Atekram Atekram komentáře u knih

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Můj názor prakticky shrnuly dva komentáře pode mnou. Je to romantika ve fantasy kulisách, která nemá moc propracovanou mytologii a nesmíte nad ní moc přemýšlet. Za to má sympatické postavy, je čtivá, není hloupá a líbil se mi ten středomořský vibe zdejšího světa. Dostala jsem to, co jsem čekala.

02.08.2023 3 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Poetická kniha, příběh vycházející z asijské mytologie, jednoduchý a pohádkový, se zvláštní atmosférou jako z děl od Miyazakiho. Není to žádná složitá kniha s prokreslenými postavami, zachovává si ráz legendy vyprávěné v rodině z generace na generaci. Najdeme tu vrtkavé bohy, duchy, mýtická stvoření, milostný příběh i nečekané rozuzlení.
Vytkla bych jen občasný zmatek a vyprávění v první osobě z pohledu hrdinky, což mě rušilo.

25.04.2023 2 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Děsivá kniha o utrpení jedné ženy v jedovatém manželství s násilníkem. Ještě teď mám husí kůži.

26.08.2022 2 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Už je to dávno, co jsem knihu četla, ale utkvělo mi o ní hlavně to, že už to začíná být opravdu pořádný mindfuck. Jak už název napovídá, ve středu dění je Susannah a Mia. Kniha je kratší a je to taková předehra před závěrečným dílem.

26.08.2022 4 z 5

Zaklínání světla Zaklínání světla Victoria Schwab

Celá série je neuvěřitelná a Zaklínání světla je opravdu jejím zlatým hřebem. Kniha je živě, čtivě napsaná, napínavá, překvapivá a prakticky celou dobu ve mě vyvolávala emoce. Napětí, štěstí, úleva, strach, ... Všechny postavy jsou výborně napsané, mají mezi sebou skvělou chemii a máte o ně opravdu strach. Je vidět, že celá série je promyšlená a provázaná víc, než se zprvu zdálo. Všechny hlavní postavy máme šanci opravdu dobře poznat, ať už se jedná o jejich činy, tak o útržky jejich vzpomínek, myšlenky atd. Díky tomu je finále knihy prostě srdcervoucí a napínavé do poslední chvíle.
SPOLERY
Líbí se mi, jak je to celé zakončeno. S nadějí. Ale ne bez následků a hrdinové museli draze zaplatit. A některé věci se prostě nedají spravit kouzlem. I když se jedná o klasický příběh, tak na něm miluji i to, že není předvídatelný. A rozhodně se nedozvíme všechno, co bychom čekali.
Každá kniha je primárně věnovaná jednomu antarimu. První Kellovi, druhá Lile a tahle Hollandovi. Právě o něm se tady dozvíme nejvíc, abychom ho pochopili a patřičně tak ocenili závěr jeho příběhu a oběť, kterou přinese. Musím říct, že mě jeho osud velmi zasáhl a bolel.
Zkrátka, tuhle trilogii mohu jen doporučit!

07.02.2022 5 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Setkání stínů je opět skvělá kniha. Sice ne tak jako první (protože vlastně hlavně buduje půdu pro díl třetí a ten úžasný svět už známe), přesto to není žádná vycpávková ani zbytečná kniha. Naopak!
Jsem moc ráda, že si autorka dopřála ten luxus a věnovala tuto knihu postavám. Tedy jejich budování a prokreslování. Díky tomu na konci přesně rozumíme tomu, proč jsou postavy takové jaké jsou, známe jejich motivace, traumata, pochyby a sžijeme se s jejich myšlením a povahami. Někteří jsou na ránu, jiné litujeme... všichni si ale během knihy projdou vývojem.
Některé důležité a skryté věci v příběhu, jste si nejspíš už dávno domysleli. Kniha s tím ale počítá. A nebojte, domyslely si je i postavy a předkládají vám je mimochodem, mezi řečí a ne jako senzační plot twisty.
Hlavní postavu Kella jsem si oblíbila a doufám že na něj čeká nakonec dobrý osud. Lila je úžasně živá, a i když mě spousta jejích rozhodnutí vysloveně irituje, dokážu ji pochopit (navíc si myslím, že se její činy nakonec neobejdou bez následků - což je další skvělý aspekt knih).
Koho bych ale chtěla obzvlášť vypíchnout je hlavní "záporák". Už dlouho jsem nečetla tak vrstevnatou zápornou postavu. Má jasný, pochopitelný cíl a celou dobu s ním soucítíte, i když má jen minimum prostoru.
Začínám číst závěrečný díl a těším se a zároveň trochu bojím, jak příběh skončí. Mohu jen doporučit!

23.01.2022 4 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Tuhle knihu jsem si opravdu užila. Nabízí zajímavý neokoukaný námět s paralelními světy, charismatické postavy, které se chovají přirozeně a docela propracovaný a přesto přehledně fungující magický systém. Navíc je i dobře napsaná a nejsou v ní chyby a překlepy. Zápletka je jednoduchá, klasická, ale to vůbec není špatně. V některých věcech sice kniha nejde úplně do hloubky, na druhou stranu je to první část trilogie a určitě se některá tajemství ještě odkryjí. Moc se mi líbila a ráda se pustím do dalšího dílu.

