Bustedka Bustedka komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Uff.. tohle bylo silné. Asi před 6 lety po zhlédnutí filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu jsem se zařekla, že se válečnému tématu budu radši pro dobro mého osobního zdraví vyhýbat. Ale náhoda tomu chtěla, že jsem se dostala k Haně. Anotace totiž přehlížím, ale neušlo mi, že se o knize často mluví a tak jsem se začetla...a nedokázala přestat.
Prvně bych chtěla složit poklonu paní Mornštajnové za bravurní češtinu, slovní spojení a naprosto krásný, neplytký popis. Osobně bych knihu zařadila do povinné literatury, protože mám pocit, že dnešní generace zapomíná na české prostředí, krásu našeho jazyka, ale i hrůzy války.
Snad každý puberťák se při učení rozčiluje - proč se mám učit o něčem co bylo, k ničemu to není... Ale když budeme zapomínat na to co bylo, nebudeme si vážit toho, co máme teď - ostatně dnešní politická situace je toho zářným příkladem.
Kniha je famózní po všech stránkách. Propojení časů, příběhu, nebyla tam tichá a zbytečná místa. Všechno mělo svůj důvod. A po dočtení poslední stránky jen koukáte a přemýšlíte. Nad tím, jak je vůbec možné, že se během 70let zapomnělo. A jak je vůbec možné, že jsou mezi námi ti, co mají pocit ztroskotance když nemají na nový kousek do svého šatníku, nebo že nemůžou na dovolenou k moři. Že ta povrchnost vyhrála.

10.03.2018 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Karviná, kostel, Těšínsko, česko polské vztahy, Pro nás v Jablunkově skoro povinná četba. Nečekala jsem, že to bude tak dobré.

25.11.2021 5 z 5

Životice jsou vzdálené asi 30 km od Jablunkova, kde bydlím. Párkrát jsem si tamtudy dokonce udělala výlet, kdy jsem potřebovala kvůli spícímu dítěti natáhnout cestu. Památník je hned u hlavní cesty, ale zprvu jsem vůbec netušila, komu je věnován. Ale protože mám trochu umanutou potřebu zjišťovat si všechno o kraji, kde žiju, věděla jsem, že mi google nestačí a knihu od Karin Lednické si musím přečíst.

Literatura faktu není zrovna nejčtenější kategorií. Často se jedná opravdu o popis holých dat, statistik a výpisků z kronik. Lednická ale popis této tragédie okořenila beletrizujícím úvodem ke každé z kapitol. Celá kniha je tak najednou plná emocí, které prožitek z knihy ještě víc umocní.

Já se nemohla odtrhnout.

09.04.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Docela mě zaujalo, jak je tu hned několikrát napsáno "na prvotinu dobré". Nevím jak vy, ale já už mockrát narazila na autory, kdy právě ta první kniha, na které často autoři pracovali déle, byla ta nejlepší ze série. Ale to jen tak na okraj.

Mám moc ráda detektivky, kde je rozehráno hned několik příběhů, potenciálních motivů, postav a postupně se všechno splétá a zase rozplétá. To Klevisová evidentně umí. Po těch všech severských detektivkách mě hodně potěšilo i to české prostředí, české reálie. Postavy jsou fantasticky vykreslené. Jasně jsem si je dokázala představit a paradoxně mi mnohdy připomínali i někoho známého.

Moc dobré, moc doporučuji.

10.04.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Dvořáková prostě umí psát o životě, nepotřebuje k tomu nějakou zápletku. To vykreslení postav a jejich myšlení bylo pro mne fascinující, protože ačkoliv nepocházím z vesnice, přesně tohle myšlení a chování jednotlivých postav, jsem dokázala ztotožnit s nějakou konkrétní osobou.
A jedna důležitá informace, pokud máte potřebu se s nějakou z hlavních postav ztotožnit, musí vám být nějak sympatická a nemáte rádi jakékoliv nářečí, tak to nečtěte. Dávat 1 hvězdičku kvůli tomu, že se v knize k sobě lidi ošklivě chovají, mi prostě přijde na hlavu.

