betička betička komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Moc hezká a napínavá kniha u které člověk do posdlední chvíle neví jak dopadne :-) Autor realisticky vykresluje jednotlivé postavy a také mě hodně zaujal popis rozhodování/ váhání a snad i zoufalství Mikaela Blomkvista, který se musí rozhodnout mezi novinářskou a morální etikou.
Ještě musím mrknout na film :-)

16.06.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Ačkoliv jsem tento příběh viděla již několikrát v televizi, tak mě nikdy nepřestane udivovat s jakou precizností je vystaven tento příběh a z jakých útržků dokážou šedé buňky mozkové pana Poirota nalést vraha/vrahy :-)

13.10.2021 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Na úplné začátku knížky jsem si říkala, že nevím jestli chci číst knihu o stařence, kterou trápí 3 darebáci, kteří mají pocit, že na vše mají nárok a hlavně ten nárok mají zadarmo. A ona se vůbec nebrání a vše přijímá s naprostou odevzdaností, ale... pak jsem se začala bavit :-) Styl psaní a vyprávění příběhu mi v jeho občasné absurdnosti připomíná knihy Jonase Jonassona - Stoletý stařík... Prostě oddychovka jak má být. Rozhodně zde nehledejte prvoplánovitý humor, ten vychází spíše ze situací ve kterých se hrdinové ocitnou a jakým stylem se je snaží řešit. A paní Linnea Ravasková mi přirostla k srdci ... musím si zapamatovat, že pravá dáma je dámou i v pekle! :-)

06.09.2021 5 z 5

Hezky a čtivě zpracovaný rozhovor. Rozhovory a paměti nejsou u mě vyhledávaným knižním žánrem. K přečtení této knihy mě inspirovala knižní výzva a přesvědčil spoluautor Josef Klíma. Díky němu jsem doufala, že to nebude jen glorifikace jedné velmi zajímavé osobnosti, ale že zde budou kladeny i někdy nepříjemné otázky.
Je mi dost smutno z toho co se tu člověk dočte. Drogová mafie, lihová mafie to není žádná stranda a ovlivnilo to život a zdraví mnoha lidí. Co je pro mě asi daleko nejvíce děsivé, je představit si, jak moc je policie ve vlivu jednotlivých politiků, jejich stran a je asi úplně jedno kdo to je a z jaké je strany. Nezbývá jen modlit se doufat, že někdy bude alespoň trochu líp a že ty ještě živé kauzy, na které se přišlo, se vyšetří a budou spravedlivě odsouzeni ti, kteří jsou jejimi strůjci.

22.02.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Zajímavě pojatý životní příběh jednoho muže a lidí okolo něj. Velmi uvěřitelně vystavěno, s několika životními kotrmelci, životními křižovatkami.
Na můj vkus byl Václav muž s velmi pružnou páteří a velkou snahou vyhnout se většině nepříjemností, které v životě nastanou... jako známý mohl být přijemný člověk, ale jako kamaráda, na kterého je spolehnutí za každé okolnosti bych jej mít nechtěla.

08.04.2024 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Moc mě kniha bavila. I když slovo bavila je u tohoto tématu velmi nevhodné, ale tak zkusím napsat zaujala. Téma 2. světové války pojato zase jinak, z jiného úhlu pohledu. Je tu nádherně popsáno jaký úděl připadl na ženy v tomto strašlivém čase a je zcela jedno jestli ve Francii a nebo v jakékoliv jiné zemi. Jak jedna ze sester se aktivně zapojuje v odboji a druhá vlastně jen tak zůstává doma a stará se o dceru a dům ... ale jen zdánlivě. A která z nich je větší hrdinka? Která z nich je odvážnější?

17.10.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Je dost smutné, když si člověk uvědomí kolik hrůz, bolesti a utrpení si dokáží lidé způsobit sami sobě a především vzájemně. Vlastně nemoci a přírodní katastrofy jsou to nejmenší co nám v životě ubližuje. Je moc důležité si toto stále uvědomovat a snažit se tomu vyvarovat - vyvarovat se jakýmkoliv rychlým soudům, černobílému myšlení a vidění světa atd.
Při čtení této knihy jsem si daleko více než u prvního dílu uvědomovala tu nepřetržitou hrůzu, strach. Měla jsem tendenci listovat v knize dopředu a hledat nějaký světlý bod, na který se můžu těšit a on nepřicházel.
Při jejím čtení si člověk uvědomí jak si dnes stěžujeme na malichernosti a tito lidé žili své životy v neustále těžkě dřině a strachu o svůj život, bez vyhlídek. A to co pak postupně přicházelo bylo snad stále horší a horší ...
Úžasná, úžasná kniha, která nutí k přemýšlení.

