bulat bulat komentáře u knih

Kolaps Kolaps Jared Diamond

O nórskom osídlení Grónska som nevedel zhola nič. A o Veľkonočnom ostrove snáď iba to, že tam ktosi kedysi dávno vztýčil schematické sochy ponášajúce sa na anglických lordov. Netušil som, že 74% územia Japonska tvoria lesy. Súčasne ale Japonci- ako dovozci dreva patria k najväčším ničiteľom tropických pralesov v juhovýchodnej Ázii. Tipovali by ste, že ekologicky najviac zničenou krajinou v Európe je Island? Celá kniha je neuveriteľne pútavo napísaná a prístupná laickému čitateľovi. Autor kladie dôraz predovšetkým na enviromentálne príčiny kolapsu a zániku väčších či menších civilizácii - ale za dôležité pokladá i vnútorný spôsob reakcie danej spoločnosti na vonkajšie faktory. Spolu s Tainterovou knihou Kolapsy složitých společnosti asi najlepšie pojednanie na danú tému.

29.07.2017 5 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

Jedna z najlepších kníh na danú tému, aká sa mi za posledné roky dostala do ruky- a to nielen v kontexte českom ale i medzinárodnom. Je to taká "skoroučebnica" pre poučených laikov, ku ktorým sám patrím. Najviac príbuznou knihou je asi Flegrov Úvod do evoluční biologie. Obsahovo sa obe knihy dosť prekrývajú, Flegrova kniha je možno o chlp odbornejšia, táto je však napísaná prístupnejším a ľahším štýlom, odhliadnuc od toho, že miestami je i mimoriadne vtipná. Knihu doporučujem zakúpiť, o pár rokov ju pravdepodobne nezoženiete.

18.07.2017 5 z 5

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Kniha presne 50 rokov od svojho vzniku síce stratila čo-to zo svojej aktuálnosti a niektoré názory sú už dávno prekonané až archaické /napríklad vznik homosexuality/, avšak ako celok knihu hodnotím kladne. Ako píšu iní autori v inej knihe- človek nevznikol z opice, dokonca človek a opica nemajú spoločného predka. Ono totiž platí, že človek JE opica!

13.07.2017 4 z 5

Periodické království Periodické království Peter Atkins

Príklad knihy, kde autor evidentne nie je platený od počtu slov či strán ale napíše presne toľko, koľko je potrebné napísať. Rozsahom je táto kniha útla, ale obsahom mimoriadne zaujímavá. Už metafora periodickej sústavy ako pomyselnej krajiny prvkov je nápaditá. Navyše je tu veľmi prístupne a názorne vysvetlený vzťah medzi hmotnosťou jednotlivých atómov a ich veľkosťou, ionizačnou energiou a elektrónovou afinitou. To vysvetľuje ich možnosti a ochotu vstupovať do chemických zvazkov. Proste celá chémia vysvetlená stručne ale zároveň fundamentálne.

13.07.2017 5 z 5

Periodické příběhy Periodické příběhy Hugh Aldersey-Williams

Uvedená kniha bola pre mňa sklamaním. Čakal som viac chémie a odbornejších informácii z úžasného sveta chemických prvkov. Miesto toho sa jedná skôr o obraz jednotlivých prvkov v spoločnosti a umení. Zopár zaujímavych informácii som sa dozvedel- napríklad že v Rusku boli v r. 1928 v obehu trojrubľové platinové mince, pretože nevedeli, čo si s týmto kovom počať. Alebo že na dvore Napoleona III jedol kráľ s vtedy vzácnym hliníkovým príborom, zatiaľčo menej urodzení sa museli uspokojiť so strieborným servisom. Avšak prehrýzť sa tým neuveriteľným množstvom informačnej vaty bolo občas na nevydržanie. Jedna z mála kníh, ktorú som odložil nedočítanú ...

