ArthasKarfa ArthasKarfa komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Když s Clerfaytem a Lillian sedíte v pařížské kavárně, nebo posloucháte jejich dlouhé rozhovory na francouzské Riviéře, jste vlastně součástí jejich příběhu, který vám kniha rozevírá. Neskutečně sklíčený příběh o lásce, smrti a malých radostech, kterých je život plný, do vás vnikne a zaměstná celou vaši mysl rozjímáním o životě a smrti.

03.02.2020 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Všechny knihy, které Remarque napsal mají společnou nesnesitelnou přirozenost postav a magii vtáhnout vás ke stolku s vínem nebo vodkou mezi hlavní hrdiny a jejich přátele. Na chvíle, kdy jsem poprvé četl Tři kamarády, Vítězný oblouk nikdy nezapomenu. Čtete si v metru nebo v autobuse a přitom vlastně sedíte na nároží jednoho francouzského bistra v Paříži, popíjíte Calvados nebo víno a dočítáte se o přicházející válce. Potemnělé chladné večery, láska, která končí stejně jako každý nový den, pomsta, krutost světa a nespravedlnosti kolem Vás ožívají na řádkách knihy, která je svědkem života, života člověka.

07.10.2019 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Krásný a zároveň neskutečně smutný příběh tří kamarádů a Pat, kteří spolu zažívají veselé i smutné chvilky v období hospodářské krize. Láska Robbyho k překrásné Pat, jejich společná autodílna a auto Karel, které se řítí jejich životy jako neskutečný přízrak. Vše je tak opravdové, tak lidské a tak smutné.

12.02.2018 5 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Kniha, která vás vtáhne do pohraničí těsně po válce a okouzlí vás svou jednoduchostí. Zrovna cítíte vůni starých knih v zámku, slyšíte Adelheid na schodech. Sedíte vedle vrchního strážmistra u krbu a vzpomínáte. Velmi silný příběh, krásný a smutný.

18.01.2022 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Vždycky když začnu číst knihu od Remarqua, říkám jsi "Tak co najde se tu něco, co mě ještě překvapí/dojme/dostane" a ano, vždycky, jsou to maličkosti, jsou to titěrnosti, ale jsou příliš důležité, než aby je sám život opomenul. Láska mezi emigranty, odloučení, za každým rohem četník nebo SSman a všechno líčené v době bezpráví a nelidskosti. Říkám si, že najednou nejsem ve svém životě, ale sedím někde ve Francii s panem Schwarzem a čekám než se na mě dostane řada s vízem a mám neskutečnou touhu žít, žít další obyčejný den, který strach dělá neobyčejným. Obyčejné příběhy lásky nečtu rád, ale příběh života jako jsou příběhy od Remarqua dělají život o něco málo lidštější....

23.12.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Knihu jsem měl poprvé v ruce na střední škole, už na prvních řádcích mě četba a celý příběh zcela pohltil a já četl každou stránku jako součást života. Nikdy nezapomenu na ten čas, kdy jsem knihu četl v metru, nebo cestou někde po Praze a hledal hrdiny příběhu schoulené někde mezi lidským spěchem a nespravedlností.

04.03.2018 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Velmi smutná kniha o křivdách, těžkých lidských dobách a osudech. Mně osobně se nejvíc dotkla hned první příhoda z období Třicetileté války, která byla velmi drsná a mrazivá.

16.05.2020 5 z 5

Kniha, která lidem alespoň částečně představí práci kriminalistů, kteří odvádí skvělou práci v rámci vyšetřování těch nejzávažnějších trestných činů. Poutavý rozhovor s osobou, která přispěla velkou měrou k bezpečnosti ČR a jejím obyvatelům. Čest jeho práci.

09.01.2024 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Krásný příběh našich velkých hrdinů, kteří se nebáli skočit přímo do centra nacistického pekla, aby zde zneškodnili jednoho z největších vrahů 20. století. Autor líčí smutnou šedou protektorátní Prahu se stále přítomným stínem gestapáckého pronásledování i milostné příběhy kluků, kteří se nebáli položit život pro svobodu a lásku k vlasti.

26.01.2018 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Moc krásná a romantická kniha plná strachu, děsivého kraje, pověrčivých lidí, staré křivdy a tajemné události. Celý příběh vás neskutečně vtáhne do děje. Obrázky a ilustrace podkreslí tajemnou atmosféru a čtení se tak stane krásným odpočinkem ducha a vy se společně s několika odvážlivci vydáte na Karpatský hrad, kde se ukrývá tajemná postava, která společně se svým sluhou ovládá kraj svými kouzly. Moc hezké čtení.

