Attia Attia komentáře u knih

Cress Cress Marissa Meyer

Jsem nadšená! Třetí díl navazuje tam, kde skončil druhý a dokonce udržuje i stejně svižné a dynamické tempo. Kniha je správnou měrou napínavá i romantická, děsivá a především čtivá. To, že jsem se za celou dobu snad jedinkrát nenudila, je kromě jiného podchycené i svižnými dialogy okořeněnými vtipem a legračními narážkami nadlehčujícími (ale nezlehčující) komplikovanou situaci. Autorka skvěle dokázala předejít hluchým a překlenovacím místům, která se v rozsáhlých a vícedílných románech občas objeví a spolehlivě zkazí kladný dojem. Jednotlivé příběhy a osudy se postupně splétají dohromady, logicky směřují k sobě a situace graduje. Marissa Meyer zase předvedla, že je spisovatelka velkého formátu a že psát prostě umí.

14.03.2016 5 z 5

Zúčtování Zúčtování Kathy Reichs

Po třech stech stranách brilantního vyprávění plného napětí, což je jedna z nejvýraznějších složek knihy a je ho tam v hojné míře, můžu říct jen, že Kathy Reichs se převedla v tom nejlepším světle a sérii dotáhla do zdařilého konce.

28.01.2016 5 z 5

Dny krve a hvězdného třpytu Dny krve a hvězdného třpytu Laini Taylor

Po perfektní jedničce, kterou si stále nemohu vynachválit, jsem se s nadšením pustila do druhého dílu. Nicméně mě čekalo trochu nemilé překvapení... Zatímco Dceru kostí a dýmu jsem měla přečtenou skoro hned a ani jsem se nestačila divit, jak mi příběh utíká před očima, Dny krve a hvězdného dýmu mi místy přišly skoro moc natahované a rozvláčné.

I přesto jsem z této série neskutečně nadšená a pořád nechápu, že jsem se k ní nedostala dřív. Doufám, že na třetí díl nebudu muset dlouho čekat! :)

28.01.2016 4 z 5

Kdybychom se neviděli Kdybychom se neviděli Cynthia Hand

Kdybychom se neviděli vám dává jednu jistotu. Dotkne se vás. Třeba já jsem dočetla poslední stranu a najednou se rozplakala, ačkoliv nemohu říct nad čím konkrétně, protože konec je v rámci možností dobrý. Možná vás odrazuje depresivní a neradostné téma. Já ale teď rozhodně nelituji, autorka se dotýká skutečných problémů a přináší i jejich možné řešení.

28.01.2016 5 z 5

Temné bratrstvo Temné bratrstvo Luke Scull

Rozjezd byl pro mě bezmála utrpením, myslela jsem, že snad prostě nenajdu. Pak jsem ale srovnala krok s bezpočtem dějových linií a hrdinů a naplno se ponořila do příběhu, který sice oplýval mnohdy až přehnanou "dark" atmosférou, ale to jsem brala jako příjemné zpestření po všech těch sladkých young adults. Na konci jsem si s lehkým údivem uvědomila, že vlastně žádný konec nechci!

12.12.2015 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Selekci jsem si chtěla ze zvědavosti také přečíst, když ji všichni tolik vychvalují. Měla jsem hrubou představu o tom, co na ní všichni vidí a ptala jsem se sama sebe, jestli to na mě také bude fungovat.
Výsledek?
Je to opravdu jednoduchá oddechovka (akorát tak na dovolenou u moře ;)), nad příběhem se nemusí nijak výrazně přemýšlet a stránky plynou docela rychle. Občas jsem objevila nějaké nesrovnalosti, ale nad těmi jsem nakonec mávla rukou.
Pokud se chcete na chvíli vrátit do princeznovských let, sáhněte po Selekci :)

02.10.2015 3 z 5

Vzdor Vzdor Sarah Crossan

Postav bylo prostě moc... Jelikož jsem první díl četla už poměrně dávno, celou dobu se mi všechny postavy pletly dohromady, neboť postrádaly jasné dané charaktery a vypravěčem se mohl stát snad kdokoliv.
K tomu přičtěme i neustále přeskakování v ději z místa na místo, občasné nejasnosti a přílišnou stručnost na nevhodných místech v příběhu, zkrátka jsem si Vzdor i přes veškerou svoji snahu nedokázala v plné míře užít :(

02.10.2015 3 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

V závěru se to ukázalo jako relativně čtivá knížka s zajímavých a rozpracovaným nápadem, ovšem začátky byly krušné. Knize proto musíte dát čas a prostor, protože pak vás určitě začne bavit.

