babicka_amalka babicka_amalka komentáře u knih

Smrt si nevybírá Smrt si nevybírá Ambrose Parry

četlo se výborně, už se vrhám na další díl ;-)
kniha je nejen zábavná, ale je v ní i mnoho přidané hodnoty ve formě historických údajů a poměrů ve společnosti či vědě; doporučuji;
je až neuvěřitelné, jak strašné poměry panovaly ve zdravotnictví v Evropě ještě v 19. století - zejména v porovnání s tím, jak daleko byly poznatky medicínské i hygienické už ve starověku - ve starém Egyptě, v arabském světě, židovské medicíně...proti tomu vládl v Evropě 19. st. hluboký středověk (na druhou stranu dnes tam spadl svět arabský, a o to je to smutnější);

06.04.2023 4 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Uspokojilo zcela moji potřebu četby klasické poklidné detektivky z Anglie 19. století. Je tam vše, co k ní patří.
A vypadá to na začátek nové slibné série (v originálu už vyšlo příběhu této dvojice 11!), tak jsem zvědavá, jestli naši budou pokračovat... Pro jistotu jsem si celou řadu vyjma poslední opatřila už teď v originále, kdyby to u nás náhodou nevyšlo a opět skončili :-)
podle posledních zpráv má 2. díl vyjít v září ;-)

28.03.2023 5 z 5

Cestující Cestující Ulrich Alexander Boschwitz

Vynikající kniha! Mrazivé čtení se skvěle vykreslenými postavami a atmosférou doby a s až schizofrenním uvažováním hlavního hrdiny, který je rozpolcen ve svých úvahách o lidech i dění kolem něj - chvíli doufá a věří v lepší vlastnosti známých i neznámých, chvíli propadá naprosté beznaději.
Doporučuji, knih popisujících atmosféru té doby není mnoho.

26.03.2023 5 z 5

Zrádné loviště Zrádné loviště Dana Stabenow

dobré to bylo :-)

25.03.2023 4 z 5

Z kamene a z vápna Z kamene a z vápna Martin Nesměrák

dost mě zaskočilo, že se děj vrátil místy i před 1. díl nebo do stejného času; a navíc tenhle díl měl strašně pomalý rozjezd - nenadchl mě;

19.03.2023 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

tak nevím - mívala jsem detektivky s Bergmanem docela ráda, ale poslední tři mě dost zklamaly; série má dle mě sestupnou tendenci v kvalitě a záživnosti;

17.03.2023 3 z 5

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

po přečtení prvního dílu se mi do dalšího moc nechtělo - nenadchl mě;
přesto jsem se do něj pustila a musím konstatovat, že chyba to rozhodně nebyla - byl mnohem lepší, než ten první :-)
takže jsem neodolala a sehnala si i díl třetí, který u nás bohužel nevyšel (název lze přeložit jako Strážci knihovny - The Keepers of the Library, a vyšel v r. 2013); a už jsem docela zvědavá, kam se příběh dál posune;

11.03.2023 4 z 5

Vyplavená smrt Vyplavená smrt Tomáš Klimek

no, dvě (maximálně) hvězdy za snahu - ale je to bída, bída, bída...

02.03.2023 2 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

tak dočteno - ale přiznám se, že tenhle díl mi připadal o dost slabší, než díly předchozí;
první třetinou jsem se doslova musela prokousávat a váhala jsem, jestli se trápit dál - byla strašně rozvleklá, vše se pořád dokola opakovalo; a vlastně spád to dostalo teprve ve třetině poslední;
takže ano, dobré, ale s výhradou;

28.02.2023 3 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

napsáno brilantně, jako předchozí díly;
jen to téma bylo až příliš realistické - a při představě, jak se lidé nechávají tak snadno manipulovat nejen sociálními sítěmi, běhá člověku mráz po zádech;

27.02.2023 4 z 5

Temný mlýn Temný mlýn Pierre Asier

Což o to, četlo se to celkem dobře a i příběh byl docela zajímavý;
ale ubírám hned dvě hvězdy za neskutečné pravopisné chyby, za něž by se snad musel stydět i žák obecné školy!
Nejen spousta chyb ve shodě podmětu a přísudku, ale i takové perly jako: "pitevní správa", "smutné správy" (což jen dokazuje, že nejde o překlep, ale o zásadní neznalost pravopisu!), "výr barev", "let diodová čelovka", "dětské hry jim rušili lov", a mnoho a mnoho dalších.
Bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat překladatele - patrně i on se za "kvalitu" českého vydání stydí.

23.02.2023 3 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

skvělé navázání na Agathu Christie - poklidné a přitom napínavé, Phillida je velmi dobře načrtnutá postava, prostředí příběhu to korunuje;
četlo se mi velmi dobře;
nakoukla jsem už do dalšího dílu (zatím pouze v angličtině) i popisu dílu třetího - vypadá to velmi slibně :-)

22.02.2023 5 z 5

Venkovská vražda Venkovská vražda Frances Evesham

příjemné čtení, které nikam nepádí a přesto se posouvá dobře kupředu;
zajímavý (i když malinko předvídatelný) konec;

19.02.2023 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

to zase byla jízda! skvělé jako obvykle;
a anotace na další tři, které zatím u nás nejsou, jsou víc než zajímavé a lákající :-)

16.02.2023 5 z 5

Vražda ve Večernici Vražda ve Večernici Anthony Horowitz

první díl se mi zdál lepší, ale i tenhle jsem si hodně užila a líbil se mi;
jsem zvědavá, jestli bude série pokračovat i ostatními Atticovými případy se Susan v závěsu :-)

12.02.2023 4 z 5

Mnoho strak věští vraždu Mnoho strak věští vraždu Anthony Horowitz

tak tohle jsem si opravdu velmi užívala, skvělé obsahově, výborně napsané, spousta odkazů na jiné autory a k tomu všemu "anglická vesnice" a "kniha v knize" - příjemné čtení :-)
Horowitz psát opravdu umí - ať už jde o knihy pro mládež, scénáře... vyjma série Temný dvorec mám přečteno vše a nikdy jsem nebyla zklamaná;

05.02.2023 5 z 5

Dobrodinci Dobrodinci A. M. Ollikainen

tak strhující to opravdu nebylo (viz anotace), trochu mě udivuje označení knihy jako "finský bestseller"; jedna z mnoha detektivek, přečte se rychle a stejně rychle zapomene;

29.01.2023 3 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

tak tohle mě opravdu vůbec nebavilo: ne že by byl špatný příběh nebo nesympatický vyšetřovatel (ten mi naopak docela sympatický byl), ale neskutečně otravná byla autorova snaha pořád zdůrazňovat a popisovat projevy jeho aspergera; to velmi narušovalo plynulost čtení i příběhu, bylo toho prostě příliš; dočítala jsem jen horko těžko a po dalším díle jistě nesáhnu; škoda, anotace vypadala nadějně;

25.01.2023 2 z 5

Nečekaný návrat Josephine Foxové Nečekaný návrat Josephine Foxové Claire Gradidge

velmi dobře se četlo - ani se člověk nenadál, a byl konec;
zajímavé téma, dobré zpracování, líbilo se mi to;

24.01.2023 4 z 5

Kletba svitků Kletba svitků Barbara Wood

námět dobrý, první 3/4 celkem taky, ale pak už to za moc nestálo - celkově mě kniha dost zklamala

19.01.2023 3 z 5