01.07.2017 2 z 5

Matematický vesmír Matematický vesmír Max Tegmark

"Na tej najzákladnejšej úrovni je naša realita matematickou štruktúrou, takže jej elementárne prvky nemajú vôbec žiadne vnútorné vlastnosti. Žijeme v relačnej (vzťahovej) realite- vlastnosti sveta nevyplývajú z vlastností jeho základných kameňov, ale len zo vzájomných vzťahov medzi týmito stavebnými kameňmi. Vonkajšia realita je viac ako len suma jej častí- má veľa zaujímavých vlastností i napriek tomu, že jej elementárne časti nemajú vnútorné vlastnosti žiadne."

Autor razí kontroverznú a originálnu myšlienku, že nežijeme v realite, ktorá je dobre popísateľná matematikou, ale v realite ktorá sama JE matematickou štruktúrou. Napríklad: na bazálnej úrovni sú všetky elementárne častice objekty bez vnútornej štruktúry, charakterizované iba zopár číselnými hodnotami. A podobne je na tom základná štruktúra priestoru a času. Po prečítaní knihy už podobné myšlienky nepovažujem za absurdné ale iba za nekonvenčné - o fyzikálny mainstream sa totiž rozhodne nejedná :-)

01.07.2017 5 z 5

Adam a jeho rod Adam a jeho rod Spencer Wells

Úžasná detektívka o tom, ako sa moderný človek rozliezol z Afriky po celej planéte. Hlavnými stopami, ktoré poslúžili k odhaleniu "páchateľa" je mitochondriálna DNA a predovšetkým mužský chromozóm Y (odtiaľ názov knihy). Pre mňa osobne kniha poskytla mnohé prekvapivé odhalenia- netušil som, že prvá vlna osídlenia Austrálie moderným človekom je staršia, ako osídlenie Európy. A že samotná Európa nebola osídlená migráciou cez Blízky východ a Balkán, ale predovšetkým zo strednej Ázie - z oblasti dnešných stredoáziských republík. Do svojich domovov sme sa dostali riadne veľkou obkľukou!

01.07.2017 5 z 5

Bohatství a bída národů Bohatství a bída národů David S. Landes

Osobne mám rád dejiny sveta podané z pohľadu ekonómie. Uvedený titul, i keď je 20 rokov starý ma preto rozhodne nesklamal. A taktiež nestratil nič zo svojej aktuálnosti. Od tej doby vyšlo viacero titulov na túto tému - napríklad Ferusonova Civilizace alebo Proč státy selhávají od Darena Acemoglu. Všetky tieto tituly sú si v podstate podobné - a novší autori zcela určite čítali i túto knihu. Autor v tejto knihe navyše nie je prehnane politicky korektný, čo mu umožňuje pomenovať čiernu čiernou a bielu bielou. Ona často preklínaná a očierňovaná západná civilizácia sa za svoj prínos ľudstvu rozhodne hanbiť nemusí ...

06.06.2017 5 z 5

Vládce parazit Vládce parazit Carl Zimmer

Ak máte to šťastie, že vám uvedená knižka drieme neprečítaná v zastrčenom kúte knižnice, tak neváhajte a rýchlo po nej siahnite. Odmení sa vám úžasným pohľadom do takmer neznámeho sveta, ktorému sa nevyrovná ani fantázia hoolywoodskych machrov. A ak ju doma nevlastníte, nuž máte holt smolu ... :-)

26.05.2017 5 z 5

Říše slova: Jazykové dějiny světa Říše slova: Jazykové dějiny světa Nicholas Ostler

Skvelá kniha nabitá informáciami do tej miery, že až praská vo švíkoch... a okrem toho, neskutočne zaujímavý a originálny pohľad na dejiny sveta !

19.05.2017 5 z 5

Gödel, Escher, Bach Gödel, Escher, Bach Douglas R. Hofstadter

O čom táto kniha vlastne je? Podľa názvu to ťažko odhaliť. Dovolím si citovať samotného autora, ktorý v doslove píše:

