Návrat: Česká rodina na útěku ze Sibiře do vlasti v letech 1919–1920

Návrat: Česká rodina na útěku ze Sibiře do vlasti v letech 1919–1920 https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514855/bmid_navrat-ceska-rodina-na-uteku-ze-sib-dN1-514855.jpeg 5 3 3

Osudy československých legionářů v Rusku v průběhu a po skončení první světové války náleží k důležité problematice moderních dějin českého národa. S legionáři se vracelo do vlasti také mnoho civilistů Čechů a Slováků, kteří původně žili a podnikali v Rusku, a nyní prchali před bolševiky, aby zachránili alespoň holý život. Přitom většinu svého majetku museli zanechat v revolucí a občanskou válkou rozvrácených troskách bývalého carského impéria. Paměti přibližují osudy jedné české rodiny, která se společně s legionáři vracela do vlasti a prožila s nimi celou anabázi od strastiplné jízdy vlakem po transsibiřské magistrále přes plavbu lodí „kolem světa“ po návrat do rodných Čech. Popisují konkrétní podmínky a každodenní život během celé přepravy a tím přinášejí další poznatky o osudech legionářů a zejména repatriantů z Ruska.... celý text

Borntobike
14.07.2023

Nedávno jsem si v Přibyslavi prohlížela legiovlak. V duchu jsem si říkala, jak to s těmi legionáři v Rusku vlastně bylo. A ejhle! Přišla mi do cesty knížka, kde je vše pěkně vysvětleno. A co víc, dovídám se i o osudech Čechů, civilistů, kteří v Rusku na počátku 20. století žili a společně s legionáři se po ruské revoluci vraceli domů. Odvážní lidé.!
Doporučuji zájemcům o české dějiny 20. století.
Naše knihovna neoplývá nabídkou nových knih. Proto byla tato první vydaná v roce 2023, na kterou jsem v ní narazila.