Berg1 Berg1 komentáře u knih

Možná trochu později jsem se dostal k této klasice, ale o to lepší bylo čtení. Nemá cenu se tu moc rozepisovat - kniha je to skvělá a obsahuje plno moudrosti. Je o intrikách, přátelství, cestování, lékařství, lásce, zradě, válce - prostě o životě. To vše v kulisách starověkého Egypta, které jsou popsány věrohodně a je vidět, že autor o té době něco ví. Co bych vypíchnul je jazyk, jakým je napsána (respektive český překlad). Ten je dost nezvyklý, ale dotváří atmosféru starověku a obsahuje spoustu hlášek, které se dají používat i dnes.
Jak Sinuhet stárne, tak ke konci kniha nepatrně tempo ztrácí, ale pořád si drží vysoký standard.

05.07.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha o krutostech a zbytečnosti válek z pohledu těch, kteří v nich nasazují životy v první linii. Většina postav netuší, proč se vlastně bojuje, necítí ani nenávist vůči protivníkům. Jedná jen na základě instinktu přežití a nad vodou je drží společná přátelství a nenaplnitelné sny. S postupem času a s dalšími mrtvými kamarády roste míra odcizení se od reality - z hlavních postav se stávají stroje, plnící rozkazy, neschopni fungovat jinde než mimo válečnou realitu.
Hodně silná kniha, která zbavuje válku romantiky. V povinné četbě je naprosto zaslouženě a její hlavní sdělení by se mělo po celém světě neustále připomínat.

27.11.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Těžko najít lepší knihu k aktuálnímu dění, i přesto že napsána byla už v roce 2018. Jde především po stopách ruského fašismu a jeho ideologických vůdcích, vysvětluje z čeho vyrostl a kam se může dál vyvíjet. V poslední části se pak Snyder věnuje ruské snaze rozložit západ pomocí hybridní války a stejné pořádky jako panují v Rusku zavést i v ostatních zemích podle klasického přístupu - pokud se nemůžeme mít stejně dobře jako vy, budete se vy mít stejně špatně jako my. Dost depresivní čtení.

31.03.2023 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl ještě zajímavější než první. Znovu je patrná jasná orientace na příběh a vyprávění, než na rozvoj postav - ty nedostávají čas se rozvinout a slouží spíše jen k prezentování vědeckých myšlenek. Vůbec to ale nevadí, ambice knihy je úplně jiná a podání příběhu o konci světa je skvělé. Autorovi se navíc výborně povedlo zachytit lidskou mentalitu a celá věc tak působí hodně realisticky - takto iracionálně by se lidstvo v případě celoplanetární krize pravěpodobně opravdu chovalo.

29.12.2023 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Krátké nahlednutí do toho, jak to vypadá v protialkoholní léčebně a jaký je tam režim. Hodně silné osudy lidí, kterým alkohol už hodně přerostl přes hlavu a v podstatě jim vyplnil celý život. Plno lidí se dnes nazývá alkoholiky, ale až tady pochopíte co to ve skutečnosti znamená.

10.02.2021 4 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

U této knihy pochopíte, jak moc pro někoho může znamenat hudba. Není to napsané jako typický životopis, spíš jako soubor příběhů z různých částí života Dava Grohla. Odlehčeně s velkou dávkou sebeironie, ale zároveň i s občasným hlubším zamyšlením. Bylo to ještě lepší, než jsem očekával a pro fanoušky se jedná o absolutní nutnost.
Během čtení bohužel přišla zpráva o smrti Tylera Hawkinse, což mi čtení závěrečných částí dost ovlivnilo.

11.04.2022 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Celkem obsáhlý seznam toho, co všechno se s vámi stane pokud nebudete správně spát. Demence, rakovina, cukrovka, slabá imunita a plno dalších věcí souvisí se špatným spánkem. Vlastně existuje asi jen málo věcí, na které spánek nemá vliv vůbec žádný. Kniha popisuje desítky různých studií - u všech z nich už dopředu tušíte jak dopadly a většinou potvrzují point, který chce autor udělat. Je to především ze začátku dost zajímavé, ale postupem času relativně předvídatelné. A vzhledem k závažnosti témat, které autor rozvíjí se to i celkem těžce čte. Obávám se, že efekt na spánek to může mít u některých lidí spíše negativní :)
Bavili mě části knihy, kde se autor věnoval popisům jednotlivých fází spánku a důležitosti snění. Praktických rad, jak si spánek zlepšit tam kromě těch základních zase tolik nebylo. Hlavní účel sepsání knihy podle mě byl připomenout lidem v západní společnosti důležitost spánku a ukázat jim k čemu vede jeho zanedbávání. To se určitě povedlo, jinak to ale žádná zábavná četba není.

