ArkAngel ArkAngel komentáře u knih

Hvězdná znamení Hvězdná znamení Linda Goodman (p)

Zatímco u Slunečních znamení jsem si pochvaloval, jak povedená kniha pro začínající astrology to je, tak tady musím zastat zcela opačné stanovisko. Nejdříve ale pozitivně: kniha má místy mnoho skvělých myšlenek a velmi se mi líbil autorčin příběh, kdy se u jejích dveří objevil guru a předal ji další vědění. Bohužel pak kniha najíždí od jednoho ezoterického tématu k druhému a autorka prezentuje, jak jsou to všechno 100% funkční techniky, které řídí pomalu chod světa. Například popis toho, jak jezení jídla určité barvy rozhoduje o tom, zda člověk přibere či zhubne (a nic jako kalorie neexistuje!), je úplně mimo a vlastně i pro člověka nebezpečný. Pak tu máme numerologii, kde zase tvrdí, že jen její přístup je pravdivý a pak stejně rozebírá anglické verze jmen např. Ježíše Krista, jakoby byla angličtina prapůvodní jazyk. Dále tu máme lexigramy a všechno možné... a mě to s každou další kapitolou přišlo jen horší a horší. Ezoteriku beru, ale člověk se v ní nesmí utopit a musí se naučit rozlišovat, co fungovat může a co je už jenom ezoblábol. Tahle kniha sice stojí na funkčních myšlenkách, ale zavalila je takovým množstvím balastu, že si ji dovolím překřtít na: "Hvězdný průvodce světem ezopíčovin."

18.01.2024 1 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Zola je autor, kterého následující mladší generace tvůrců nenáviděly, jelikož byl dokonalým ztělesněním naturalismu, jímž tolik opovrhovali. Ať už úděl ženy v dobové Francii nebo nebezpečný zabiják v podobě alkoholu, to všechno Zola do detailu rozpracovává a nenechává si ujít příležitost popsat všechno, co mu přijde pod ruku. Osobně nejsem fanda těchto extrémně realistických příběhů, ale po Zolovi v budoucnu určitě někdy znovu sáhnu... třeba zas něco z jeho "rodinné ságy".

15.01.2024 3 z 5

Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Sherlock Holmes: Skandál v Čechách (komiks) Petr Kopl

Vzhledem k tomu, že se jeden případ Sherlocka Holmese týká Čech, dalo se čekat, že se jej některý z českých autorů ujme a nějakým způsobem jej zadaptuje. Nakonec se toho chopil Kopl, jehož specifický styl tomu kupodivu sedí a příběh si tak mohou užít mladší i starší čtenáři. Některé easter eggy zakomponoval slušně, jindy mi to přišlo zase moc na sílu, ale tak už to u tohohle statického média bývá. Práci s novinami apod. také cením, hned to má zase jinou úroveň.

14.01.2024 3 z 5

Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana Radek Laudin

Takový malý přehled toho, kde Jára Cimrman byl (nebo nebyl) a kde se natáčel film Ležící a spící. Pokud ale jakožto praví cimrmanologové čekáte, že se zde dozvíte nějaké nové informace, bohužel tomu tak není a těch pár střípků musíte vysbírat z daných lokalit. Pro turisty a fanoušky tohoto génia je to určitě fajn počin, ale nic moc zajímavého se tam člověk nedozví... sem tam plaketa, někde rozhlednička nebo šlápota... nic víc.

09.01.2024 3 z 5

Sluneční znamení Sluneční znamení Linda Goodman (p)

Sluneční znamení bych se nebál označit za iniciační knihu k astrologii, kdy čtenáři jednoduše a přesto obsáhle podá naprosté základy z této vědy. Kromě klasického rozdělení navíc rozebírá rozdíl mezi muži a ženami, jak se znamení projevuje u dětí nebo v zaměstnání na pozici šéfa i podřízeného. Psané je to navíc velmi čtivě a autorka si dovoluje dělat i vtípky nebo různé narážky.

09.01.2024 4 z 5

Vědecké kladivo 3 Vědecké kladivo 3 Martin Rota

Třetí kniha z řady Vědecké kladivo s sebou nese stejné plusy i mínusy, o kterých jsem se již rozepsal u dílů minulých. Ať už jste malí, velcí, mladí nebo staří, kniha vás může obohatit o nové znalosti nebo vám alespoň ukázat věci ze světa vědy, přírody a techniky, které jste možná věděli, ale nedokázali jste je přímo sami popsat. Spoustu podobných publikací navíc s dalšími díly ztrácí na kvalitě, ale Martin Rota dokázal vysbírat další zajímavá různorodá fakta, o která se mohl se čtenáři podělit... za což může pochopitelně i jeho velký rozhled a dlouholetá práce na naučných videích.

