde o absolutní vrchol žánru. Co se příběhu týče, měl bych jisté výhrady, ale kdo jsem, abych soudil. Je smutné, že Gal celou Diosamante nedokončil, ale i z tohoto torza dýchá život. Za mě 95%.

10.07.2020 5 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Urbanův Kar měl pro mne během čtení tak neskutečně sestupnou tendenci, že jsem to skoro nedočetl. Ale bohužel jsem tomu dal šanci a dostal se až k závěru, který je tak hloupý a překombinovaný, že jsem ten brak málem rituálně spálil a pomočil. Nicméně kniha stále ještě straší v mé knihovně a zabírá místo diametrálně lepším počinům.

03.07.2020 1 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Bohužel velké zklamání.
Po slibném a reáliemi atraktivním začátku se s každou další částí děj komplikuje, zneprůhledňuje a ubírá úplně jinam, než by měl. Poslední část tentokrát nepřináší rozuzlení, vysvětlení nebo logické vyústění, ale spíš chaotickou, nedořešenou a nevěrohodnou změť.
Pan Natt och Dag by se měl asi začít více věnovat funění do digeridoo... Víc, než 3* si nezaslouží. (59/100)

22.03.2023 3 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Kvalitní kresba a příběh s hororovým nádechem, les plný oblud a dům plný zatracenců. Proč ne? Sice to není typický Zaklínač, ale mně příjemně zpestřil nedělní odpoledne. Až na tu nehezkou obálku (proč ji vytvořil jiný autor???) a občasné ne úplně logické dějové zvraty hodnotím dost vysoko: 82/100

20.04.2022 4 z 5

Intelektuálové Intelektuálové Paul Johnson

Tato kniha je sice tak trochu bulvár, ale to je asi dobře. Některé pikantnosti ze života slavných jsou celkem zábavné, ale zároveň smutné. Ve škole se tohle nedozvíte, a tak se většinou tito lidé považují za suchopárné a nezáživné páprdy, prostě nuda. Ale ejhle, tito intelektuálové, známé osobnosti, celebrity, jsou nakonec také jen lidé - se všemi problémy, mindráky, úchylkami... Někdy je až šokující, jak moc nepoužitelní někteří byli. Inu, příroda holt někde nadělí, jinde ubere... :)

Audiokniha se poslouchá velice dobře, jen výslovnost některých jmen (Persy Bajš Šeli) mě občas iritovala.

Celkový dojem: 75/100

13.01.2022 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Zajímavý námět, poutavý a neotřelý děj, skvělé zpracování... a typický závěrečný Gaimanův antiklimax, kvůli kterému jdou hvězdy dolů.
PS: Vhodná látka pro Tima Burtona.

08.12.2021 3 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Po spoustě let po přečtení Poeova Pyma jsem objevil tohle volné pokračování. Musel jsem, pravda, trochu zavzpomínat na původní román, který mě vlastně až tak moc nechytl, ale byl přece jen lepší, než Verneova "dvojka". Být to povídka, asi bych ji pochválil. Ale na román už je tu moc vaty. Celé by se to dalo shrnout cimrmanovským "Je pohodlné, tohle driftování. Ale táhne se to." 59/100

21.03.2021 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Jelikož jsem nedávno četl knihu humanitně zaměřeného vědce/spisovatele (Homo Deus od Harariho), sáhl jsem pro změnu po spisu exaktním. A bylo to zatraceně znát. Občas jsem tápal, ale nakonec mě uklidnila poslední kapitola. Autor v ní totiž prohlásil, že jednotná teorie vesmíru stejně (zatím?) neexistuje a jednotlivé dílčí teorie nejsou stoprocentně prokazatelné, jelikož stále chybějí důkazy.
Přestože se po přečtení této knihy cítím intelektuálně obohacen, můžu i tak konstatovat, že vím, že nic nevím...
80/100

26.01.2021

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Dvě hvězdy dávám za úžasné umělecké zpracování. Nicméně uvažuji, že knihu odevzdám do antikvariátu zadarmo. Ty desítky stran homoerotiky v systému každý s každým považuji za kolosálně otravné. Tohle už nikdy nechci a nepotřebuji znovu vidět...

31.12.2020 2 z 5

Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Levá ruka boží 1.-3. díl: Levá ruka Boží, Čtyři poslední věci, Tlukot Křídel smrti Paul Hoffman

Číst trilogii tak v sedmnácti, bych byl asi ohromen mnohem víc. Díly mají tendenci sinusoidy: první je velice slušný, druhý průměrný až slabý, třetí opět solidní. Líbí se mi využití dobových reálií (z husitských válek) pro popis bitevních scén. Možná by stálo za to trochu proškrtat vatu a udělat z trilogie jeden rozsáhlejší román. Pak by nebylo co vytknout.
69/100.

27.12.2020 3 z 5

Chyťte Žida! Chyťte Žida! Tuvia Tenenbom

Tak tahle kniha mě nebavila. A to jsem ji opravdu moc chtěl dočíst, ale zahodil jsem ji po cca 150 stranách. Styl by Tenenbom i měl, ale po nějaké době je to pořád a pořád stejné, potažmo, nezáživné.