08.02.2021 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila ale upřímně jsem od ní čekal o něco víc. Rozdělil bych jí do třech částí - v jedné části Wim vysvětluje principy metody a dává k dobru studie které potrvrdili její, za určitých podmínek, pozitivní vliv na lidský organismus. Přišlo mi ale, že tu nešel úplně do hloubky a pro lidi, co s tím začínají nesdílí všechny informace týkající se provedení a bezpečnosti (možná to byl záměr). Ve druhé části popisuje svůj životní příběh, což mě bavilo ze všeho nejvíc a ve třetí se trochu nechává unést vizemi o lepším světě a trochou ezoteriky. Nic proti tomu, jen toho bylo na můj vkus trochu moc a přišlo mi, že se těmito pasážemi snaží knihu nafouknout, aby neměla 150 stránek. Celkově to hodnotím jako trochu nevyužitý potenciál, protože se téměř jistě stane bestsellerem. Metodu jako takovou tu nehodnotím, jen knihu.

03.01.2021 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Hodnotím celou Ságu ledu a ohně : Knížek jsem v životě přečetl hodně, ale pravděpodobně nikdy nic tak dokonalého - obrovské množství postav, ve kterých se ale zorientujete pokud chcete, originální příběh, syrovost temného středověku a tisíc dalších detailů které dělají tuhle knižní sérii výjimečnou. Jedinou nevýhodou je dlouhé čekání mezi jednotlivými knihami a jen doufám že se autorovi podaří zbylé dvě dopsat - pokud by to musel udělat někdo jiný, tak by to nebylo tak dobré. Seriál jsem neviděl.

14.12.2018 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Není to satira na nějakou konkrétní dobu, jak se tu píše v komentářích. Je to satira obecně na lidskou povahu a podle mě dost trefná a povedená. Každý v sobě máme část Ignácia, někdo více, někdo méně.
Je to fakt zábava a zasloužený kult.

13.12.2018 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Rozhodně zajímavý námět kontaktu s mimozemskou civilizací v kulisách Číny. Vyloženě příběhové vyprávění, které neztrácí čas popisy situací nebo postav a soustředí se především na dialogy a rychlý proud děje, takové sci-fi ze staré školy. Má to svou nevýhodu v tom, že se člověk s postavami nemá možnost tolik ztotožnit a můžou mu připadat dost ploché. Naštěstí je příběh tak zajímavý, že to ani tolik nevadí. Těším se na další díly.

13.04.2023 4 z 5

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Rozsáhlá a fakty nabitá kniha o dění v Evropě především po roce 1900 a příčinách vzniku I. světové války. Nic lepšího na toto téma nebylo a ani nemohlo být napsáno - Clark v knize zachycuje všechny významné politické i společenské události, vytváří psychologické profily jednotlivých aktérů a snaží se přiblížit náladu v jednotlivých zemích. Balast tam nehledejte, svůj rozsah si obhájí neuvěřitelným výčtem faktů až je s podivem, jak něco takového může dát jeden člověk dohromady.
Po přečtení je rozhodně nutné přehodnotit všeobecně přijímaný narativ o bezvýhradné vině Německa za rozpoutání konfliktu. Autor se nesnaží na někoho ukazovat prstem, podíl větší nebo menší měly všechny zúčastněné strany.

20.11.2022 5 z 5

To To Stephen King

Jediná kniha, kterou jsem přečetl třikrát. Poprvé mi bylo deset let, s hlavními hrdiny jsem se ztotožnil a boj proti "zlu" s nimi prožíval naplno. Za mě nejlepší Kingova kniha, výborné postavy i příběh.

13.12.2018 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Zajímavý ukončení série, ale přišlo mi že ke konci už si autor někam uletěl a na závěr se zbytečně snaží hrát na emoce (kterých je jinak v celé trilogii málo). Rozhodně ale kniha poskytuje hromadu podnětů k přemýšlení a filozofování. Celkově hodnotím určitě kladně.

