Aymira Aymira komentáře u knih

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Předem přiznávám, že mám pro Chrise Cartera a především pro jeho Roberta Huntera slabost. Takže jsem půl roku toužebně očekávala jeho novou knihu, koupila si ji ihned v první den prodeje.... a přečetla ji během pár hodin. Natolik silné to pro mě bylo! Ale i přestože se oprostím od subjektivních pocitů a budu se ji snažit hodnotit objektivně, nezbývá mi nic jiného, než opět sáhnout po pěti hvězdičkách.

Je to zase ten jeho osobitý styl psaní - hned na prvním řádku se setkáváme s psychopatickým sériovým vrahem a jeho první obětí. Krátké kapitoly zpravidla končí nevyslovenou odpovědí, na níž si musíme počkat o pár kapitol dál. V příběhu není žádná zbytečná vata, nic co by nás nutilo na chvíli vydechnout. Ano, je pravda, že každá Carterova vražda je neskutečně zvrácená, ale není to právě to, na co se těšíme a co nás nutí číst dál a dál? Protože víme, že když se na scéně objeví úplně nová postava, zpravidla se něco stane, zpravidla přijde další vražda a její šílený popis.

Hovor se smrtí nepřináší sice nic nového oproti třeba Zlobě nebo Já jsem smrt. I konečná postava pachatele (alespoň pro mě osobně) byla zprvu zklamáním a přišlo mi, jako by její jméno vytáhl autor náhodou z klobouku. Ale stejně je to návykové a byla bych nejradši, kdyby Chris vydával novou knížku ne každý rok, ale klidně každý měsíc. Protože já v současné době neznám lepšího autora detektivek a s ním vždy vím, že sáhnu po jistotě a že odložím jakoukoliv činnost na později, jen abych mohla číst a bát se u toho.

08.06.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Líbilo se moc. Přiznávám, že když jsem tuhle knížku popadla, vůbec jsem netušila, o čem je. Nevěděla jsem, že je válečná. Proto číst ji v této době, číst o tom, jak němečtí vojáci projíždí Ukrajinou atd., bylo moc silné. Celou dobu při čtení čekáte, že se oba paralelní příběhy propojí - příběh slepé dospívající Francouzky a příběh mladého Němce, který musel nastoupit k Hitlerjugend. Nicméně závěr se rozběhl ještě jiným, nečekaným směrem a já za něj byla moc ráda, protože tohle je prostě život - syrový a nepředvídatelný.

17.03.2022 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Nádherný příběh! Atmosférou to na mě působilo jako kombinace Monte Christa a Šifry mistra Leonarda. Skvělé zasazení do Barcelony! I když nevím proč, ale stále jsem měla tendenci představovat si postavy v 19. století, nikoliv až po 2. světové válce. Několik příběhů v příběhu, které nakonec vytvořily dokonalý celek. Přistihla jsem se, jak na konci hltam každé slovo a úzkostne toužím po happyendu. Jak jsem ráda, že jsem tuto knihu objevila! Na závěr jen malé doporučení - dobře si dejte pozor, jaká kniha se stane vaší první. Mohlo by se totiž taky klidně stát, že se stane vaším osudem ;)

10.05.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Holocaust je vždy silné téma. Vypravěčka je příběh odehrávající se v současnosti a ze začátku by mohl působit poněkud zmateně, ale jakmile kniha přejde k vyprávění z pohledu Josefa, začne děj nabírat spád. A pak se ke slovu dostává Minka a nejde se od čtení odtrhnout. Její vyprávění válečných zvěrstev je tak sugestivní, procítěné a bohužel pravdivé, že se kniha čte jedním dechem doslova s očima navrch hlavy. Celé to působí až surrealisticky, ale nejsou takové příběhy zachycující holocaust všechny? Nepřipadají nám neuvěřitelné právě protože neuvěřitelné jsou? V dnešní pohodlné době se můžeme jen snažit odhadnout, jaké to bylo, vidět každý den umírat své souvěrce, lízat polévku z podlahy, protože nic jiného k jídlu nebylo a snášet totální degradaci vlastní lidské rasy.

