čef čef komentáře u knih

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Už ani ti duchové nejsou strašidelní a dokonce kooperují s tím, kdo je vidí. Co ale čekat od autorky, která se na tento žánr zaměřuje, že. Moje chyba, že jsem se do tohoto krátkého příběhu začetl a nakonec nevím ani proč. Nevím, komu bych tuto knihu doporučil, ale ona si jistě své nadšence najde a bude je možná v posteli alespoň trošinku strašit.

10.04.2024 3 z 5

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

Po druhé světové válce byly do Austrálie z Anglie převezeny desetitisíce sirotků, kteří byli využíváni na těžké práce a také zřejmě i sexuálně zneužíváni. Osudy jednoho z nich je zobrazen v této knize a řeknu rovnou - pro mne nic moc. Spíše vztahový román, s rasovou podlinkou se bude asi více líbit romantickým čtenářům, dobrodružství zde mnoho není.

09.04.2024 4 z 5

Když zmizela Když zmizela Alex Dahl

Zajímavě podaný příběh několika žen a děcka. Jedná se vlastně o obchod s chudými děvčaty, která jsou vylákána do Evropy za modellingem a nakonec skončí na drogách a prostituci. Také se ovšem mohou některé dočkat jistého úspěchu, když si je někdo mocný vyhlédne a jsou navíc dostatečně fikané. Zde si však hlavní hrdinka přesto moc nepolepšila a bojuje o život svůj i svého chlapce. Pro mne to sice nebyla špička žánru, ale slušný průměr zcela jistě.

07.04.2024 4 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Scifi z blízké budoucnosti nacpané všelijakými varováními před klimatickou změnou, nebezpečím jaderných elektráren a také nehlídanou vládou zločinců samozřejmě bez hodných environmentalistů, tedy nic neobvyklého. Samozřejmě v hlavním plánu jde o odhalení viníka vražd v severním Skotsku a řešení rodinného problému nemocného inspektora. Trochu ploché, psychologicky nijak podložené, s technickými chybami a mnoha náhodičkami. Taková blitka, no.

06.04.2024 3 z 5

Skutečné zločiny na Plzeňsku Skutečné zločiny na Plzeňsku František Müller

O přítomné realitě v naší kriminalistice se toho dozvíme dost, možná bychom některé věci raději číst ani nechtěli. Tolik pitomců s vybrakovanými mozky, to se jen tak lehce nezkousne. Nemluvím samozřejmě o policistech, kteří mají svou práci velmi ztíženou různými zákonnými obstrukcemi, ale nejsem odborník, abych mohl hodnotit. Rád jsem si přečetl a doufám, že se s něčím podobným v okolí nikdy nesetkám.

05.04.2024 5 z 5

Cizinec v naší posteli Cizinec v naší posteli Samantha Lee Howe

Snad je tento thriller založen na skutečném příběhu, jak je napsáno na úvodní stránce této knihy. Docela bych tomu i věřil, protože postavy, i ti psychicky v pořádku, jednají jako blázni. Prostředí těžkých milionářů dodává tomuto dílku také jistou úroveň výjimečnosti, o které si leckdo rád nechává zdát. Když k tomu všemu připočteme i řádnou dávku napínavosti, dostaneme knihu, bez které bychom se sice snadno obešli, ale mohli bychom se snad i trochu pobavit.

04.04.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

České detektivky si vždy rád přečtu, mohu lépe posoudit, co si autorka vymyšlenkovala a co dokázala naopak dobře vystihnout. V této knize jsem velké fauly nenašel, ale také extrémní vypětí ducha se mi objevit také nepodařilo. Je to takový poctivý příběh, kde se sice nenudíte, ale také hrůzou ani napětím nezapotíte. Nicméně na českou dobrou to má.

03.04.2024 4 z 5

Nedokončený rukopis Nedokončený rukopis Franck Thilliez

Monstrózní, dosti přehnaný, příběh o sériových vrazích, provázaný se spisovatelským řemeslem jedné z hlavních hrdinek. Autor si také rafinovaně pohrál na téma souboje Sherlock kontra Moriarty. Bohužel přitom porušil zlatá pravidla detektivek (zejména pravidlo č. 20) a čtenáře tak připravil o radost při vlastním odhalením pachatele. Nicméně čtení je to napínavé, přitažlivé a určitě stojí za to knihu zařadit někam dozadu za knihy Artura Conana Doyla.

02.04.2024 4 z 5

Poslední důkaz Poslední důkaz Jeffery Deaver

Bratři toho mají rozjetého docela dost – pomsta za otce, hledání unesené, boj proti prohnaným developerům, proti nadvládě korporací a k tomu vlastní vztahy. Tedy napínavý příběh plných bojových scén, úniků a mrtvých nepřátel. Také spousta dobrých rad, jak se chovat jako survivalista. Trochu pohajda, no jistě, ale hezká.

01.04.2024 4 z 5

Byt číslo 303 Byt číslo 303 Kelli Hawkins

Zredukováno o cca třetinu by to nemuselo být tak špatné. Takto je zde spousta smetí a nudy. OCD, ADHD a PTSD jsou pěkná svinstva i v Sydney, ale sáhodlouhé počítání, klepání a zpětná kontrola napětí nepřidá. Naštěstí je ho jinak poměrně dostatečně, opravdu hrdinku pronásleduje zhovadilý otec nebo někdo jiný? Pokud se tím vším prokoušete, uvidíte!