27.12.2021 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Knížka je soubor vtipných roztomilých komiksových stripů. Naprosto splnila moje očekávání, pobavila jsem se. Jediné minus je podle mě to, že je opravdu tenounká. Máte ji přečtenou za chvilku a to je trochu škoda, protože hlavní hrdinové jsou moc fajn.

27.04.2021 4 z 5

Démonické pasti Démonické pasti Otomar Dvořák

Otomar Dvořák je můj nejoblíbenější záhadog a autor v tomto žánru. Přečetla jsem hodně takových knih od různých autorů, ale často mám s nimi problém, že jsou nezáživné, nebo mi jejich styl psaní prostě nesedí. U pana Dvořáka se mi to ale nestalo nikdy. Velmi mě baví, jakým způsobem přemýšlí o záhadách, propojuje je s realitou a minulostí, zkoumá souvislosti,... Pokaždé získám zajímavé informace, fascinující zjištění, materiál k přemýšlení. Vše je o to lepší, že se pohybujeme po důvěrně známých místech naší země a všechno je povědomé. A nic nám nebrání vyjít ven, podívat se kolem sebe jinak a možná to všechno ucítit na vlastní kůži.

09.03.2021 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Naprostá klasika.

25.11.2020 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Pro mě byla Beznaděj velmi drsná, těžká a surová. To slovo Beznaděj ji charakterizuje naprosto přesně. Tak nějak jsem se při čtení cítila. Je to ve všech ohledech pravý King a k tomu je kniha celkem tlustá, takže jsem ji musela místy na chvíli odložit a odpočinout si od ní. Ve svém žánru je to rozhodně strop.

25.11.2020 3 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Kniha mě bohužel moc nezaujala. Mrzí mě, že tam není skoro nic překvapivého. Ze začátku to není tak zlé, ale potom je to jeden stereotyp vršený na druhý. To se bohužel týká i postav. Nechybí ani něco jako milostný trojúhelník.
To by nevadilo až tolik, ale prostě mě příběh nezaujal natolik, abych si takových věcí přestala všímat. Četla jsem myslím o mnoho lepší knihy s podobnou tématikou.

16.11.2020 2 z 5

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

Další výborný díl série. Zase musím ocenit hlavně postavu hlavní hrdinky, její osobnost, pocity a jednání jsou popsané hodně osobitě a uvěřitelně. Navíc si konečně uvědomí, co vlastně chce a rozhodne se jednat. Prostředí Babylonu, kde se kniha odehrává je mi docela nepříjemné, ale je to změna, která do příběhu přinese svěží vítr. Dál se tu rozvíjí historie a záhady kolem minulosti světa a přibydou nové charismatické postavy, především Octavio, Ambrož a Mediana.
Kromě toho je ale část knihy také velké utrpení, které nechci vyspoilerovat. Člověk při něm má ale chuť jeho aktéry trochu proplesknout.
Moc se těším na čtvrtou knihu, sice mám trochu strach, jak to celé skončí, ale už aby tu byla. :)

16.11.2020 5 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Moje hodnocení je trochu rozporuplné. Na jedné straně musím pochválit výborný námět knihy. Další věc, co mě hodně bavila je fungování různých druhů magie - krevní s pomocí zaříkacích knih vs. "božská". Komunikace s bohy a náboženská témata jsou skvělý nápad. A hlavně chválím konec, který se mi hodně líbil a jsem díky němu připravená investovat do dalšího dílu.
Bohužel jsou tu i další dojmy a s nimi možné SPOILERY.
Nejprve je třeba říct, že kniha slibuje trochu něco jiného než nakonec dostaneme. Předchází ji pověst krvavé gotické fantasy se slovanským nádechem a s rozervanými rozbitými hrdiny. Krve je tady hodně, ale často samoúčelně. Není tu gotika, středověká ani lovecraftovská (což byl asi ten záměr), pokud nepočítáte jednu katedrálu. Slovanská jsou pouze jména, atmosféra ne. A co se týká postav, ty jsou bohužel největší slabinou celého díla. Všechny jsou hrozně stereotypní, ploché a žádná neudělá nic moc nečekaného nebo šokujícího (možná vyjma jedné postavy v závěru knihy), ani nemá tak zkažený charakter, jak bylo v plánu. Vyhlášený alkoholik se opije celkem dvakrát, vládci zvráceného kultu mágů je asi 18 a chová se jako zamilovaný puberťák, "v podstatě jeptišku" život strávený v klášteře prakticky vůbec nepoznamenal atd. Velký problém mám s motivacemi a chováním postav v průběhu knihy, které je přímo v rozporu se závěrem. Skoro to vypadá jako by ten a zbytek knihy byly dvě různé povídky. A myslím, že jsem i odhalila proč. Autorka nás chce co nejvíc šokovat závěrečným plot twistem, a tak prostě rovnou mlží a charakter a chování postav průběžně mění, abysme si to náhodou nedomysleli už před koncem. (Ale ti co mají něco načteno a nahráno v tomto žánru to stejně vytuší.) Některé věci jsem díky tomu moc nepochopila a jiné nedávají vůbec smysl.
ALE! Je to autorky první kniha a nápad je super. Ke konci je to jako by se vypsala a stvoří tu 3 velice zajímavé postavičky. Vlastně kniha by klidně tou poslední čtvrtinou mohla začínat! Hrozně moc doufám, že mi v druhém díle spadne brada a všechen ten poteciál, který to má, se změní v něco kulervoucího. Byla by to velká škoda, kdyby ne.