19.03.2024 5 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Komiks, který mapuje práci možná největších českých hrdinů protektorátu. Je velmi pěkné, že toto téma si získalo i komiksové zpracování a dostalo se tak do povědomí i lidí, kteří velké knihy nečtou. Události a osoby byly možná až příliš rychle vykresleny a nedostalo se jim tak větší pocty, kterou si všichni, kteří se odvážili nacistům vzdorovat, zasloužili. Nicméně celá kniha je zdařile nakreslena a dialogy až na pár maličkostí dávají smysl a navazují.

31.07.2022 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Krátké, lidské a nesmírně silné vylíčení soukromých příběhů lidí, které začaly na prahu hrůz války a vyvrcholily až ve vzdáleném týlu klidu a míru po jejím skončení.

14.03.2018 5 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Velmi morbidní čtivo o útrapách obyvatelstva Londýna v roce navštívení morovou epidemií (1665). Autor sám mor nezažil, jako malého ho odvezli rodiče na venkov, aby se tak vyhnuli morové nákaze. Autorem zápisků, které Defoe převzal je jeho děd. Jeho kniha je nejen velmi úděsným líčením událostí morového navštívení, ale také velmi precizně zpracovaný souhrn úmrtí ve všech farnostech Londýna v tomto velmi neblahém roce 1665.

05.06.2018 5 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Krásný příběh ze Šumavy, který vás vtáhne a pustí až dlouho po přečtení poslední stránky. Později jsem chodil s holkou ze Šumavy a často jsem si jí promítal do postavy Ludmily z této krásné knihy.

14.01.2018 5 z 5

Zmizelá Šumava s Emilem pěšky Zmizelá Šumava s Emilem pěšky Emil Kintzl

Moc pěkná knížka pro všechny, kteří mají rádi Šumavu a rádi se toulají nejen těmi známými cestami, které navštěvuje hromada lidí. Emil Kintzl byl velmi inspirativní člověk, který představil zákoutí míst, kam kromě pár místních zabloudí jen málokdo. Šumava je krásná a čtení takových knížek třeba i v pražském metru, člověka upokojí a uklidní. Čest památce pana Kintzla.

28.08.2022 5 z 5

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Velmi čtivý soubor hororových příběhů, které vás vtáhnout do děje, rozvinou se do souvislostí a potom vám pomaličku odhalují všechny děsy. Myslím, že je to přesně ta jedna z knih, která vás pohltí uprostřed slunného dne a vy se ocitnete uprostřed úděsného příběhu. Povídka Oltář byla asi nejhrůzostrašnější.

24.11.2020 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Velmi poutavý příběh tajemného hraběte d´Artigase, vynálezce Rocha a statečného Simona Harta. Je až s podivem s jakou důmyslností dokázal Vern psát o techniciích a jak bravurně popisuje některé technické záležitosti vynálezů a strojů. Příběh je velmi poutavý a zábavný.

19.08.2018 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Mám moc rád film, který byl podle knihy natočen. Zde se setkáváme ještě s větším padouchem, než se objevuje ve filmu a je napřed před svými pronásledovateli. Je tu celá řada rozdílů s filmem, ale musím říct, že prvky tajemna a nedosažitelnosti pachatele jsou v knize rozloženy a popsány lépe a krásněji. Líbí se mi vztah kpt. a Karlíčka, který jako by byl protipólem hanebných zločinů a honbou za penězi tajemného vraha. Má to dynamiku, spád a vládne to krásným knižním rozvláčným stylem, kdy třeba cestou metrem večer čtete pasáž, kde vrah uniká, abyste ráno při četbě našli Karlíčka v plné práci v obchodě se šperky. Pěkná kniha.

17.04.2024 5 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Kdo čeká velké kriminální případy, tak ať sáhne po knihách, které mají upoutávky v metru. Tohle je kniha, která popisuje práci normálního kriminalisty z pražské žižkovské výjezdové skupiny, která řeší běžné případy. Kde tomu chybí velkolepost případů, tam je krásná přítomnost reality a skutečných postupů, když se v Praze něco děje.

20.01.2024 5 z 5

Krakonoš Krakonoš Paul Johannes Praetorius

Kniha, která líčí Krakonoše pokaždé trochu jinak, jednou jako dobrého souseda, jindy jako podlé strašidlo. Musím přiznat, že některé příběhy byly velmi pěkné, jiné spíše "fekální", nicméně právě tento druh humoru byl člověku 17. století velmi blízký a čtení je to zábavné

11.08.2022 5 z 5