borupet borupet komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Tato trilogie mě dostala. Opravdu cítím smutek a lítost, že už je konec. Člověk má pocit, že přečetl dokonalou knihu a najednou je ta další ještě lepší a další zase ještě lepší.... Teď mám pocit, že trilogie z ostrova Lewis je snad úplně to nejlepší, co jsem kdy četla.

04.10.2021 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Krásná kniha, moc pěkně se čte, jako zatím všechny příběhy od autorky. Autenticky vykreslená sedmdesátá léta. Velmi příjemné čtení, člověk jakoby místy byl součástí děje...

15.11.2020 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Napínavé, zajímavý námět, stojí za přečtení.

16.07.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Vila Tugendhat a její skleněný pokoj jako stěžejní téma prolínající se celým románem. Popisy vily tak působivé, že jsem při čtení hledala fotografie na internetu a našla i virtuální prohlídku vily. Klobouk dolů před "rozborem" tehdejší doby očima cizince. Strhující příběh až do okamžiku nástupu Tomáše a Zdenky, celá jejich "vsuvka" mi tam vůbec neseděla. Konec přinesl rozčarování. Tak nepravděpodobné setkání Ottilie s Marikou (stejně nepravděpodobné jako příchod Katalin do vily a její setrvání jako chůvy dětí). Kdyby příběh skončil setkáním Liesel a Hany a kdyby v něm nebylo tolik Hanina lesbického snažení, byl by téměř dokonalý.

15.11.2019 4 z 5

Lovcem v tajze Lovcem v tajze Jan Kozák

Nádherná kniha, četla jsem ji mockrát, knížky ze sibiřského nehostinného prostředí miluju, už od dětství. Úžasné čtení, doporučuji všem, kdo mají rádi přírodu, reálnou, nepřikrášlenou a drsnou.

22.10.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje druhá knížka od autorky. Opět těžké tíživé téma, kdy člověka zradí jeho nejbližší. Příběh je čtivý, prožitá traumata dávkovaná postupně, jen tak, jakoby o nic nešlo. Autorka má evidentně v oblibě otevřené konce, tady mě hodně otevřený konec trochu zklamal, ráda bych věděla, jak se osud Sisi vyvíjel dál.

16.12.2022 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Moje první knížka od autorky. Napadá mě jen marnost nad marnost. Matka i otec, oba nesoucí stigma neutěšeného a neradostného dětství. Prožité útrapy ovlivňují jejich chování i v dospělosti. Dokonalé vykreslení psychologie jednotlivých postav je naprosto jedinečné. Některé pasáže z příběhu Thea čtenář pochopí až po přečtení pohledu matky, pohled otce vše dokresluje a teprve na konci do sebe zapadnou všechny dílky pomyslného puzzle celé vleklé rodinné tragédie. Líbí se mi, že některé pasáže nechávají prostor pro čtenářovu fantazii a pochopení nechává autorka na něm. Škoda, že oddíly matky a otce nedostaly větší prostor, oproti oddílu Thea jsou málo rozvinuté. Rozhodně však autorku řadím mezi své oblíbené.

07.12.2022 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Velmi zdařilé pokračování! Prvních šest dílů jsem přečetla všechny hned za sebou před dvěma lety. Ale toho brutálního násilí bylo tolik, že jsem nebyla schopná otevřít Lazara dříve. Mám pocit, jakoby komentující pode mnou byli rozděleni na dva tábory. Jedni zmrtvýchvstání Jurka Waltera přivítali a druzí ho odsuzují. Ale za mě to byla pecka. Dobře, způsob, jakým přežil, je těžko uvěřitelný, ale jak už tady pode mnou někdo psal, je to knížka! Velice čtivá, napínavá, autorům se podařilo udržet napětí od začátku až do konce. Vynikající! Jdu na Zrcadlového muže. Bude tam Jurek? Nebo už je opravdu mrtvý? :)

30.10.2022 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Skvělá česká detektivka. Dvě dějové linie, překvapivé rozuzlení. Pan Březina umí.

26.10.2022 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Vynikající čtení. Moje druhá knížka od autora a jsem nadšená. Střídání pasáží s Martou a s vyšetřovateli mě moc bavilo, i "odtajňování" Martina životního příběhu, dávkované postupně. Ani poté, kdy už bylo jasné, koho hledají, to neubírá příběhu na čtivosti. Akorát mi místy přišlo nepochopitelné, jak Marta zvládla postarat se o dítě, ale to se v knížce nijak zvlášť neřešilo a asi bych zabíhala do zbytečných detailů....

04.10.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Krásná velmi poutavě napsaná kniha. Zajímavé osudy řeckých uprchlíků a jejich rodin. Přehledné rozdělení na jednotlivá časová období, sympatická délka kapitol. Určitě doporučuji.

24.05.2022 5 z 5

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Nenáročná oddechovka s příjemným střídáním dvou dějových linií, které se pěkně doplňují. Chování obou hlavních hrdinek mi někdy ale přišlo jako až nevěrohodně naivní. Ráda si však přečtu další dílko od nadějné autorky.

15.05.2022 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Fenomenální. Jako u prvního dílu, čtivé, napínavé, dokonale promyšlená zápletka. Hodně postav, přesto všechny dílky skládačky přesně zapadly do sebe. Velmi povedené pokračování.

21.02.2022 5 z 5

Zvěrolékař opět v jednom kole Zvěrolékař opět v jednom kole James Herriot (p)

Pro nás veterináře je to příjemná oddechová klasika, knížky Jamese Herriota nás provázely celým studiem, povzbudily, pohladily, rozptýlily a daly sílu jít dál.

05.10.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Pecka! Po pro mě nezáživném Marcovi zase super díl. Měla jsem obavy, šestisetstránková bichle, ale moc mě to bavilo.... Zajímavý námět, alternativní způsoby života, celkem dost rozepsáno, ale nenudilo. Nečekané rozuzlení. A Asadovy hlášky jako třešnička na dortu. Za mě výborné. Těším se na další díl.

28.06.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z neobyčených knih, která by měla být v každé dobré knihovně. Legenda. Knížka pro děti? V dětství jsem nepochopila dosah jejích myšlenek... Půvabné, nepřekonatelné dílo.

28.05.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Skvělé. Syrové, realistické, styl psaní mi sedl, vyhovovaly mi krátké kapitoly. Škoda otevřeného konce. Určitě stojí za přečtení.

28.04.2021 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Druhý případ oddělení Q, hodně poutavě napsané. Z recenzí jsem věděla, že vrah je znám už od začátku, přesto je to tak mistrně napsané, že jsem knihu nemohla odložit. Žena v kleci byla přesto o malinko lepší. Pořídila jsem si všechny případy oddělení Q a těším se na třetí.

25.11.2020 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Milý půvabný čtivý příběh z nemocničního prostředí. Moc příjemné čtení, pěkně vykreslená psychologie postav, poutavý děj, těším se na pokračování.

20.10.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Opět velice zdařilé. Poslední detektivka od autorky. Doufám, že brzo vyjde další a moc se těším. Příběhy od paní Klevisové mě fakt baví!!!

20.10.2020 4 z 5