cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

(SPOILER) Člověk si může myslet, že jej už nic nepřekvapí. Gerda v Pohádkově trčí již nějaký ten pátek. Za tu dobu stihla Pohádkov minimálně 3x vyvraždit... i přesto se v dalším pokračování pouštíme společně s touto “jemnou dívenkou a jejím průvodcem Láďou na (dejme tomu) očistnou cestu, kdy se po dlouhých letech z Gerdy opět stane malé a roztomilé sluníčko, kterým byla kdysi hoooooodně dávno.

Nečekala bych, že zrovna příběh Gerdy mě v něčem “morálně obohatí. Tato dívenka je krásným příkladem toho, že nikdy není pozdě na to, aby se člověk začal snažit a byl hodný (sice v podání Gerdy to obnáší i tak hektolitry krve, ale... je to Gerda).

Osobně jsem si nejvíce užila onu část se zasnoubením a byla jsem znechucená i pobavená diskuzí na téma “koule.

Jsem zvědavá, co bude s Gerdou a Láďou dále...

07.05.2024 5 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

(SPOILER) Kdybych nějak výstižně (bez spoilerů) popsala tento díl... tak... místy jsem si připadala jako ve Hře o trůny, kdy jsem nevěděla, kdo komu vrazí další kudlu do zad.

Pokud jsem byla u předchozí knihy zmatená z velkého počtu postav, tak... ano! Tady se můžete těšit na další jména! Fandím dvojici Vesper&Garif, ale i příběh Luciany a Corva je zajímavý. Já osobně Corva žeru.

Pokud mi přišlo, že byl první díl spíše o romantických pletkách a děj byl takový pomalejší, tak tady nás autorka nešetří - drogy, šikana, zn*silnění, otázky ohledně sexuální orientace, nezpracovaná minulost, problémy s početím atd. - s tím vším postavy bojují a je úžasné sledovat, jak se se svými traumaty (ne)popasují... a pokud bychom zapomněli, tak mezitím nastává konec světa, lidé přestávají věřit ve Spasitele, lidé se upínají k informaci, že existuje bezpečná země bez bouřek a mocichtivé postavičky se snaží ovládnout Lér. Takže nehrozí, že by se čtenář nudil.

Pro lidi, kteří špatně snáší velkou koncentraci vymyšlených jmen a věcí - i zde najdete slovníček!

04.05.2024 5 z 5

Křehké srdce Křehké srdce Mona Kasten

Po nečekaném “rozchodu pokračuje příběh Adama a Rosie o tři měsíce později. Připravte si kapesníčky, protože na necelých 400 stranách zažijete pořádnou emoční jízdu.

Autorka již v předchozí knize pracovala s tématem kyberšikany, ale v tomto díle nabírá mnohem větších rozměrů. Nejen, že nám ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby nás nenáviděli úplně cizí lidé, ale zároveň nás skrze text nutí prožít si ty depresivní chvíle, které prožívá Rosie.

I když byl místy děj předvídatelný, tak kniha má spád a nemohla jsem se od příběhu R+A odrthnout. Občas jsem se přistihla, že čtu dokolečka dokola nějakou větu, protože nedávala smysl... ale takových pasáží bylo v knize (naštěstí) jako šafránu.

Vůbec by mi nevadilo, kdybychom se někdy v budoucnu k příběhu R+A (a jejich okolí) vrátili.

27.03.2024 5 z 5

Znamení Padlých Znamení Padlých Michal Sirotek

Autor čtenáři přináší zajímavý svět, který je protkán mytologií a zbytečnými válkami (ty se odehrály v minulosti). Zároveň se nejedná o typické fantasy, kde máme pouze magii a meče, ale zároveň jsou zde zapojeny i “technologie, kterými disponuje Cartárie.

Trvalo mi docela dlouho, než jsem se do knihy začetla. Asi za to mohly i ty prazvláštní obraty a hrubky, kterými je kniha protkaná - což je škoda! Za ty peníze si chce čtenář užít příběh a nepozastavovat se za každým druhým slovem.

Na konci knihy mě překvapil slovníček. Jednotlivé termíny autor v knize podrobně vysvětlí - tudíž nechápu existenci slovníčku.

V knize je dostatek zajímavých postav. Já osobně jsem si oblíbila postavu Lišji. Zejména k mužským postavám jsem si nenašla žádný vztah.

První dvě části se mi docela táhly a místy jsem se i nudila. Naopak posledních cca 100 stran jsem četla se zatajeným dechem.

Knihu jsem přečetla v rámci spolupráce s Humbookblogery.
Knihu hodnotím 3,5/5 - vzhledem k tomu, že zde nelze dávát půl body, tak dávám 4 hvězdy, protože bych to úplně na 3 hvězdy neviděla...

