Audrina Audrina komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

"Co vznikne z pomstychtivosti, která neumí rozpoznat nevinu? Jenom další zlo"

Druhý díl Šikmého kostela mi zlomil srdce. Už dlouho se mi nestalo, že bych u příběhu brečela. Brečela nad nespravedlností osudu, který byl pokřivený nenávistí a zbytečnou pomstychtivostí spousty lidí.

První díl byl silný, byl plný neštěstí a ještě nešťastnějších osudů a bolesti jednotlivých postav. V díle druhém se tahle bolest taví do neštěstí celých národů, které jsou spoustou událostí poznamenány dodnes. Tolik křivdy na Češích, Polácích, Němcích... a k čemu vlastně? Mezi všemi těmi spory se zapomnělo na to, že všichni jsou především lidmi.

K autorce chovám neskutečný obdiv za její neskutečné vypravěčské schopnosti. A taky k ní chovám nesmírnou úctu, jelikož se dokázala vypořádat s oblastí, na kterou historie zapomíná. A přitom si ten kraj razovity prošel skutečným historickým kolotočem.

Příběh je vystavěný s nesmírnou lehkostí, snadno se propadnete do světa všech hlavních postav, které vám představují svůj příběh. Vše se na sebe postupně nabaluje, vy trpíte čím dál víc a doufáte, že na na konci najdete společně s hrdiny štěstí. Nebo aspoň klid.

"Přitáhne ji k sobě a políbí tak vroucně, jako by to bylo naposledy. Jakoby věděl, že to je naposledy."

24.01.2021 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Přidávám se do skupiny čtenářů, která byla z příběhu nadšená. Autorovi se velice dobře podařilo zachytit atmosféru první republiky a předválečný Zlín. Úplně mě to nalákalo se nejen do Zlína vypravit, ale přečíst si něco víc i o samotném Baťovi.
Je pravda, že celé to bylo možná až moc pohádkové, ale proč ne

05.06.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Taky tak milujete a zároveň nenávidíte pocit, který po vás zůstane po dočtení dobrého románu? To, že jste zvědaví na další detaily životů všech hrdinů?
Tak přesně to se vám stane po dočtení tohoto příběhu. Autorce se velice dobře povedlo vykreslit poměrně neznámou kapitolu československých a taky trochu řeckých dějin a především osudy spousty lidí, kteří se snažili budovat nový život, přičemž toužili po tom starém, který už ani nedokázali popsat

01.04.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nesmírně nadčasová kniha se spoustou silných myšlenek. Postupný přerod rovnostářského přístupu v totalitu je neskutečně silný

31.12.2023 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Jedna z nejlepších knih o holocaustu, kterou jsem za život přečetla. Fascinující je, že je napsaná strašně strohým, žurnalistickým stylem, ale přesto dokáže perfektně popsat každodenní hrůzy Židů ve vyhlazovacích táborech. Jeden z nejsilnější momentů je závěrečné osvobození...."očekávali, že budou přijati veselými a nadšenými houfy lidí. Čekali úsměvy a provolávání slávy. Nečekali, že je přivítá bědování, sténání a chroptění..."
Nejvíc neskutečné je, že vše je popsané podle skutečné události a podle skutečných postav. Nikdy se nepřestanu udivovat nad tím, co člověk dokáže udělat jinému člověku.
Co nás vlastně tak moc odlišuje od zvířat? Umění mluvit? Přemýšlet? Nebo pouze naše schopnost zabíjet bez sebemenšího důvodu?

25.02.2018 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Pokud něco Alena Mornštajnová umí, tak psát o rodinných tragédiích. Některé z nich jsou banální, některé z nich mnohem významnější. Nejnovější dílo rozhodně řeší tu druhou skupinu. Běhá mi mráz po zádech při představě, jaké hrůzy se za zavřenými dveřmi mohou dít...s tichým souhlasem toho nejbližšího okolí.

04.05.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nevyhledávám knihy okolo kterých je takové pozdvižení, často neoprávněné. To ale rozhodně není případ Hany. Příběh mi naprosto vyrazil dech, skvělý styl psaní a příběh je nesmírně silný. Knihu nejlépe popisuje ironie osudu, která vede hlavní hrdiny skrz záludné překážky. Člověku se ani nechce věřit jaké maličkosti v důsledku rozhodují o bytí či nebytí.

23.09.2017 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Naprosto brilantní kniha, jsem nesmírně ráda, že Šulc dokázal tak skvěle zpracovat jedno temné období naších dějin. Myslela jsem si, že toho o druhé světové válce a jejich událostech vím hodně, ale kniha mi zase o trochu víc pomohla poodhalit některé detaily.
Pro laickou veřejnost se jedná o skvělé čtivo, které nenásilnou formou přináší spoustu informací.

06.07.2017 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Jak snadné je odsoudit člověka? A jak těžké je z toho soudu vymanit?
Novinka Petry Dvořákové má rozporuplná hodnocení, za mě se ovšem jedná o výborný počin. Autorku mám ráda za to, že se nebojí otvírat zajímavá a málo častá témata s neuvěřitelnou citlivostí. Po dočtení ve vás příběh rezonuje a nutí vás přemýšlet, a to je za mě přesně to, co by kniha měla umět.

