Borntobike Online Borntobike komentáře u knih

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Kniha vychází z historických reálií. Ano, tak to v Sudetech probíhalo. Sama jsem potomkem přistěhovalců do Sudet a podobné příběhy se tam vyprávěly. Ale to idylické soužití Smolíkových a Fuchsových mi nesedí. Doporučuji k přečtení.

19.10.2023 4 z 5

Kalle Blomkvist zasahuje Kalle Blomkvist zasahuje Astrid Lindgren

Návrat do dětství. Výborný Kalle!

01.10.2023 5 z 5

Odcházím, přijdu Odcházím, přijdu Čestmír Jeřábek

Bolestné čtení, smutné. Božena Němcová v něm vystupuje jako stará (40!), nemocná, unavená žena. Některé situace jí na chvíli vrátí jiskru a chuť do života. O to horší je následné uvědomění si skutečného stavu.

30.09.2023

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Precetla jsem po nekolikate. A porad se stejne bavim.

30.09.2023 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Na tuto knihu jsem se tesila. A nezklamala mne.

30.09.2023

Tajemství tajného pokoje Tajemství tajného pokoje Enid Blyton

Cetli jsme s detmi pred spanim na pokracovani. Po docteni zjistuji, ze se kniha hodi do letosni ctenarske vyzvy. Tak mi ji pomohla splnit.
Zamotani se patracu do takoveho pripadu je nebezpecne. Pro deti ovsem velke dobrodruzstvi. Pro rodice nocni mura. Pribeh byl detmi ocenen na vybornou.

29.09.2023 4 z 5

Žádné stopy Žádné stopy Frederick Forsyth

Exceletní! Jedna povídka lepší než druhá!

22.08.2023 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Hladový duch je zatím ze všech Gamaschových případů, které jsem četla, nejmeně zajímavý. V postavách jsem se trochu ztrácela a zápletka byla dosti překombinovaná. Snad ta česká stopa může být plusem pro hodnocení. Zmínka o Bohuslavu Martinů mne potěšila.

14.08.2023 3 z 5

Stařík se mi líbil víc.

27.07.2023 3 z 5

Vedlejší pokoje Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Chtěla jsem přečíst do Čtenářské výzvy. Ale nemohla jsem se začíst. Nechávám nedočteno a hledám další knihu s názvem místnosti v titulu.

27.07.2023

Poslední z Tudorovců Poslední z Tudorovců Philippa Gregory

Kniha mne příliš nezaujala. Zachycuje divnou dobu. Divné lidi. Královna Kateřina je popisována jako krutá a nevypočitatelná osoba, doslova nesnesitelná. Sestry Greyovi jsou vykresleny jako politováníhodné osoby. Avšak Jana jako bigotní vcelku nesympatická žena. Lidi u dvora jsou pokrytci závislí na panovnici. Nejsympatičtější byl pan Hubička.

22.07.2023 3 z 5

Návrat: Česká rodina na útěku ze Sibiře do vlasti v letech 1919–1920 Návrat: Česká rodina na útěku ze Sibiře do vlasti v letech 1919–1920 Petr Prokš

Nedávno jsem si v Přibyslavi prohlížela legiovlak. V duchu jsem si říkala, jak to s těmi legionáři v Rusku vlastně bylo. A ejhle! Přišla mi do cesty knížka, kde je vše pěkně vysvětleno. A co víc, dovídám se i o osudech Čechů, civilistů, kteří v Rusku na počátku 20. století žili a společně s legionáři se po ruské revoluci vraceli domů. Odvážní lidé.!
Doporučuji zájemcům o české dějiny 20. století.
Naše knihovna neoplývá nabídkou nových knih. Proto byla tato první vydaná v roce 2023, na kterou jsem v ní narazila.

14.07.2023

Skála Skála Peter May

Knihu jsem po objevení se mrtvoly chtěla odložit. Neudělala jsem to a nelituji. Líbily se mi návraty do minulosti, zpětné líčení Finova dětství na ostrově. A detektivka jen tak na pozadí. Atmosféra mi připomínala spíše severskou literaturu. Doporučím manželovi.

12.07.2023 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Děsivé, drásající, nepochopitelné. Člověk tomu ani nemůže uvěřit.

01.07.2023 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Nádherná kniha! Alespoň jeji část do roku 1975. ⁸Četla se skoro sama. Atmosféra frankistického Španělska připomínala situaci v tehdejším Československu. Musím si něco o novodobé historii Španělska přečíst.
Bála jsem se o Anu. O její rodinu a vlastně i o Daniela. I když byl privilegovaný. Konec jako z pohádky trošku knihu "shodil". Přetení ale doporučuji.

01.07.2023 4 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Inspektor Gamache mne opet nezklamal.

20.06.2023 4 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Druhá moje kniha v dopisech v této výzvě. Vybrala jsem si schválně tenkou, po dvou tlustých knihách, které jsem nedávno přecetla. Mile mne překvapila. Lady Susan byla teda potvora. Ale sympaticka.

20.06.2023 3 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Nejlepší román v dopisech, tedy vlastně v e-mailech, jaký jsem kdy četla. Závěr byl parádní.

20.06.2023 5 z 5

Drašar Drašar Teréza Nováková

Jak smutné až trýznivé čtení! Těžko představitelná doba! Bylo mi líto malého klučiny, za kterého rozhodli rodiče-lakomci. Existují i v současné době takoví lakomci? Líto mi bylo také dospělého muže, za jeho nestatečnost, ale hlavně po ztrátě Josefky. Tragický příběh, který je ovšem pro milovníka Poličska téměř povinnou četbou.

20.06.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh o Kye se pěkně četl. Obrazy přírodních dějů potěšily duši biologa. Je to pěkná pohádka pro dospělé. A s Casem to vlastně také nemohlo jinak dopadnout.
Vyslechla jsem si na příběh dva zcela protichůdné názory.

20.06.2023 4 z 5