Ben Nevis Ben Nevis komentáře u knih

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

Nějací ajťáci se v tom asi najdou a budou kejhat jako potrefená husa. Nicméně nedá se říct, že by knížka charakterizovala celé toto povolání a jeho protagonisty. Někteří ajťáci koukají v práci na filmy, jiní lítají jako hadr na holi. Záleží na firmě. Je však pravda, že to povolání přitahuje určité typy inteligence víc než jiné. :-)
Humor mi tu však přijde poněkud nedotažený. Hlavní hrdina se rozhodne pro nějakou akci/činnost/změnu a pak ji na začátku nebo v půlce vzdá a to je celá zápletka měsíce. Často mi bylo spíš trapně než abych se bavila. IT crowd to prostě není.

06.10.2016 3 z 5

Africký příběh lásky Africký příběh lásky Daphne Sheldrick

Hezké počteníčko bez zbytečného patosu, i když nad Afrikou by člověk zaplakal. Autorka popisuje různé těžkosti života v Keni. Ona a její blízcí tam udělali pro zvířata kus práce, i když leckdy se zdálo, že se namáhají marně. Dozvěděla jsem se více o slonech a doufám, že se tato majestátní zvířata v přírodě udrží. Škoda, že se ze Somálců a podobných nedá louhovat nějaké afrodiziakum pro Asiaty. ;-)

06.10.2016 4 z 5

Oddělené duše Oddělené duše Terry Goodkind

Meč pravdy je pro mě už spíš guilty pleasure než očekávání kvality. Tady si zanadávám a stejně si přečtu další díl, až vyjde. :-)

(mírné spoilery)
Dějově je Oddělené duše hodně slabý díl, protože první třetina (počítala jsem to) je jenom o tom, jak bojují s pololidmi. Samozřejmě jsou všichni velice unavení a bolí je hlava. Ve druhé třetině dojde k události, která by si zasloužila lepší zápletku, než jenom že najdou tělo důležité postavy a jdou dál. Goodkinde, styď se!
Ve třetí třetině se konečně něco děje, ale nejzajímavější je, že se to děje z nedostatku smyslu pro spravedlnost. Z Richarda a Kahlan se staly krvežíznivé bestie, které nejprve usmrcují a až pak se ptají. Kde zmizela jejich ušlechtilá povaha z prvních dílů? Chápu, že to nemají lehké, každou chvíli nový protivník, ale vladaři nemohou jednat emotivně a prchlivě. Zapomeňme, že se kriminálníkům dostane soudu, natož spravedlivého.

Záporáci už taky začínají unavovat svou jednotvárností. Darken Rahl, Jagang, Opat a jeho pomocníci chtějí jenom zabíjet, pokud možná krutě a nesmyslně. Z autorovy malé fantazie a velkého obdivu násilí už mě taky začíná bolet hlava.

20.09.2016 2 z 5

Odina kletba Odina kletba Maite Carranza

Trilogie jako celek není špatná, ale závěrečný díl mě zklamal. Sice děj není tak předvídatelný jako v minulých dílech a hodně se tam toho děje, na druhou stranu se to děje dost odfláknutě.

Je tu dobře popsaný generační střet. Dospělí nejprve chrání Anaid před jejím osudem a pak se hrozně diví, že není duševně připravená na své břímě vyvolené. Anaid se chová jako správná puberťačka oscilující mezi smyslem pro povinnost a svými tužbami, čímž udělá víc škody než užitku.

POZOR, MÍRNÉ SPOILERY:
Jenže co ten konec? Celá trilogie je o vyvolené Anaid, která ukončí válku. Autorka však udělá prasárnu, která v literatuře nemá obdoby. To nejdůležitější za Anaid udělají dospělí a kletba se vyřeší sebeobětováním bezvýznamné postavy. Čarodějky se připravují na bitvu, ke které nedojde.
Bojoval snad místo vyvoleného Harryho Pottera v závěrečné bitvě dospělý kouzelník? Zničilo všechny smrtijedy před bitvou kouzlo provedené Snapem? Samozřejmě, že ne, proto sága Harry Potter funguje, jak má.

07.09.2016 3 z 5

Ledová pustina Ledová pustina Maite Carranza

Táto kniha je víc o Selene než Anaid, což by mohlo vadit čtenářkám bažícím po pokračování příběhu vyvolené. Ale nemyslím si to, protože Selene prožila dobrodružství místy až neuvěřitelné. No nemá smysl se v tom hnípat, je to přece jenom fantasy svět.
Stejně jako u prvního dílu mi však vadilo, že hrdinky mají mít nadprůměrnou inteligenci a nepřijdou na základní rozuzlení (třeba s tím křečkem). Anebo má autorka čtenáře za blbce.

