Arkagas Arkagas komentáře u knih

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Komiksový skvost. Nic jiného se k tomu moc dodat nedá. Kdo zná příběh Harleen, tomu netřeba přibližovat nic o její přeměně z doktorky psychiatrie s Jokerovu milou. Tahle kniha ale popisuje jejich první setkání při boji s Batmanem na ulici a její následné noční můry, které ji ne a ne opustit do doby, než se dostala do Arkhamského psychiatrického ústavu. Nikdo, ani Killer Croc ji nenaháněl tolik hrůzy jako pan J. Ale jak to tak bývá, to čeho se bojíme nejvíc nás zároveň i nejvíc přitahuje. Životní příběh Harleen na pozadí politických událostí Arkhamu, znetvoření Harvyho Denta a totálního šílenství. V tom všem se ale zrodila láska k muži, který se pro ní stal vším. Dokonalá kresba, skvělý příběh a Harleen závislá na kafi, je potřeba něco dodávat?

25.04.2022 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

(SPOILER) Pro mě rozhodně nejlepší knížka za únor 2022, a velmi pravděpodobně jedna z nej knih roku. Šepot včel je rodinným dramatem, historickým románem, dětským i dospělým vyprávěním o hrůzách, ale i krásách Mexika od roku 1880 do roku 1930. Pohledem malého chlapce se setkáváme s jeho rodinou a znetvořeným bratrem Simonopiem, který komunikuje díky zvláštní řeči jen se svým malým bráškou, neboť jinak mluvit nemůže.
Bratrská láska přetrvává celý život a Franceskova láska k Simonopiovi nikdy nevyhasne. Zatím co rodina si procází mnoha dramaty a radostmi, Simonopio je nejšťastnější v kopcích se svým rojem včel. Do doby, než ho začně pronásledovat noční můra v podobě souboje kojota a lva.
Tahle kniha je skvostná, pomalu plynoucí a plná událostí, které Vám vyčarují úsměv na tváři, nebo naopak přidělají vrásky na čele. Beze sporu je to kniha, která stojí za přečtení a je třeba si ji řádně vychutnat.
A v neposlední řadě je to kniha, ze které slyšíte bzukot včel, ševelení větru a vůni pomerančů.

14.02.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Skvost. Tahle kniha je dokonalá, stejně jako všechny ostatní od Katalpy. Krátké, úsečné věty, které Vás tak vtáhnou do příběhu, že se nemůžete odpoutat a čtete pořád dál a dál. A především věty, které jsou důležité. Někdy totiž jedna věta řekne mnohem více než několik stran.
Osobní příběh rodiny, která měla ve své podstatě štěstí v neštěstí, že se díky smrti otce našla. Příběh o odhodlání, bolesti, lidských vztazích, ale i sebepřijetí. Příběh především o životních ztrátách a osudech, které jsou mnohdy tak propletené, že si to nedovedeme ani představit. Děj, ve kterém se prolíná rok 1987, současnost a historie během 2.sv války je přehledný, dává smysl a nutí k přemýšlení.

03.10.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Po téhle knize jsem šla cíleně po přečtení mlčících fontán, jelikož jsem zjistila, že mi její styl a podání historických událostí opravdu sedí. Opět je to román, který nám vypráví příběh o odvaze, přátelství, lásce a boji za svobodu v době, kdy deportovaní lidé na Sibiř neměli co jíst, neměli kde spát a přežít byl pro mnohé nesplnitelný sen. V šedých tónech je mnohem silnější kniha, než Mlčící fontány, nejen kvůli tématu, ale celkovým příběhem.
Rozhodně se nejedná o odpočinkovou knihu, ale o knihu, která Vás rozloží, o které budete přemýšlet a na kterou jen tak nezapomenete. Stejně jako se nesmí zapomínat na hrůzy, které provázely vládu Hitlera a Stalina.

24.09.2021 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Tahle kniha mě zaujala hned jak vyšla. Ale s kupováním hororů už jsem obezřetná, proto mě moc potěšilo, když se ukázala v novinkách v knihovně. A mám jasno - tu knihu si časem pořídím domů a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Rybář je velmi atmosférický a mytologický příběh, který rozhodně nesedne každému. Kniha má místy velmi pomalé tempo a odkazuje se na mytologii a Bibli, což není lehké téma. Ale přesto všechno je rybář primárně příběhem o lásce a smíření. O tom, co vše si jsme schopni pro lásku připustit, co všechno jsme ochotni obětovat. Nehledejte tu prvoplánové zlo, ale příběh, ve kterém stěžejní roli hraje pečlivě vykreslená a děsivá legenda. V druhé řadě tu sledujeme příběh dvou kamarádů, kteří přišli o své ženy. Fanoušci Lovecrafta tu rozpoznají leckteré jeho háčky (doslova), ale i ti, co s ním nemají zkušenost budou dle mě velmi příjemně překvapeni. Rozhodně nehledejte v Rybáři krvavý horor, u kterého se budete bát. Spíše velmi pomalé a plíživé zlo, které se vlastně schovává v každém z nás.