06.07.2020 3 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Tenhle druhý díl má opět skvělou detektivní zápletku a vyvolal u mě zase příjemné mrazení v zádech. Líbí se mi, jak kniha dokáže děsit, i když je určená mnohem mladšímu publiku než jste vy, a jak buduje a udržuje tajemství.
Jediný problém byl ten, že pro mě bylo místy těžké se začít. Kniha má svá hluchá místa. Ale jakmile je překonáte, vše je odpuštěno :D. Mrzí mě, že v češtině nevyšly další díly (je jich dohromady asi 6), nejspíš nakonec neodolám a sáhnu po originále.

22.04.2020 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Krásná knížka, ještě o mnoho lepší než první díl, žádná vata. Stejně jako první kniha, začíná pohádkou, která nastiňuje budoucí děj, když víte, kde hledat, což se mi moc líbí.
Vasja je moje hrdinka, prožívala jsem všechno, co se jí stalo a několikrát se o ni i opravdu bála. I ostatní postavy, třeba Saša, Mrazík, Olga, Slavík nebo Kasjan jsou dobře vykreslené a vzbuzují různé emoce. Ještě lépe je zachycená atmosféra doby a tehdejší společnost, ve které pro ženu jako je Vasja není lehké obstát. Nejvíce bolavé je, když proti ní stojí i vlastní rodina, smýšlející podobně jako okolí. O to působivější jsou pak momenty, kdy se tyto hodnoty a předsudky bortí (SPOILER Např. mě dostala chvíle, kdy si mnich Saša uvědomuje, že silným ženám jako jeho sestra říkají čarodějnice, protože pro ně vlastně jiné jméno nemají).
Další aspekt příběhu, který bych vyzdvihla, je romantická linka. Podobný "vztah" bezvěkké entity jakou je Mrazík a mladé dívky většinou (z mého pohledu) láme YA knihám vaz, protože bývá totálně ujetý (příklad za všechny je série Skleněný trůn). Ale tady je pojatý velmi dospělým nenásilným "uvěřitelným" způsobem, pohádkově a přesto reálně i racionálně, vlastně si vůbec nejsme jisti, jestli to skončí dobře.
Prostě, bylo to skvělé. Strhující, nervydrásající a srdcelámající! A pokud znáte ruské pohádky, užijete si příběh ještě v další rovině. (A myslím si, že někdo se znalostí ruských dějin si možná najde ještě vrstvu navíc) :)

22.04.2020 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Hezký, chytrý, poetický příběh s krásnou mrazivou atmosférou. Zavzpomínala jsem si na dětství, kdy jsem měla oblíbenou knížku ruských pohádek s krásnými ilustracemi koní. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku Vasju. Jediné, co mě trochu mrzelo byla rychle vyřešená vrcholná scéna s hlavním zlem. Na to jak pečlivě a dlouho příběh buduje napětí a míří k tomuto okamžiku, to bylo velmi rychle pryč. Ale třeba je to jen připravená půda pro druhou knihu, na kterou se už moc těším.

12.04.2020 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Jednoduše geniální! Opět :D

28.03.2020 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Kniha se mi líbila, je krátká, poetická, nostalgická a přesto kingovská. Není to žádné jeho těžké mysteriózní dílo, ale čtivý napínavý duchařský příběh. Bavila jsem se :).

28.03.2020 4 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Kniha má překrásnou obálku, která mě na ni nalákala. Samotný příběh byl ale trochu slabší než jsem čekala.
Hlavní hrdinkou je Kazi. Je to věhlasná mladá zlodějka a bojovnice, což mě nejdřív trochu znechutilo, protože jsem si vzpomněla na podobně neuvěřitelně podanou Cealenu/Aelin v sérii Skleněný trůn. Ale na rozdíl od ní je Kazi sympatická, nepřesílená a dokonce i předvede něco ze svého umu.
Kniha má rozhodně zajímavá místa, ale nejvíce mi vadilo občasné natahování a zmatečnost děje. Nebylo to špatné, ale celkový dojem je takový neurazí, nenadchne. Příběh končí hodně otevřeně, ale já přesto váhám, jestli si pořizovat druhý díl.

28.03.2020 3 z 5