09.09.2020 5 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Jako takhle... Já jsem antibabišovská, ale je třeba to hodnotit trochu objektivně. Ta kniha sama o sobě není tak špatná. Marketingově je to naprosto geniálně promyšlené, protože takový utopistický scénář, který pan Babiš svým jménem prezentuje v tomhle díle, je tak ideální, že tomu - bohužel - většina českých voličů uvěří. Ostatně výsledky voleb mluví za všechno.
Na druhou stranu... to, co se v knize prezentuje je opravdu nereálné. Vše dohromady se nedá zrealizovat z jednoho důvodu - peníze. A to je kámen úrazu i celé té knihy. Protože se vlastně nikde nepíše, kdo by všechny ty počáteční investice zaplatil. Dozvíte se jen, tak to vše ulehčí práci, všichni budou šťastní, spokojení, zrelaxovaní a v budoucnosti bude toto řešení ekonomicky výhodné. Což je sice krásné, ale realizace takových investic stojí vždycky nemalé peníze - a to neberu v potaz zákony, legislativu, EU apod.
A další věc.. a docela podstatná. Pokud někdo někdy slyšel mluvit Babiše, pokud někdo někdy četl rozhovory s tímto pánem, musí mu být jasné, že on nenapsal ani slovo. Takže je to celý jen geniální marketingový tah, kterou má předpokládám na svědomí Marek Prchal.

27.09.2018 2 z 5

Backman je pro někoho přecenovaným mainstreamem. Pro mě ale srdcovka. U téhle knihy jsem brečela. A to se mi nestává. Neskutečně smutné téma o stáří a zapomínání zpracované formou vztahu mezi dědečkem a vnukem.

11.01.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To bylo tak krásné. Možná sice kýčovité - vlčí holka nepřijatá společností, co dokáže velké věci, detektivka i romantika, poezie, oslava přírody, poukázání na rasismus. Mělo to všechno. Ale bylo to vše tak pěkně napsané, že jsem se občas zastavila a některé věty přečetla hned několikrát.

14.06.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Souhlasím s názorem, že knihy Mornštajnové jsou si dost podobné. Jenže vůbec to nevadí, protože příběhy rodin jsou vystaveny do poslední nitky, nenásilně se proplétají a utváří čtivý celek.

14.09.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Knížky a asociálové. Miluju obzvlášť tu kombinaci. A Backman v tomhle ohledu nezklame nikdy.

Ze začátku jsem byla hodně na rozpacích, protože nejsem zrovna fanda fantasy. Pohádkový svět ale v knížce hraje důležitou roli. Postupně se však všechno rozplétá a vše začíná dávat smysl.

Co mě ale hodně mrzí jsou někdy ty recenze u podobných knížek. U Sheldona z TBBT se všichni řežou smíchy, ale jakmile je trochu podivínské dítě (rozuměj s Aspergerem), tak je to hned nevychovaný fracek. Značí to jen obrovskou nevzdělanost lidí. A přijde mi, že se s tím bohužel nic moc neděje.

07.05.2022 5 z 5

Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Průvodce pro vysoce citlivé lidi - Jak prožít šťastnější a vyrovnanější život Judith Orloff

Nejkrásnější citát v knize: "Planeta nepotřebuje víc úspěšných lidí. Planeta zoufale potřebuje mírotvorce, léčitele, obnovitele, vypravěče a láskyplné osobnosti. Potřebuje, aby lidé žili dobře. Potřebuje osobnosti, které mají morální odvahu zapojit se do boje o to, aby byl náš svět obyvatelný a humánní, přičemž tyto vlastnosti mají jen málo co do činění s úspěchem v tom smyslu, jak je definován v naší kultuře."

Kniha je dobrá. Ne excelentní, ale dobrá. Nemusím sice fráze typu "jste jedineční", ani nejsem znalec čaker a proudící energie, ale to vůbec nevadí. Pokud patříte mezi citlivé, rady dostanete. Já cílovka nebyla. Chtěla jsem se jen seznámit se světem, ve kterém žijí moji blízcí. A to se myslím povedlo.

15.06.2019 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Taky jste si jako malí připadali divní? A možná jste tak trochu byli? Já jo...
"Můj táta je takovej veselej člověk, a má spoustu kamarádů, a tak si asi myslí, že bez nich je člověku smutno, ale mně fakt není"

Kniha pro dospělé i pro děti. Moc mě bavila. Moc. Ilustrace nádherný a ten svět "podivnosti" mi byl v něčem tak blízký, že to na mě vrhalo úplně nostalgický vzpomínky.

"Asi je to opravdu tím, že jsem divná, protože mám ráda čtení, ale ve skutečnosti jsou divný ty ostatní, protože čtení je nejlepší věc na světě."

