ArthasKarfa ArthasKarfa komentáře u knih

Krakonoš Krakonoš Paul Johannes Praetorius

Kniha, která líčí Krakonoše pokaždé trochu jinak, jednou jako dobrého souseda, jindy jako podlé strašidlo. Musím přiznat, že některé příběhy byly velmi pěkné, jiné spíše "fekální", nicméně právě tento druh humoru byl člověku 17. století velmi blízký a čtení je to zábavné

11.08.2022 5 z 5

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Výborný román o jednom klukovi, kterého válka dostala z jeho "dnes by se řeklo komfortní zóny". Je zavlečen do armády a začíná prožívat všechny útrapy tehdejšího vojenského života. Kromě toho potkává spoustu zajímavých lidí a zažívá celou řadu úsměvných i drsných příhod, které jsou dnes pro většinu lidí zcela nepředstavitelná. Krutý příběh a vyprávění o tažení pluků krajem celé Evropy doplňují legrační příhody a celá kniha je velmi autentickým svědectvím vojenského písaře Grimmelshausena. Opravdu velmi čtivé a podařené.

11.05.2022

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

Krásná knížka z prostředí mé milované Šumavy, která vás zavede na pašerácké a převaděčské cesty v okolí Sušice a Hartmanic. Autor moc hezky popisuje jednotlivé osudy agentů i lidí s nimi spojených. Děj vás přímo vtáhne na místa, kde kráčíte za skupinou, která nad ránem přechází hranice, nebo ležíte v mokré trávě na dohled do Bavorska. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi Šumavu a práci PS.

17.01.2018 5 z 5

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Petr Zelenka

Kniha, která se stala stejně jako divadelní představení i film mým dobrým andělem dospělého života. Každý z nás má trochu úchylného kamaráda, stále nedořešený vztah nebo rodiče, kteří nám vždycky "dobře poradí". Spousta pravd o životě, celá řada vtipných hlášek, láska a hromada toho co človek pochopí až pozdě. "Začalo to jako deviace a skončilo to jako láska". Kniha je vlastně spojovníkem mezi divadlem a filmem a mě to bavilo.

23.07.2022 5 z 5

Příběhy z hranice Příběhy z hranice Rudolf Kalčík

Kalčík dokázal napsat povídku, která vás na pár stranách vtáhne do malé šumavské vesničky, nebo do temné zimní vánice s kluky z PS, i v parném létě pojednou cítíte mráz a hledíte přes zavátou stráň do Bavorska. Neskutečne autentické a čtivé, chronologicky složeno do příběhů od konce první světové války, přes útrapy Rudoarmějců na území ČSR na sklonku druhé světové války. Příběhy smutné, krajina neveselá a sklíčenost v srdcích všech hrdinů, někdy pár stránkových povídek pro mne byly oázou literárního světa mé milované Šumavy a příběhů pohraničníků a jejich těžké služby.

27.05.2022 5 z 5

Tajemství Tří králů Tajemství Tří králů Petr Kettner

Velmi pěkně napsaná kniha, se kterou se vydáte po stopách opravdových hrdinů Obrany národa, kteří motali hlavy celému pražskému gestapu. Budete se s nimi schovávat za rohy v temných pražských uličkách a utíkat do sešlapaných domů starých činžáků. Velmi poutavý příběh je zároveň historickým exkurzem do části české historie, která je většině čtenářům poměrně skrytá.

31.01.2019 5 z 5

Zlatý skarabeus (3 povídky) Zlatý skarabeus (3 povídky) Edgar Allan Poe

Podivně zamotané příběhy ve svazku několika kratších příběhu naplněné tajemnem, děsem a tajemstvím. Kdo zná tvorbu E. A Poa rozhodně doporučuji vzít do ruky tento krátký svazek a začíst se do povídek psaných v době, kdy hrůzu a děs naplňovaly úplně jiné představy než dnes. Zatouláte se do ulic Paříže, na odlehlé a pusté panství domu Usherů a z letargie hniloby a děsu, kterou načichnete v příběhu "Předčasný pohřeb" vás jistě dostane majestátní Zlatý skarabeus.

05.07.2018 5 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Další milá kniha, která líčí případ kpt. Kalaše a všudypřítomného Karlíčka. Jejich rozhovory a vzájemné služební popichování je neskutečně milým doplněním poměrně zapeklitého případu špionáže. Nechybí akce ani tajemnější scény, při kterých se rozkrývají špionážní vazby. Moc milá kniha pro čtení i po letech, které jsou dávno pryč. Doporučuji.

24.05.2024 4 z 5

Extremismus jako bezpečnostní hrozba Extremismus jako bezpečnostní hrozba Miroslav Mareš

Moc dobře napsaná příručka nejen pro AČR nebo PČR. Základní vhled do českého extrémismu, skupin a znaků. Velmi pěkně postavena i část s obhajobou hrdosti českého národa a uvědomění vlastních hrdinů. Příjemné čtení s poučením.