01.06.2015 4 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Rozuzlení nemá chybu! Byla jsem napnutá jako strunka v očekávání, jak se všechno rozmotá a kdo bude pachatelem. Jak už to bývá, napadali mě různí lidé, ale na toho pravého jsem nepřišla.
Archiv je jedna z těch knih, které se čtou skoro samy, navíc jsou dostatečně děsivé a nepostrádají ani sympatickou hlavní hrdinku.
Nápad mě nejdřív trochu děsil, hlavně jsem nechápala podstatu Archivu, ale musíte uznat, že originální je až běda.
Doporučuji :)

10.05.2015 5 z 5

Procitnutí Procitnutí Kai Meyer

Nechci knihu přímo zatracovat, ovšem pár výtek bych k ní měla. Nápad zajímavý, zpracování už pokulhává, postavy doslova na zabití. Mrzí mě, že se příběh nejeví jako celek, ale spíš záznam jednotlivých událostí z kroniky sicilské mafie, které jsou sice napínavé, ale jinak postrádají návaznost na ty ostatní. A nad zápletkou stále ještě dumám.
Při čtení je třeba značná dávka trpělivost a fantazie.

10.05.2015 3 z 5

Golema a džin v New Yorku Golema a džin v New Yorku Helene Wecker

Bohužel jsem knihu nedočetla, ačkoliv musím pochválit velmi pěkný nápad a opravdu nevšední hlavní postavy. Na druhé straně mi však vadilo, jak je text zdlouhavý a místy nepřehledný kvůli prolínání vzpomínek a současného děje.
Doporučuji těm, kteří mají trpělivost dostatek :)

10.05.2015 2 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Skvělá a úžasně děsivá atmosféra! Originální nápad, geniální zpracování. Kniha, která vás vystraší, strhne, uchopí a už nepustí. Budete se bát, budete napjatí. Zároveň si budete klást si otázky, jak moc je všechno skutečné. Nepřestanete číst, dokud to neskončí. A za celou do dobu vás nikdy nenapadne, kdo za tím stojí.

Jinými slovy: slabší rozjezd, dechberoucí prostředek, totálně zprzněné poslední dvě kapitoly.

Chybičky by se našly, vlastně byste je ani nemuseli moc hledat. Ale Saeculum je něco, co se jen tak nevidí/nečte. 90% si určitě zaslouží. :)

14.02.2015 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

To je výsměch čtenáři, který čte a čte, uvažuje o všech možných zakončeních, a přesto ho to Čapkovo nenapadne ani omylem. O to větší šok pak nastane, když čtenář přečte poslední dvě stránky jednou, dvakrát, třikrát a nejdřív nechápe, proklíná pana Čapka, že to všechno zničil skoro během mrknutí oka, a pak mu zase gratuluje, protože lepší závěr to nemohl být... Úžasné drama!

21.01.2015 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Kdyby mi bylo tak o tři roky víc, je hodnocení jasné. Jenže mě není o tři roky víc a Hlavu XXII jsem četla jen kvůli referátu na literaturu. Nepochybuji o tom, že kniha pro můj věk není vhodná, určitě jsem spoustu věcí nepochopila, tak jak jsem měla, určitě jsem se zasmála na míň místech, než bych se zasmála za tři roky. Navíc jsem knize musela dát docela dost prostoru, aby mě vůbec začala bavit. Po těch 100 stranách jsem konečně chytla niť a bavila jsem se vážně dobře. Strany začaly ubíhat, když jsem si zvykla na jazyk, styl vyprávění a Hellerův humor. Nejdřív jsem chtěla knihu zahodit, pak jsem byla ráda, že jsem se k ní dostala.
Určitě se k ní jako starší ráda vrátím

