Birlibán Birlibán komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

I když je autorův styl psaní poněkud zvláštní, kniha se mi líbila. Je to příběh obyčejných lidí pod tlakem dějinných událostí, které nejsou schopni ovlivnit. Celou knihou se táhne tušení neblahého konce, tíseň a obavy z budoucnosti. Rozhodně stojí za přečtení.

17.07.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Ačkoliv příběh znám díky filmu s Jackem Nicholsonem, i tak jsem si ho ráda přečetla. Ač napsán už v roce 1977 není to na závadu. Líbí se mi, jak autor dokáže udržovat čtenáře v napětí, popisy míst i děje jsou barvité, prostě vás vtáhne do děje a nepustí. Ač postav jen pár, probírá se jejich myšlenkami, od normálnosti k šílenství a zpět. Pro milovníky Kinga je tato kniha nutnost.

19.02.2023 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Typický King, napínavé do poslední chvíle...

07.03.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Příběh mentálně retardovaného mladého muže, který touží být chytřejší, aby ho ostatní měli rádi a měl víc přátel. Ale se zvýšením inteligence zjišťuje, že ne každý koho považoval za přítele, jím ve skutečnosti je. Dalším myšlenkou knihy je vztah vědců, kteří mu umožnili stát se součástí pokusu (operace na zvýšení inteligence), ale berou ho víceméně jako pokusné zvíře, nevidí v něm člověka s jeho vlastní duší. Kniha rozhodně stojí za přečtení, jako námět k zamyšlení nad přístupem k mentálně postiženým lidem.

24.02.2023 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Ač je kniha skoro 50 let stará stále se dobře čte. I když popisuje život mafiánské rodiny nemůžete se ubránit jistým sympatiím k hlavním hrdinům příběhu. Pro přistěhovalce na začátku dvacátého století nebyl jistě život v Americe lehký a lidé ze stejné komunity si navzájem pomáhali, ať to byli Italové, Číňani či jiní. Všudypřítomná korupce a nerovné zacházení s menšinami bylo v té době běžné.
Autor píše čtivě, dokáže vtáhnout do děje a překvapit dějovými zvraty.
Jak pravil don Corleone: Každý má jen jeden úděl.
Pomsta chutná nejlépe studená.

10.03.2023 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Kniha se vrací k hrdinovi Kingova románu Osvícení Danu Torrancovi. Ale chlapec už nám dávno vyrostl a má své vlastní problémy. Vzpomínky na to, co prožil v hotelu Overlook v něm stále zůstávají.
Knihu lze číst i bez znalosti Osvícení, příběh se odehrává zcela jinde a nakonec hlavní roli převezme Abra, dívka mimořádných schopností.
King je mistr vyprávění, vychází ze svých osobních zkušeností, vždy dokáže v závěru ještě něčím překvapit.

27.02.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Vždy i po všech těch knihách, které už King napsal mne dokáže znovu překvapit. Toto byla krásná pohádka, jak má být. Dobrodružství Charlieho v magickém světě Vás chytne a už nepustí. King zůstane navždy jedním z nejlepších vypravěčů.

24.03.2024 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Napínavé od začátku až do konce. Nápad s parazitem je opravdu dobrý, naštěstí to tak v realitě zatím nefunguje. Kniha se čte skoro sama, děj ubíhá zběsile až do finále. Určitě stojí za přečtení.

15.01.2024 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Jedná se o velmi slabou knihu, která se dá přečíst za jeden den. Příběh je značně jednoduchý. Představte si kompletní exkurzi na hovězích jatkách a místo hovězího masa lidské. Tím strávíte cca třetinu knihy. Pokud to má být pokus o Váš přerod ve vegetariány možná to bude na někoho fungovat. Jinak většina textu je opravdu tak na úrovni žáka střední školy, celý obsah by šel vtěsnat do krátké povídky. Opravdu škoda papíru...

30.12.2022 odpad!

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Kniha se mi velmi líbila, dává nahlédnout do zákulisí práce pilota dopravního letadla. Napsáno ve formě rozhovoru, odpočinková četba.

30.12.2022 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Tak to tedy byla jízda. Přečteno během víkendu. Pokud přistoupíte na autorovu hru vtáhne vás do děje a už nepustí. Mrtvých bylo mnoho, naštěstí nezemřeli úplně všichni...

29.01.2023 5 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Napínavé pokračování Města v oblacích, příjemná oddechovka. Autorka dokáže udržet čtenáře v napětí a neustále překvapovat dějovými zvraty. Jednu nevýhodu kniha má, je příliš krátká a s otevřeným koncem.

11.02.2022 5 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Knih není špatná, ale pro mne bohužel tato ze tří asi nejslabší. Jak už psali níže, bylo zde příliš mnoho postav a nakonec velmi překotný závěr. Nejvíce na mne z celé knihy zapůsobilo setkání s vesničany při vyprošťování transportéru. Ale i tak příběh stojí za přečtení.

03.01.2023 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Napínavé, čtivé, drsné ...

31.07.2019 4 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Kniha je vyprávěna z pohledu jednotlivých členů rodiny J.A.Bati. V příběhu je popsán jejich útěk ze Zlína do Brazílie a snaha o další rozvoj obuvnictví v tamních podmínkách. Knihu nelze brát jako čistokrevný dokument, ústy autorky hovoří i duch J.A.Bati a dokonce i jeho továrna. Nicméně mne to nevadí, beru to jako autorský pohled. Snaha o vcítění se do pocitů jednotlivých členů Baťovy rodiny nám ukazuje z různých stran jak reagovali na vytržení z života ve Zlíně a z Evropy vůbec.
Pokud se chcete o příběhu J. A. Bati dozvědět víc, doporučuji knihu: Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše.

26.02.2024 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Za mne nejlepší Kulhánkova kniha na kterou nezapomenete. Kulhánkovo peklo je top.

10.01.2020 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Příběh mladíka z předměstí, který neví co se životem a karty se vzkazy mu ukážou cestu. Ačkoliv je děj poměrně prostý, příběh Vás vtáhne do každodenní rutiny taxikáře Eda a jeho starého psa. Až do konce mu budete držet palce, aby nalezl co hledá. Dobře se to četlo.

19.03.2024 4 z 5

Tušení stínu Tušení stínu Ludvík Souček

Vzhledem k tomu, že jsem četla poprvé až nyní, rok 2004, nemůžu dát více než 4 hvězdy. Ve své době to ale určitě byla bomba.
Víc se mi líbila první polovina soustředěná na pradávné civilizace. Kapitoly popisující vývoj života a vesmíru už zabředávají do těžko stravitelných detailů.
Závěrem: Jsou věci mezi nebem a zemí, které nejsme schopni logicky vysvětlit (např. megalitické mnoha tunové stavby, ale třeba i pyramidy či namátkou Pumapunku).

04.03.2024 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Napínavý příběh, na mne trochu moc násilný psychopat, ale jako letní čtení se to dá.

17.07.2019 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Opravdu textově krátká kniha. Dvanáct měsíců, dvanáct kapitol, dvanáct zjevení bestie za úplňku. Příběh by se dal shrnout do pár stránek. Úroveň knihy zvyšují četné ilustrace. Pro milovníky či sběratel Kinga je kniha OK, ostatní čtenáři prostý příběh mohou pominout. Čtvrtá hvězda za ilustrace.

16.03.2024 4 z 5