bamba bamba komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Z môjho pohľadu neskutočne rozvláčne. Mínusoval to prítomný čas - slovenský preklad. Jedna zo slabších Backmanoviek. Asi najviac sa mi páčila jedna max. dve scény so psychologičkou. Jednu hviezdu naviac dávam v nádeji, že originál, alebo preklad český sú na tom lepšie, než slovenský. Mám pomerne vlažný vzťah k postávajúcim sebevrahom na moste.

08.07.2020 2 z 5

Muška Bzumka a  medvedík Ťapko Muška Bzumka a medvedík Ťapko Jens Sigsgaard

nádherné ilustrácie

09.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z mála kníh, ktorá sa zaoberá ľuďmi po návrate z koncentračných táborov. Teda tým ako radostne ich privítalo okolie /arizátori zvlášť nadšene/ a čo dobré si pre nich nachystal nasledujúci socializmus napríklad v podobe týfusu.

27.01.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Prišlo mi to pritiahnuté za vlasy síce iba v jednom bode, ale ten bol dosť zásadný. Na druhej strane v Rusku udávanie bolo celkom bežné a asi aj u nás. Na Hanu to nemá. Ale je to lepšie než "tiché roky".

23.01.2020 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

dočítala som to, ale je to celé mimo môjho záujmu a chápania. A dočítala som to iba preto, že som si predtým prečítala "Hanu".

21.01.2020 1 z 5

Čítanka marxistickej filozofie Čítanka marxistickej filozofie Vladimír Iljič Lenin (p)

veľmi rada sa jej zbavím, ak sa zase niekto nepokúsi z nej urobiť predmet povinný s dôsledkami pre celý štát na niekoľko generácií.

12.01.2020

Krokodíl na raňajky Krokodíl na raňajky Vitus B. Dröscher

Veľmi mizerne napísané zaujímavé príbehy jednotlivých zvierat. Časť tvorí príbeh a minimálne polovička je príšerný poučný výchovný blábol.

15.09.2019 1 z 5

Nemusí být vždycky kaviár Nemusí být vždycky kaviár Johannes Mario Simmel

Recepty beriem ako reklamu vo filme - dôvod pretočiť stranu a ísť ďalej. Za recepty určite o hviezdičku menej. Nepáči sa mi kríženie dobrej špionážnej knihy s priemernou kuchárkou.

25.08.2019 4 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Ak sa niekomu zdá, že je tento denník smutný, treba navštíviť domov dôchodcov na bývalom území nejakého socialistického štátu. Tu má dôchodca nárok na skúter až keď nie je v stave ho ovládať a keď sa s ním nikam nemôže dostať. Máloktorý z domovov má výťah, žiadny mikrobus a o výletoch... A tiež sa nik nepýta dôchodcu, či zje večeru - miska zemiakov plávajúca v masti a hore posypaná rozdrveným žltým liekom.

05.04.2019 5 z 5

Tajný denník Hendrika Groena Tajný denník Hendrika Groena Hendrik Groen

Kráľovsky sa bavím. Nie som dôchodca, ale navštevovala som domov dôchodcov v Bratislave intenzívne a invazívne. Nosila som napriek zákazom banány, varené zemiaky a kyslé mlieko niekam, kam sa nič nosiť nesmelo. Starí ľudia smeli umrieť a bolo fajn ak predtým schudli a pili minimálne. Ono to bude asi tým, že nie je štát ako štát.

25.03.2019 5 z 5

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí Jonas Jonasson

asi by som dala jednu hviezdičku dolu za skloňovanie Júlia - ale zato môže autor iba čiastočne.Tie ostatné reálie a nereálie stoja na svojich atomových nožičkách za všetky hviezdičky! Obohacuje to nielen urán.

25.12.2018 5 z 5

O Štoplíkovi, kým do školy nechodil O Štoplíkovi, kým do školy nechodil Hana Ponická

málokedy mala kniha pre deti aj pekné ilustrácie - rada z neho čítam deťom naďalej. Vďaka červeným bodkám na chrbte knihy dá sa ľahko nájsť medzi ostatnými knihami.

21.11.2018 5 z 5

Psi, vlci, vtáci a iné vynimočné zvieratá Psi, vlci, vtáci a iné vynimočné zvieratá Bibiana Wallnerová

Napísané s logikou aj s faktami o jednotlivých zvieratách v histórii ľudstva. Staroegyptská bohyňa Bastet z tejto knihy nám pomohla pri domácej úlohe. Čert vzal ilustrácie, ale napísané je to vynikajúco.

18.11.2018 5 z 5

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

Málokedy je aj kniha a aj film super a nezávisle na sebe.

03.10.2018 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

a to ma hokej nebaví...

21.09.2018 5 z 5

Picassova sladká pomsta Picassova sladká pomsta Ephraim Kishon

pekná ekonomická analýza moderného umenia - aj s cenami a s obrázkami. Hocičo, ale určite nie od hocikoho. Mimochodom výtvarníci a odborníci cez umenie tejto knihe na chuť nedokážu prísť.

27.08.2018 5 z 5

Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla Mikimyška Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla Mikimyška Krista Bendová

Krásne básničky o vyhladovanej myši v hračkárstve. Koniec je tiež dobrý. Dá sa to čítať aj pred večerou.

14.07.2018 5 z 5

Nežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověka Nežijeme věčně. Medicína a poslední věci člověka Atul Gawande

Výborne napísané k veci, ale asi to ťažko môže čítať niekto, komu sa odmeriava čas medzi jednotlivými chemoterapiami. Skôr je to pre jeho príbuzných a pre ľudí 15+. Človek si uvedomuje akých chýb sa dopustil aj s vedomím, že to už napraviť nejde. Po nejakom čase - 120 strán sa už text opakuje.

09.07.2018

Krysáci Krysáci Jiří Žáček

Mne učarovala aj korešpondencia medzi ilustrátorom a autorom knihy. Odskákal si to samozrejme Ludvík. Kto iný. A že je laboratórny potkan z Prahy ?

19.05.2018 5 z 5

U všech čertů U všech čertů Jiří Kahoun

Čerti sú kúzelní a konečne to nie sú pracovité postavy prevádzajúce starých ľudí na druhú stranu. Ilustrácie sú špeciálnou položkou, kde musím pri čítaní rozmýšľať ktorý z čertov je Prskavka a oceňujem že aj snehuliak má rohy!

02.05.2018