Jsem opravdu ráda, že podobné knihy a filmy vznikají, protože lidstvo by nikdy nemělo zapomenout na nejtemnější dny svojí historie, i když je zcela jasné, že se z nich nikdy nepoučíme. Šest milionů je číslo, které by mělo nám všem navždy zůstat vryto v paměti a připomínat, jak málo stačí k tomu, aby se z lidí stala zvířata.

Musím však také vzdát hold autorce za nádherný jazyk, kterým je kniha napsána. Barvitě, svižně, moderně. Četla se jedním dechem a skvěle k hlavnímu ději zapadaly i všechny vedlejší příběhy - jak nabízející se milostný vztah, tak upíří pohádka.

06.06.2017 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Strhující příběh! Milostný příběh je zde zcela v pozadí a ději dominuje popis života lidí na americkém Jihu zmítaném občanskou válkou. Velmi se mi líbilo, jak autorka vše popisuje barvitě a do nejmenších detailů - od venkovského prostředí Georgie, přes život na plantáži a v Atlantě, až třeba po šaty a jiné oblečení. Děj výborným způsobem gradoval, kdy nejprve nám ukazoval život jižanských zbohatlíků a jejich soužití s černošskými otroky a posléze všechnu tu krutost a bídu, kterou sebou přináší válka. Ta změna byla excelentně popsaná.

Scarlett je zcela dominantní hlavní postavou a za celou dobu snad nezmizela ze "záběru". Málo bylo v příběhu snad jen Rhetta, ale kdykoliv se objevil na scéně, jako by se děj naplnil správně dávkovaným testosteronem a zájem čtenářek v tu chvíli musel značně stoupnout. Hned se pouštím do druhého dílu.

27.01.2017 5 z 5

Bestie Bestie Dominik Dán

Tato kniha by se krásně vyjímala i jako jeden z dílů Dobrodružství kriminalistiky, tentokrát na téma "DNA a počátky její akceptace v rámci důkazních prostředků". Píše se začátek 90. let, v kinech triumfuje Mečení ovcí a kriminalisté se učí, co že to vlastně ta DNA je. V Československu dochází k restrukturalizaci policejních složek a objevuje se arabská mafie. A do toho všeho se díky amnestii dostal na svobodu jeden psychopat, kterého sexuálně vzrušuje krev a řídí ho jakýsi vnitřní hlas. Vražd přibývá, přibývá i chyb ve vyšetřování, ale přesto se smyčka utahuje. Tato kniha byla určitě mnohem lepší než předchozí dvě, protože se nijak zásadně nevěnuje podsvětí, ale dlouhodobému pátrání po zmíněném šílenci.

13.11.2020 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Příběh z rudolfinské Prahy, kde někdo unáší a zabíjí prvorozené děti významných katolických šlechticů. Při vyšetřování potkáváme známé postavy tehdejší doby - rabiho Löwa, šlechtické rody Martiniců, Lobkoviců a jiné, stopy dokonce vedou i k samotnému Rudolfu II. Zároveň máme možnost více poznat minulost hlavních hrdinů. Znovu zde funguje výborný popis atmosféry, města a charakterů. Závěr je opět velmi překvapivý.

21.03.2020 5 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Trochu děsivé téma, o němž si myslíte, že se něco takového ve světě přece nemůže dít, ale přitom z televizních zpráv víte, že ono se to děje. Takže autorka vůbec nepřehání. I přes to mě první půlka trochu nudila, protože se kromě vyslýchání dalších a dalších podezřelých vcelku nic nedělo. Ale ten závěr! Ten byl jako víno! Celá tahle série mi při představě odlehlých farem na širých kukuřičných polích evokuje Texaský masakr motorovou pilou a obzvlášť v této knize tomu dojmu jisté postavy velmi napomáhaly. Za mě by závěrečné dějství mohlo klidně ještě pokračovat, i když chápu, že někdy se prostě skončit musí. Otevřenému konci by slušelo pokračování, tak uvidím, jestli se ho při dalším čtení dočkám.