07.01.2024 3 z 5

Spáč číslo 13 Spáč číslo 13 Rob Sinclair

Při čtení jsem si vzpomněl na tuny béčkových akčních thrillerů, které Hollywood každoročně vychrlí ať už v hlavní roli s Liamem Neesonem nebo jiným drsňákem. Román víceméně těží z momentální islamofobie, takže padouši jsou muslimští extrémisti a proti nim postavil autor jednoho z nich. Tímhle žánrem vůbec neholduji, takže možná nedokážu uznat jeho kvality, ale román mi přišel jako neskutečně nudné klišé a od toho se odvíjí i moje hodnocení.

06.01.2024 2 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Vezměte lawful good Mary Sue protagonistku a vhoďte ji do nudného fantasy světa s klišovitou zápletkou. Tak bych ve zkratce popsal Arilu, která je takovým dokonalým naplněním standardů YA fantasy příběhu. Ať už postavy nebo prvky, nenašel jsem v knize nic, u čeho bych si řekl, že se autor pokusil žánr jakkoliv ozvláštnit. U pasáže s poezií jsem pak docela trpěl... to Sterak nemohl najít někoho, kdo mu to složí? V rámci fikčního světa to působí strašně nevěrohodně. Hodně slabé tři tomu ale dám, protože v metru se u toho dalo hezky vypnout.

04.01.2024 3 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Stejně jako někteří kolegové tady jsem po autobiografii velké české ženy sáhl vlastně jen kvůli knižní výzvě. Popravdě mne podobné texty nelákají, ale musím uznat, že je to vlastně napsané velice dobře. Málokdo by čekal, že se Češka stane první americkou ministryní zahraničí USA, kdy ve své knize popisuje svou cestu od mládí až po politickou působnost. Tím, že vyrůstala v jiném prostředí a od dětství byla s politikou (kvůli rodičům) spřízněná, tak do všeho měla zase jiný vhled a sledovat světovou politiku z pohledu takové dámy bylo skutečně zajímavé.

31.12.2023 4 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Jeden ublížený rakouský malíř si jednoho dne řekl, že bude dobrý nápad vstoupit do politiky a stal se součástí tehdejší dezinformační scény, která stavěla své názory na Protokolech sionských mudrců (nečekaně pocházejících z Ruska), ke kterým se sám Hitler v jedenácté kapitole odvolává. Antisemitská linka tak tvoří zhruba 80 % díla, což ve výsledku pochopitelně snižuje jeho kvalitu k nule. Na druhou stranu má ale dílo výpovědní hodnotu o své době, kdy se z historie můžeme poučit, což sám rakouský malíř považuje za velmi důležité. Pasáže z jeho vlastního života ale byly vcelku zajímavé a i s některými politickými myšlenkami se člověk může ztotožnit, jelikož demokracie rozhodně ideální systém není a má své mouchy. Kdyby to nebylo čistě dezinformační dílo, dal bych mu o hvězdičku navíc, ale takhle je to jen snůška lživé propagandy, která stojí na čiré nenávisti a rasové a národnostní nadřazenosti.

27.12.2023 1 z 5

Upanišady Upanišady neznámý - neuveden

Podobně jako jiné náboženské texty, tak i Upanišády přináší čtenáři řadu podobných myšlenek. Text jako takový je základem hned pro několik náboženství a duchovních tradic, typické je pro něj opakování nebo vysvětlování vzniku základních elementů a podstat života. Těžko komparovat, který svatý text je vlastně nejlepší, proto mu dám tedy stejné hodnocení jako těm ostatním. Má myšlenky, které jsou dobré... i takové, které se dají zneužít. Jako všechny podobné texty. Je to jen o lidech, kteří je interpretují... a každý navíc z kulturního a geopolitického hlediska potřebuje také něco trochu jiného.

26.12.2023 3 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Kniha obsahující oba soubory příběhů s Medvídkem Pú zaujímala místo v mé knihovničce již od mého dětství. Po letech jsem jí opět vytáhl a s úsměvem si příběhy pročítal. Z počátku je to skvělé, postavy jsou roztomile hloupoučké a řeší přímo banální problémy. Jak ale čtete dál, tak je to víceméně totéž... a proto dávám o hvězdičku méně. Škoda, že to nebylo variabilnější... ale bavil jsem se, ne že ne (nejlépe to číst nahlas vtipnými hlasy).

25.12.2023 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Fantasy příběh o kavárně je něco, co si mnoho lidí spolehlivě představí jako videohru... ale kniha? Už z tohohle důvodu mne to zaujalo, jelikož podobně pohodové příběhy jsem si užíval v podobě vizuálních novel. A ono jde vlastně i poznat, že pan autor tvořil předtím videohry, jelikož jistá koncepce budování příběhu je zde obdobná. Hrdina založí podnik, rozšiřuje se jí parta, kavárna se vylepšuje, přibývají položky... a občas se objeví i menší nesnáze. Začátek mi přišel trošku slabší, ale po pár kapitolách jsem pochopil, proč je kniha tak populární. A Knoflík? To je naprosto skvělá postava.

