Caa Caa komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

V tomto rodě se z otce na syna přenese neschopnost milovat a nenávist k těm, kteří ještě lásky schopni jsou. Poznamenány jí jsou čtyři generace žen, které jsou tak či onak nuceny žít ve stínu těchto mužů. Velmi silný příběh.

23.06.2022 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Velmi podařená detektivka, která ční vysoko nad šedý průměr, ale přesto mi pár věcí mi vadilo. Například autor vůbec nepopsal agenty FBI (vzhled ani osobnostní rysy), takže mi splývali. Kapitoly jsou tak kraťoučké a tak rychle se střídají, že tím vzniká zbytečný chaos. Plus střídání kapitol "dupnutí na plyn" s kapitolami "dupnutí na brzdu" bylo místy až násilné a kazilo čtenářský zážitek.

16.06.2022 4 z 5

Pekna sonda do fungovani spolecnosti v komunisticke zemi. Navic v takove, kde miliony lidi ziji v naproste chudobe a na pokraji smrti hladem, zatimco se o par set kilometru dal stavi ctyrset metrove mrakodrapy a poradaji olympiady.

08.01.2022 5 z 5

Skála Skála Peter May

Tahle kniha pro mě byla velkým překvapením. Na první pohled se tváří jako detektivka, ale už ve třetině víte, že čtete thriller. Vyšetřování vraždy je upozaděno a je mu věnováno minimum prostoru. Osou děje je postupné odkrývání Finovy minulosti a jeho vztahů s lidmi z Ness. Je fakt, že těch mrtvých bylo nakonec až příliš a "velké odhalení" na An Sgeiru už bylo celkem zbytečné. Příběh by totiž stejně dobře fungoval i bez něj a nebyl by tak překombinovaný. Ale i tak je to výborná kniha, napínavá, s mnoha zvraty, s nepokulhávající logikou, s barvitým líčením krajiny a prostředí ostrova a naprosto famózním popisem tisícileté tradice lovu guga.

05.02.2018 4 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Povinná četba pro všechny, kteří nezažili komunismus na vlastní kůži. A dost možná i pro ty, kteří už stihli zapomenout.

04.12.2017 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Celkem důstojný závěr povedené série. Jen je to tentokrát zamotané až moc a tedy na 3*. Tolik brutálních zvratů děje v jedné knize je vážně těžké usledovat.

23.06.2022 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Strhující příběh plný explicitního násilí, zoufalství a smrti. Dostalo mě závěrečné rozuzlení, skvěle napsáno.

20.10.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Tricet sedm bajecne napinavych kapitol. Podezreli jsou vsichni muzi z ulice, zadne alibi neni neprustrelne, detektivove postupuji nanejvys logicky a vsem jdou tvrde po krku. A pak prijde tricata osma a najednou je vymalovano, vrah je ctenari suse naservirovan v ramci uspechaneho konce, ktery nevytezi potencial pribehu. A co ma sakra znamenat ten epilog, dalsi knihu z teto ulice?

01.08.2021 3 z 5

Najděte si čas na pěkné chvíle a naučte se je vědomě vychutnat. Váš život bude mnohem šťastnější.

22.07.2021 3 z 5

Kto by už kradol nohy! Kto by už kradol nohy! Gert Prokop

(SPOILER) Ty povídky jsou v podstatě celkem obyčejné, detektivní zápletka se většinou rozplete až příliš rychle, nicméně mě okouzlil Timothy Truckle a svět, ve kterém žije. Totalitní Amerika, v které vládnou všemocní oligarchové a tajná služba NSA a je naprosto izolovaná od zbytku světa, který je demokratický. Zatímco obyčejní lidé žijí sledovaní a odposlouchávání v domech pod hranicí smogu v bídě a krmí se syntetickým jídlem vytvořeným v restauratomatech, horních deset tisíc žije v přepychu a luxusu na soukromých sídlech a dělá si co chce, kdy chce, s kým chce. Přestože Amerika disponuje tou nejvyspělejší technologií, v ulicích létají vznášedla, staví se 1200 patrové mrakodrapy, klonuje se a lidé žijí stovky let, životní prostředí je zničené a zamořené, spousta živočišných druhů je nenávratně ztracena a jediná pitná voda je vázána v ledovcích. Je to prostě svět plný paradoxů a jedním z nich je i Tiny, trpaslík a soukromý detektiv, který k smrti rád pije whisky, vaří opravdové jídlo a cituje slavné knižní detektivy.