13.03.2019 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Přečteno jedním dechem, protože knížka je velmi akční a prakticky neustále se něco děje. Příběh ubíhá velmi svižně, je psán v krátkých velmi popisných větách. Samozřejmě, že se v ději objevuje řada nelogičností, postavy, které mají být hlavní, se kolikrát objeví jen sporadicky a několik dějových linek zůstane ne zcela vysvětlených, ale přesto si Kepler uchovává svůj standard. Dávám plný počet hvězdiček právě za onu svižnost a akčnost a přimhouřím oko nad nedostatky, uvolněnou švédskou morálkou a nicneříkajícím epilogem.

28.02.2017 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Dávám opět 5 hvězdiček, protože to je Chris Carter a protože to je prostě pořád neskutečně čtivé a v porovnání s ostatními nadprůměrné. I když by se mohlo zdát, že Carter už vykrádá sám sebe, případně že podobný případ už jsem někde četla, stejně ale zůstává nedostižný v udržování napětí. Daří se mu to pomocí krátkých kapitol, většinou ukončených tak, že nikdy nevíte, jaká že vlastně měla být následující věta (v této knize kapitoly často končily větou "Ježíši Kriste!"). Navíc se mi u Chrise líbí, jak dokáže reagovat na současné technologie a vůbec celkový vývoj světa. Takže pro mě stále platí, že jakmile vydá novou knihu, je to okamžité must read.

23.11.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Další příjemna detektivka od Michaely Klevisove. Příběh je ozvlastnen tím, že se celý odehrává na jednom malém holandském ostrove, kde je jen samy pisek, ovce a pár podivných lidi. Odhalit vraha bylo i tentokrát náročne, protoze autorce se opet podařilo všechny postavy vyborne popsat a zadne neprirknout stěžejní roli. Ke konci jsem se obávala, aby vůbec některý z obyvatel ostrova zůstal naživu, ale minimálne kriminalistům se to povedlo, takže vrah byl úspěšně odhalen. Přiznávám, že mi tato série bude chybět.

07.03.2017 4 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Moje první setkání s autorem Jurajem Červenákem a jsem velmi spokojena. Dozvěděla jsem se pár věcí z historie (přelom 16. a 17. století). Co mě zaujalo, bylo výborné vykreslení postav, ty hlavní navíc byly každá jiná a zároveň všechny z nich svým způsobem sympatické. Zápletka byla zamotaná tak akorát, takže se kniha četla svižně a neztrácela se při čtení nit. Dalo by se říct, že spolu se všemi pověstmi a báchorkami by z knihy šlo udělat i výbornou pohádku, jenže popisy výkonu útrpného práva nejsou rozhodně nic pro slabé povahy. Jednoduše - pokud vám vadí nějaké to mučení a spousta krve, tak knihu spíš nečtěte! Anebo si ji naopak ze zvědavosti přečtěte, litovat rozhodně nebudete!

20.03.2020 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

No páni! Kdybych mohla dát víc hvězdiček, tak je téhle knížce s čistým svědomím a ráda udělím. Možná je to to nejlepší, co jsem v žánru severské detektivky četla. Nešlo se od toho odtrhnout. Stylem mi to připomínalo Keplera (především Písečného muže) a rozhodně je to lepší čtení než Nesbo. Styl psaní mi vyhovuje, líbí se mi, jak skvěle jsou popsané charaktery, jak je z knihy cítit, kdo v týmu má jaký charakter - všichni z detektivů mají své mouchy, ale nikdo z nich si nehraje na vlastním písečku. Příjemné je i to, že i když je Sebastian hlavní postavou a směřování děje se vždy odvíjí od jeho postavy a jeho života, tak je všem ostatním v knize věnován stejně velký prostor. Chvíli sledujeme děj z pohledu toho a chvíli zase z pohledu onoho.

