Ava365 Ava365 komentáře u knih

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Z mého pohledu se nejednalo o detektivku. Byl to příběh odsunu a jak jinak - stejně jako většina podobných děl literárních i filmových vyzněl tak, že zlí Češi ubližovali při odsunu nevinným Němcům. To je stereotyp polistopadové doby a asi se nelze divit. Ale k samotné knize. Některé věci jsou tak naivní a nelogické, že je snad nelze ani komentovat. Navíc první část knihy byla pro mě hodně nepřehledná a rovněž ve jménech, přestože jich nebylo moc, se člověk špatně orientuje. Autor se snaží psát "moderním" stylem používáním krátkých vět. Tady je to ovšem dohnáno až do extrému, takže se to míjí účinkem. Oproti Polednici mi ale přišla tato kniha přece jen lepší, takže přidávám hvězdu.

27.10.2023 3 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Velmi pěkná detektivka od klasičky žánru. Přesto se mi některé z jejího pera líbí více, a proto nehodnotím plným počtem hvězd.

07.08.2023 4 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Moc hezky napsaná kniha. Velice netradiční prostředí, napínavý děj, čte se jedním dechem. Ano, jsou tam samozřejmě momenty přitažené za vlasy a balancující na hranici uvěřitelnosti, ale tohle není cestopis a literatura faktu. A i tyto momenty nejsou vyloženými bláboly. Takže za mě jasných 5 hvězdiček.

10.05.2023 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Skvělá kniha. V záplavě severských thrillerů velice originální a nevšední. Její atmosféra je zvláštní, pochmurná, a vy jen čekáte, co se z toho nakonec vyvine. I přes trochu podivný závěr je to kniha, na kterou rozhodně hned tak nezapomenu, a dávám plný počet hvězdiček.

26.05.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

90 procent knihy bylo super. Jeden zvrat za druhým, rozehráno několik dějových linek a vy toužíte zjistit, jak to vlastně celé bylo. Bohužel závěr vše "zazdil" a hodil celý příběh do kategorie béčkových rádoby thrillerů s nádechem červené knihovny. Škoda.

19.05.2022 3 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Moc hezká vzpomínka na dětství.

28.11.2021 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Eduard Štorch - autor mého dětství-

28.11.2021 5 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Skvělý thriller, zcela jiná kniha než autorova série z ostrova Lewis. Opět velmi dobře popsané prostředí části španělské Andalusie a Gibraltaru a rovněž pocity lidí, kteří ztratili sluch i zrak. I když se některá "překvapení" dala předvídat, byla to kniha, na kterou se celý den těšíte. Doporučuji.

24.06.2021 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Celou sérii lze hodnotit podobně. Není to špatné, ale ani nijak vybočující z řady podobných severských detektivek. Postava Eriky chytřejší než celý policejní sbor je dost nereálná. Mnoho vedlejších postav poplatných "modernímu" skandinávskému pohledu na svět. Celá série je dost šablonovitá.

07.06.2020 3 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Jedna z nejlepších "Exnerovek". Napínavé a chvílemi až trochu strašidelné.

14.12.2019 5 z 5

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Úžasná kniha s laskavým humorem. Ten laskavý humor je sice klišé, ale v tomto případě nelze jinak. :)

11.12.2019 5 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Skvělá kniha, Hailey v každém svém díle ukazuje, jak zná prostředí, o kterém píše. Čte se jedním dechem. A v tomto případě byla i zfilmovaná podoba téměř rovna knize.

09.12.2019 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Výborná kniha - dnes již klasika, pouze hlavní hrdina byl až tak kladnej, že by skoro zasloužil kopnout do...:)

09.12.2019 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

K tomu není skoro potřeba psát žádný komentář. Jedna z nejlepších knih vůbec.

02.12.2019 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Lze pochopit, že lidé bez mobilů, internetu a dalších výdobytků moderní civilizace žili výrazně jinak. Pokud si toto uvědomíme, můžeme lépe chápat zjitřené emoce a vášně jednotlivých postav románu. Z našeho současného pohledu se ale celé dílo může jevit trochu jednotvárně a skoro nudně. Přesto mu nelze upřít literární kvalitu.