22.03.2024 4 z 5

Čerti nejsou Čerti nejsou Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Já jsem opravdu velký milovník českých pohádek, ve kterých vystupují čerti. Po této knize jsem sáhla, protože jsem nemohla usnout a lépe jsem si vybrat nemohla.

Děj nebudu prozrazovat, ale v bodech shrnu, co se mi na knize opravdu líbilo:
1) postavy - I přesto, že má kniha pod 100 stran, tak se čtenář seznámí s velkým množstvím postav. Všechny jsou specifické a podle mě se nemůže stát, že by si čtenář žádnou neoblíbil.
2) jazyk - Po dlouhé době jsem nadšená, že se mi dostala do ruky kniha, kde je čeština bohatá a spisovná. Určitě doporučuji tento kousek do škol, protože dětem hezky obohatí slovní zásobu, ale také v nich upevní správné tvary slov.
3) ilustrace - Není jich mnoho, ale jsou opravdu úžasné.
4) hlášky - Tuto knihu budou milovat i rodiče, kteří dětem budou předčítat.
5) slabina pekelníků - geniální! Reakce čertů mě pokaždé pobavila a místy i znechutila - prostě pecka!

14.03.2024 5 z 5

Posedlý ctitel Posedlý ctitel Martina Nováková

Já nemám slov... stále se to snažím vstřebat. Svým způsobem se cítím stejně, jako když jsem dočetla celou trilogii 50 odstínů... já vůbec netuším, co si mám o příběhu myslet. Jendání postav. To, jak se všechno semele dohromady. A do toho ta mluva. To byl hodně silný koktejl pro mou maličkost.

Když teď odhlédnu od totálně bizarního děje, tak mi zůstávají pouze dva motivy, o kterých si můžeme popovídat:
- zn*silnění - bylo drsné tyto chvíle zažívat z pohledu oběti. Myslím si, že ti, co hájí názor, že za toto si ženská může sama, tak po přečtení by svůj názor změnili...
- psychické problémy - hrají v příběhu velou roli, ale myslím si, že by se kniha bez tohoto motivu obešla.

Vždy, když dočtu něco, kde je hromada násilí, sexu atd., tak v duchu smekám před autorem, že to dokázal dostat na papír. Já bych to nezvládla.

Jak zde již psala Jita160 - toto určitě není čtení pro jemné dušičky!

12.03.2024 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Pohádkov udělal velkou chybu, když do svého světa pozval (čti unesl) holčičku Gertrudu. Kdyby královna Mrakéta věděla, co její rozhodnutí způsobí, tak by se na to vykašlala...

Jak varuje samotná kniha, tak toto není vhodné čtivo před spaním. Pohádkov je plný násilí, alkoholu, “látek, geniálně maskovaných nadávek atd. Na druhou stranu si myslím, že děti 11+ se budou od první do poslední stránky královksy bavit!

I přesto, že Gertruda neroste, tak stárne po “duševní stránce - dostaneme tedy 27 letou ženu, co stále vypadá jako holka. Je zajímavé sledovat, jak se veškerá její frustrace a mindráky mění ve zlobu. Neexistuje příšera, se kterou by si neporadila.

Děj je plný akce, krve a nechybí ani zvraty (a zvratky...) - doporučuji si knihu přečíst!

06.03.2024 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

(SPOILER) Sice mi to trvalo skoro 300 stran, ale nakonec jsem se do knihy zamilovala!
Máme tady fantasy svět, který čerpá ze severské mytologie a svým způsobem mi dost připomínal knižní sérii: Hra o trůny.
Ze začátku jsem byla dost zmatená a trvalo mi, než jsem si uvědomila, co je název nějakého místa a jméno člověka... ale o několik desítek stran později si to sedlo.
Bylo zajímavé sledovat cestu Hirky, která musela rychle vstřebat, že není normální dívkou. Smrt otce. Zatažení dívky do mocenských her. Uvědomění si, že se musí obětovat, aby aspoň na chvíli panoval nějaký klid... jsem zvědavá, co Hirku ještě čeká.

Chemii mezi Rimem a Hirkou totálně žeru a doufám, že Rim svůj slib splní a Hirku najde...

15.02.2024 4 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Wow, Wow, Wow a ještě jednou WOW!