16.01.2015 4 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Já dýchala s hlavními hrdiny. Když člověk čte o tom, jak někdo musí platit za to, aby vůbec mohl žít, je to hodně zvláštní pocit. Zvlášť když nám v dnešní době přijde kyslík jako samozřejmost. Najednou jsem si uvědomovala každý svůj nádech a výdech. Námět je nanejvýš působivý.
Děj už poněkud méně, v něčem se Dech podobá jiným dystopickým knížkám. Trochu mě mrzí, že autorka nechala příběh vyprávět třemi lidmi. Ano, bylo to pro děj nezbytné, ale já si i po celých 364 stranách trochu pletla pasáže Bei a Aliny.
Kdyby to šlo, 4,5 hvězdičky jsou tvoje, Dechu

29.12.2014 5 z 5

Pan Krátur Pan Krátur Chris Priestley

Co o knize říct? Jsem stejně rozporuplná jako Vulpi. Pan Krátur je jako samotný nápad úžasný, celá kniha se čte opravdu dobře částečně díky poměrně velkým písmenům, ale... Mám pocit, jako by prvních 325 stran bylo takových a posledních 10 makových. Dejme tomu, že se odvíjí nějaký příběh, který je náhle téměř na konci utnutý, Billy naprosto změní své chování a za výsledek to má hodně špatný a zkažený konec. Já prostě taky nemusím hlavní postavy. Ok, dejme tomu, že to celou knihu nějak šlo, jenže Billyho chování na již zmiňovaných posledních 10 stranách brutálně narušilo jakékoliv sebemenší sympatie vůči němu. Vyčítá něco Kráturovi, jenže o dvě ulice dál udělá to samé a navíc bez důvodů.
Když bych se měla vrátit k samotné zápletce, ta je vlastně zcela prostinká, v knize jde hlavně o vývoj vztahu pana Krátura a Billyho. Úplně tomu nerozumím, ale mám dojem, že si autor uvědomil, že to pomalé rozvíjení musí prostě nějak rázně ukončit, protože jinak by si příběh mohl klidně plynout dál. A zvolil ten nejhorší konec. Jeho pokus byl troufalý, nicméně dokonale mi zkazil mínění o knize a o jejích postavách. Je to, jako by celou dobu psal příběh pan Priestley, ale závěr stvořilo nějaké jeho druhé nesnášenlivé a nenávistné schizofrenní já. Možná mělo ukončení Pana Krátura vzbudit emoce (možná jediné za celou dobu). Ano, něco to ve mně fakt vzbudilo. Zcela totální pocit zhnusení nad chováním některých zástupcům lidské rasy. Ještě že je Billy jen fiktivní postava.
Moc otevřené konce jsou dobré možná tak v knihách s pokračováním, ale v případě literárního počinu bez dalších dílů je takovéto uzavření celého příběhu naprostá katastrofa. I kdyby to mělo mít další díly, opravdu nemám v plánu se do nich pustit.
Vážně obdivuji pana Krátura, že Billymu nezakroutil krkem, jak se potkali. Bylo by o jednu knihy se slabým příběhem, neskutečně odpornými postavami a prapodivným koncem míň.
Vůbec netuším, za co jsem dala tři hvězdičky...

