Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335181/bmid_jak-se-dela-evoluce-labyrintem-evol-ezO-335181.jpeg 5 30 12

Cílem knihy je představit současnou evoluční biologii jako živý, bouřlivě se rozvíjející obor, založený nikoli na planých spekulacích, ale na exaktním, a přesto dobrodružném výzkumu. Kniha propojuje dva odlišné žánry – volně vyprávěný populární text a přehledné boxy, vysvětlující zásadní pojmy a koncepce. Je doplněna mnoha ilustracemi a rozsáhlým souborem literárních odkazů. Ačkoli se kniha nevyhýbá těm nejčastěji pojednávaným evolučním tématům (jako je např. evoluce chování a sociálního uspořádání se zvláštním přihlédnutím k lidské sociobiologii), zaměřuje se především na podstatu evoluční rozmanitosti živých organismu. Pokrok molekulární biologie i fylogenetických metod způsobil, že se dávný Darwinův sen o vytvoření kompletního rodokmenu všech živých organismů doopravdy blíží svému naplnění. Tím důležitější je vědět, jak se takové rodokmeny či stromy života vlastně dělají a jak je lze využít v evolučních úvahách.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Věda
Vydáno: , Dokořán , Argo

Evolution: Ein Lese-Lehrbuch , 2004

kurama45
21.11.2023 4 z 5

Kniha je písaná zábavnou formou po menších celkoch, ktoré spolu tvoria extrémne zaujímavý celok. Problémy nie sú vysvetľované polopatisticky, ale komplexne a čitateľ sa naučí kriticky myslieť. Celé to prebiehalo nasledovne: „Je to takto. Ale vlastne nie je. Možno je. Ale čo ak A zamysleli ste sa nad? Nezabúdajme však ešte že“ Napodiv ma to nefrustrovalo, ale podnecovalo.
Strašne sa mi páčili nádherné a prehľadné ilustrácie a presne kvôli nim knihu hodnotím oveľa pozitívnejšie ako Flegrov Úvod do evoluční biologie.
Pokiaľ ide o negatíva, pre zbytočne hrubé strany (a tým pádom aj finálnu hmotnosť) by sa kniha dala použiť ako vražedná zbraň na zatvrdilých odporcov evolučnej teórie nie iba metaforicky, ale aj doslovne. Rozkúskovanie textu na hlavný prúd a vedľajšie doplňujúce boxy je na jednej strane dizajnovo pútavé a chápem, že nosný text vďaka tomu nebol preplnený, na druhej strane to pôsobilo pri čítaní rušivo. Keď sa človek začítal do boxu, chvíľu trvalo, kým sa opäť orientoval v texte a naopak. Boxy, na ktoré navyše text odkazoval často neboli priamo pri danom texte, ale až o pár strán, či desiatok strán ďalej/späť. Áno, na jednej strane to krásne ukazuje prepojenosť evolúcie, na strane druhej ma to miatlo a musela som si kvôli prehľadnosti lepiť papieriky na boxy, ktoré som už prečítala
Knihu si určite ešte raz prečítam, ak nie celú, tak aspoň vybrané časti. Odporúčam pre všetkých nadšencov s aspoň malými predošlými znalosťami. Pre ostatných by to bol knižný pôrod.

los
19.04.2023 4 z 5

tato kniha by neměla chybět v knihovně studentů přírodních oborů, poskytuje hluboký vhled do problematiky; dovedně, s notnou dávkou skepse i lehce kousavého humoru se vyhraňuje proti spekulacím a krajním hypotézám, ale i tak upozorňuje na jejich existenci; bohužel je v koncepci knihy znát ta série kotrmelců při vzniku definitivní verze - překlady částí z češtiny do němčiny a zpět, přidávání kapitol, pozdější vložení infoboxů do plynulého výkladu, který byl původně koncipován jako přednáška, oborová různorodost autorů atd.; troufám si hádat, že první část je laikům nejpřístupnější, následující už vyžadují určitou znalost problematiky

a304
12.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Odborná publikace viz také komentář TheRaven. Dle mého názoru odpovědnost vědců při odkrývání tajemství poznání, musí jít ruku v ruce s vyspělostí morální gramotností společnosti na planetě. Nenásilně a postupně sjednocovat životní, základní podmínky všem kulturám. Pitnou vodu pro všechny. Čerpáním ropy z..
podzemí je bezpečné..., jakou přírodní funkci má?
Dílo za mne zajímavé, pro studenty apod., nedá se číst najednou jako román. Evoluce v rukou dnešního člověka...?

R.E.M.
06.04.2023 4 z 5

Jak se dělá evoluce - Labyrintem evoluční biologie přináší zajímavé téma evoluce. Jde o propracovanou knihu se širokým záběrem, která předkládá čtenáři spoustu informací nejen o evoluci, ale přináší informace i z příbuzných oborů a souvisejících oblastí vědy, společnosti, podrobně zpracovanou. Člověk se dozví neuvěřitelné množství informací i názorů.
Za tyto pozitiva knihu upřímně doporučuji.

Jen...
Jen mi nevyhovoval styl vyjadřování autorů - text je méně přehledný a s nadprůměrným množstvím vsuvek, odboček a příkladů z odlišných oblastí, úvahami a hodnocením všeho možného je hůře sdělný, méně srozumitelný.
Vtip, nadsázka a ironie v knihách je mi blízká, ale zrovna tady se mi to spolu s některými výrazy vůbec netrefilo do vkusu, chvílemi ve mně styl autorů vzbuzoval nechuť k dalšímu čtení, ojediněle některé věty vyvolávaly těměř antipatie. To se mi u naučných knih nestává. Kvůli tomu jsem v r. 2021 rozečtenou knihu odložila a vrátila se k ní až po dvou letech spíš kvůli dočtení než že bych se na čtení těšila, i když mě téma nadprůměrně zajímá.