Dlouho jsem nenarazila na knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout. Napínavý děj, prostředí viktoriánské Anglie, jedna zápletka za druhou... a to nejdůležitější - zábavné a zajímavé hlavní postavy (a chemie mezi nimi).
I přesto, že poslední dobou mívám alergii, když v knihách narážím na feminismus, tak zde byl použit nenásilně a smysluplně.
Tuto detektivku si zamiluje i někdo, kdo není tímto žánrem políbený.
Nemyslím si, že letos narazím na lepší detektivku.

04.01.2024 5 z 5

Kam odcházejí sny Kam odcházejí sny Petra Fido

Tentokrát nevím, jak mám začít. Hmm... Knihu si představte jako jeden deník, který v sobě obsahuje tři další. Děj moc nehledejme, ten (asi) není podstatný - důležitější jsou jednotlivé motivy, se kterými autorka pracuje. Aspoň tak jsem knihu vnímala já.

Na jednu stranu smekám před autorkou, že tohle zvládla dát dohromady. Psychické problémy, sebepoškozování, téma “incestu... o tom se asi jednoduše nepíše. Na druhou stranu bych ocenila, kdyby kniha dala více prostor vypravování a netočila se v kruzích. Musím uznat, že cca posledních 30 stran jsem si užila.

Docela jsem trpěla u “ruských rozhovorů přepsaných do češtiny.

Knihu nedoporučuji nikomu, kdo má psychické problémy. I já jsem měla místy z knihy “úzkosti a musela jsem si od čtení dávat pauzu.

19.12.2023 4 z 5

Náměsíční vrazi Náměsíční vrazi Stanislava Veselá

(SPOILER) Bez mučení se přiznám - jsem dlouholetým odběratelem kanálu krimi příběhy a na tuto knihu jsem se brutálně těšila. Kniha je psána způsobem, který kopíruje autorčin styl na Youtube. Popisuje jednotlivé případy. Místy dovysvětlí termíny. Komunikuje se čtenářem. Pokládá otázky. Občas jsem měla pocit, že v hlavě slyším její hlas. Byla jsem překvapená, že jsem některé případy znala. U jiných jsem zadržovala dech a čekala na konec, abych zjistila, jestli osoba (ne)sedí. Pokud milujete autorčinu tvorbu na Youtube, anebo jste fanoušky true crime, tak tuto knihu si musíte přečíst!

Ten výčet úkonů mi připomínal (nákupní) seznam... (má "nejoblíbenější" pasáž)
8. Zasadit své ženě 44 bodných ran.
9. Ignorovat nářek své ženy.

26.10.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Tato kniha mě mile přakvapila. Slyšela jsem na knihu dost chvály a bála jsem se, abych nebyla zklamaná. Autorka nám představuje svou verzi malé mořské víly, kterou vypráví dost originálním a svérázným způsobem. Já jsem si čtení užila. Kniha má své tempo, které je místy pomalé (až nudné), ale vzápětí jsme autorkou odměněni vtipnými dialogy a trefnými hláškami. Naše hlavní hrdiny pojí společné dilema - vyhoví očekáváním, nebo se vzepřou osudu. Líbí se mi postupná chemie, která mezi Lirou a Elianem vznikne. Myslím si, že kniha stojí za přečtení, ale doufám, že se jedná o samostatnou knihu. Myslím si, že případné pokračování by už nebylo ono.

16.09.2023 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Zajímavý příběh, který mi dost připomínal pohádku: sedmero havranů. Jeřáby jsou exotičtější... Oproti jiným fantasy knihám je tento titul mnohem více pohádkovější.
Trošku mě překvapilo, kolik vedlejších příběhů autorka dokázala nabalit na ten hlavní. Když už si člověk myslel, že je vše vyřešené a dočkáme se zlomení kletby, tak z ničeho nic se hlavní hrdince postavil do cesty další problém, se kterým se musela vypořádat. Byť se tento scénář několikrát opakoval, tak to ve výsledku čtenářský dojem nekazí.
Už se moc těším na další díl, protože cítím v kostech, že se dráček bude snažit dostat princezně pod sukni.

11.09.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Já jsem se do knihy zamilovala. Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže si v bodech shrnu, co se mi na knize líbilo:

čtivost - autorka to se slovy opravdu umí! Kniha je plná zajímavých dialogů a vtipných hlášek. Některé pasáže dokáží ve čtenáři vzbudit různé emoce. Já jsem hltala jednu stránku za druhou - prostě pecka.

postavy - nejsou ploché. Každá postava je něčím specifická a po přečtení si budete pamatovat i jméno postavy. Nechovají se nelogicky - jsou věrné svému přesvědčení.

konec knihy - i přesto, že byl konec malinko uspěchaný, tak se už teď nemohu dočkat, až vyjde další díl! jsem zvědavá, kam se s Eirou vydáme!