13.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Co říct o knížce, o které toho bylo napsáno tolik za tak krátkou dobu? Vždyť nic víc, než že je skvělá, se říct nedá.
Příběh je vystavěn s nesmírnou lehkostí, stránky postupně odsýpají a tragičnost příběhu spočívá v tom, že chcete a zároveň se bojíte pokračovat, jelikož víte, že na hrdiny jen málokdy čeká šťastný konec.
Velice jsem ocenila dobu, ve které se příběh odehrává, jen málokdy si autoři troufnou na jiné období než jsou obě války. Zároveň se mi líbili i prostředí příběhu, jen málokdy příběh jednotlivých hrdinů tak moc odpovídá prostředí, ze kterého pocházejí. Vždyť stejně jako kraj jsou drsní a tvrdí i představitelé románu. Narozdíl od kraje ale stále doufají, že je čekají lepší zítřky

11.04.2020 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život je knížka, která vám bude neustále lámat srdce, a i přesto se nedokáže donutit přestat ji číst. Je skvělou ukázkou toho, kolik neštěstí mohlo být napácháno na jednom člověku, a že slova dokáží vytvořit hlubší a trvalejší jizvy než fyzické násilí.
Jedná se o výjimečně napsanou knížku, použitý jazyk je nádherný, příběh nesmírně silný a knížka jako celek ve vás bude rezonovat dlouho.
Nejedná se o jednoduché čtení, které si vezmete do tramvaje, veškerý čas, který s ní strávíte, ale rozhodně stojí za to

27.02.2020 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Možná nejočekávanější kniha letošního roku a já přemýšlím, jaký názor na ni vlastně mám. Bezpochyby se jedná o skvělý příběh, na knize je vidět obrovské množství práce, načtených podkladů a vyposlouchaných příběhů. Zároveň se díky tomuto kniha odkloňuje od čtivého příběhu. Oproti předchozím autorčiným knihám, tato totiž rozhodně nesedne každému a není určená pro masového čtenáře.
Přesto ji hodnotím plným počtem hvězd

09.05.2022 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Jakou spousta čtenářů přede mnou, i já po knize sáhla díky čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená, bála jsem se, že příběh bude historickou romancí a přitom se jednalo o poměrně hezky zpracovaný historický román. Autorka rozhodně umí psát čtivé příběhy a v budoucnu si od ní opět ráda něco přečtu

20.09.2023 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Atwoodová je po právu jednou z nejlepších autorek současnosti. Ne každý dovede držet čtenáře v napětí na více jak 500 stranách. Alias Grace je nesmírně zajímavý a vrstevnatý příběh o dobru i zlu, vině a svědomí. Líbilo se mi, že autorka nechává samotného čtenáře rozhodnout, jak to všechno bylo nebo mohlo být.

10.09.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Kde se vlastně v člověku bere zlo? A jaktože není nikdy potrestáno? Přesně tyhle filosofické otázky vám naskočí po tom, co knížku dočtete. Smutné je, že na ně nenajdete odpověď.
Myslím si, že je důležité, aby podobné příběhy vznikaly a trochu mě mrzí, že se knize nedostalo víc pozornosti. Je totiž skvělá a neskutečně mrazivá. Zvlášť když si člověk uvědomí, že se vše skutečně dělo a většina viníků nebyla nikdy potrestaná

14.07.2023 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Kniha, kterou jsem v knihovničce měla asi tři roky a konečně na ni došla řada. I přes poměrně velkou délku jsem příběh zhltla za dva dny a musím říct, že jsem si ho neskutečně užívala. Příběh hraběte, který 40 let nemůže opustit jeden hotel...velice se mi líbila poetika celého příběhu a všechny postavy mi přirostli k srdci

09.05.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nová Mornštajnová určitě nezklamala, knihu jsem přečetla za jeden víkend. Autorka opět dokázala svoji schopnost dokonale vykreslit ona malá lidská neštěstí, která postupem vedou k obrovské katastrofě. Člověku se ani nechce uvěřit jaké maličkosti o bytí a nebytí rozhodují. Konec mohl být více uzavřený, ale přesto hodnotím jako skvělé čtení

13.08.2019 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Vždy si vzpomenu na to, že síla naší lásky neznamená nic, pokud ji neumíme dát tomu druhému správně najevo. Soukupová umí neskutečně dobře vykreslit atmosféru rodiny a její nefunkčnosti, člověku při čtení až mrazí, jak moc jsou jednotliví rodinní členové nešťastní.

09.01.2024 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knihu jsem četla již před lety, nyní jsem si ji připomněla formou audioknihy. A musím říct, že se mi příběh líbil o dost víc než při prvním setkání. Oceňuji, že autorka vytvořila velice zajímavý svět, který reálně není tak odlišný od možné skutečnosti.

29.10.2023

Musím říct, že celý příběh byl moc hezky sepsaný. Toma mám jak herce velice ráda a i jako spisovatel má bezesporu talent.
Jednalo se o příjemný vhled do hereckého světa

16.07.2023 5 z 5