11.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Těžko hodnotit knihu, o které víme, že nás čeká pokračování. Jedno vím ale jistě - druhý díl se mi četl mnohem lépe a rychleji než 1. Nejen proto, že už jsem znala hlavní hrdiny, ale hlavně proto, že jsme s nimi prožili dospívání a sledovali jejich cestu dospělým životem, který sice nebyl vždy lehký, ale už ho žili sami za sebe. Stále si stojím za tím, že se nejedná o kroniku ztraceného města, ale spíše rodinnou ságu, nicméně to knize na kvalitě nic neubírá. Doba, kterou ve 2.dílu Karin líčí nebyla jednoduchá jak pro Čechy, tak ani Poláky a přesto se v ní dají najít i světlejší stránky. Ano, lidské tragédie v podobě důlního výbuchu, nebo postupné okupace tu nechybí, ale myslím si, že Karin například skvěle zpracovala vztah Žeňky s Němcem, ve kterém krásně vylíčila to, že nic není černobílé. A že ani toto nebylo tehdy výjimkou. Karviná a Ostrava, tak blízko sobě a přitom v té době úplně jiné světy. Těšila jsem se na každou další stránku a rodinná dramata jsem prožívala s hrdiny jako bych s nimi seděla u stolu. Karin umí jedinečně vyprávět, to se jí upřít nedá. Těším se na 3. díl, až se s našimi hrdiny zase potkáme.. jen je mi jasné, že se jich moc budoucí doby vzhledem k věku nedočká.. .

31.07.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dracul je kniha, kterou jsem si přála od doby co vyšla minimálně přečíst. Jsem neskutečně ráda, že díky akci u Knihy Dobrovský je součástí mé knihovny. Dracula od Brama Stokera je má srdcová záležitost a musím uznat, že Dacrovský rod se nezapře. Dracul je kniha, která má neskutečně svižný děj, i přesto, že se odehrává v době před Draculou. Všechny postavy této knihy jsou skvěle vykreslené, děj je správně temný a děsivý a zlo se plíží s každou stranou víc a víc. Stěžejní příběh, který zde čtenáři přiblíží legendu o Dearg Due, která je první ženskou upírkou navíc knize neskutečně sedl. Smekám před prací obou autorů, protože příběh nemá žádné mezery, vyvolává ve Vás otázky a nepříjemné plíživé dusno. Pro Ty, co neznají historii rodiny Stokerových si troufám říct, že dodatky na konci knihy Vás dostanou možná ještě víc do kolen než samotná kniha. Ale čtěte je rozhodně až po přečtení, ne předtím :)
Tuhle knihu si musí přečíst každý milovník Draculy, protože i já jsem byla velmi skeptická co se z ní nakonec vyklube. A jsem ráda, že jsem svoje předsudky odložila stranou. Tohle dílo za přečtení rozhodně stojí.

02.04.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(SPOILER) V první řadě je nutno říct, že se až tak nejedná o románovou kroniku ztraceného města, ale za mě spíše o rodinnou ságu. Příběh odehrávající se v těšínském Slezku od roku 1894 do roku 1921. Příběh obyčejných lidí, kteří v této době žili, hospodařili a vychovávali své děti jak to uměli nejlíp. Život v této malé vesničce plynul tak nějak samovolně, dokud nedošlo ke katastrofě a přes 2 stovky mužů nezahynulo při důlním neštěstí. Po nich tu zbylo mnoho vdov a dětí, kteří neměli co do úst. Bída, beznaděj a ztráta milovaného manžela a otce udělala s každou ženou své. Některé se tomu postavily čelem, jiné čekaly na zázrak. Přes to všechno ale fungvala tehdy vzájemná pomoc, takže se zde zrodilo několik přátelství a nabídek pomoci. Karwina, která ležela na polské straně bylo městečko, které zažilo svou slávu jen díky havířům a jejich práci. Když skončila 1.světová válka, všichni si mysleli, že hůř už být nemůže, ale to ještě netušili, co všechno se stane při bojích o polsko-českou hranici. Občanská válka, která se zde odehrávala přes dva roky byla pro ženy a jejich děti ještě horší, neboť se jich dotýkala osobně. Propletené osudy hlavních hrdinů, vylíčení tehdejšího života, ale i skvěle popsaný vývoj městečka a jeho okolí. Kniha, kde na Vás dýchne atmosféra pohraničního života přes desítkami let, kdy Češi a Poláci byli jako jedna rodina. Ostatně tak je tomu dodnes.

