Caa Caa komentáře u knih

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Nemám ráda povídky, tyhle mě ale velmi příjemně překvapily. Zavzpomínala jsem si při nich na povídky o Zaklínačovi, kterým se podobaly především kvalitou příběhů. Knihu zařazuji do své knihovny, určitě se k ní časem vrátím.

31.01.2018 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Knize zoufale chybí úplný přehled členů rodiny a přátel každé ženy. Vzhledem k tomu, jak byly jejich osudy podobné, se člověk neustále ztrácí v tom, kdo je kdo. Také mi vadilo, že autorka není schopná zachovat si od událostí odstup a její líčení není objektivní. I přes tyto nedostatky je výpovědní hodnota knihy velká.

07.11.2017 4 z 5

Dobrodruzi hlavního proudu Dobrodruzi hlavního proudu Jiří Hájíček

Tuhle knihu jsem nechtěla pustit z ruky. Hrozně se mi líbí styl, jakým Hájíček píše o svých postavách i jeho barvitý popis doby těsně po sametové revoluci. Postavy mi přišly trochu archetypální, ale přesto uvěřitelné. Vyučená prodavačka, která po revoluci, kdy konečně může vycestovat za svými prarodiči do Francie, začne šprtat francouzštinu a díky tomu se vypracuje. Vědec zlákaný možnostmi doby, který se vrhne do podnikání a je jím absolutně pohlcen, nýmand, který umí využít svých přátel a s buldočí odhodlaností jde za svým, i alternativec idealista, který zcestuje celý svět a snaží se žít ekologicky, udržitelně a hlavně po svém. Těm všem by se za dob komunismu o takovém způsobu života nemohlo ani zdát. Vidím v tom autorův úmysl ukázat čtenářům, že i lidé vychovaní za dob komunismu byli po revoluci schopní nalézt si nové odvážné sny a cíle, jít za nimi a stát se výjimečnými, přestože mnozí jiní jen pokračovali ve svých stereotypních "socialistických" životech.

07.07.2017 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

V tomto díle Vuko vymýšlí, jakým způsobem porazit van Dykena, a Ardžuk se svým ochráncem Brusem prchá z Amitraje a z dosahu Rudých kněží.
Upřímně se nemůžu rozhodnout, která z obou nezávislých dějových linií je lepší. Vždycky když končí Vukova kapitola, je mi to líto, protože o něm chci číst dál. Vždycky když končí Ardžukova kapitola, je mi to líto, protože o něm chci číst dál. Už se těším, až se ti dva potkají.

31.05.2017 5 z 5

Nemám ráda povídky, ale jelikož jsem tule knihu dostala, udělala jsem výjimku. A díky bohu za to, protože je výborná! Zhltla jsem ji a Hájíčkův styl psaní se mi zalíbil natolik, že jsem sáhla po jeho románech a dostala se tak k Rybí krvi a Dobrodruhům hlavního proudu, které si mě zcela získaly.

10.03.2017 5 z 5

Podfuk jako víno Podfuk jako víno Peter Mayle

Jedna z nejhůře přeložených knih, jaká se mi kdy dostala do ruky (horší už je jen Paladin od C. J. Cherryh).
Pan Millar zřejmě při svém dlouhodobém pobytu v zahraničí češtinu moc nepotřeboval. Často nevhodně používá přívlastky a přídavná jména např. "ten muž byl podstatné postavy" a několikrát pustí na papír i nefalšovanou hrůzu, např. "má angličtina jest tekutá". Korektor by zasloužil zbičovat!
Doporučuji číst buď v originále nebo vůbec. Příběh stejně není žádná perla, takže o nic nepřijdete.

24.02.2017 2 z 5

Jak se dělá zoo Jak se dělá zoo Petr Fejk

Je to čtivé a hezky napsané. Že autor vystudoval češtinu je znát.
Bohužel jsem předtím byla na přednášce pana Fejka a přijde mi, že to nejzajímavější a nejvtipnější z knihy řekl už na ní. Ve zbytku knihy už se jen chválí nebo si stěžuje na ty, kteří mu házeli klacky pod nohy.

22.11.2022 3 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

Nejsem příznivcem young adult a kdybych si v žánru této kategorie všimla, po knize bych nesáhla. Ale nebylo to tak zlé, jen hodně hodně naivní.
Štval mě grafický průjem v Oliviiných kapitolách. Méně je někdy více.

08.11.2021 3 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Nebavilo mě to, do čtení jsem se nutila, Páralovy parodie mi prostě nesedí.