02.04.2022 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Mám kolem sebe dost lidí, které politika nezajímá. Nezajímá je všeobecně veřejné dění, žijou si ve své bublině a jsou šťastný. Respektuju, ale myslím si o tom své. Přitom "abychom byli společností schopnou se zodpovědně rozhodovat, musíme být společností vzdělanou." Umět číst tak trochu mezi řádky, nenechat se uchlácholit jedním populistickým projevem. A pokud nejsem já sám schopen klást otázky, aspoň si přečíst otázky druhých.
A jednou z prvních věcí, kterou můžete udělat, je přečíst si knihu Opuštěná společnost. Knihu roku 2018.
Jak jsme se dostali tam kde jsme? Proč věříme populistům? Jaký vliv má EUi Rusko?
Poznámek mám tolik, že je ještěě budu nějakou chvíli přepisovat, v knize je spousta citací, odkazů, názorů jednoduše a srozumitelně daných do souvislosti. Nutno tedy poznamenat, že kniha vyšla ještě před tím, než se Babiš stal premiérem.

Děsí mě, že "více obdivujeme ty, kteří jsou proti něčemu, než ty, kteří jsou pro něco." Že jsou nejvíc slyšet ti, co rozdrobují společnost, že lidé nepřemýšlí a hledají jen to nejjednodušší řešení, i za cenu toho, že není správné.

20.12.2021 5 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Pokud by to byla opravdu nezrealizovatelna fikce, clovek knizku precte, zhodnoti a jde dal. Ale kdyz vite, ze se vse muze stat skutecnosti, ze pokud by se nejaky podobny scenar byt jen v male forme naplnil, ze to bude bolet vas i vase blizke.. mam z toho az husi kuzi

17.12.2017 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Četla jsem po dlouhé vynucené pauze jako knihu první a moje nadšení z ní spíš přisuzuju tomu absťáku ze čtení.
Je to prostě povídání o životě. O tom, jak se vleče den za dnem a vy se ve svém životě musíte smířit s minulostí. A i když máte pocit, že to zvládáte, zjistíte, že to tak růžové není. Z mého pohledu žádná zápletka, vyvrcholení, ale čtivý příběh jednoho doktůrka

31.08.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

O tom, že Kateřina Tučková psát umí, není pochyb. Ale také není pochyb o tom, že její knihy nejsou pro nenáročné čtenáře, kteří chtějí jen tak vypnout. Když pominu témata, která zpracovává, je její čeština - slovní obraty, zásoba - na velmi vysoké úrovni.

I to je jeden z důvodů, proč se kniha čte trochu obtížněji. Chvíli mi trvalo se opravdu začíst. V Brně jsem byla všehovšudy jednou na hlavním nádraží, takže popis městských částí - navíc s německými názvy - mi dal trochu zabrat.
Navíc Tučková některé scény popisuje jen tak mimochodem, aby obratem detailně vykreslila situace, které život Gerty ovlivnily mnohem méně.
Celkový obraz o situaci v tehdejším Československu však čtenář dostane - otázka, do jaké míry se jedná o realitu a do jaké míry o zkrášlení pro čtenáře. Ke konci se začala knížka trochu rozplouvat a najednou - krom pohledu Gerty - se čtenář díval na situaci z různých pohledů. Kvituji, že nám autorka nezatajila osudy ostatních, ale přiznávám, že jsem se chvílemi ztrácela v tom, kdo zrovna vypravuje.
Kniha by měla bezesporu trochu jiný nádech, kdyby se zabývala jen obdobím několika let po válce. Poslední kapitoly z přelomu tisíciletí se mi do celkové kompozice už moc nehodily.

Mezi negativními komentáři zaznělo například to, že autorka útočí na tehdejší Čechy a snaží se vzbudit lítost s hrdinkou Gertou. Já si to ale nemyslím. Neměla jsem pocit, že by se Tučková nějak snažila o to, aby v nás ony pocity vyvolala. Jen popsala tehdejší dobu očima někoho, kdo byl na té druhé straně.

