barbucha07 barbucha07 komentáře u knih

Třetí most Třetí most Lászlo Szilasi

Zajímavý námět, který se však utopil v příliš mnoha slovech. Příběh je vleklý a nejasný, nejasná je i motivace postav a příčiny jejich stavu a jednání. Autor, jakoby si to uvědomil a na posledních stranách se tak mění způsob a dynamika vyprávění. Knihu to však nezachrání.

15.04.2024 2 z 5

35 mrtvých 35 mrtvých Sergio Álvarez

Knize chybí zejména lepší jazykové zpracování. Takto je to často jen popis děje. Zajímavý nápad s vloženými příběhy, které se někdy jen dotknou hlavní linie by mohl být rozveden na celou knihu, tak aby si čtenář mohl skládat příběh z jednotlivých střípků a hlasů postav.

12.03.2020 3 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Skvělý nápad, výborné zpracování, ale na 300 stran to nevydrží.

14.09.2019 3 z 5

Pětinároží Pětinároží Mario Vargas Llosa

Svižně napsaný příběh o ... O čem vlastně, trochu o vyprázdněném životě smetánky, trochu o bulváru, trochu o vládě v moci policie a tajných služeb. Bohužel ani jedno z témat do hloubky. Na autora Zeleného domu, Pantaleóna, Kozlovy slavnosti trochu málo.

13.05.2019 3 z 5

Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Michael Stavarič

Román utopený ve stylu, jen by mě zajímalo, zda stylu Denemarkové nebo Stavariče

13.05.2019 2 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Méně je někdy více.

24.03.2019 3 z 5

Dixieland Dixieland Pavao Pavličić

Sentimentální jako píseň Kaštanový květ

11.11.2018 3 z 5

Žabci a filozofové Žabci a filozofové Francis Scott Fitzgerald

Jednoduché, ale dobře napsané.

03.12.2017 4 z 5

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Po zklamání z románu Zítřek přišel Graham Swift opět v dobré formě. Výborně prokleslené a až chirurgicky rozpitvané vnitřní stavy postav, pocit tísně a smutku. Škoda jen natahovaného konce.

21.11.2015 4 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jeden z mnoha (post)moderních románů. Po prvních 40, 50, 100 stránkách jste nadšeni, postupně však autorovi dochází dech, někdy v polovině (tady 450 stránce) si říkáte má to vůbec cenu dočítat, což autorovi dojde bohužel o 350 stran později a proto nakonec děj zrychlí a pak utne.
Nejvíce bych románu vytkl přerod hlavní postavy z sympatické, odvážné mladé ženy v čekající husu, které se opravdu nedá fandit.

23.01.2015 3 z 5

Příběhy z temné komory Příběhy z temné komory Günter Grass

Typický Grass pozdního období, odklon od epického příběhu, děj se odehrává někde na pozadí dialogu osmi sourozenců, dětí G.G. Postava Marie, rodinné fotografky z ní vystupuje asi nejasněji. Vše je jen nastíněno a zpochybňováno. Pokud čtenář udrží pozornost bude pro něj každá věta potěchou.

23.01.2015 4 z 5

Leviatan Leviatan Arno Schmidt

V knize se najdou pasáže "perly", celé je to ale zatemněné nadužíváním hyperbol a básnickými obraty někdy až k nesnesení.

20.10.2014 3 z 5

Nuda, na to jak oblíbená kniha to je, čekal jsem něco propracovanějšího, zábavnějšího a ne zdlouhavé nepromyšlené vyprávění bez výrazných charakterů postav (umí někdo po přečtení rozeznat ty trpaslíky jinak, než podle jména a barvy pláštěnky)... Když si autor neví rady tak tam narychlo něco vrazí, polovinu knihy čekáte na souboj s drakem a pak ...

09.06.2014 2 z 5

Skutečná událost Skutečná událost Emil Hakl (p)

Česká próza se zřejmě nachází v hluboké krizi pokud toto je nejlepší próza roku 2013 podle ceny Magnesia litera. Bohužel jsem v tomto románu nenašel vůbec nic ...

22.04.2014 1 z 5

Vánice Vánice Vladimir Georgijevič Sorokin

Poměrně zdařilá variace na téma, které před Sorokinem zpracovalo již několik ruských klasiků. Jako variace a hříčka se čte velmi dobře. Působivý je zvláště závěr knihy, kdy se do mysli hrdinů vkrádá rezignace. Příběh však zůstává v rovině hříčky a nepřináší hlubší myšlenku.

21.03.2014 3 z 5

Láska Láska Toni Morrison

Příběh lásky a nenávisti dvou kamarádek, které rozdělí svatba jedné s dědečekem druhé.
Postavy jsou záměrně líčeny nejednoznačně. Skutečnosti nazíráme vždy z pohledu několika postav a celkový obraz se tak postupně poodhaluje.

13.02.2014 4 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

13 povídek převážně o mezilidských vtazích, o jejich ztroskotáních a životě bez toho druhého. Ač "šíleně smutné", přece je v nich najdeme i humor. Sevřený styl, krátké věty, někdy jedno slovo stačí místo dlouhé věty.

01.11.2013 4 z 5

V mene otca V mene otca Vladimír Balla

Na autorovu obranu musím napsat, že nemám rád tento druh knih, antihrdina vyprávějící o svém prázdném životě bez citu a emocí. Celkový dojem z knihy mně vylepšil závěr, kde se právě emoce v náznaku objeví. Jako zajímavé literární cvičení se to dá přežít právě těch 100 stran, co kniha má. Ale jaký to má smysl ...

17.09.2013 3 z 5

Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových Němcova vesnice aneb Deník bratří Schillerových Boualem Sansal

Zajímavá kniha se silnými tématy viny, zodpovědnosti za viny rodičů a arabského terorismu, bohužel příběh působí trochu vykonstruovaně a trčí z něj snaha o vyjádření morálního postoje autora. Autorovi se nepodařilo úplně udržet intelektuální a jazykové rozrůznění postav bratrů, zdařilé na začátku knihy a nepozornému čtenáři tak mohou v některých pasážích splývat.

11.09.2013 3 z 5

Moře a jed Moře a jed Šúsaku Endó

Ačkoliv téma je zajímavé, kniha nedosahuje síly Mlčení. Příběh nahlížíme očima vypravěče a několika postav, to je však neúčelné, neboť nám to nepřináší nové pohledy na danou problematiku.

11.09.2013 2 z 5