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Antropomorfizovaná zvířata vždycky tvoří skvělou paralelu k našemu světu a Blacksad v tom není výjimkou. V tomhle případě jde o noirovou detektivku zasazenou do první poloviny minulého století, kdy zuří rasové problémy a v Evropě dělají problém náckové. Co se příběhů týče, tak jejich kvalita byla dle mého názoru sestupná. U prvního jsem si říkal, že je naprosto skvělý a následně jsem se s dalším a dalším nudil o trošku více. Na závěru tu jsou pak dva naprosté kraťasy, které se tak úplně hodnotit nedají, ale stejně tak nelze říct, že by byly úplně bez atmosféry. I v krátkém rozsahu se toho totiž dá odvyprávět docela dost.

Sága 10 Sága 10 Brian K. Vaughan

Bizarní Sága po čtyřech letech konečně pokračuje a její svět je zase o kus šílenější. I v rámci fikčního světa uplynulo několik let a já jsem zvědavý, co se v "závěrečné" polovině Ságy stane. Na scéně se nám objevil nový lovec, který má pozabíjet všechny, kteří přišli s Hazel do styku. K tomu tu máme dalších pár zvratů a celkem brutální závěr, který v nás probudí emoce vážící se na konec minulého svazku.

Střet králů. Svazek třetí Střet králů. Svazek třetí Landry Q. Walker

Jsem rád, že se někdo pokusil udělat věrnou adaptaci Písně ledu a ohně, když se k tomu tvůrci seriálu nezmohli. Takhle jsme mohli dostat ony zajímavé nebo mystické scény, jako jsou vize Dany v Domě neumírajících, které buď byly vynechány nebo značně zjednodušeny. Snad se ale v příštím roce dočkáme v češtině i posledního svazku... když se na to letos vykašlali.

Střet králů. Svazek druhý Střet králů. Svazek druhý Landry Q. Walker

Druhý svazek komiksového Střetu králů opět pokračuje v perfektní adaptaci knižní předlohy. Kresba je opět skvělá a doceňuji spoustu detailů, které autor zapracoval. Co mě naprosto zaujalo bylo ztvárnění Branova snu, u kterého jsem ani nečekal, že mu nějakou specifickou kresbu dá. Děj mi přišel zajímavější ze začátku knihy, ale to je dáno i tím, jaké kapitoly vás baví nebo nebaví v původní knize. Rozhodně lepší než seriál.

24.12.2023 4 z 5

Duna, kniha 1 Duna, kniha 1 Kevin J. Anderson

Český Atreides hodnotí Dunu: Herberova původní Duna se dočkala již několika adaptací a nečekaně došlo i na podobu komiksovou. Tu se tvůrci rozhodli rozdělit po vzoru knihy na tři části, takže svazek končí útěkem do pouště a na zbytek si musíme počkat. Co se týče stylizace, tak ta je více fantastická, ale sedí mi o trošku méně než onen brutalismus a sci-fi moderna, se kterou přišel Villeneuve ve svém filmu. Líbí se mi, že se tvůrci pokusili zakomponovat i banket a nebojí se prezentovat Yueha jako zrádce již od začátku, což film tak úplně neudělal. Zpracování tedy hodnotím kladně a už se těším na další části.

24.12.2023 4 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Oceňuji onen odbornější přístup, který byl pro Pád Númenoru zvolen. Jakožto taková vědecká práce rozebírá důležité historické období Středozemě, které jinak musí čtenář načítat ze složitějšího Silmarillionu. V knize se kromě historie Númenoru a Sauronova pádu dozví také o celé struktuře společnosti, ostrově i zvířatech, což také velmi chválím. Pro fanoušky víceméně povinnost, jelikož si tak mohou doplnit prázdná místa nebo si urovnat to, co si z informací napříč díly neposkládali.

21.12.2023 4 z 5

Sága o Grettim Sága o Grettim neznámý - neuveden

Po Sáze o svatém Óláfovi jsem sáhl hned po Sáze o Grettim, která je bohužel o poznání slabší. Svým způsobem jde ale i o propojené texty, jelikož Gretti a Óláf byli vzdálení příbuzní a ke všemu v díle vystupuje také příbuzný Snorriho Sturlusona, který zmíněnou ságu napsal. Víceméně jde o klasický severský příběh plný násilí, vtipu a pomsty. Protagonista díla taky navíc není žádný svatoušek, ale spíše klasický antihrdina, jaké známé i dnes.

20.12.2023 3 z 5