25.10.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Podle mě má kniha tak malé hodnocení proto, že to není Harry Hole, není to detektivka, není to ta klasická Nesbovka, na kterou jsme zvyklí a na kterou jsme natěšení hned, jakmile se dozvíme, že vychází další titul. A taky nejspíš proto, že někteří čtenáři vlastně netuší, že se jedná o projekt Shakespeare 400 a že úkolem bylo přepracovat shakespearovského Macbetha do moderního hávu.....Nemusíte mít klasického Macbetha ve čtenářském deníku. Stačí vědět o čem ta hra je a co nám ukazuje.

Klasický Macbeth je šlechtic, hrdina, opěvovaný za své činy. Jenže okusí moc a postupně ustupuje ze svých zásad, až se dopustí i vraždy. Dostane se na královský trůn, ale aby si svou pozici ochránil, vraždí dál. Ve hře se objeví Malcolm, Duff i Lady.

Nesbo udělal z Macbetha policejního komisaře, zasadil ho do moderní doby, kdy se střílí samopaly a drogové kartely rozkládají město. Když to vezmeme kolem a kolem, tak toho Nesbo vlastně moc vymyslet nemohl, osnovu měl danou.
Ale já mu za to převyprávění v moderní době tleskám.

Macbeth není detektivka. Spíš takový psychologický nástin duše. Musíte trochu číst mezi řádky, protože někdy motivace postav nejsou úplně 100% dobře odhaleny. Nesbo samozřejmě útlého krátkého Macbetha pořádně natáhl, takže by se kniha mohla zdát trochu nekonečná, ale na druhou stranu proč ne. Jediné co mi zprvu vadilo byly dost barvité popisy prostředí, které ale já obecně moc nemusím, Kniha ale gradovala, vyvíjela se... takže palec nahoru

16.05.2018 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Království je atypický Nesbův počin. A dle některých recenzí to ne každý skousnul. I když i zde je pár vražd. Já jsem ale byla nadšená.

“Rodina je jediný princip. A z toho vychází i vnímání toho, co je a není správné, všechno ostatní je vedlejší.

Román z prostředí zapadlé norské vesnice z pohledu Roye. Náhled do duše syna, bratra, švagra, milence ale taky vraha. Co všechno je člověk schopný udělat pro záchranu svých bližních? Jak moc je vinen ten, kdo byl kdysi dávno obětí?

14.01.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Marketingová instagramová kráska. Titulka, co táhne.
Asi bude hodně záležet na tom, v jakém rozpoložení ji budete zrovna číst. Pokud se budete nacházet na nějaké životní křižovatce, může vás to doslova vtáhnout. Já jsem zároven sledovala seriál Loki, kde se taktéž cestuje časem a mezi paralelními světy, a tak jsem o všem přemýšlela zase z jiné perspektivy.
Závěr není překvapivý, ale občas je třeba si připomínat ty životní pravdy a moudra, aby na ně člověk nezapomněl.

10.01.2024 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Mě vlastně fascinuje jedna věc. To, že i dnes, v 21. století, 30 let po revoluci, se tu vůbec musí někdo obhajovat ohledně své orientace. Nebo nedejbože někomu vysvětlovat, že se necítí dobře ve svém těle. Je to smutný.

Filip Titlbach, novinář Deníku N, dal dohromady knížku plnou rozhovorů o queer lidech. Vždy z jiného pohledu. Psycholog, právnička, aktivista i drag queen, nebinární, trans i historička. Pro mě spousta nových informací.

Jen mi z toho čtení bylo nějak smutno. Když čtete, jak chtějí žít prostě jen normální život. Mít stejný práva jako ostatní. Mít stejné možnosti. Nevysvětlovat pořád svá rozhodnutí, které nikdo z nich neudělal jen tak pro nic za nic..

Neříkám, že nemám ve vnímání queer lidi neduhy, to vůbec. Nejsem ještě asi úplně schopná uchopit nebinární lidi, spíš mi přijde, že do té nebinarity je dotlačuje společnost, jak pořád určuje nějaký klasický genderový role, které máme plnit.

Ale pokud by za mnou jedno z mých dětí někdy přišlo s tím, že jsou gay, přišlo by mi to naprosto normální. Nějak mě nenapadá, proč bych s tím měla mít problém. A nechápu, že je to pro spoustu rodičů noční můra. Důležité přece je, aby lidi byli šťastní a spokojení. Ne aby splňovali nějaké parametry, které tu nastavila konzervativní společnost.

Knihu moc doporučuju. A budu doufat, že si ji možná přečtou i ti, kteří by si ji jinak nepřečetli.

04.08.2022 5 z 5