Kletba svitků

Kletba svitků https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7873/kletba-svitku-Iqh-7873.jpeg 4 272 30

Orientalista, Žid Messer, má přeložit 2000 let staré svitky nalezené v Izraeli. Zjistí, že obsahují zpověď židovského obyvatele Palestiny. Kletba Mojžíšova, kterou začínají, má postihnout každého, kdo je zneužije. Benjaminovi svitky připomínají vlastní, dosud potlačovanou minulost, ortodoxní výchovu, otce, jenž byl zavražděn v Majdanku...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Fluch der Schriftrollen , 2000

Hesonit
31.01.2023

Až mystický děj, touha po tajemnu, odhalení,pochopení, posedlost... Pokud jde o dějovou linku, ta je fajn, nicméně jestliže trochu vidíte do zpracovaného tématu, je to utrpení. Styl, jímž je psán starověký svitek, je tak strašně mimo, že to do očí bije, a to nemluvím o takových perlách, jako jsou svitky z Mrtvého moře, Jazyk Aškenazimův, gojimové atd. Za což nemůže autorka, ale překladatelka, která už tak ne úplně bombastickému dílu dala poslední hřebíček do rakvičky.

babicka_amalka
19.01.2023 3 z 5

námět dobrý, první 3/4 celkem taky, ale pak už to za moc nestálo - celkově mě kniha dost zklamala

čef
02.05.2021 3 z 5

Dva mysteriózně propletené příběhy na mne bohužel moc nefungovaly. V jednom je podivná historie lásek pomatence a ve druhém jakýsi obdobný příběh z doby úsvitu křesťanstva. Kladem je možná židovský pohled na dějiny a víru s poukazem na chyby v Novém zákoně a převzatých pohanských rituálech. Někomu to může stačit, mne rozčilovalo nepochopitelné jednání hlavního hrdiny.

Kory98
10.11.2020 3 z 5

Krása starověkých časů a jazyků, židovské kultury - témata, která nejsou až tak častá pro spisovatelku zejména románů pro ženy. Ale nádech historie, zajímavá zápletka, napětí i trocha romantiky, to je záruka toho, že si vybere každý. A toto Barbara Woodová do svých knih propašovat dokáže. Dobrá oddechová kniha.

emilieselden
09.07.2020 2 z 5

Zvláštní kniha. Víc se mi líbila linka z minulosti, současnost jsem nějak nepochopila.

vojteska70
29.05.2020 4 z 5

Četla jsem s napětím. Nějak se mi asi potvrdilo, že čekat na nějakého Mesiáše je blbost. Nikomu neberu víru prosím, ale kdo ukřižoval ajezíše, pokud vůbec žil????

Malarkey
08.07.2019 2 z 5

Přiznávám, že Kletba svitků se mi četla poměrně dobře. A to i přesto, že mě zaujal obsah, ale vystrašil lehce žánr napsaný na této stránce. Rozhodně tu ale nebudu vyprávět o tom, že Barbora Wood by byla špatná spisovatelka. Tak to rozhodně není. Na svojí dobu vzniku (sedmdesátá léta) je ale příběh na můj vkus hrozně naivní. Opravdu si autorka myslela, že svitky z 1. století našeho letopočtu budou psány současnou románovou formou? Nevím, co víc dodat. Více mě zajímala psychologie postavy Bena, než přepis samotných svitků. Ben se tu velice zajímavě proměňoval, zatímco příběh svitků byl větší a větší nesmysl.

iiiccc
28.06.2019 2 z 5

Zdlouhavé, předvídatelné. Ovšem námět skvělý.

Elea
02.01.2019 2 z 5

Zajímavé prolínání současnosti a minulosti, víc se mi však líbila minulost. Současné postavy mi nebyly příliš sympatické, jejich jednání bylo dost předvídatelné.

silvia62
03.03.2018

Knihu jsem četla před několika roky, ale nemůžu na ni zapomenou. Byla zvláštní a moc se mi líbila. Jedna z nejlepších.

gladya
02.12.2017 3 z 5

Příběh celkem zajímavý, ale zázrak to není. Dost věcí je předvídatelných. Něco do sebe ale tahle knížka má. Přesto, nebo možná právě proto, že jsem ateista (nebo spíš agnostik) mě vedla k zamyšlení nad vírou, ale i fanatismem , významem a smyslem různých přikázání, která jednotlivá náboženství věřícím dávají .
A nejde jen o desatero. Vždyť ke kamenování hříšníků, pomyslnému a v některých zemích skutečnému, nemají někteří lidé daleko
Za zmínku stojí i to, jak se Ben vyrovnával s minulostí a původem.

DasaN
30.11.2017 3 z 5

Příběh je zajímavý a dobře se čte, ale oproti jiným knihám této autorky je slabší.

Len2očka
01.11.2017 1 z 5

Spisovatelku mám velmi ráda,ale tato kniha -nic pro mě.

Danago
10.10.2017 5 z 5

Opět autorka přichází s novým tématem, novým prostředím. Knížka je bravurně napsaná, naprosto se od ní nedá odtrhnout. Román kde se prolíná minulost se současností , ve kterém nechybí napětí ani tajemno.Hlavní hrdina je tentokrát muž, což je u Barbary Woodové nové. V jejích knížkách jsou vždy hlavními hrdinkami ženy. Knížka je jiná, takže asi nemusí sednout každému čtenáři této autorky.

Květinka008
25.07.2017 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Woodovek, mám ráda prolínání historie se současností... Rozhodně neobvyklé téma, ale osvěžující po všech středověcích a Egyptech.

Romžiry
11.07.2017 4 z 5

Zase jedna z tě lepších. Woodová má moc pěkné romány s trochou tajemna a napětí. Pokud si chci přečíst něco nenáročného, sáhnu po jejích knihách.

nenúfar
23.08.2016

Přiznám se, že jsem z tohoto příběhu velmi rozpačitá, ne že by se mi nelíbil ale ani mě neuchvátil, chvílemi jsem si říkala "jako vážně?" nevím...Woodová má mnohem lepší knihy. Za mě spíše mínus

Lenik51
17.08.2016

Knížka se velice dobře četla, ponořila jsem se do děje, který na mě velmi zapůsobil. Nezvyklé téma...

tatjana1737
04.10.2015 2 z 5

Zajímavá myšlenka, ale pro mne opět poněkud fantasticky uchopená a díky tomu jsem se s ní neztotožnila. Doporučila bych spíše mladším čtenářkám, které nemají tolik načteno a nemají taková očekávání.

Michaela91
04.05.2015 2 z 5

námět knihy byl určitě zajímavý, bohužel mě se vůbec nedařilo začíst. Nebavila mě část kdy byly překládány svitky.

Barbara Wood
americká, 1947