12.10.2021 2 z 5

Nepřirozená zvířata / Buřiči / Sylva Nepřirozená zvířata / Buřiči / Sylva Vercors (p)

Přečetla jsem jen Sylvu a Nepřirozená zvířata, na Buřiče už jsem neměla sílu. Nějak to na mě bylo příliš hlubokomyslné...

22.07.2021 3 z 5

Strážce duší Strážce duší Arnošt Vašíček

Těšila jsem se na mysteriózní detektivku, ale bylo to spíš čtení pro puberťáky, všechny ženy měly nádhernou figuru, výrazné oči, přírodně světlé vlasy, delikátní nosíky a nepřehlédnutelná ňadra a Armín dostal každou, na kterou se jen podíval. Asi to měly být povídky, ale jsou to spíš takové fragmenty, v kterých není žádný prostor ani pro psychologii postav, ani pro jejich myšlenky.

30.04.2021 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Popis psychických problémů hlavní hrdinky byl propracovaný a věrohodný a vsuvky o různých houbách a jejich sběru zajímavé. Kniha se hezky čte, ale příběh mi přišel hodně ohraný. Konec mě zklamal, moc se mi k tomu příběhu nehodil.

SPOILER
Někdo tu psal, že nechápe, na základě čeho se otec zachoval úchylně, že se to přece nemohlo stát jen tak z ničeho nic. Taky nestalo. Matka byla drobná a útlá s tváří děvčete. Už to trochu naznačuje otcovy preference. Když pak po úrazu ztloustla a zošklivěla, začla se mu hnusit a přestal s ní spát. Nebýt toho úrazu, možná by do dceřiny ložnice nikdy nedošel.

05.09.2018 3 z 5

Elvenbane Elvenbane Andre Norton

Knížku jsem četla před patnácti lety a doteď si pamatuju, jak byla skvělá. Střetávají se v ní krutí elfové vládnoucí lidským otrokům, nenávidění míšenci, kteří disponují velkou magickou mocí a prahnou po pomstě, a draci. Moudří tvorové, ovládající hmotu a přijímající prakticky jakoukoliv podobu, dosud se skrývající před lidmi i před elfy.

15.05.2018 5 z 5

Noteka 2015 Noteka 2015 Konrad T. Lewandowski

Povídky s originálními zápletkami, které se odehrávají v Polsku v blíže neurčené budoucnosti. Společnost je přetechnizovaná, sešněrovaná nařízeními Unie a lidé zhloupli. Tedy až na výjimky, jakou je například novinář Tomaszewski.
Českému čtenáři je blízké jak prostředí, tak i mentalita postav.

30.12.2017 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Celkem dost mě to bavilo, ale pointa příběhu mě hrozně zklamala.

30.11.2017 3 z 5

Fanny Hill - paměti rozkošnice Fanny Hill - paměti rozkošnice John Cleland

Pro mě naprosto zásadní kniha. Četla jsem ji totiž ve čtrnácti letech, takže mi hodně rozšířila obzory :D.

24.10.2017 4 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Jako detektivka je to špatné, ale líbilo se mi to jako jakýsi vhled do života Finů. Všichni chlastají, běhají a všichni mají větší či menší problém s přistěhovalci. Téma imigrantů je v knížce velmi dobře zpracované a je mnohem zajímavější než detektivní zápletka.

18.09.2017 2 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Kniha se četla trochu hůř než předchozí tři díly, ale konec byl famózní. Líbilo se mi, že se autor více soustředil na líčení bojů, mimořádně povedené jsou hlavně bitva v Amitraji a obléhání Ledové zahrady. Je pravda, že událostí a vyústění bylo až moc a neškodilo by trochu zvolnit, ale i tak čtyřka jako důstojný závěr celé série funguje dobře.

13.07.2017 4 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

V tomto díle Vuko doputuje až do Ledové zahrady a pokouší se jejího pána přesvědčit, aby se s ním spojil proti van Dykenovi, který se stal hrozbou pro celý Midgaard. Terkej se během pouti vstříc svému osudu nechá zajmout Medvědími lidmi a stane se otrokem Smildrun Třpytící se rosou. Po různých peripetiích se obě hlavní postavy konečně setkají a společně odhalí osud Passionarii Callo a Ulrike Freihoff. Protože k setkání dojde ve Vukově kapitole, Terkej je logicky upozaděn. Přesto věřím, že ve čtvrté knize dostane stejně prostoru jako v předchozích dílech.

06.06.2017 5 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Dojem z jinak dobré knihy mi pokazily nedostatečné korektury, které bohužel nepodchytily všechny překlepy, gramatické chyby, špatné odrážky a slova ztracená v překladu. Nevhodné pro grammar patriots.

24.02.2017 3 z 5