Učedník je příběhem o tom, jaké to je, když se proti sobě postaví nejlepší kriminální psycholog v zemi a nejinteligentnější sériový vrah, který se mu má proč mstít. Když už se zdá, že je pachatel pod zámkem, ujistí nás autoři o tom, že nikdy nic není tak jednoduché. S napětím se dalo také sledovat, jestli na konci dojde k velikému životnímu odhalení... On totiž ten závěr samotný stojí vážně za to a slibuje do budoucích knih netušené věci. A opět se v něm potvrzuje, jaké to může být peklo, když si člověk do života vpustí pošahanou ženskou.

07.05.2017 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Brilantní záležitost a hodnocení zde popravu odpovida kvalitě. Kdyby se to dalo převést do filmové řeči, tak se kniha da charakterizovat jako něco mezi Saw a Sedm. Temna atmosféra se přenáší az ke čtenáři a musím přiznat, že po dlouhe době jsem se při čtení přistihla, že se po tmě v tichem domě necítím uplne v pohodě.

Pachatel se dal vytušit mezi řádky, i když az do poslední chvíle nebylo nic jistého. Příjemným zjištěním je i vytvoření sympaticke ustredni dvojice detektivů. Líbilo se mi, že z nich autor nedělal zadne namachrovane superhrdiny a ze spolu vytvářeli dojem skutečných parťáků a ani jeden z nich se nepovysoval na toho druhého. Hned se vrham na další dil.

Mám snad jen menší výtku k překladu. Těch Jejda a Kriste Ježíši tam bylo možná az přehnane moc :)

28.09.2016 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Kronika posledních dvou let druhé světové války na Přerovsku. Nečekaně krutý závěr - ne snad kvůli tomu, co se dělo s německými obyvateli, to asi všichni známe, ale spíše z hlediska hlavních postav této knihy. Alespoň já jsem, vzhledem k pokračování, měla pocit, že se kniha bude ubírat jiným směrem.

Jinak jde o nádherně odvyprávěný příběh, svižný, díky časovým údajům u každé kapitoly se dá bez problémů vnímat děj.

26.02.2024 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Na Chrisovy knížky vždy čekám jak na smilování, ideální by bylo, kdyby vydával jeden román denně :-) Kolikrát používáme klišé "čte se to jedním dechem", ale u jeho knih to opravdu platí. Dokonce jsem naštvaná, když musím čtení uprostřed přerušit a jít třeba do práce, asi si na to budu vybírat dovolenou :-)

Jak někteří píší, že jsou na něj jeho knihy moc brutální kvůli různým surovým popisům, mně to tak nepřijde. Nemyslím, že by moc barvitě vykresloval, co se ve scéně děje, spíš to nechává na fantazii čtenáře. Ano, jsou to naprosto nechutné vraždy, ale nic jiného by se asi k Útvaru ultranásilných činů nehodilo.

Moc mě baví ty situace, kdy začne kapitola s nějakou dosud neznámou postavou – to je pak jasné, že hra s obětí začíná. Jsem už několik let tajně zamilovaná do Roberta Huntera, mám ráda klidné a inteligentní muže, i když žít zrovna s Robertem asi nejde :-) Ale i to jsou jedny z mnoha důvodů, proč mi svědomí nedovolí hodnotit Chrisovy knihy méně než 5 hvězdami.

08.12.2023 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Asi do poloviny knihy jsem při čtení měla rozporuplné pocity. Nebylo v ní žádné vystavěné napětí, vše působilo prvoplánovitě, žádný výrazný moment překvapení. Spousta jmen, všehovšudy skoro všechny od stejného počátečního písmene. Každou kapitolu se objevila nová postava, takže bylo těžké si postupně všechny zapamatovat.

Od poloviny knihy se to zlomilo. Nevím, jestli tím, že jsem si prostě na autorův styl psaní zvykla, anebo se jednoduše již tou dobou "vypsal" a trefil se mi do vkusu. Každopádně se příběh začal krásně zamotávat a rozmotávat zároveň. Počínání postav už nebylo tak lehce odhadnutelné, objevily se dějové zvraty, které běžný čtenář mohl jen těžko předvídat. Se závěrem jsem spokojená, vyústění příběhu bylo logické.