14.03.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Vždy je jen ve prospěch věci podívat se na události ze všech stran ... úžasná kniha o tom, že ve válce (jakékoliv) není nikdo vítězem. Jsou jen poražení a jejich zážitky, zkušenosti ovlivní další generace. Jen se z toho poučit ...

11.11.2020 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Úžasný příběh.
Líbí se mi, že hlavní postava není ten dokonalý, prvoplánovitý hrdina, kterého nic nezaskočí, na požádání vyřeší každý problém. A hlavně to, že se zrovna on obětuje pro přežití lidstva není přece vůbec samozřejmé.
Astrofágů jsem měla plnou hlavu. V některých technikáliích jsem se ztrácela, ale na děj to naštěstí nemá vliv :-)
A ten konec je malinko nečekaný, dojemný a milý...

23.05.2023 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Knihu jsem posloucha jako audioknihu.
Já horory opravdu nemám ráda :-) Knihu jsem si vybrala už ani nevím proč, asi pro všeobecný přehled :-)
Byla to síla, chvilkama jsem přestávala dýchat, bohužel nebo bohudík jsem knihu poslouchala a tak jsem nemohla použít svoje knižní neřesti, že tu stránku prostě přeskočím a nebo si přečtu poslední stránky, abych měla jistotu, že se hlavnímu hrdinovi nic nestane a pak "v klidu" čtu dál :-) Já vím, nemá se to ... ale tady to ani nešlo a já musela poslouchat každé to jednotlivé slovo, které popisovalo jak hotel pomalu vstupoval do hlavy Jackovi a začal ovlivňovat jeho myšlení, chování, jak Jack marně bojoval se svými démony, kterým se nakonec absolutně poddal.
Jde mráz po zádech z absolutně věcného popisu jak Jack prochází hotelem s roukovou palicí a hledá Dannyho a volá: Danny, pojď si pro svou medicínu ...
Prostě hotel Overlook určitě není místo, kde bych chtěla strávit zimní dovolenou :-)

23.01.2022 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Od autora jsem již četla několik knih. Jsou tak trochu přes kopírák - což ale nemyslím špatně. Zkrátka, když čtete knihu od F. Backmana, tak se musíte připravit na psychologický rozbor povahy a chování jednotlivých postav - toto je daleko důležitější než samotný děj. Čtenář se najednou ocitá, po čas čtení, v přitomnosti mnoha takových lidí, se kterými by v reálném světě tolik času rozhodně netrávil, protože by je šmahem odsoudil - jsou divní, otravní, nesnesitelní atd. Knihy ale ukazují, že pokud si člověk udělá čas, drží na uzdě předsudky a rychlé odsouzení a hodnocení, tak má možnost pod povrchem objevit zajímavé osobnosti. Ne jinak to je u této knihy :-) Příběh je o svérázné "staré" paní, která se rozhodla k nečekanému kroku (opustit manžela). Tentokrok překvapil zřejmě i ji samu a najednou se ocitá sama a je ztracená ve světe, který není tak přímočarý a jednoduchý jaký by ho ona chtěla mít ... nejde jen odškrtávat položky v seznamu.

26.10.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou Vladimírem Čechem a byl to teda zážitek. Krásný a zároveň velmi smutný až dojemný příběh dvou "přátel". Je zajímavé jak v tak útlé knížce je popsán smutek a beznaděj námezních dělníků, černochů v době krize. A především i to, že i takový "chlapáci" se zuby nechty drží jakéhokoli snu a jak je strašně důležité mít nějaký životní cíl.

19.06.2020 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Dočteno, škoda ...
Kniha mě vtáhla do děje během pár stránek.
Moc se mi líbí, že ten příběh je opravdový, že tam není nic úplně přitaženého za vlasy (až na to, že s tím Kurtem měl teda vážně štěstí :-)) Všechny postavy byli krásně propracované, barevné.
Vrátila jsem se zpátky v čase, když jsem sama měla malé děti, jak by je člověk chvílema rozškubnul a ty pijavice vysáli během okamžiku veškerou mou energii, ale pak se přitulí a ...člověk se zajíká štěstím :-)

