Atekram Atekram komentáře u knih

Sir Gawain a zelený rytíř Sir Gawain a zelený rytíř Anna Valentová

Fascinuje mě celý artušovský mýtus a speciálně tahle báseň. Je to koncentrace archetypů a principů hrdinského příběhu, ze které později vycházejí další a další autoři. Připadá mi, jako by tyto legendy byly zastrčené od nepaměti někde v mé mysli. Mají kořeny někde na počátku věků a jen se mění a přestavují, jak se vyprávějí dál v další době.

07.11.2022 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) První část Magie havranů je skvělá, líbí se mi námět s obrazy i popsaný svět. Co je myslím na knize nejlepší jsou víly, respektive jejich ztvárnění. Oceňuji, že se svým myšlením a pohledem na svět opravdu liší od lidí a hlavní hrdinka musí při jednání s nimi neustále přemýšlet nad každým slovem. Líbí se mi jejich marnivost, pravá podoba i fascinace uměním a lidmi.
Přibližně v polovině se ale příběh překlopí do romantiky a dva hlavní hrdinové ztrácejí své osobité rysy. Samotné jeho vyvrcholení mi nakonec moc nedávalo smysl. Také by mě zajímalo, proč se Havran začne chovat víc jako člověk než víla. Je to kvůli lásce? (Vlastně si dovedu jen těžko představit, že by vztah mezi člověkem a vílou v této knize byl reálně možný.) Pořád jsem čekala na nějaké vysvětlení, ale to nepřišlo. I v druhé části jsou ale skvělé momenty, např. portrétování dvora, králík nebo podstata "příšer" v knize.
Pořád je to však velmi dobré - mnohem mnohem lepší než spousta jiných knih s podobnou tématikou. Tím spíš, že se jedná o prvotinu.

31.10.2022 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Addie LaRue je nádherná kniha s velmi originálním námětem. Je skvěle napsaná, postavy jsou úžasně živé. Je zajímavé, že ačkoli sledujeme 300 let života Addie, autorka se zaměřuje na všední věci kolem ní a významné události popisuje jen letmo. Myslím, že je to velmi zajímavá sonda do života nesmrtelného člověka. Zároveň to nechává Addie auru tajemna, můžeme se jen domýšlet, co všechno viděla, protože máme jen střípky. Rozumím jí, Atmosféra knihy je okouzlující, prodchnutá uměním.
Přes tohle všechno jsem se knihou velmi dlouho nemohla prokousat. Četla jsem ji přes půl roku. Nevím ale, čím to je. Konečná pointa a vyvrcholení knihy po sebe nádherně zapadnou.

19.10.2022 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Klasická kniha o rozmařilém muži a obrazu, který ukazuje duši. Kniha sem tam obsahuje rozvleklé popisy, ale má tolik vrstev, myšlenek a bonmotů, že se nad ní můžete zamýšlet opravdu dlouho.

26.08.2022 5 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Krásný příběh o lásce až za hrob - a kaméliích.

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Miluju Holly Black a její ztvárnění světa nadpřirozených bytostí, které jsou krásné a kruté zároveň. Přesto je kniha trochu slabší než třeba Daň peklu, nebo u nás bohužel nepřeložená Valiant. Vždycky si v ní ale něco najdu a čas od času se k ní vrátím.

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Geniální a pro mě velmi děsivá kniha. Je o smrti, naději a poznání, že některé věci nejdou vrátit a existují síly, s nimiž by si člověk neměl zahrávat. Už si ji znovu nepřečtu, přesto si myslím, že je to hororová špička (alespoň z toho, co jsem četla já).

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Vtipná nadčasová klasika.

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Další vize zaprášené děsivé budoucnosti z pera Bacigalupiho. Dovede popsat postapokalyptickou krajinu tak věrně až z toho mrazí. Prachožrouti nejsou výjimkou.

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Děsivá kniha o utrpení jedné ženy v jedovatém manželství s násilníkem. Ještě teď mám husí kůži.