Vzhledem k nesporné kvalitě, kterou kniha má, a práci, kterou si autoři s textem dali, je škoda, že mě způsob psaní dostatečně neoslovil - to ovšem nemůže být důvodem knihu nedoporučit dalším čtenářům, kteří mohou být z textu nadšení a s knihou spokojení po všech stránkách.

EliBeatrice
02.01.2021 5 z 5

Naprosto nabité vědomostmi, knihu je dobré si "kouskovat". Musím zmínit i nechybějící humor v takové dávce, v jaké se jen v knize o takto složitém tématu dá snést a pobaví. :)

PMR
09.10.2020 5 z 5

Legendární kniha v třistapadesátem vydání :-)
Obávám se, že další vydání budou dosahovat už skutečně biblických rozměrů, protože počet syntéz v evoluční biologii roste snad geometrickou řadou ...

milan3144
18.05.2020 5 z 5

Když jsem do této knihy "nastupoval", tak jsem si byl vědom, že to bude určitě složité. To jsem se ale velice zmýlil. Je to ještě mnohem složitější, než jsem si vůbec dokázal představit.
Tato kniha značným způsobem rozšířila mé "nevědění" (naštěstí jen mé) a přinutila mne mnohokrát nechápavě a užasle kroutit hlavou.
Dávám plný počet hvězd ne za to, že jsem díky ní tomu všemu porozuměl, na to prostě nemám, ale za to, že ve mě dokázala alespoň místy vzbudit, jistě falešný, ale přesto hřejivý pocit, že něco z toho chápu. Na plném ohvězdičkování se v nemalé míře podílel i odlehčující humor, který jsem dokázal pobrat snad všechen (tedy pokud se tam nevyskytoval nějaký odborný typu H2SO5).

IHT
25.03.2019 5 z 5

V posledni dobe vyslo nekolik ucebnic evolucni biologie. Nektere z nich nejsou spatne, pokud vsak hledate tu nejlepsi - volba je jasna, sahnete po teto. Je v ni vsechno, opravdu vsechno. (Po docteni me skutecne napadlo: "42"... ;))
Kniha je fundovana, naslapana fakty, prehledne organizovana a hlavne zabavna! Nu, tato kombinace vyustila v narocne cteni, ktere si clovek bude dlouho pamatovat. A o to jde ;)

Toto opus magnum ceske evolucni biologie ma jen dve chyby:
1) Chapu ze v Dokoranu z teto perly chteli udelat rodinny diadem a proto knihu vydali na kridovem papire - je vsak pekelne tezka (a pri kazdem otaceni strany jsem si pracne kontroloval, zda nahodou neotacim dva listy).
2) Snaha snizit rozsah knihy na "udrzitelne" minimum (zde mysleno prakticky doslova) vedla k volbe mensiho fontu, (zvlaste boxy jsou opravdu tezce citelne) coz v kombinaci s lesklym papirem umoznuje knihu cist jen pri kvalitnim svetle dopadajicim pod spravnym uhlem - docela vopruz.

Za tu reholi pri cteni to vsak stalo! Knihu by meli cist nejen studenti biologie, ale i zajemci o prirodu. A hlavne ti, kteri maji dojem, ze ta evolucni "teorie" je vlastne jenom nejaka teorie a vedci poradne nevedi, jestli je vubec spravna.
Vedci to vedi a moc dobre.

hu_87
06.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha, dočtete se spoustu zajímavostí, o kterých jste třeba neměli ani ponětí. Doplnění ilustracemi je samozřejmostí.
Mám jí půjčenou, ale uvažuju o tom, že si jí koupím.

bulat
18.07.2017 5 z 5

Jedna z najlepších kníh na danú tému, aká sa mi za posledné roky dostala do ruky- a to nielen v kontexte českom ale i medzinárodnom. Je to taká "skoroučebnica" pre poučených laikov, ku ktorým sám patrím. Najviac príbuznou knihou je asi Flegrov Úvod do evoluční biologie. Obsahovo sa obe knihy dosť prekrývajú, Flegrova kniha je možno o chlp odbornejšia, táto je však napísaná prístupnejším a ľahším štýlom, odhliadnuc od toho, že miestami je i mimoriadne vtipná. Knihu doporučujem zakúpiť, o pár rokov ju pravdepodobne nezoženiete.

TheRaven
09.04.2017 5 z 5

Naprosto parádí kniha, která přístupnou a často i docela vtipnou formou shrnuje, co že o té biologické evoluci vlastně dnes víme i nevíme. Oproti stejnojmennému vydání z roku 2004 došlo k docela velkému posunu a Flegrovy učebnice mají najednou docela zdatného konkurenta (mimochodem „zamrzlá evoluce“ se tu smrskla do jedné malé poznámky pod čarou). Rozhodně doporučuju.

Gimli
04.04.2017 5 z 5

Tak tohle je lahůdka! Už dlouho jsem nečetl tak skvěle, pochopitelně, vtipně a věcně napsanou knihu! Povinnost pro každého!

evoluce biologie evoluční biologie rodopis, genealogie evoluční teorie inovace živé organismy

Autoři knihy

Jan Zrzavý