Hlavní postavy jsou sympatické a tvoří skvěle šlapající detektivní tým. Kniha neměla žádná hluchá místa, u čtení jsem se ani na chvíli nenudila. Určitě se ráda pustím do dalšího dílu.

24.07.2018 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Kniha se mi moc líbila, rozhodně více než předchozí Marco nebo Nesmírný. Je velmi soudobá a poukazováním na současné sociální problémy se v ní skrývá jakési hlubší sdělení světu. Témata v ní nastíněná by se dala v určitém zevšeobecnění vztáhnout na celý západní svět - zneužívání sociálního systému, bezohlednost, snaha někam zapadnout... Dobrým tahem od Adler-Olsena bylo i zapojení ženského prvku - v podstatě celá kniha je na ženách postavená. Ukazuje, jak se ženský svět liší od mužského, jak ženy uvažují, jak jsou vůči sobě mnohem více nepřátelštější.

Co se samotného děje týká, rozhodně se nedá říct, že by nám v první půli měli Carl s Asadem co nabídnout. V úvodní části knihy se vše točí výhradně kolem zmíněných ženských postav a i já přiznávám, že mě mnohem více bavilo číst pasáže, v kterých vystupovala Anneli nebo Denise. Naopak celý děj kolem Rose byl dost přitažený za vlasy - sice na konci do sebe vše krásně zapadlo, ale asi nebylo nutné její postavu takto hrotit.

Každopádně po dlouhé době mi Jussi Adler-Olsen opět předložil knihu, která zapadlo do mého vkusu a dal naději, že v budoucnu by v tomto trendu mohl opět pokračovat.

08.05.2018 4 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

Louise Penny napsala komplexní dílo. Knihu, ve které se prolíná více rovin - historické bádání, revize předešlého Gamachova pripadu, vzpomínkové flashbacky... Vše jednotlive je čtivé samo o sobě a jako celek nesmírně působivé.
Nadchly mě ucebnicova fakta o Quebecu a o historii soužití Anglicanu s Francouzi. I když tyto pasáže patří v knize k těm pomalejším, zadumcivejsim.
Líbilo se mi vyšetřování ve Three Pines. Ačkoliv mě na úvod knihy autorka vyděsila tim, že by snad jedna z našich oblíbených postav mohla být mrtvá.
A doslova jsem hltala vzpomínky na akci, která změnila osudy našich hrdinů. Tak jako v životě, tak i v knize se vzpomínky objevují náhle a neuvěřitelně to fungovalo.
Na konci jsem téměř zapomněla, že ještě vlastně neznáme vraha z Quebecu. Natolik druhorade toto pátrání bylo.
Three Pines se stalo moji oblíbenou knižní sérií, která mě, doufám, bude bavit ještě dlouho.

25.04.2018 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Skvěle! I když jak už to u Nesba mivam, první pulku knihy jsem nevěděla, jak ji hodnotit. Hlavni postava na scéně chyběla a čtenář (alespoň ten, který již zná předchozí Přízrak) trne v obavě, kdo že to umírá a koho všichni oplakavaji. Vrah si tentokrát vzal na paškál policisty, do toho policisti samotni pátrají po jednom zvrhlikovi...
Moc se mi líbilo, jaky mel Harry v tomto dile osobní život. Svědčil mu. V závěru mi nezůstalo ani jedno oko suché. Přesto zůstalo spoustu nezodpovězenych otázek a dějových linek. Třeba se odpovědi na ne dozvíme v Žízni? Kdoví. Nektere postavy se v ději ztratily a jiné, Harrymu blizke, opet umiraly. Docela by se mi líbilo, kdyby kniha pokračovala a ja se tak dozvěděla, co se se všemi podezřelými vlastně stalo.

17.01.2017 5 z 5