05.09.2016 4 z 5

Klan vlčice Klan vlčice Maite Carranza

I když nejsem v tom správném věku, mám ráda tento typ fantasy s mladými hrdinkami. Hlavně mi to připomnělo Harryho Pottera. Jenže zatímco Harry je normální kluk i v kouzelnickém světě, Anaid je tu až moc dokonalá. Všechno umí hned a lépe než ostatní. Moc se mi nelíbila ta proměna během pár týdnů, protože povaha až tak nesouvisí se vzhledem. Navíc má být Anaid velmi inteligentní. Proč jí dříve nedošlo, co už čtenář tušil po celou knížku?

Každopádně příběh je dost zašmodrchaný, aby nenudil, dost originální, aby čtenář měl pocit jedinečnosti, a postavy jsou dostatečně barvité. Vůbec mi nevadí, že se tam řeší něco jiného než vztahy s kluky. To mi vadilo na Hunger Games, že zatímco kolem všichni umírají, hrdinka se rozhoduje mezi dvěma boyfriendy.

30.08.2016 4 z 5

Sedm stupňů do pekla Sedm stupňů do pekla Eva Kačírková

Hezký výlet nazpět do komunismu. Nedivím se, že leckterým lidem chybí pracovní morálka pana Martina.
Autorka je asi zamilovaná do neudržovaných vil, protože oba příběhy spojují staré nemovitosti a emigrace. Kdysi tato témata měla nádech zakázaného ovoce, dneska zbyl jenom průměrný detektivní příběh s nesympatickými postavami.

29.08.2016 3 z 5

A pak zemřeš A pak zemřeš Iris Johansen

Celkem slabší thriller s nezajímavou přímočarou zápletkou. Hlavní hrdinka je navíc protivná, protože pořád dupe nožkou "Já chci". Navíc ke konci se chovala o 180% jinak, než dovolovala její povaha.
CIA ale zdatně sekunduje, když se nechá terorizovat jednou civilistkou, kvůli které plýtvají agenty na ochranku, místo aby chytali teroristu.

Celé je to takové jakoby splácané dohromady, překvapivých momentů je málo, ale dočíst se to dalo.

09.08.2016 3 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Nejde tu v první řadě o homosexuály, i když na začátku se popisuje krásný románek mezi dvěma ženami. Hlavní roli v románu hraje psychická nemoc. Bylo mi hrdinek líto, protože člověk si nedokáže představit, jaké to je být otrokem kriplovatého mozku.

Je to spíš román o lidech na okraji společnosti, kteří se živí všelijak (a ne vždy legálně), aby měli na chlast a kluby, které jím suplují běžnou radost ze života. Právě proto se kniha čtenářům spíše nelíbí - protagonistky víc lezou na nervy než vzbuzují soucit. Vztah dvou nemocných lidí nemůže fungovat, protože jedna potřebuje péči, kterou ji druhá neumí poskytnout. Knížka má šokovat (homosexualita, deprese), ale samotný příběh je spíš o ničem s očekávaným vyústěním.

04.08.2016 3 z 5

Vražda žádá metodu Vražda žádá metodu Dorothy L. Sayers

Na lorda Petra jsem narazila náhodou a dýchla na mě dobová atmosféra moderní, ale stále z dnešního pohledu primitivní kriminalistiky. Okouzlení Sherlockem Holmesem přímo prýští ze stránek, i postavy na něj pořád narážejí.
Nicméně dialogy jsou žvanivé, je malý výběr z podezřelých a hodně místy mi to přišlo nudné. I zápletka je přitažená za vlasy, takže závěrem kulím očima, ale ne v úžasu nad důmyslnou detektivkou. Lord Petr má u mě smůlu, i když jsem četla horší.

01.08.2016 3 z 5

Líbánky Líbánky James Patterson

Příběh je spletitý, zápletka zajímavá, ale čím víc o tom přemýšlím, tím víc mi to přijde odbyté a jalové.

a) vzhledem k povaze Nory bych čekala v jejím životě víc chlapů.
b) nastíněno tajemství z matčiny minulosti, na které je pak zapomenuto. Takže napínání pro nic, ten dopis tam byl jenom pro přitlačení matky do kouta.
c) Práce FBI - jedním slovem šlendrián. Rozepsala bych to, ale už by to bylo moc spoilerů. Mám raději tvorbu, kde se práce policie přibližuje realitě.

Dávám hodně hvězdiček i přes uvedené chyby, hlavně díky spádu děje (knížka má stránek tak akorát), zábavnosti a napětí.

07.07.2016 4 z 5

Almuric Almuric Robert Ervin Howard

Na Almuric jsem narazila náhodou a říkala si, že si přečtu něco od autora slavného Conana. Bohužel Conan vypadal dobře na plátně, ale číst o podobné postavě je pěkná nuda. Hrdina celou knížku buď mlátí zvířata nebo lidi a vrcholem je záchranná operace plná hádejte čeho - ano násilí. Přitom se autor pečlivě vyhýbá detailům mučení, takže knížka je vhodná pro dvanáctileté chlapce slintající nad skoro obnaženou bradavkou. :-)

Měla bych přidat body za stáří románu z dob rozbřesku žánru, ale Howard prostě patří do braku. Avšak i ten má v literatuře své místo, takže fanoušci si mohou k hodnocení přidat čtyři hvězdy a moje recenze je určená spíš pro náhodné poutníky žánrem fantasy, kteří už mají něco za sebou.