"Veľa ľudí si myslí, že názvom je vyjadrené všetko- že je to kniha o matematikovi, maliarovi a hudobnom skladateľovi. Lenže už pri letmom nahliadnutí do knihy čoskoro vysvitne, že tieto tri osobnosti hrajú v knihe iba drobné vedľajšie úlohy. V žiadnom prípade to nie je kniha iba o týchto troch postavách. Prečo je tak ťažké prísť na to, o čom kniha vlastne je? Možno je to tým, že sa ponára hodne hlboko do mnohých zdanlivo rôznych a nesúrodých tém. Rozoberajú sa v nej fúgy a kánony, princípy logiky a pravdivosti, geometrie, rekurzie, syntaxe, paradoxov, mozgu a mysli, redukcionizmu, holizmu, mravčích kolónií, je taktiež o mentálnych reprezentáciách, počítačových jazykoch, DNA, genetických kódoch, umelej inteligencii, tvorivosti, podstate vedomia a slobodnej vôli a v neposlednom rade i o zen-budhizme. Toto všetko sú iba pomocné témy, na ktorých sa stavia hlavný motív knihy- a tým je otázka, ako je možné, že živé bytosti pochádzajú v konečnom dôsledku z neživej hmoty, kde a na akej úrovni sa vynára vedomie a inteligencia, ako aj otázka, ako súvisí naše sebauvedomenie s inými autoreferenčnými javmi."

Osobne som s knihou zápasil skoro mesiac, zďaleka všetko z nej zrejme nepochopil, ale i to málo, čo sa mi pochopiť podarilo, ma naplnilo veľkým zadosťučinením. Rád čítam knihy večer pred spaním, a nepamätám si, žeby sa mi pri inej knihe po zaspatí snívalo o matematike, s ktorou som sa zrovna v ten večer boril. Nuž ale ľahké veci si človek váži podstatne menej ako tie vydreté - tie si podstatne dlhšie uchová v pamäti. Snáď som vás neodradil od toho, aby ste siahli po uvedenom titule- nebude to ľahké čítanie, ale odmena za vytrvalosť sa určite dostaví :-)

10.05.2017 5 z 5

Kolapsy složitých společností Kolapsy složitých společností Joseph Anthony Tainter

Zásadná kniha, ktorá nestratila ani po takmer 30 rokoch nič zo svojej platnosti a aktuálnosti. Brilantné zovšeobecnenie historických kolapsov tak rozdielnych civilizačných entít ako je napríklad Rímska ríša a mayská civilizácia. Kniha o nevyhnutnom ekonomickom smerovaní každej civilizácie k narastajúcej zložitosti, pričom náklady na túto zložitosť postupne rastú ďaleko viac, ako narastajú dividendy a výnosy tejto zložitosti. Prečo tomu tak je? Každá spoločnosť totiž najprv využije zdroje, ktoré sú najľahšie dostupné- oseje najlepšiu a najúrodnejšiu pôdu, vyťaží najľahšie dostupné suroviny, ovládne najbližšie a najbohatšie územia atď. Štát sa zväčší a obyvateľstvo sa vplyvom blahobytu rozmnoží. Keď sa tieto najdostupnejšie zdroje nutne minú, siahne civilizácia po menej lukratívnych alternatívach, z ktorých sú pri vyšších nákladoch menšie výnosy. A tak sa to opakuje, až dospeje rozvinutá spoločnosť do bodu, keď sa investície do zložitosti (rozvoja) spoločnosti už proste nevyplatia. Zisky z komplexity sú príliš nízke a náklady neznesiteľne vysoké. V tomto bode sa stávajú civilizácie výrazne náchylné ku kolapsu a je iba otázkou času, kedy k nemu dôjde. Spúšťacím faktorom môžu byť rôzne vonkajšie či vnútorné tlaky ako invázia barbarov, domáce vzbury, prírodné katastrofy, neúroda atď. Navyše celý proces civilizačného vzostupu je ako rozbehnutý vlak- ak doňho raz spoločnosť nastúpi, nemôže ho opustiť. Nemôže dokonca ani uháňať stálou rýchlosťou. Môže iba neustále šliapať na plyn a zrýchľovať. To ale samozrejme nejde donekonečna. Ako ten vlak raz nevyhnutne skončí, nie je ťažké si domyslieť. Knihe dávam 100 % !