06.05.2021 4 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Velké zklamání. Paní Slimákovou jsem doteď vnímala jako odbornici na výživu a chtěla jsem se dozvědět podrobnosti o jejím konceptu stravování. O rady jako kupujte bio a vyhněte se antibiotikům, ani o podrobný životopis a názory autorky na život, vesmír a vůbec, jsem opravdu nestála. Udělala jsem si sice nějaké výpisky, ale na knihu o 336 stranách jich je zoufale málo.
P.S. V knížce je pěkný a podrobně rozpracovaný přehled snad všech existujících sladidel.

04.08.2020 2 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

V patnácti jsem z téhle knihy byla na větvi, po dvaceti letech mě stále bavila, i když mě hodně rušilo střídání ich formy s er formou a neúplné věty, které Páral miluje. Kniha vyniká výbornou psychologií postav a uvěřitelností, obávám se, že přesně takhle by lidstvo k obdobnému problému přistupovalo. Začal by se řešit až po tom, co by mu spadl na hlavu, a okamžitě po pominutí aktuální krize by nastal návrat ke konání, které ji přivodilo. Popis techniky AT byl tak podrobný a dlouhý, až mě štval, ale jsem v pokušení si AT podle něj vyzkoušet ;).

04.06.2019 4 z 5

Trošičku šok, protože jsem si chtěla přečíst něco o Gruzii, zatímco kniha je především o jejích obyvatelích. Ale přišla jsem Ladislavovu humoru a sarkasmu na chuť. V knize bylo i několik velmi pěkných myšlenek, které jsou hodné zapamatování. Třeba ta o samurajích, kteří se rozhodovali do pěti úderů srdce, protože jen tak se rozhodli srdcem a nikoliv rozumem.

28.01.2019 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Tahle kniha má nápad a je tak dobře napsaná, že ani nepostřehnete, že čtete young adult. Úspěšně se vyhýbá i všem hlavním klišé tohoto žánru.
Pojďte tedy spolu s jejími hrdiny do ilegality mezi další rozpojence poznávat desátky, bufy, tleskače a sklizňové tábory.

13.12.2018 4 z 5

Vratné lahve Vratné lahve Zdeněk Svěrák

Viděla jsem film a po knížce jsem sáhla jen z dlouhé chvíle. Nejen že mě bavila, ale musela jsem se smát nahlas, což se mi zatím povedlo jen u Saturnina. Už jsem ji přečetla podruhé a má stálé místo v mé knihovničce.

10.03.2017 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Na tuhle knihu pět hvězdiček nestačí. Rozložila mě na prvočinitele.

24.02.2017 5 z 5

Šest žen, šest zcela rozdílných životních osudů. Přesto byste neměnili se žádnou z nich, protože jejich životy poznamenaly dluhy a exekuce, vězení, dlouhodobě špatný zdravotní stav, ztráta dítěte, odsun německého obyvatelstva, týrání v dětství, vážný úraz i těžký alkoholismus rodičů.
Témata jsou to velmi silná a jsou probíraná s velkou otevřeností ze strany žen a obdivuhodnou citlivostí ze strany pana Palána. V knize je plno nádherných fotografií.

26.04.2023 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Četla jsem obě Kopřivovy detektivky a byla z nich nadšená, ale tahle pekelně šílená střílečka plná krve a zvratků nebyla pro mě. I když je tam pár pěkných nápadů, vyloženě zběsilá akčnost a slovní onanie mě ve finále vlastně nudily. Dočetla jsem to jen proto, že jsem s sebou na dovolené neměla jinou knihu.

12.07.2022 2 z 5

Životní příběh Jana Mikoláška: Pravda o slavném českém léčiteli Životní příběh Jana Mikoláška: Pravda o slavném českém léčiteli Ivana Šulcová

Knihu jsem přečetla po shlédnutí filmu Šarlatán. Má očekávání splnila, protože život léčitele Mikoláška podrobně mapuje od narození až do smrti. Přestože se čte dobře, některá témata rozpitvává na můj vkus zbytečně dopodrobna, např. menší spory a soudní pře, které mi rychle začaly splývat. Naopak mi chyběla informace, co se stalo s Toníkem a dalšími spolupracovníky po tom, co si odseděli trest.
Kladně hodnotím snahu autorů ponechat čtenáři prostor udělat si na některé události i osobu léčitele vlastní názor. Co mě fakt rozčilovalo jsou nedostatečné korektury, kterým unikla řada typo chyb i několik vážně nepovedených formulací např. "hýkající úřední šiml".

14.12.2020 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Zhruba v půlce knihy jsem nabyla dojem, že čtu young adult nebo snad dívčí román a závěr knihy už ho jen potvrdil. Víc by se mi líbil dospělejší, tj. méně naivní a uveřitelnější příběh.

04.08.2020 3 z 5