11.09.2023 5 z 5

Když nás temnota miluje Když nás temnota miluje Elizabeth Engstrom

Bylo to mé první rande s hororem. Ze začátku se mi nelíbilo, že na každé druhé stránce byla ilustrace paže, ale postupně jsem si na to zvykla.
V knize narazíme na dvě novely, které nás vždy zavedou do jiného prostředí. První novela byla podle mého názoru nechutná, ale zároveň nedávala smysl - detail se zavřenými dveřmi - i chování některých postav bylo zvláštní. Nejvíce mi vadilo, že nešlo poznat, kdy novela skončila a já si ještě několik dalších kapitol myslela, že pokračujeme v příběhu. Následující novela byla mnohem delší a vyprávěla dvě časové linie najednou. Nápad dobrý, ale provedení bylo takové... no... místy jsem se musela vracet. Tady jsem moc nepochopila, kde byl ten hororový prvek.
Celkově bych knihu ohodnotila jako lepší průměr a zkusím dát hororu v budoucnu větší prostor.

Moc děkuji Dobré knihy za tuto "výzvu" - že jsem přečetla i něco, kde neběhají elfové. :D

06.09.2023 4 z 5

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Percy Jackson a zloděj blesků... teda... pardon! Skandar a Zloděj jednorožců... :D Je docela jednoduché si tyto knihy zaměnit, protože jsou si podobné, ale zároveň své.

Kniha je určena mladším čtenářům, ale i já (ve svých 20+ letech) jsem se dokázala do knihy zamilovat a nechat se unášet příběhem Skanadara.

Ke knize nemám nějaké "velké výtky" - pouze strana 12 - nechybí tam náhodou slovíčko? V úplně poslední větě? :D

Časové skoky jsou zde nezbytné (kniha má být "průletem" jedním studijním létem), ale nijak nenarušují vyprávění a neuvádí čtenáře do nepřehledných situací. Akce zde sice není mnoho, ale beru to tak, že jsme se museli se světem a postavami poznat.

S postavami lze navázat pouto a po chvíli s nimi prožíváte jejich (ne)zdary... a těch vtipných hlášek!

Knihu doporučuji všemi deseti a myslím si, že by mohla i "nečtenáře" zaujmout!

05.09.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tohle není kniha. Ale náhled do mysli "nemocného člověka". A zajímalo by mě, jak se tvářil redaktor, když dostal rukopis k posouzení...

19.08.2023 odpad!

Káva každé půlnoci Káva každé půlnoci Theresa Black

(SPOILER) Tato kniha se mi četla s těžkým srdcem. Rozebírá problematiku, která postihuje velké procento dospívajících. Přiznám se - nejednou se mi během čtení udělalo špatně.
Nechci knihu vyspoilerovat, takže v bodech vypíchnu, co se mi (ne)líbilo.
Super bylo:
- odvaha - nejen hlavní hrdinky, ale i spisovatelky
- AA - má nejoblíbenější postava z celé knihy

Co se mi nelíbilo:
- dost mi vadil "klišé" motiv - zakázané lásky mezi učitelem a studentkou (alechápu, proč byl nezbytný)
- místy se děj malinko táhl
- drtivá většina postav byla na facku - hlavně Carol
- gramatické chyby a větná skladba - zdá se to jako blbost, ale dost to potom příběh shazuje - zvlášť, když šlo o takovou problematiku

15.08.2023 4 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

(SPOILER) Kniha je dost specifická a rozebírá zajímavé téma.
Na knize musím ocenit, že jsem se během čtení nenudila a do poslední chvíle jsem jen mohla doufat, že R+A spolu zůstanou.
Trošku mě zarazilo, že poklidné tempo vyprávění je náhle přerušeno "teleportem" a od toho okamžiku vyprávění nabere na rychlosti - což mě fakt mrzelo, kniha by klidně dalších +100 stran mohla mít.
S jednou věcí jsem měla problém - sebevražedné choutky R. Bylo mi z toho až fyzicky zle.
Jinak bych knize nic nevytkla. Mohla být malinko delší, ale i tak je to kvalitní kousek.

06.08.2023 4 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Co povídka, to originál.

Našla bych povídky, které považuji za slabší, ale naopak i povídky, které jsou 10/10. Záleží na vkusu čtenáře a myslím si, že si každý v knize najde to své. Trochu nechápu ty "wtf" ilustrace - měla jsem pocit, že občas s dějem nijak nespolupracují, ale je jich málo a dá se to dobře ignorovat.

Česká urban fantasy scéna není vůbec mrtvá a doufám, že se více pisálků pokusí o tento subžánr!

22.07.2023 4 z 5