06.03.2017 5 z 5

Jak byl vynalezen židovský národ Jak byl vynalezen židovský národ Shlomo Sand

Túto knihu som si kúpil tak nejak do počtu, aby som mal pri zásielke poštovné zdarma. Ako to už u podobných popolušiek býva, mimoriadne prekvapila a už dlho ma neprinútila kniha premýšľať podobne intenzívne ako táto. V mnohom asi budem musieť prehodnotiť svoje dlhodobé názory a postoje na celý blizkovýchodný konflikt. O čo teda ide? O nič menšieho ako o ideologické zdovodnenie existencie štátu Izrael. Jeho duchovní otcovia vychádzali mimo iné zo starodávnej biblickej premisy, podľa ktorej bol židovský ľud opakovane vyhnaný zo svojej dávnej zeme, rozptýlil sa do celého sveta, aby sa v budúcnosti zase vrátil do zeme svojich pokrvných predkov. A to sa naplnilo vznikom židovského štátu. Avšak postupne vyplynulo neúprosne na povrch, že biblia je kniha navýsosť kultúrna, v žiadnom prípade nie však historická. Podľa autora starovekých Židov z Judey Rimania nevyhnali, aspoň nie široké masy obyvateľstva. Roľníci v krajine zostali i po dobytí zeme Arabmi a prevažná časť z nich konvertovala na islamskú vieru. A odkiaľ sa vzalo to množstvo Židov po celom Stredomorí a celom známom "starom" svete ? Odpoveďou sú konverzie- židovské náboženstvo malo veľmi dlho misionársky charakter a ako prvý monoteismus lákalo do tej doby "pohanské" obyvateľstvo. Neskor síce prehralo v boji s atraktívnejším a viac prístupnejším kresťanstvom, ale za mnoho storočí si získalo značné množstvo veriacich po celom svete. Títo Židia neboli z prevažnej miery pokrvní Židia z Palestíny, ale staroveké obyvaľstvo z celého stredomorského sveta, ba i juhu Arabského poloostrova či stepí východnej Európy. Dá sa teda povedať, že priemerný Palestínec je biblickému židovskému národu geneticky bližší ako židovský osadník napríklad z východnej Európy. To vrhá na izraelsko-palestínsky konflikt (staro)nové svetlo. Židovstvo je fenomén kultúrny a náboženský, nie etnický.

Autor je vnímaný ako kontroverzný, dokonca vo svojej domovine mnohými až nenávidený, avšak nemyslím si, že oprávnene. Osobne cítim, že má v podstate pravdu a že iba vyťahuje na svetlo pravdivejšiu verziu dejín. A že bol židovský štát vybudovaný na chatrných biblických ideologických základoch, mu nemožno dávať za vinu.

27.02.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Zaujímavá knižka nemeckého lesníka, ktorá by mohla mať podtitul "zo života lesa". Nemajte strach, nejedná sa o žiadnu ezoteriku, ale o seriózne biologické poznatky, aj keď pre mňa často veľmi prekvapivé. Netušil som napríklad, že stromy sú prostredníctvom koreňových systémov a spriateleného podhubia navzájom prepojené. Stromy medzi sebou nielen súperia, ale do veľkej miery i spolupracujú. Dokonca dokážu udržiavať pri živote slabších súkmeňovcov. V pralesnom spoločenstve materské stromy vychovávajú pod sebou rastúce dietky, nútia ich rásť pomaly a čakať na svoju šancu, a taktiež im cez korene poskytnúť živiny na základné prežitie. Stromy dokážu svojím spôsobom vnímať a komunikovať. Ak máte radi pobyt či len prechádzku v lese, siahnite po tejto neveľkej knižke. Už nebudete vidieť v lese iba súbor stromov ale jeden prepojený celok. Skrátka, budete sa na les pozerať úplne inými očami.