23.01.2024 4 z 5

Fejetony jednoho z nejzkušenějších zahraničních reportérů a nastínění toho, co vše je potřeba udělat pro dobrou reportáž z místa, kde se něco děje. Z gauče u TV nevidíme, jak moc je tato práce náročná a často i nebezpečná, pokud se kolem vás odehrává například občanská válka. V tom, že má ČT tolik zahraničních zpravodajů vnímám velký smysl - světové události jsou často dost nepřehledné a při snaze o pochopení toho, co se děje často záleží i na kontextu a správném výkladu situace. Tím, že máme na mnoha místech ve světě reportéry, kteří události na místě pozorují a nejsme odkázáni pouze na zahraniční agentury, máme o hodně větší šanci pochopit co se kolem nás děje. Tedy alespoň ti, co o to stojí.
Líbí se mi, že Szántó neinformuje ideologicky a je věrný roli novináře jako nestranného pozorovatele, o čemž píše i O. Neff v předmluvě. Každý fejeton zároveň obsahuje stručný historický background toho, proč se právě tento konflikt odehrává a o co v něm jde. Zajímavé čtení.

17.04.2021 4 z 5

Ílias Ílias Homér

Řecké obléhání Tróje a rozmarná hra bohů, kteří své sympatie přelévají z jedné strany na druhou a skrze hrdiny ovlivňují průběh bojů.
Jak hodnotit knihu, ze které částečně vychází celá naše kultura?Nejsem znalec a přiznám se, že jsem se chvílemi i nudil. I tak ale musím ocenit její krásu a velkolepost. Není důvod aby nedostala maximální hodnocení - měl by si jí, i přes její relativní náročnost, přečíst opravdu každý.

13.07.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror je kniha, na kterou určitě jen tak nezapomenu. Díky prostředí, ve kterém se odehrává má hodně zvláštní atmosféru a těžko si představit beznaděj, ve které se posádka nacházela. V průběhu čtení se mi při dlouhých popisech stávalo, že jsem ztrácel pozornost ale na konci musím uznat, že všechno v ní má svůj význam. Závěr byl skvělý a sedl mi, jen to možná Simmons mohl naplno rozbalit o něco dříve.
Každopádně výborná kniha, na které je vidět kolik toho autor nastudoval o polárních výpravách, kultuře Inuitů i arktické krajině.

19.02.2019 4 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Shrnutí celoživotního výzkumu Daniela Kahnemana a Amose Tverského. Obsahuje fantastický popis toho, jakým způsobem si vytváříme úsudek o světě kolem nás a jak snadné ho je ovlivnit. Věnuje se také rozhodovacím dilematům a zdánlivě iracionálním rozhodnutím, která v životě děláme. Na pozadí toho popisuje dva systémy, které naše myšlení řídí - rychlé intuitivní a pomalé analytické.
Zvlášť první polovina knihy mě opravdu hodně bavila a jednotlivé kapitoly plné dat z výzkumů byly opravdu zajímavé. Musím souhlasit s ostatními, že druhá polovina knihy už je relativně dost náročná a občas je složité se některými kapitolami prokousat. Autorovi to ale nelze vyčítat - chtěl prostě jen prezentovat drtivou většinu toho, co během celoživotního výzkumu zjistil a bez toho by jeho dílo nebylo kompletní. Celkově to hodnotím jako jednu z těch knih, které vám částečně změní pohled na svět a kterou by si za život měl přečíst možná úplně každý.

09.02.2022 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Rozhodně je to čtivé, originální a zábavné. Na to, že je hlavním tématem zánik civlizace mi to ale přišlo moc málo tísnivé a depresivní. Většina postav se chová tak, jako by se vlastně ani tolik nestalo. Během čtení máte pocit, že zažíváte dobrodružství s Tomem Sawyerem a ne likvidaci zbytků lidstva masožravými rostlinami. Možná to byl záměr a za mě to účel oddychového čtení na dovolenou splnilo. Příliš vážně se to ale brát nedá a zdejší hodnocení mi přijde relativně hodně nadsazené.

25.09.2021 3 z 5

Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Jared Diamond

Diamond se v této knize snaží vysvětlit, proč se v různých částech světa vyvíjely lidské společnosti odlišným způsobem. Zaměřuje se přitom především na přírodní podmínky, které měly k dispozici. Každý ze svých argumentů pak dostatečně zdůvodňuje a demonstruje na historických příkladech. Právě popis a vyprávění konkrétních historických událostí považuji za nejzábavnější část knihy. Samotná hlavní myšlenka je vlastně překvapivě jednoduchá a táhne se jako niť celou knihou. A ačkoliv je jednoznačně pravdivá - přišlo mi, že se Diamond na celou věc dívá pouze z jednoho úhlu pohledu a pravda může být ještě více komplexnější. Možná proto nedávám plný počet. O tom, že se jedná o mimořádné dílo ale není žádný pochyb.

05.11.2020 4 z 5