bookaholic_no.1 bookaholic_no.1 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Pro mě není lepší knihy. Mistrovské dílo.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ke knize mě přivedl James Dean, díky kterému jsem si zamilovala postavu Cala. A jsem mu navždy vděčná :)

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Obdivuju lidí, kteří jsou schopni takhle otevřeně mluvit o hrůzách, které prožili v lágrech. Paní Sternová je mimořádný člověk a já mám pro ni nic jiného než bezmezný respekt. Knihu by měli přečíst nejen ti, které téma druhé světové a holokaustu zajímá, ale i ostatní lidé. Jako připomenutí a varování, protože lidstvo má tendence pravidelně zapomínat svou bolestivou minulost a vracet se k ní.

20.07.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Zdá se mi, že Farma zvířat je mnohem proslulejší a oblíbenější kniha než 1984. Ale po přečtení pro mě 1984 pořád zůstává bezkonkurenční. Jak někteří zmínili už dřív, je to asi tím velkým očekáváním. Není to špatná kniha, to vůbec, za téma a poselství dávám pět hvězdiček. Nevím co, ale něco mi tam v porovnání s 1984 chybělo. Mám ráda knihy upřímné, kde se autor nebojí vyjádřit své pocity a myšlenky, jakkoli nepopulární a kontroverzní. Miluju upřímné knihy - až u jednoho žánru - alegorie. Nevím, jak to popsat. Prostě mi to přišlo příliš jasné. Chci, aby alegorie byla tajemnější, aby mi zabralo odhalit její pravý smysl. Možná, že kdyby tohle nebyla tak propíraná a donekonečna rozebíraná kniha, tak by mi to tak nepřipadalo. Ale právě fakt, že přímo na obalu knihy je tohle její "tajemství" vysvětleno jak pro páťáka, odebírá na jejím kouzlu. Jsem si jistá, že kdybych knihu četla před těmi léty po jejím vydání, kdy nebyla tak probíraná, líbila by se mi mnohem víc.

29.07.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Je to předvídatelné, až na jeden, maximálně dva zvraty. Čte se to ale rychle. Je to fajn čtení na konec dlouhého, náročného dne, i když s tématem, jako je zmizení dítěte jsem čekala celkem opak. Bohužel příběh ale nebyl podán tak, aby mě to opravdu vtáhlo a nějak emocionálně ovlivnilo.

03.11.2017 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nebudu lhát, popis tradic a života na venkově mě vysloveně nudil. Některé pasáže byly naopak skvělé, hlavně mládí babičky a setkání s Josefem II. nebo příběh o Viktorce. Je to ale klasika, není možné babičku nemilovat a konec vždycky naprosto dojme.

04.07.2017 3 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Skvělé vyjádření nepochopení dospělými, se kterým by se mé 12leté já dokonale ztotožnilo. Je zajímavé poznávat Annin postoj k životu a názor na svět, který je podle mě na tak malou holku, která navíc podle jejích vlastních slov nepatřila k těm nejchytřejším a nejbystřejším, hodně vyspělý.

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

400 stránek za jeden den, nedá se odložit. Brown to prostě umí.

04.07.2017 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Skvělé příběhy, akorát mě mrzelo, že nebyly delší. Naopak co se komentářů Brumbála týče, souhlasím, že ty mohly být kratší. Občas jakoby dovysvětlovaly, jaký význam a poselství bajky měly, což ale na druhou stranu chápu, jelikož velká část čtenářů jsou právě děti, kterým to někdy tak úplně nemusí dojít.

16.08.2017 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Můj nejoblíbenější Čapek. Opojení mocí a zbabělost, která je fatální nevinné lidi. Alegorie, která se vždy nějak přizpůsobí soudobému světu a zobrazí jej. A to je na tom to nejsmutnější.

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

Fascinující příběh, navíc je strašně dobře sepsán. Určitě doporučuju

19.08.2018

Z některých povídek šel mráz po zádech (což je super, s tímhle očekáváním jsem do knihy šla), třeba Předčasný pohřeb a klasika Jáma a kyvadlo zobrazovaly mé nejhorší noční můry, na tyhle dvě jen tak nezapomenu. Jiné povídky byly naopak nudné a zdlouhavé, dalo mi zabrat je vůbec dočíst do konce, takže ubírám hvězdičky.

26.10.2017 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Vtipné, úsměvné, absurdní, šokující, zdrcující. Má to prostě všechno. Jedna z mála knih, kterou určitě přečtu ještě jednou.

13.08.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tenhle žánr obecně moc nemusím, a tak jsem nečekala jsem, že mě to bude až takhle bavit. Knihu jsem přečetla v podstatě na jeden zátah, rozesmála mě a zároveň mě přinutila zamyslet se nad životem. Doporučuju.

23.07.2017 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Neuvěřitelně jsem se těšila, pro mě ale bohužel zklamání. Miluju úvahy o životě, tohle mě ale absolutně neoslovilo. Je to sice už pár let co jsem se pokusila o přečtení a plánuju to zkusit znovu, nějak se ale nemůžu rozhoupat.

04.07.2017 1 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Skvělý příběh a motivy, akorát v těch kličkách a zápletkách v dědickém řízení jsem měla zprvu trochu nepořádek :D

04.07.2017 4 z 5

Colette z Antverp Colette z Antverp Arnošt Lustig

Film jsem viděla jako první, a tak se přiznám, že jsem čekala bohatší dějovost (a to jsem byla několikrát varována o její absenci). Lustig bývá oříšek, nikdy mě ale nezklame.

04.07.2017 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

První Langdonovka a stále má nejoblíbenější

04.07.2017 5 z 5

Černé díry a budoucnost vesmíru Černé díry a budoucnost vesmíru Stephen William Hawking

Génius, víc netřeba dodávat.