bh69 bh69 komentáře u knih

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Doporučuji jako audioknihu se skvělým V.Brodským. (jen poznámka k těm komentářům dožadujících se vysvětlení smyslu apod - opravdu potřebujete mít všechno logické a polopaticky do detailu jasné ? Není dobrá literatura právě v tom, že vede k zamyšlení, že nechává prostor pro fantazii a vlastní projekce a výklady ? Zkuste tak moc nepřemýšlet a nechat na sebe umění prostě působit :)

20.10.2018 5 z 5

Kořeny indoevropské duchovní tradice Kořeny indoevropské duchovní tradice Jan Kozák

Rozporuplná kniha - na jednu stranu velmi zajímavý pohled, na druhou stranu se autor nějak motá pořád dokola, takže se to nečte moc dobře. Navíc jsem pořád čekal, kdy místo hraní se slovy, konečně pořádně vysvětlí o čem to vlastně píše ...

12.10.2018

Nerozumím tak vysokému hodnocení ... Zatím jsem přečetl asi půlku prvního dílu a jsem dost zklamaný. Autor nepřekročil svoje možnosti, ani literární kvalitou, ani obsahem se to neliší od jeho detektivek. Je to dost nudné, nepropracované, styl psaní je průměrný a působí často naivně a amatérsky ... Kdyby se autor místo častých a někdy až trapných milostných zápletek raději víc věnoval skutečné historii a hlubším myšlenkám.

09.08.2018 2 z 5

Muž naruby Muž naruby Fred Vargas (p)

Není to špatně napsané, prostředí a postavy jsou docela originalní. Ale ten konec všechno zkazil - křečovitá snaha překvapit, překombinované, nelogické. Škoda.

22.07.2018 2 z 5

Doporučuji jako audioknihy, je to výborně načtené. Jinak je to taková průměrně napsaná věc, trochu naivní, trochu didaktická .. jenže je to pozitivní, pohodové, příjemné, taková laskavá pohádka na dobrou noc, která navíc člověka donutí trochu se zamyslet.

06.07.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Nemám vůči p.Mackovi předsudky a věřím, že svůj pokus o pokračování napsal hlavně proto, že má rád originál. Přesto nemůžu hodnotit kladně. Kniha má totiž až příliš slabin - naprostá absence příběhu, v podstatě zopakování prostředí a situace první knihy, křečovitá snaha o napodobení původního jazyka a celkově dost toporný styl, opakující se obraty (zejména co se týká slečny Barbory), zbytečné recyklování pasáží původní knihy (stačilo by přece jen naznačit, netřeba je převyprávět), množství trapně použitých vousatých vtipů (Kameňák 10 ?), snad až na náznak proměny Milouše a na nového strýce Františka jsou postavy méně než ploché. Opakované kulinářské a vinařské vsuvky působí nepatřičně a kostrbatě a spíš jako projev snobismu p.Macka, než jako prvek patřící skutečně k postavám knihy. Po proškrtání těchto zcizených nebo nepovedených pasáží by ale v podstatě nic nezbylo, vlastních nápadů je tu méně než šafránu. Kniha tak není pokračováním, ale podivným plagiátem. Je mi docela líto snahy M.Vladyky, který si s načtěním knihy dal práci a snažil se jako profík - hlavně díky němu jsem audioknihu doposlouchal.

22.04.2018 1 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Asi v půlce jsem to vzdal, nebavilo mne to a neměl jsem chuť s tím ztrácet dál čas.

21.03.2018 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velké zklamání, tenhle styl humoru za každou cenu mi nesedl. Občasné vulgarity působi trapně, styl psaní autora mi nesedl.

21.03.2018 1 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Jako kniha by mne to asi moc nezaujalo, ale audiokniha, resp. spíš dramatizace je hezky udělaná.

10.01.2018 3 z 5

Ostrov delfínů Ostrov delfínů Arthur Charles Clarke

Dětská (chlapecká) kniha, na které je ale dost znát její stáří. A není to zrovna povedená kniha tohoto autora.

23.09.2017 1 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Audiokniha je pěkně načtená, dobře se to poslouchá. Kniha sama je sice i o buddhismu, ale trochu naivním a povrchním způsobem. Prostě spíš taková pohádka. Dal bych přednost lehce civilnějšímu, míň "pozitivnímu" vyprávění, tohle už mi přišlo přeslazený. Prostě zase ten bestsellerový styl čtení pro americkou hospodyňku.