29.06.2016 1 z 5

Doktorka z Boloně Doktorka z Boloně Wolf Serno

Ani mi nepřišlo, že čtu středověký román. Možná jsou na vině volnomyšlenkářské manýry hlavních postav. Čekala bych třeba, že se matka bude snažit dostat dceru pod čepec, už jenom aby ji uchránila před inkvizicí.

Román se točí jenom kolem nemožnosti ženy stát se lékařkou. Přitom v ošetřování nemocných ji nikdo nebrání. Navíc hlavní hrdinka ani nechce nikomu pomáhat, chce jenom mít stejná práva jako muži a honosit se titulem.

Carla je vůbec nesympatická. Její postižení by ji mělo dát skromnost a pragmatické uvažování. Místo toho se chová jako by jí měl patřit svět. Někam se vecpe a očekává, že kvůli jejím rozhodnutím se věci změní. Opovrhuje hodnými lidmi, které zahrnuje panskými manýry. Vždycky utratí "všechny" svoje peníze, ale hladem nikdy netrpí. Poslední třetinu knížky sledujeme hrdinku, jak nedělá nic.

02.05.2016 3 z 5

Kat čeká Kat čeká Bernard Cornwell

"Povalují se tu jako indické koberečky..."

Na Cornwella rozhodně slabší kousek. Lehce čtivý román, kde nechybí romance, nebezpečí, akce, ale... Bohužel je to nedotažené a v závěru brutálně useknuté. Celá patálie s Meg mi přišla postavená na hlavu. Jako by autor chtěl pouze odlehčenou formou popsat spravedlnost a popravy v 19. století, ale s příběhem se trápil.

09.02.2016 3 z 5

Série Série John Lutz

Kniha se mi líbila o hodně méně než Noční Pavouk. Vraždy jsou tam jako na běžícím pásu, nulová snaha policie ochránit případné oběti (i když nemají policisty nazbyt, mohli jim alespoň zavolat, varovat je, dát jim šanci ozbrojit se...). Hlavně že mají detektivové čas běhat po železářstvích a shánět vražednou zbraň.
Ještě horší kapitolou jsou postavy a jejich motivace. Pan spisovatel by měl trošku uvažovat, než něco napíše. Třeba kde jeho hrdina vezme prostředky na každotýdenní výlety do velkoměsta?

Nicméně je zajímavé, kolik falešných obvinění mohly odhalit testy DNA. Snaha dostat násilníka za každou cenu do vězení může napáchat plno justičních omylů.

18.01.2016 3 z 5

Cesta Sabla Keeche Cesta Sabla Keeche Neal Asher

Zase nabitý děj s plno zápletkami, kdy se pořád něco děje. Tentokrát je jeden z hrdinů i přerostlý plž, takže fauny si užijete až až.

13.01.2016 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Zajímavá kombinace současnosti (kde se toho moc neděje) a 19. století, kde lidé často umírali kvůli neznalosti lékařů. Kriminální zápletka však nic moc, protože pachatel a motivace vražd jsou přitažené za vlasy.

23.12.2015 4 z 5

Nevinná krev Nevinná krev James Rollins (p)

K druhému dílu mám víc výhrad než k prvnímu, protože autoři si s námi hrají jak kočka s myší. Výbuchy nezabíjejí, postavy opakovaně umírají a vstávají z mrtvých, záporné postavy se chovají podle prapodivné logiky...
Nicméně jsem knížku zhltala a těším se na další díl, který bude nejspíš ještě šílenější.

05.11.2015 4 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Je to dobrodružné, zábavné a s upíry zase tak trochu jinak. Křesťané by asi nad tímto výkladem evangelia chytli psotník, ale v rámci fantasy žánru se mnoho odpouští.
Hlavní plus má u mne zabrouzdání do mytologie nám blízké - čachtickou paní zná asi každý.
Na můj vkus tam bylo moc akce, ale to k žánru patří.

05.11.2015 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Cizinku jsem četla v překladu a chyběla mi tam skotština nebo prostě nějaký dialekt. Takže u pokračování jsem se vrhla na originál. Nelitovala jsem, i když to není žádná jednoduchá angličtina. Diana Gabaldon rozhodně netrpí malou slovní zásobou. :-)
S tou délkou to ale přehnala. Plno stránek se dalo vynechat, protože je to balast, vata pro větší objem knížky. Vzhledem k tomu, že od začátku víme, jak celá záležitost dopadne, cela francouzská anabáze ztrácí význam. Skotská vzpoura je zase naopak tak odbytá, že jsem čekala, že se konec do knížky nevleze.
Vážky si však považuji víc než Cizinky, protože se čtenář i něco dozví z historie (autorka se nebojí neromantických pasáží plných krve, špíny, nemocí a parazitů), takže nemá pocit ztráty času z milostného románu.

22.10.2015 4 z 5