Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Kniha se nečetla špatně, ale je to prostě dívčí román. Doufala jsem, že tam bude více umění, významných postav renesanční doby, zkrátka že si užiji Florencii v rozkvětu, a zamilovaná linka zde bude jen okrajově, bohužel to bylo naopak. Nicméně něco jsem se o začátku 16. století dozvěděla a taky si uvědomuji, že nejsem cílová skupina této knihy, proto dávám čtyři hvězdičky.

02.08.2023 4 z 5

Hledání modré Hledání modré Lois Lowry

Druhý díl se mi líbil o něco méně než první, ale i tak to bylo skvělé čtení. Příběh se odehrává v jedné vesnici po "velkém pádu". Život v této době není vůbec lehký, lidé žijí v chýších, myjí se v potoce, nepotřební jsou odstraněni, jen několik dětí má díky svému zvláštnímu daru privilegium žít si lépe, jenže za jakou cenu...
Několik pasáží týkajících se barvení bylo sice zdlouhavých, ale jinak jsem knihu nemohla odložit, už se chystám na třetí díl.

15.07.2023 5 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Na tuto knihu mě nalákal název a místo, kde se odehrává. Růže jsou mé oblíbené květiny a o čokoládě ani nemluvím. Trošku jsem se bála kategorie román pro ženy, ale když jsem zjistila, že se příběh odehrává v Drážďanech, které jsem před pár měsíci navštívila, nemohla jsem jinak, než si knihu přečíst. Pár věcí v závěru ze současnosti mi sice nesedlo, a při čtení deníků se mi občas pletly hlavní postavy, ono přece jen sledovat celkem čtyři generace žen, jejichž příběhy se neustále střídají, vyžaduje pozornost, ale jinak se mi kniha líbila. Byla tam tajemství, která mě nutila číst dál a dál, dokud se vše nedozvím, k tomu spousta růží a čokolády, co víc si na víkendové čtení přát. Dávám čtyři hvězdičky.

25.03.2023 4 z 5

Tato hra se odehrává během jednoho večera, ale dokáže pojmout spoustu důležitých témat a je jasným důkazem toho, že peníze nezmůžou vše. Otec, velmi bohatý člověk, slaví narozeniny, a tak se v jeho domě sejde celá rodina. Nálada je však vzhledem k okolnostem značně napjatá. Musím říct, že pro mě bylo vyčerpávající, jak žádný vztah v této rodině nefungoval, ale když si představím všechny ty emoce, ráda bych jednou viděla tuto hru v divadle.

22.02.2023 4 z 5

Mrtví ptáci nezpívají Mrtví ptáci nezpívají Alan Bradley

Tento díl je atypický, vražda se sice stane, ale řeší se spíše okrajově. Flavie má tentokrát jiné starosti a celkově je děj hodně pochmurný. Nakonec se však vražda přece jen vyřeší a dozvíme se navíc spoustu překvapivých informací o Flaviině rodině. Když pominu pár drobností, kniha se mi četla skvěle. Těším se na další díl.

09.02.2023 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Knihu jsem četla na doporučení neteře, a i když nejsem cílová skupina, bavila mě. Příběh je o čtyřech dětech, z nichž má každé nějaký problém, a tak úplně nezapadají do kolektivu. Takže když se navzájem poznají, vznikne ne úplně běžné přátelství a nakonec spolu zažijí i velké dobrodružství.

04.01.2023 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

Mám ráda Zeměplochu a taky suchý humor autora i překladatele, například "Jako rektus musím vykonat poslední rektovní čin", to prostě v jiné knize nenajdete. Příběhy s Mrakoplašem, který zoufale touží po nudě a hrášku, a zachraňování Zeměplochy by rád konečně nechal na někom jiném, to je jízda, běh, let, plavba, kde Mrakoplaš, Zavazadlo, jejich nesourodí spoluzachránci, ale i čtenář nemají na chvíli klid, jedna nebezpečná a často hodně neobvyklá akce střídá druhou.
Mé oblíbené čarodějky sice stále vedou, ale u knihy jsem se dobře bavila a nejvíc, když se na scéně objevil knihovník.Oook.

27.09.2022 4 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Je to moje třetí kniha od Joëla Dickera, takže se mi něco podařilo uhodnout a připravila jsem se tak o jedno velké překvapení, ale kniha se mi i tak četla výborně. Vlastně jsem ji hltala každou volnou chvíli a chtěla vědět, kdo a proč to všechno udělal. Párkrát jsem si sice říkala, že není možné, že zrovna toto ve vyšetřování neřešili, a to ať už v tom minulém, tak i v tom současném, ale na napětí to neubralo.
A líbily se mi také vedlejší linky týkající se nevěrného manžela a dívky, jejíž velké přátelství se vlivem závisti změnilo v tragédii, tyto dva příběhy byly opravdu popsány výborně.

19.06.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tato kniha mě zaujala krásnou obálkou, a pak taky tím, že se velká část děje odehrává v knihovně. Jedná se o romantický příběh, který nám současně ukazuje život v Anglii ke konci 19.století.
Musím říct, že toto není zrovna typ knih, které bych běžně četla, ale potřebovala jsem něco pohodového a oddechového, a to tento příběh byl. Uvědomila jsem si také, že přestože hlavní hrdinka líčí den za dnem, vůbec jsem se u knihy nenudila. Připomněla mi Pýchu a předsudek, jen trochu moderněji napsanou.

