Bedřich63 Bedřich63 komentáře u knih

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Já jsem spokojen. Nástup socialismu nebyl žádný med. Kniha od Lenky Chalupové popisuje podle mě docela věrně těžký život po 2. sv. v. na moravském venkově. Autorka se ani nedotkla těžkých zločinů a hrozných bezpráví, které "komunisté" spáchali v zájmu dobra lidu, ale i z této knihy je jasně patrný dopad jejich vlády na osudy obyvatel naší země.
Kniha obsahuje velmi milé a zajímavé vyprávění osudů jedné rozvětvené rodiny s kořeny v Přerově a okolí po 2. sv. v. Doba je to složitá, ale autorka to podává docela nenásilně.
Pro mě čtení této knihy byl docela zážitek a jsem spokojen.
Lenka Chalupová píše pro mě zajímavě a určitě si nenechám ujít její další nebo i předchozí knihy.
A ani mi nebude vadit, že jsou asi více orientované na čtenářky. Já se za to nestydím. Ostatně už máme cca 64 pohlaví nebo více? (prameny se různí, panuje nejistota, pořád se hlásí nová pohlaví.... aspoň to uvádí tisk), tak o co vlastně jde...... ženský román, nebo mužský román nebo román pro nějakého, kdo ví jakého soudruha????
Další knihy autorky si nenechám ujít. Už se těším.

01.04.2023 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Já jsem spokojený, našel jsem, co jsem hledal a co jsem od této knihy očekával.
Známé prostředí vesničky Three Pines, známí obyvatelé této vesničky, sympatičtí vyšetřovatelé a mi blízký styl psaní autorky. Takže z mé strany vlastně sázka na jistotu a kvalitu.
Ocenil jsem i jemný humor v dialozích. V sérii budu určitě pokračovat.

21.01.2023 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Tak tento díl byl pro mě lepší než ten první. Výborně propracovaná dějová linka, velmi dobře popsány osoby a jejich charaktery. Hlavní osobu Roberta Huntera jsem si oblíbil a už se těším i na podporu jeho kolegů při dalších vyšetřování v následujících dílech.

09.11.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Několik čtenářů přede mnou knihu ohodnotilo jako zdařilé dílo začínající mladé spisovatelky, které má do dokonalosti daleko, ale stojí za pozornost. Já s tím souhlasím a časem se poohlédnu po další knize s Laurou a Adamem.
Nemám k tomu co napsat. Když se dívám na komentáře mi-380, mataj a woolong, tak jsou tam skoro přesně vyjádřeny pocity, které mě provázely při čtení.

05.12.2023 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Na začínajícího autora detektivek více než dobré. Něco málo ale přece jen na déle píšící české a slovenské autory schází. Myslím ale, že v budoucnu se máme na co těšit.
Po knize jsem samozřejmě sáhnul i kvůli mně blízkému regionu Beskyd.
Často se tam vydávám na výlety......teď abych se pomalu bál přes některé samoty a kolem některých chalup chodit. Nestačí, že mě rodiče v mládí strašili divočáky, teď navíc vstoupili do mého života jeleni v říji a podivíni ze samot. :-)
Kdyby tato kniha měla pokračování, tak si ho určitě přečtu. Ale sáhnu také po knize Šelma, která by měla nastartovat novou detektivní sérii.

24.01.2023 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Tak další, tentokrát už devátý díl je za mnou. K předchozím dílům už jsem napsal spoustu postřehů a tak je docela složité napsat něco dalšího.
Tento díl se mi hodně líbil, podle mě patří mezi ty nejlepší.
Náčelnice Kate Burkholderová jde opět po hlavě do dalšího vyšetřování a znovu jí hrozí mnohá nebezpečí. Tentokrát se postaví zlu v řadách ochránců pořádku. Odhalí v rámci jednoho starého případu, který se jí osobně velmi dotýká, "nestandardní" postupy v řadách policie.
Těším se na další díly a celou sérii určitě doporučím i ostatním čtenářům.

22.10.2023

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

10. díl série o inspektorovi Gamache jsem právě dočetl, takže jsem ve dvou třetinách zatím vydaných dílů v češtině. No a zjistil jsem, že tento díl mám problém hodnotit ve stupnici zavedené zde na DK. První tři díly jsem hodnotil méně než 5*, ale následujících 5 dílů všechny 5*. A co mám dělat teď, když tento díl podle mě ještě převyšoval předchozí díly?
Kniha se mi velmi líbila. Zajímavá psychologická sonda lidských charakterů doplněná krásnými popisy zajímavých reálných míst a uměleckých děl.
Musel jsem si vyhledat informace o Zahradě kosmických úvah, o oblasti Charlevoix a také si prohlédnou nádherné obrazy Clarence Gagnona.
To je určitě to, co se mi na těchto knihách líbí a co má pro mě právě tu přidanou hodnotu, kterou u autorky oceňuji. No a pak samozřejmě i ten jemný humor, který se objevuje v dialozích.
Už se těším na další díly a sérii zůstanu věrný i nadále.