26.08.2022 2 z 5

Beton, kosti a sny Beton, kosti a sny Pavel Renčín

Moje první Renčínova kniha, kterou jsem četla - soubor temných fantasy povídek s originálními motivy.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Převyprávěný klasický příběh o krásce a zvířeti. První z mnoha. Kniha se mi líbila jako oddechovka, už je to pár let, co jsem ji četla a funguje dobře i sama o sobě, bez ohledu na následující díly.

26.08.2022 3 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Zvláštní kniha, která mě vtáhla do temného lesa a už nikdy nepustila zpět. Našla jsem ji úplně náhodou v antikvariátu. Asi to byl osud.

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Už je to dávno, co jsem knihu četla, ale utkvělo mi o ní hlavně to, že už to začíná být opravdu pořádný mindfuck. Jak už název napovídá, ve středu dění je Susannah a Mia. Kniha je kratší a je to taková předehra před závěrečným dílem.

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Na rozdíl od většiny se mi Vlci z Cally líbili opravdu hodně. Bavila mě celá zápletka s vesnicí a přípravami na bitvu, jako vystřižená z klasického westernu. A celkové rozuzlení problému s dětmi, šmejdy a Vlky bylo pro mě hodně znepokojivé a zajímavé. Navíc se na scéně objevuje otec Callahan, další známá Kingova postava a taky nějaké ty popkulturní odkazy z jiných světů. Tenhle díl jsem si prostě užila.

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

V této knize se cestuje mezi světy - včetně toho našeho, aby si Roland vybral své společníky, nové pistolníky, kteří ho budou na cestě provázet. Nové postavy jsou jedna horší a živější než druhá - feťák Eddie, černoška s rozštěpenou osobností a bez nohou Odetta (a ty druhé) a chlapec Jack. Každá má ale v příběhu nezastupitelné místo a kolotoč událostí se teprve rozjíždí.

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Čaroděj a sklo je velmi dlouhý a náročný díl série o Temné věži. Obsahuje ale hodně důležitých informací a stop, ke kterým se později vrátíme. Je to kompaktní příběh o Rolandově minulosti a osudových událostech, které ho formovaly. Vystupuje tu taky několik postav, k nimž se pistolník stále v myšlenkách vrací a my tady konečně uslyšíme jejich příběhy.

Pistolník Pistolník Stephen King

První díl Temné věže ukazuje střípky šíleného jiného světa, v němž pistolník Roland míří za svým cílem po velmi daleké cestě. Je to jen zlomek toho, co teprve přijde a zároveň úplně všechno. Je to první zkouška pro čtenáře, zda vydrží.
Oproti ostatním knihám série je Pistolník jednoduchý a nekomplikovaný. Ale je to jen vějička. Naprosto chápu, že nesedne každému, zvlášť když se tolik vymyká obvyklým Kingovým knihám.

Temná věž Temná věž Stephen King

Tohle byla velmi dlouhá a velmi vyčerpávající cesta - nejen pro Rolanda, ale i pro mě jako pro čtenáře. Sérii jsem četla několik dlouhých let s mnoha přestávkami, protože najednou by to podle mě bylo trochu jako hraní si s ohněm. Tenhle umírající svět je tak obrovský, magický, podivný a děsivý, že by se v něm dalo snadno zabloudit a nikdy do cíle nedojít. Ale Ka je jako kolo... Závěr této cesty mě ohromil a tak trochu srazil na kolena. Ale vlastně mi to mělo být jasné mnohem mnohem dřív.
Myslím, že je to Kingovo mistrovské dílo a nepochybně mu musel obětovat velký kus duše. Rozhodně se k Temné věži ještě vrátím.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kniha, která má velkou sílu připoutat čtenáře ke svým postavám. Brontë je o mnoho temnější a syrovější než Austen. Mám ráda tu atmosféru viktoriánských vřesovišť s nádechem tajemna. Jana je hrdinka, která si i přes všechny křivdy, které se jí v životě staly, uchovává silného a svobodného ducha. Sice je mistrně skrytý pod naučenou maskou, v některých chvílích ale probleskne na povrch a když nakonec dostane prostor, je to jako vypustit ptáka z klece.
Také filmové zpracování nezaostává, moje nejoblíbenější je to poslední.