09.08.2023 4 z 5

Děs Děs David Hidden

Pokus o mix Chandlera s některým severským autorem nefungoval. Těch přirovnání typických právě pro chandlerovské hrdiny tu bylo přespříliš a mnohé působily spíše kontraproduktivně. Rovněž brutalita zde byla příliš okatě použita prvoplánově, takže ve finále po vás sjela jak dešťová kapka po pláštěnce :-)) a nezasáhla do hloubky. Hlavní hrdina se svým alkoholismem, kterým si kompenzuje životní chybu specialisty nasazeného kdesi v arabském světě, působí nepřesvědčivě a člověk má pocit, že už něco podobného mu bylo servírováno v různých podobách snad stokrát. Další kniha, kde se autor snaží brutálními popisy suplovat chybějící kvalitní příběh.

14.03.2023 3 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Tak nevím co napsat. Autor to evidentně myslel vážně, přestože to spíš působilo jako parodie. Naivní příběh, naivní, realitě neodpovídající dialogy, rádoby "poetická" přirovnání a literární "perly" typu "Z hlavy se jí snesla lavina vlasů a roztříštila se o útlá ramena", nebo - "Okna paneláků je nehybně sledovala a občas po nich výhružně bleskla odraženým slunečním paprskem", které působí spíše komicky. Dvojice vyšetřujících elévů - ona drsňačka, která ale hovoří velice nekonzistentně - jednou jako školačka ze soukromého lycea a jindy jako dlaždič, on - posluchač metalu a suchar. V popisech má pan autor taky docela hokej, protože Tomáš Volf měří podle vlastního vyjádření 182cm a v jedné scéně je popsána Eva téměř o dvě hlavy menší - což vychází na nějakých 145-150 cm. K tomu váží 60kg, takže slušná kulička :-)) Přesto je popisována jako kočka, a tyto výškové parametry jí nebrání ani v uspořádání soukromé partyzánské akce, při které si troufne sama dopadnout "Polednici", což je dle popisu obrovitý a silný chlap. Celá detektivka má s literaturou společného pramálo - styl je úporný, kostrbatý, snaha o vtipné hlášky působí těžkopádně. Vyzdvihnout tak lze pouze autorovy slušné znalosti z kriminalistiky. To ovšem stačí jen k sepsání takovéto knihy, která stylem připomíná čtení do vlaku. K napsání opravdu kvalitní detektivky nestačí pouze elán, ale je potřeba taky více talentu.

06.02.2023 1 z 5

Skvělé povídky od jednoho z klasiků žánru.

26.10.2022 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Tak tohle byl přesně ten typ knihy, kdy je úmysl autora šokovat natolik zřejmý, že to ve finále působí téměř komicky. POZOR SPOILER! Chci napsat děsivý, morbidní a "jánevímjaký" ještě thriller, tak tam dám vraha prznícího a vraždícího malé děti, přidám naleziště kostí deroucích se z mělkých hrobů ven, pak nějaké ty lahvičky s vydloubanýma očima atd. a ono to bez pořádné invence a nadání stejně nefunguje. K tomu nesympatický vědátor a chaotický děj, který je plný nelogických blbostí a nesmyslů. Jediným pozitivem knihy jsou opsané pasáže z nějakých encyklopedií a krátké kapitoly.

24.10.2022 2 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Peter May umí dokonale popsat prostředí, kde se jeho příběhy odehrávají. Tentokrát to bylo do té doby mně neznámé francouzské středohoří. Dokonale byly popsány i kulinářské skvosty nabízené špičkovou restaurací. Bohužel samotný příběh i hlavní hrdina Enzo mě tentokrát příliš neoslovil. Nebylo to vyloženě špatné čtení, ale dle mého soudu má autor lepší díla.

14.06.2022 4 z 5