30.06.2023 4 z 5

Na horách Na horách Jaroslav Durych

Kniha, která vás vtáhne do dnes už zcela vzdáleného světa hor. Stoupáte a šplháte společně s několika hrdiny, kteří kromě svých životů touží poznat i místa vzdálená. Láska je provází na každém kroku, jen vyslovit jí je mnohdy těžší než zdolat vysoký vrchol nebo chytit orla za letu. To možná všechno přetrvalo i do dnešních dnů.

28.08.2022 4 z 5

Závěť a jiné balady Závěť a jiné balady François Villon

Posta Villona je v kontextu 15. století velmi kontroverzní. Jeho časté morální úpadky a provinění jen doprovázelý hřmotný a prostopážný život, který dal vzniknout doposud nevídaným veršům, které čtenáře baví dodnes. "Jen sytý v lásce si je jistý" Krasné verše jako Filipika společnpsti.

13.05.2022 5 z 5

Válečný deník Válečný deník George Orwell (p)

Trošku jsem se trápil s velmi zdlouhavým poznámkovým aparátem a opakující se tématikou bombardování a s problémy s ostřelovaným Londýnem. Nicméně celá řada skutečností pro mně byla nová.

07.05.2022 3 z 5

Bílý šeřík Bílý šeřík Rudolf Kalčík

Krásná knížka o příbězích z partyzánského prostředí, smutných mrazivých nocí někde ve slovenských horách nebo o teplých dnech z konce války někdy v Jižních Čechách kolem Budějovic. Nejvíc se mi líbila povídka Marienka, ale všechny krátké příběhy mají svojí krásu.

03.04.2022 5 z 5

Na čáře Na čáře Vojtěch Mašek

(SPOILER) Komiksové zpracování příběhu dvou kamarádů PS. Děj je velmi nepřehledný, protože stále přeskakuje z doby na čáře do části, kdy jsou kamarádi zavření v lágru. Styl komiksu mi příliš nevyhovoval a často sem i stalo, že jsem ani po delším pohledu na jednotlivý obrázek nevěděl, co na něm je. Moderní styl výkladu příběhu i kamarádství a událostí kolem roku 48 mi také příliš neimponoval. Za mě opravdu ne příliš povedené.

13.02.2022 2 z 5

Oheň Oheň Henri Barbusse

Drsná a syrová zpověď první linie Velké války. Někdy příliš zdlouhavá a jednotvárná. Velkou část knihy tvoří popisy druhů ve zbrani a jejich drobných příběhů z dovolených nebo zákopových dnů, kdy stojí všichni v bahně a padají na ně šrapnely a jejich morálku ničí nemoci a nezájem důstojníků.

17.10.2020 4 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Moc pěkný příběh o křivdách, starém člověku a jeho moudrosti a o nesmyslnosti PTP sborů a ponižování lidí, kteří se provinili jen tím, že měli svou hlavu a nechtěli jí sklopit před masou nenávistí a surovostí.

01.08.2018 5 z 5

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Slyšel jsem sovu zavolat své jméno Margaret Craven

Hezké a milé čtení, i když velmi smutné.

04.04.2018 5 z 5

Filatelistické povídky Filatelistické povídky František Langer

Klidné a příjemné povídky na téma sbírání známek. Někdy tato záliba zcela změní chod dějin. Jak a kdo hraje v těchto změnách roli, či komu kousky papíru změní život vám vypráví právě tato tenká knížka.

08.03.2018 5 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Kniha píše o době, kdy Hemingway pobýval v Paříži na počátku jeho velké kariéry, celý děj se prakticky odehrává v tamějších kavárnách nad sklenkou vína s přísedícím kamarádem, spisovatelem, nebo jen zajímavým člověkem. Mě konkrétně děj přišel velmi unavený a unylý, pokoušel jsem se začíst a proniknout do něj, ale nepovedlo se mi to ani na posledních pár stranách. Určitě napsal mnohem lepší věci a tohle je jen knížka, která oznámí něco málo z jeho geniality.

02.03.2018 3 z 5

Mít a nemít Mít a nemít Ernest Hemingway

Kniha je opravdu věrná svému jménu, líčí osudy lidí, kteří chvilku mají a chvilku nemají, většinou štěstí, kliku nebo jen prostě co jíst. Příběh je v celku velmi poutavý a pasáže akčních fyzických střetů, nebo přízemních bytových hovorů jsou napjaté, až nemůžete odtrhnout oči, ovšem je tam celá řada odstavců, které zase skoro přetrpíte a pokoušíte se nalézt půvab řádků jako u pasáží akčnějších - čtivějších.

19.02.2018 4 z 5