18.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pro mě milým způsobem popsány nelehké životní podmínky rodin závislých na hornictví. Byla to těžká doba, těžký život, hrozná dřina, ale práce byla. Už na mě čeká i druhý díl a doufám, že ten třetí bude co nejdříve.
V pozdější době vzniklo i heslo "Já jsem horník, kdo je víc".
Krajina je touto desítky let trvající hornickou minulostí stále poznamenaná a velice těžko a pomalu se napravují škody způsobené těžbou. Stojí za to i vidět na vlastní oči.

07.03.2021 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Tak při hodnocení této knihy nemusím moc přemýšlet, shodnu se s většinou svých oblíbených čtenářů a naprostou většinou hodnotících. Pro mě snad ještě lepší než první díl.
Opět perfektní popisy ostrovů, přírody, lidí a jejich charakterů. Minulost a přítomnost se postupně přibližují a příběh je postupně z obou stran dotažen do zajímavého konce. Nemám rád otevřené konce, ale tady si člověk může domyslet, jak to asi dopadlo.
Takové knihy čtenáře obohacují v mnoha oblastech a to mě baví. Autor si mě určitě prvními dvěma díly získal a už teď vím, že se poohlédnu po dalším pokračování.

28.11.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

H2, N2, O2, CO2, JPL, SOL, MDV, MAV.......no prostě paráda.
Co všechno musí člověk umět, aby přežil na Marsu déle než rok? Tady je návod.
Tak tato kniha se mi opravdu líbila.

08.01.2021 5 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Enzo MacLeod řeší další případ z knihy nevyřešených případů novináře Rogera Raffina.
Jedná se znovu o skvělou knihu plnou napětí. Tentokrát je opět zapojená celá rodina a objeví se také postavy z minulosti. Už u předchozích dílů jsem psal obsáhlé komentáře, že se mi tato série líbí.
Ani po tomto dílu nemám důvod nic měnit. Opět jsem si knihu užil a tak asi mohu jen litovat, že tato série pomalu končí. Za mě 5*.
Zatím poslední díl si určitě velmi brzy přečtu.

04.05.2023 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Začátek knihy v klidném popisném duchu, jako v předchozích dílech. Posledních 80 stran už prozrazuje, že se nejen dle anotace jedná o detektivku.
Opět úžasné popisy přírody a lidských charakterů. Detektivní linka je v první části knihy upozaděna, ale to mi nevadí. Naopak....plně mi postačovaly popisy přírody, charakterů lidí, minulosti obyvatel a toho, co je potřeba pro život na takto odlehlých ostrovech.
No a finále už docela předčilo mé očekávání. Už to vypadalo, že toto bude nejslabší díl celé série, alespoň pro mě, ale konec mě přesvědčil o tom, že i třetí díl se plně vyrovná těm předchozím.
Za mě škoda, že tam zatím není pokračování, i když poslední stránky k tomu přímo vybízejí.
S tímto autorem tedy budu pokračovat v Aktech Enzo a následně v Čínských thrillerech, kde mám ještě stále co číst, protože na díly jsou tyto série obsáhlejší. :-)
Styl psaní autora mi vyhovuje.

29.12.2021 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Tak mám přečtenou 13. Dánovku a opět se jedná o skvělou knihu. Asi jsem už vše napsal u předchozích dílů, které se snažím číst chronologicky podle děje.
V tomto dílu se mi zdálo, že bylo ještě více pro mě skvělého humoru v dialozích vyšetřovatelů a také při výsleších. Hospodu tentokrát Krauz a jeho kolegové míjeli, o to víc panáků padlo v pracovně ředitele.
Vzájemně propojené vyšetřování dvou různých případů, děj se pomalu posouvá, až nakonec dospěje k docela zajímavému závěru.
Jsem rád, že jsem přibližně v třetině této série a že na mě ještě čeká spousta dobrého čtení. Brzy se opět s autorem a jeho vyšetřovateli vydám do Našeho města.

10.10.2023 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Už potřetí v tomto roce jsem se ponořil do vyšetřování s oblíbenou partou vyšetřovatelů. Tentokrát to bylo hodně o Krauzovi a Burgerovi. Krauz vyšetřoval, dedukoval a kombinoval, Burger schytával rány. Případ byl komplikovaný, tak ani na to pití moc nedošlo.
Tentokrát to nebylo jen o vyšetřování případu z dřívější doby, ale byla to i krásná procházka po historii templářů. Trochu mi to připomnělo mého dalšího oblíbeného spisovatele Dana Browna a jeho knihy.
Dominik Dán mě stále nenudí a jsem zvědavý na další díly.