10.05.2021 4 z 5

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Tato detektivka vznikla před šedesáti lety a při jejím čtení jsem si uvědomila, že není špatné přečíst si občas něco "staršího". Styl psaní je sice trošku jiný, než u dnešních detektivek, ale napínavá byla i tak. Dokonce jsem si říkala, že by z ní mohl vzniknout docela dobrý film.
Jen mě mrzí, že v anotaci je hned na úvod prozrazena zápletka, ke které se hlavní hrdina dopracuje až téměř na konci knihy.

06.02.2021 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Je to moje druhá kniha od Michela Bussiho a zápletka byla opět skvěle vymyšlená. Tentokrát jsem skoro od začátku tušila, jak by to všechno mohlo být, ale nemohla jsem přijít na to, jak to chce autor vysvětlit, aby vše působilo věrohodně, ale povedlo se mu to. Navíc jsem měla pocit, že se po Giverny procházím s postavami tohoto románu. Dávám čtyři a půl hvězdičky.

10.03.2024 4 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Mé první setkání s touto spisovatelkou dopadlo skvěle. I když tento typ knih nevyhledávám, příběh se mi líbil a výborné byly i přezdívky pěti hlavních postav. Ze začátku mi sice chvíli trvalo, než jsem se úplně zorientovala a zvykla si na hovorovou češtinu, ale pak už jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

25.02.2024 4 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Fazóna je další skvělá kniha ze života od mého oblíbeného autora. Narozdíl od Kořenů byla pro mě Fazóna smutnější a depresivnější, ale i tak se skvěle četla a objevily se i vtipné momenty. Líbí se mi, když hlavní hrdinové nejsou sebevědomí borci, kteří vždycky ví, co je nejlepší, ale normální lidé se spoustou pochybností o svém životě. Těším se na další autorovu knihu.

04.02.2024 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Kdo zabil Malého prince a jak to bylo se smrtí Saint-Exupéryho? To je otázka, kterou si autor položil, a prostřednictvím dvou "vyšetřovatelů", kteří navštěvují členy tajného Klubu 612, se na ni snaží odpovědět. Kniha je vlastně založena na rozhovorech a spekulacích o tom, jak to všechno mohlo být a na závěr nám autor jednu hypotézu nabídne. V celé knize je samozřejmě spousta paralel s Malým princem, takže celý příběh působí ještě zajímavěji. Mohu jen doporučit.

24.01.2024 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Pěkná kniha, která citlivě vypráví o životě a hlavně o srdci nemocném z nejrůznějších příčin. Autor krásně vystihl atmosféru, takže jsem měla pocit, že jsem u jezera Burton s hlavními postavami. Některé popisy byly ale hodně zdlouhavé a objevilo se tam pár situací, kterým jsem nedokázala uvěřit, proto dávám čtyři hvězdičky.

07.01.2024 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Další krásná kniha od mé oblíbené autorky. Opět mě bavil příběh s překvapením, které nám Valérie Perrin připravila. Líbil se mi styl vyprávění i charaktery postav. Jasných pět hvězdiček.

01.01.2024 5 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

Při čtení Poprasku v sýrové uličce jsem si připomněla, proč jsem kdysi tak hltala knihy Roberta Fulghuma. Líbí se mi jeho nadhled, lidskost, zamyšlení se nad věcmi zvláštními i těmi každodenními. Pro mě to bylo takové milé pohlazení.

12.11.2023 5 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět nezklamala. Tento díl byl skvělým zakončením série a mě jen mrzí, že už se s hlavními hrdiny nesetkám. Opět se řešily dva zdánlivě nesouvisející případy a detektivové museli najít, co je spojuje, k tomu se autorka lehce věnuje i jejich soukromí a nakonec se vše pěkně uzavře. Za mě jasných pět hvězdiček.

05.11.2023 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Čekala jsem detektivku z konce 19. století a zápletka se mi opravdu líbila, ale v knize bylo bohužel i spoustu červenání se, bušení srdce, jisker v očích a motýlů v břiše, což z napínavého příběhu udělalo příběh hodně rozvláčný. Takže nápad byl dobrý, historické kulisy zajímavé, ale na mě tam bylo moc romantiky. Kdyby měla kniha o sto stran méně, bylo by to možná na pět hvězdiček, takto dávám tři a půl.

05.09.2023 4 z 5

Hodina Benátčana Hodina Benátčana Marie Cristen (p)

Přestože mě dějepis bavil, historické romány moc nečtu a myslím, že bych to měla napravit. Tato kniha byla neskutečně čtivá, i když jsem od začátku tušila, jak dopadne. Dozvěděla jsem se totiž spoustu zajímavých informací o obchodu ve čtrnáctém století, o tom že už existovaly banky a taky spoustu zajímavostí z tehdejšího života. Jediné mínus byly překlepy, které se hlavně v jedné části nakupily.

04.06.2023 4 z 5