01.08.2017 4 z 5

Biggles od velbloudích stíhaček Biggles od velbloudích stíhaček William Earl Johns

Klasika dobrodružné literatury ... na jednu strane je poznat, že autor má vlastní zkušenosti, na druhou stranu si hodně pouští uzdu fantazie, takže je to často blíž k pohádce než k realitě, ale to patří k věci a musí se brát hodně s nadhledem. Trochu kontroverzní je přístup k válce samotné - autor sice ukazuje válečné zabíjení, ale zároveň ho dost často popisuje jako nějaký sport a likvidace nepřátel je vlastně v pohodě ... Co ale - mimo nesmyslů, které už nejspíš byly v originále - hodně snižuje dojem je mizerný překlad do češtiny. Některé slovní obraty a terminologie vyvolávají otázky, jestli si to někdo po přeložení vůbec přečetl a jestli měl aspoň základní znalost názvosloví z oblasti letectví ? Ne uplně povedené jsou ilustrace - Biggles je na obálce zobrazený ve věku 40-50 let, v knize je mu ale 20, letadla taky nejsou moc odpovídající - malovat techniku je holt disciplína bližší technickému kreslení ...

04.05.2017 3 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Po románu Taiko jsem se těšil na podobně dobré "pokračování", ale byl jsem trochu zklamán. V Musašim už autor hodně vaří z vody, vymýšlí dost těžko uvěřitelné zápletky a náhody a postavy se často chovají poněkud iracionálně ... Občas jsem si při čtení některých pasáží vzpomněl na knihy od Vondrušky.

23.02.2017 4 z 5

Tajemný pravěk Evropy Tajemný pravěk Evropy Louis Charpentier

Knihu jsem nedočetl. Autor má sice občas zajímavé pohledy, ale převažují dost divoké a nepodložené konstrukce. Spoustu prostoru je věnováno hledání "důkazů" jazyce, zejména francouzštině (v místních názvech) - přeloženo do čestiny a pro nefrankofila naprosto k ničemu (nehledě na to, že mi přijde, že s tím zachází mírně řečeno účelově a nevím jak by se na to tvářili skuteční seriózní lingvisté).

21.12.2016 2 z 5

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Pokud znáte film, klidně si knihu přečtěte - je totiž úplně jiná a úplně o něčem jiném :-) Ano, postavy jsou přibližně stejné, ale to je tak všechno. Nebudu prozrazovat předem, ale kniha není komedie, je daleko hlubší a vážnější, je to spíš psychologické drama o ženském stárnutí, nenávisti a pomstichtivosti, o (absenci) smyslu života ... A je to dobře napsané (což je v dnešní době tzv. bestsellerů podstatný klad).
5 hvězdiček nedám jen proto, že ty mám rezervované pro svoje oblíbené knihy, ke kterým se rád vrátím. K téhle asi ne, na to je trochu moc depresivní :)

18.11.2016 4 z 5

Ahoj, prázdniny Ahoj, prázdniny Vojtěch Steklač

Jako dítě jsem několik knížek měl a rád jsem je četl (Boříkovi lapálie, Bořík a spol., Bohoušek a spol). Tenhle sešit jsem si přečetl náhodou až teď, ale nejen, že nemá žádný nápad ani humor, ale celé je to dost hloupé až úchylné - např. dítě na prázdninách u babičky se snaží oběsit kozu a uvažuje jak pak její zabití zdůvodní ! V knížce pro děti ? To jako vážně ? Fakt nechápu jak mohl někdo takové bláboly vydat ...

26.10.2016 odpad!

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Jsem v polovině knížky a váhám jestli má smysl pokračovat. Jen nápad nestačí, když není rozvinutý do něčeho dalšího - příběhu, humoru nebo napětí, zábavy nebo hlubších myšlenek ... ničeho z toho jsem se zatím nedočkal a pochybuju, že se to zlepší. Je to celé nějak nedomyšlené a nedotažené ... *** Dodatek - nakonec jsem to dočetl, ale celkově jsem zklamaný a do dalšího dílu už nemám chuť. Na můj vkus je tam příliš naprosto zásadních nelogičností a k tomu autoři jakoby sami nevěděli, co vlastně na tom nápadu s paralelními světy chtějí postavit za příběh(y).

03.09.2016 2 z 5

Tisíc a jedna noc. Díl 1 Tisíc a jedna noc. Díl 1 neznámý - neuveden

Nadherně udělané knihy, ale nevím jestli je někdy opravdu přečtu - číst to v kuse je dost problém.

02.09.2016 4 z 5

Oranžová kniha Oranžová kniha Osho

Tato kniha mne, narozdil od jinych od Osha prilis nezaujala, je spis prakticka. Jinak Osho je jistě rozporuplná osobnost, ale jeho knihy rozhodně stojí za přečtení.

01.09.2016 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Poslouchal jsem to jako audioknihu a i když jsem to vydržel do konce, musím říct, že to je zoufalá nuda ... A časté používání slov, za které by se i dlaždič styděl, působí spíš trapně ...

30.05.2016 2 z 5