17.09.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Nevyřešené případy novináře Raffina došly už v minulém dílu a Enzo Macleod se nudí v důchodu. Náhodou se dostane k dalšímu případu z minulosti a už se znovu rozbíhá popis toho, co tak dobře znám z předchozích dílů. Dedukce, intuice, detailní zkoumání, propojení maličkostí, využití znalostí a zkušeností a buldočí povaha.....
Zase jde Enzovi o život, jako už mnohokrát dříve.
Peter May vytvořil příběh, který propojil 2. sv. válku se současností. Bylo to zajímavé, vůbec jsem se nenudil. Nosná je ta část příběhu z války a tam mě zaujaly vynikající popisy měst, městeček a vesnic.
Kdyby se dalo hlasovat a ovlivnit tím pokračování této série, tak hlasuju pro.
Vždyť Enzo byl při psaní tohoto dílu o pět let mladší než Peter May. :-) Tak by snad ještě v několika dalších dílech mohl čtenáře potěšit.

20.06.2023 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Tento díl byl pro mě o něco slabší než ty předchozí, ale pořád se jedná o vynikající knihu.
Podrobný popis vyšetřování, postupů kriminalistů a zjišťování důkazů tady nenajdete. To co je tím nosným prvkem knihy, jsou parádní popisy prostředí, lidí a jejich vztahů a výborně propracovaný příběh.
Starý rozpadající se mlýn na samotě není ideálním bydlením pro mnohé z nás. Tyto staré domy však mají obvykle svůj příběh a to mnohdy velmi zajímavý.
V blízké době se určitě podívám i na další díl.

30.01.2022 4 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Tato série je hodně povedená a moc se mi líbí. Opět jsem si to hodně užil a už se těším na další díly. Tentokrát jsem byl překvapený, jak se to v knize vše několikrát zvrtlo a úplně se změnili podezřelí a spolupracovníci. Autor ví, jak čtenáře udržet v napětí a napsat hezký a napínavý příběh, který postupně graduje.
Geniální stratég a analytik Lincoln a jeho ruce, nohy, oči a mozek v terénu Amélie jsou dvojice, která se výborně doplňuje. Tentokrát ale docela narazili v neznámém prostředí na korupci na každém kroku a to se jim skoro stalo osudným. Také téma života hmyzu knihu krásně oživilo. Na to, kolik zla bylo všude kolem nich, tak to dopadlo docela dobře a autor nám zachoval šanci se s nimi setkat i v dalších pokračováních série. A to přece čtenáři chtějí. Zůstávám věrným fanouškem autora, protože mě baví.

14.07.2023 5 z 5

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jean-Luc Bannalec (p)

Tentokrát má café opět navrch. Komisař Dupin řeší těžký případ a to během 2 dnů......takže počet petit café je i na jeho poměry vysoký.
Po seznámení čtenářů v předchozích dílech s ostrovy na pobřeží Bretaně, salinami na poloostrově Guérande, ústřicemi, druidy, historií Keltů, výzkumem a sledováním moře a delfínů a také růžových granitových skalních útvarů a místních skvělých pláží se v tomto díle dostaneme k dalším místním bretaňským pozoruhodnostem....
Temný a tajemný Bróceliandský les se svými malebnými jezery a zámky je považován za poslední říši víl, druidů, šílenců, strašidel a démonů. No a v tomto prostředí se má uskutečnit plánovaný a dlouho odkládaný výlet komisaře Dupina a jeho kolegů. To by ale hned po příjezdu nesměli narazit na komplikace a zaplést se do dramatických událostí kolem odhalování minulosti regionu a také několika navazujících vražd.
Takže opět zajímavé barvité líčení Bretaně, její historie, legend, lidí, zvyků, přírody a podnebí.
Těším se další díly, tato série je mi blízká. Něco z popisu přírody, zvyků, kuchyně, minulosti, obyčejů a na tomto základu postavený detektivní příběh. Tak to mě baví. Vyhlížím už další díl.

25.03.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knihu jsem přečetl, ale šlo to ztuha. A kvůli nářečí to určitě nebylo.
Že by se jednalo o lehce humorný příběh a že by to bylo svižné vyprávění formanovského stylu, jak se píše v anotaci? Pro mě to tedy tak nebylo.
Je mi líto, ale už druhá kniha od autorky mi nesedla, takže další pokus už absolvovat nebudu.

14.08.2022 3 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Opět jsem se nechal pro četbu této knihy inspirovat zde na DK. A dobře jsem udělal.
Kniha mě chytla za srdce a to nejen proto, že se děj točil kolem transplantace srdce.
Čtenář se zde dozví mnoho informací o srdci, jeho fungování, defektech srdce a jejich operativních nápravách. Vše je podáno velice srozumitelnou formou.
Další významnou částí knihy jsou popisy stavby lodí a domů. Úžasné jsou také popisy prostředí městečka a života na březích jezera.
Nosný příběh knihy je vynikající a čtenář postupně získává informace z minulosti, která výrazně ovlivňuje životy a chování hlavních postav.
Za mě 5*, jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četl. Autora si dávám do oblíbených.

07.09.2023 5 z 5