Je mnohem zajímavější do Izraele vycestovat a vidět situaci na vlastní oči. A tak jsem tam místo dočtení knihy vyrazil (ještě před karanténou, :) ) a musím konstatovat, že je to ještě větší - v jakés takés rovnováze udržovaný - chaos, než jaký jsem byl ochoten Tenenbomovi uvěřit. Ale zároveň je to krásná, magická a energická země, ze které jsem měl sice smíšené, ale převážně pozitivní dojmy.

Tenenbom není můj šálek čaje, ale za snahu přiblížit široké veřejnosti neřešitelnou situaci v Izraeli a Palestině mu uděluji 60 procent.

02.08.2020 3 z 5

Zmizelé Sudety Zmizelé Sudety Petr Mikšíček

Člověk si při pohledu na zaniklé osady, kostely, mlýny, atd. - ať už na fotografiích v této knize, nebo přímo na místě - uvědomí, jak je vše pomíjivé. A taky jak si příroda bere zpátky to, co jsme si od ní půjčili. Aplaus autorům za práci v archivech i v terénu!

04.07.2020 5 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Nejprve mi to přišlo jako verze historické mýdlové opery Covington Cross, pak to ovšem začalo nabírat grády a závěr jsem už prožíval s plným nasazením, až jsem si spolu s hlavním hrdinou málem začal šermovat svým příborovým nožem.
Solidní závěr trilogie, a ačkoliv ničím nepřekvapí, rozhodně také ničím neurazí.
80/100.

18.12.2023 4 z 5

Conan: Věž slona Conan: Věž slona Kurt Busiek

Vzpomínám si, jak se mi kdysi líbil Conan v sešitové verzi ze stánku na nádraží. Nedávno jsem ho objevil a zjistil, že je naprosto překonán, a to například tímto fenomenálním kouskem.

Je skvělé - až léčivé - nechat se unášet fantasy příběhy a vnímat střety kultur a civilizací, mísení architektonických slohů, lidskou přízemnost, zkaženost a touhu po majetku v kontrastu s magií, věděním a nadpřirozenem.

A jak výtečně to autoři Busiek a Nord čtenáři servírují! Pokud bych měl doporučit z celé obrovské škály Conanovských komiksů jeden, byla by to Sloní věž... a hned v závěsu, ne-li stejně oblíbený, Zrozen na bitevním poli.
98/100

27.03.2023 5 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

Jsem velice rád, že už jsem prošel prvním zatěžkávacím testem v podobě komiksu "Papež ukrutný", který mi kromě fenomenálního vizuálu vůbec nesedl. Nicméně zvědavost nade mnou zvítězila, a tak jsem se odhodlal i k přelouskání Borgiů. A dobře jsem udělal. Důvody: 1. nádherná kresba!!! 2. odsýpající příběh 3. celé to má (ačkoli se v mnohém s reáliemi rozchází) hlavu a patu. Za to vše je můj verdikt následující: 90/100

12.08.2022 4 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Nevědět, že kniha volně navazuje na Píseň ledu a ohně, tipnul bych to na rytířské příběhy ze středověku s prvky fantasy. Popravdě, Martin mě touto knihou příliš neuchvátil. Je tu spousta postav na relativně malém prostoru a taky spousta vaty. Po celkem slibné první části měly další dvě sestupnou tendenci a ve finále mi bylo snad i fuk, jak to dopadne. Škoda. 63/100

06.06.2021 3 z 5

Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Ondřej Neff

Skvělé hlášky, plno skrytých vtipů a narážek, vynikající Saudkova kresba, kozaté i ploché ženské, svalnaté i otylé mužské postavy a také zábavný Neffův sci-fi příběh. To vše tvoří jeden z nejlepších ryze českých komiksů, které jsem kdy četl. A už hodněkrát.

06.01.2021 5 z 5

Dobyvačné armády Dobyvačné armády Jean-Claude Gal

Vizuálně asi nejúžasnější kniha (komiks), kterou jsem kdy otevřel. Ilustrace jsou naprosto dokonalé - skvěle zvládnuté postavy, obličeje, perspektiva, příroda, skály, stavby, lodě... Prostě fenomenální. Jean-Claude Gal byl génius, škoda, že toho nezvládl udělat mnohem, mnohem více. Absolutně plný počet bodů!

P.S.: Černobílý příběh Katedrála (na konci knihy) je fantastický. Také bych rád měl takovou představivost. Très bien!!!

03.07.2020 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Nejprve nadšení, zejména proto, že původní knihu jsem naprosto hltal. Potom zpozornění, že dějově je komiks dost očesaný. Pak vystřízlivění. Zejména z toho důvodu, že po umělecké stránce je toto dílko poněkud nevyrovnané. Namátkově srovnejme precizní stranu 65 s až pubertálně primitivní stranou 73.

Netvrdím, že Jana Kilianová neumí, jen to snad chtělo o trošku větší nasazení a např. řádné nastudování ženského těla (ňader). S jejím ztvárněním mužských hrdinů kupodivu žádný větší problém nemám.

Můj verdikt? Původní kniha: 95% Komiks 50%

17.06.2020 2 z 5

Voynichův rukopis Voynichův rukopis neznámý - neuveden

Bohužel jsem knihou spíš zklamaný než nadšený. Hlavním důvodem je grafické zpracování knihy a hlavně neuvěřitelně diletantská práce s fotografiemi a jejich roztahováním/zužováním do nepřirozeného měřítka. Opravdu by byl takový problém zařadit do knihy několik rozkládacích listů? Je mi líto, 60/100

14.05.2023 3 z 5