16.01.2017 5 z 5

Hraje Bůh kostky? Hraje Bůh kostky? Ian Stewart

Túto knihu som si kúpil pred pár rokmi s predstavou, že pojednáva o kvantovej mechanike a Einsteinovi. Nakoniec som zistil, že sa jedná o matematiku, konkrétne o teóriu chaosu. Matematika je pre mňa pole neorané ale súčasne je to oblasť veľmi zaujímavá. Čo sa týka chaosu, nemožno si ho pliesť s náhodou. Náhoda a chaos sú dve rôzne kategórie, aj keď nie vždy striktne odlíšiteľné. A kde nájdete chaos? No takmer všade. Zo všetkých príkladov sa mi najviac páčil vodovodný kohútik. Ak sa budete doma priveľmi nudiť, skúste pomaličky otáčať kohútikom na vašej batérii a sledujte, čo sa deje. Najprv bude voda kvapkať pomaly a pravidelne. Pustíte viac, frekvencia sa zvýši, ale stále zostáva pravidelná. Ak budete veľmi precízni, pri ďalšom púšťaní kvapkanie zmení rytmus- rýchle dve kvapky + pauza + dve kvapky + pauza... Ak by ste ďalej púšťali kohútik po stotinách či tisícinach milimetra, rytmus sa zase zmení, počet kvapiek viazaných v jednom balíčku sa zvyšuje. Avšak rytmus celkovo zostáva stále ešte pravidelný.Úplne nakoniec sa stáva kvapkanie úplne nepravidelné - a to je práve ten CHAOS. Mne sa uvedený pokus podaril po dvojkapky, ďalej som už nemal dostatočne citlivú ruku. Schválne si to skúste - len pozor, aby ste nevytopili kúpeľnu

14.01.2017 5 z 5

Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci Lynn Margulis

Nie so všetkým v tejto knihe plne súhlasím, ale aj názory, nad ktorými som zdvíhal obočie nútili k zamysleniu. Nepovažujem symbiózu za jedinú, ani za najdôležitejšiu silu v evolúcii, ale svoje miesto v nej určite má, minimálne v raných fázach života. Autorke patrí miesto v biologickom panteóne za objav mikrobiálneho pôvodu mitochondrií a plastidov.

06.01.2017 4 z 5

Triumf embrya Triumf embrya Lewis Wolpert

Vo svojej dobe to bola zrejme zaujímavá popularizačná kniha osvetľujúca embryológiu z funkčného hľadiska. Dnes, po 25 rokoch kniha už nutne zastarala. Výskumy z oblasti molekulárnej biológie, ktoré boli vtedy ešte v plienkach sú zmienené iba veľmi okrajovo, ako smer výskumu do budúcnosti. Biológia, predovšetkým tá molekulárna je obor, ktorý sa za posledných 20 rokov búrlivo vyvíja. A knihy venujúce sa tejto oblasti starnú rýchlo.

06.01.2017 4 z 5

Jazyk matematiky Jazyk matematiky Keith Devlin

Predstavte si chorobu, ktorej výskyt je v populácii 1%. Táto choroba sa dá odhaliť testom, ktorého spolahlivosť je 79 % - čiže v 21% prípadov vyjde falošne pozitívny výsledek (test u vás vykáže dané ochorenie, aj keď ho v skutočnosti nemáte). Vy si urobíte daný test a vyjde vám pozitívne. Akú pravdepodobosť (v percentách) máte, že daným ochorením skutočne trpíte ?

03.01.2017 5 z 5

Rozmnožování z pohledu evoluce Rozmnožování z pohledu evoluce Filip Kolář

Knižka poskytuje ucelený a nie príliš rozvláčny prehľad o rozmnožovaní živých tvorov. Miestami má síce mierne suchopárny "učebnicoidný" charakter, ale človek laicky sa zaujímajúci o biológiu si tam všetky podstatné informácie nájde. Aj keď sa musí daktorými časťami prehrýzť. Pre mňa relatívne najťažšou ale aj najprínosnejšou časťou knihy bola tá posledná, venovaná rozmnožovaniu rastlín. Túto problematiku totiž príliš naštudovanú nemám. A na záver knihy ma prekvapil spôsob, akým sa rozmnožuje šípková ruža- možno našla ten vôbec najideálnejší spôsob !

23.12.2016 4 z 5

Proč státy selhávají Proč státy selhávají Daron Acemoglu

ucelený rešerš obsahu knihy nájdete tu:

11.12.2016 5 z 5