14.12.2014 3 z 5

Kořist Kořist Andrew Fukuda

Jak tak koukám na komentáře ke Kořisti, vidím, že nikdo asi úplně nesdílí mé obrovské nadšení z této knihy. Mé čtení se skládalo z velkých šoků při náhlých a neočekávaných zvratech a odhaleních. Mohla jsem si myslet, co jsem chtěla, ale autor mi to vždycky vyvrátil a přivodil srdeční infarkt, po většinu času jsem jen šokovaně zírala a musela v duchu přehodnotit celý příběh a vše, co jsem o něm dosud věděla... Ačkoliv na e-knihy nejsem zvyklá, četlo se mi vážně dobře, nemohla jsem se odtrhnout. Autor dokáže psát hodně poutavě, zcela jsem se dokázala vžít do postav a situací, téměř na mě doléhal jejich pocit bezmocnosti před obrovskou hromadou krvelačných soumračníků. A pak ten konec! Jelikož čtečka není knížka a nemá tloušťku a přiložené soubory přidávaly stránky, konec přišel naprosto nečekaně s dalším šílených odhalením. Čekala jsem aspoň dalších pět stran, ale autor to nemilosrdně utnul na tom, z pohledu napínavosti, nejlepším místě. Jsem nadšená!

05.12.2014 5 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Těch pět hvězdiček, které jsem knize udělila, nejsou sice úplně čisté, ale kniha si je určitě zaslouží. Je to krásný a hluboký příběh, který každého musí okouzlit, chytit a nepustit, donutit se nad příběhem a nad vším v knize zamyslet. Moc se mi líbily tradice, které studenti a učitelé dodržovali, dělalo to Irvingovu školu tak osobitou. Tima jsem si docela oblíbila, ale podle mě Duncan neměl v knize příliš prostoru se projevit, takže na mě nijak pořádně nezapůsobil. Občas se ale mi pletly milostné životy obou hlavních hrdinů, Tim a Duncan mi splývali dohromady, ale jenom v prvních dvou třetinách. Když se pak začaly jejich osudy více proplétat, zjistila jsem, jak jsou ti dva odlišní. Timův příběh mě naprosto strhnul, respektive jeho vyprávění. Dokázala jsem se do příběhu úplně ponořit jako už dlouho ne.

Ačkoliv se to tak může zdát, kniha nebyla romantická, tedy ano, byla o lásce, ale především o té tragické a nenaplněné. Hlavním tématem byla tragédie a to bylo vidět. Konec... No, hodně mě překvapil, byla to jako rána do břicha. Celou dobu jsem očekávala něco velkého a dostatečně tragického, ale závěr mě opravdu hodně šokoval. Možná můžete celou dobu tušit, kam to všechno spěje s ohledem na Tima a jeho albínství. Ale přesto... Konec mě prostě dostal. Mimo to, obálka je vážně pěkná!

Upozornění: Nečíst v depresi! :)

28.11.2014 5 z 5

Hadí spirála Hadí spirála Christy Raedeke

Číst dvojku až po necelém roce je celkem sebevražda, protože jsem ze začátku byla strašně zmatená. Autorka totiž neváhá a valí na vás další a další informace a odhalení, až z toho jde hlava kolem. Ačkoliv třeba Scharks či Misa25 píše, že jde o oddechové čtení, já musela hodně namáhat mozek a číst místy hodně pomalu, chtěla - li jsem pochopit plný obsah toho všeho.

Navíc musím souhlasit s Dandulkou. Ono je z těch věcí popisovaných v knize celkem hodně pravdivého. Je to až zarážející kolik na pohled nevinných věcí, které považujeme jen za smyšlenou věc, je pravda. Co byste například dělali, kdybyste zjistili, že Fraternitas fakt existuje (a existuje, jedná se o sektu). V duchu toho, co je na Mayském proroctví pravda, jsme s knihovnicí vedly opravdu zajímavý rozhovor. Zkuste si vzít knihu do ruky, sednou si ke google a vyhledávat si různé pojmy, budete koukat.

Když však nebudu brát v potaz, že je Mayské proroctví - Hadí spirála postavené na reálném základě, jedná se fajn knihu, sice složitější na pochopení plného rozsahu, ale za to nabitou akcí. Děj má spád, je vidět, že se blížíme k finále. Na poslední díl jsem zvědavá!

26.10.2014 4 z 5

Mrazivé léto Mrazivé léto Manuela Martini

Klidně se budu hádat za to, že to není thriller! Ačkoliv tu a tam slabé náznaky byly, nemůžu tuhle knihu zařadit do žánru thriller. Kniha nic moc... Dost mě zklamala. A hlavně ta předvídatelnost...

20.10.2014 3 z 5