08.01.2024 5 z 5

I když nejsem žádný ohromný fanda knih o Harry Potterovi a už vůbec nevyhledávám životopisné knihy (a to hlavně takové, které napíšou lidé ve 30 letech :-) např.) Tady jsem teda udělala celou řadu vyjímek a nelituju.
Opravdu se moc hezky četla, člověk měl možnost nakouknout do zákulisí filmování, nejenom HP. Člověk si uvědomí jak hlavní protagonisté žili ve skleníku a jak je ovlivňovali ne rodiče a spolužáci, ale herci a lidé ze štábu. Jak vlastně 10 let žili nějaký život, který jednoho dne skončil a oni byli hozeni do života, který vlastně neznali - začaly filmovat děti ve věku 9-12 let a končili vlastně dospělí lidé, kteří neměli soukromí a vraceli se do světa, který moc neznali ...
Líbí se mi současný nadhed Toma Feltona a jeho odvahu jít s kůží na trh a přiznat si i rozhodnutí a skutky, které nejsou chválihodné a tím ukázat dětem a mladým, že po každém pádu je možné se zvednout a jít dál.

05.10.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Odpočinkové čtení u kterého ihned tušíte jak kniha skončí, ale ... je to příjemné.
Ráda bych si zašla do kavárny Varme na kanelsnegle.
Je pravdou, že mě trochu mrzelo, že 3/4 knihy je popis týdenní cesty novinářů po Kodani a do zbytku se autorka snažila napasovat všechno ostatní. Škoda.

23.03.2023 5 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Poslouchala jsem jako audioknihu a to do značné míry ovlivnilo, to, že jsem ji nakonec doposlouchala :-) Z knihy mám dost smíšené pocity, chvílemi jsem měla pocit absolutního vzteku.
Pro mě je nepochopitelné veškeré chování všech postav. Ayoola neuvěřitelně rozmazlená holka, které se nic nerozmlouvá, je absolutně bez svědomí a vše jí projde. Neuvěřitelně naivní matka, která se vlastně o nic nestará a žije jen krásou své mladší dcery. Korede se snaží zabezpečit chod rodiny bez otce, ale je vlastně dost nešťasná, nepříjemná, bez přátel.
Autorka zde popisuje (pomocí pohledů do minulosti - život s tyranským otcem) důvody proč se hrdinky chovají, tak jak se nyní chovají. Mě to teda přijde jako polechčující okolnost (život s otcem tyranem), ale ne omluva ke svým činům (vraždy - Ayoola, krytí vražd - Korede) ... Opravdu mám dost velký problém s myšlením "je to krev mé krve" a budu ho chránit za každou cenu (pokud ten dotyčný páchá neuvěřitelné činy).
Kniha mě spíše dost rozladila, rozčílila, než abych si u ní odpočinula a nebo mě přiměla k přemýšlení.

01.07.2022 2 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Už na gymnáziu jsem jedním dechem přečetla všechny jeho knihy a jsem ráda, že jsem se díky výzvě, zatím alespoň k jedné, vrátila.
Silný příběh o přátelství, lásce, o tom jak je důležité mít vedle sebo někoho na koho se mohu 100% spolehnout a on mě podrží ... Zárověň z tohoto díla člověk cítí určitou beznaděj - jsou to mladí lidé, kteří před sebou prakticky nevidí žádnou budoucnost. Žijí ze dne na den. A zřejmě po zkušenostech z války a společenské situace, která je okolo nich, se snaží urvat od života co nevíc. Ale vždy jen v mezích četnosti a morálky.

28.09.2021 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tuto knihu jsem četla už podruhé v rozmezí asi 20 let. A teď podruhé ve chvíli, kdy jsem místo 9 dní náramné dovolené na Azorech, strávila víc než polovinu těchto dnů neprávem v karanténě na hotelu.
Celým poselstvím knihy je pro mě fakt, že duch je víc než tělo. Tělo lze spoutat, ničit, jakkoliv omezovat, ale ducha nikdo spoutat nebo omezit nemůže. Proto je velmi důležité rozvíjet svého ducha - znalosti, svědomí, empatii, .... To je to, co nám umožní dostat se dál. A snad i díky tomu nás pak nezlomí ty věci se kterými nemůžeme nic dělat.

19.06.2021 4 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Jsem moc ráda, že díky čtenářské výzvě jsem tuto Kníšku, kterou máme v knihovně už hodně dlouho, otevřela a přečetla. Je pravdou, že básničky, které si člověk při čtení zpívá, dost rychlost čtení zpomalují :-)

27.10.2020 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Opravdu krásný rozhovor se zajímavým člověkem.
Pan Martin Moravec má dar klást zajímavé a chytré otázky a pan David Hecl zase dokáže úžasně zajímavě vyprávět o létání.
Hodně jsem se dozvěděla a úplně bezbolestným způsobem :-)

14.06.2023 5 z 5