31.03.2024 4 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Několik příběhů vzájemně propletených až to není příliš přehledné, ale to vlastně nevadí. Autorovi se totiž povedlo smíchat mystérii ostrova Öland tak, aby bylo vše uvěřitelné a poutavé a až někdy skoro poetické (jsme krátkou písní, co rozléhá se pod nebem, smíchem ve větru, který končí povzdechem). Dramatické scény se sice vyskytují až na konci, ale napínavé je to stále. Děj se točí okolo porno průmyslu a víl. Také jsme často v nemocnici a zažíváme rozchody i nové lásky. Dobře se to četlo přes všechnu tu složitost.

30.03.2024 4 z 5

Poslední lov Poslední lov Jean Christophe Grangé

Hodně se dozvíme o způsobu lovení zvěře. Ovšem zajímavější je popis lovení pachatele vražd v bohaté rodině v západní části Německa ve Schwarzwaldu. Od autora Purpurových řek však můžeme očekávat také vyšponované emoce na všech stranách a rovněž tak trochu přehnané motivy jednání. Konečný závěr knihy je naneštěstí dosti natahovaný, napětí již po uzavření hlavní linie asi zmizelo v lese. Celkově ale nadprůměrné.

29.03.2024 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Přečetl jsem kvůli porovnání se seriálem natočeným ze stejného prostředí Islandu, také s plným košem mystéria a duchařství. Musím konstatovat, že obojí mne vůbec nepřesvědčilo, asi nejsem pro tento typ příběhů dostatečně způsobilý. Zvláště když je příběh postaven na takové minele, jako je nepochopení působení inzulínu. Prostě blbost, doufám, že poslední u této autorky, kterou mám jinak docela v oblibě.

28.03.2024 3 z 5

Tajnosti sborovny - Úsměvné povídky ze školního prostředí Tajnosti sborovny - Úsměvné povídky ze školního prostředí Naďa Horáková

V první části věnované fejetonkům ze školního prostředí jsem se dost nasmál a divil jsem se zdejšímu nízkému hodnocení. Články z místního jihomoravského periodika, genealogie rodu autorky nebo nezáživné repete z českých dějin mne však navedly na správnou stopu příčiny. Bohužel totiž nebyly tyto partie knihy ani pro mne tak zajímavé, jak si asi autorka představovala. Celkově snad mohu knihu doporučit, ale nejvyšší hodnocení dát také nemohu.

27.03.2024 4 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

Zde se bojuje za ženská práva býti doktorkou a lesbičkou. Ovšem až v druhém plánu se pátrá po příčině úmrtí pacientek v psychiatrické léčebně někde ve Skandinávii asi tak v roce 1929, takže metody léčby jsou hodně zaprděné a neúčinné. Také lékaři, sestry a hlavně ředitel nejsou žádným novinkám přístupní a kladou odpor. Takže napětí dost, styl také dobrý a kniha tedy čtivá, jen té ideologie by možná mohlo být méně a pochopení doby více.

26.03.2024 4 z 5

Země bezpráví Země bezpráví Boyd Morrison

Čtrnácté století bylo, nejenom v době a místě stoleté války mezi Francií a Anglií, opravdu pro každého hodně těžké. Právo bylo v plenkách, rozhodovaly meče a sekery. Rytíři bojovali každou chvíli o život (např. u Kresčaku), chráníce ctnostné panny před zločinci v církvi i v šlechtických hradech. Zde navíc náš hrdina chránil i vzácnou relikvii. Tedy historický romantický příběh, který stojí za přečtení.

25.03.2024 5 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Takový právnický thriller, který se trochu vymyká z tohoto žánru. Obhájkyně se do obhajoby vůbec nehrne a má také proč, ale přesto neúnavně bojuje za práva obviněného, i když vychází najevo spousta jeho dalších prohřešků a také bez ohledu na rodinné poměry jejího života s alkoholikem. Další rozdíl je, že se nekoná závěrečný proces tak, jak je v těchto knihách zákonem. Bezpochyby velmi dobré.

24.03.2024 4 z 5

Vraždy na Grabštejně Vraždy na Grabštejně David Glockner

Takovou historickou šarádu vymyslet muselo dát ohromnou práci. Obávám se však, že mnoho obdivovatelů tato kniha asi nezíská. Na to je zde příliš mnoho bláznivin a dějových kotrmelců. Čtivost určitě nezachrání ani přítomnost historických osobností typu Clam-Gallasů, Egona Schieleho ani mima Osena. Nevěřím, že si tato kniha najde početnou čtenářskou obec.

23.03.2024 3 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

Rád dávám plný počet a to se mi zde splnilo. Jsou zde ovšem také jistě nějaké ty nezajímavosti, jako třeba ty šarády o jídlech, ale jinak skvělé. Autor opět jako v prvním dílu přesvědčuje o své znalosti špionážních technologií, hrátek a intrik, včetně těch terminálních. Také znalost ruských přísloví a terminologie. Příběh je samozřejmě plný napětí se závěrem gradujícím do nekonečna. Očekávám s radostí poslední díl této skvělé trilogie.

22.03.2024 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Styl vyprávění u autora je také v tomto románu obvyklý, tentokráte je však zde více rozprav než akčního děje, což je pro mne na škodu. Beneš z Vřesova tentokráte transportuje nevěstu Rožmberka a jeho švagr královnu Elišku, oba pak bojují se zrádci všemi. Děj přehledný, čtení nenáročné a historické detaily snad v pořádku – tedy vše podle očekávání nikoliv přehnaného.

21.03.2024 4 z 5