30.11.2020 4 z 5

Crota Crota Owl Goingback

Krátký, ale velmi atmosférický horor, který by byl opravdu skvělý jako film, byť by se jednalo asi o brutálnější dílko. Crota je něco, co je tu od počátku věků a co se dostalo na povrch země po nedávném zemětřesení. Byť se zdá, že se jedná o velkého medvěda, pravda je jinde a když Crota řádí, umírají nejen lidé, ale vše, co mu přijde do cesty. Kniha, která spojuje prvky hororu s prvky indiánské mystiky a mytologie je něco, co chcete číst. Je to neskutečně svižné, originální, krvavé, nepříjemné a ve finále plné lásky a odhodlání.
Crota dostala cenu Brama Stokera a jedná se o autorovu prvotinu, za což skládám klobouček. Vydána byla už v roce 1996, u nás vychází v překladu Martina Štefka až letos.

30.08.2023 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Literární předloha legendární filmové The thing (Věc) z roku 1982, napsaná v roce 1938. Při čtení doporučuju absolutně zapomenout na film, protože samotná Věc se tu chová diametrálně jinak než ve filmu. Miluju to, miluju film, který je prostě dneska už klasikou žánru, stejně jako tahle jeho knižní předloha. Krátká novelka, která vlastně nedostala víc prostoru a skončila zahrabaná v archivu je pro nás dneska příběh vyvážený zlatem. V knize najdete dlouhou a vyčerpávající skoro 30 stránkovou předmluvu, která detailně přibližuje příběh ztraceného rukopisu. Dopněna je navíc ilustracemi a celkově je to prostě knížka, kterou musí mít každý fanda hororu doma. Miluju to.

29.07.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

(SPOILER) Pohádka je typicky netypickým Kingem. Příběh dospívajícího Charlieho, který přišel o matku a jeho otec propadl alkoholu je vyprávěn v tradičním kingovském stylu. Ale potom do příběhu vstoupí soused z konce ulice, jehož dům byl vždy považován za jakési sídlo hrůzy se svou starou fenkou Radar. Když pan Bowditch spadne ze žebříku a skončí v nemocnici, je Charlie jediný, kdo je schopný se o Radar a posléze i o něj postarat. Ze starého mrzouta se stává postupně člověk který si váží pomoci a Charlieho přijme za svého nástupce. Není divu, že ještě před svou smrtí veškerý svůj majetek přepíše právě na něj. A mohlo by se zdát, že v domě kromě starých věcí nic není, ale opak je pravdou.
Kromě zlata a hromady peněz se v kůlně schovává vstup do jiného světa. Do světa, kde je možné se omladit díky slunečním hodinám, ale jeho návštěva je nebezpečná. Pan Bowditch nechává Charliemu nahrané instrukce na pásce a Charlie se rozhodne tento svět navštívit jen kvůli Radar, která na tom není zdravotně dobře. Rozhodně ale nečeká, že vejde do světa plného špinavé magie, přízraků, a lidí, kteří trpí šedivinou. Království jako takové padlo a na Charlieho vlastně nečeká nic dobrého. Na povrch tohoto světa se totiž dere zlo v té nejtemnější podobě.
Nebylo by to pořádné fantasy bez krvavých bojů, beznaději, zoufalství a odhodlání.
Přes to všechno se jedná o klasickou kingovskou linku v podobě příběhu o lásce, přátelství a překonání zla, ať se zdá sebevětší.
To všechno s odkazy na klasická hororová díla, primárně Lovecrafta, ale i Bradburyho a Stokera.
Pokud čtete Kinga, vyrazí Vám s Pohádkou dech a přesvědčí Vás, že jeho studna představivosti a kreativity ještě rozhodně není vyschlá.
Pokud ho nečtete, dostanete do rukou knihu, kterou budete milovat i tak. Protože v Pohádce se nakonec dočkáme i dobrého konce, což není u krále hororu úplně na denním pořádku.

A upozornění na konec - pokud jste majiteli psa, budete u toho řvát jako želvy. Na to dám ruku do ohně.

06.07.2023 5 z 5

Tom Felton je kniha, která se objevila před Vánoci a kdo ji nečetl, jako by snad ani neexistoval.
Osobně nejsem Potterhead, ale Draco, kterého Tom ztvárnil je moje oblíbená.
Trošku jsem se bála, že tahle biografie se bude motat jen kolem HP, což se nakonec ve velké míře motá, ale vůbec ničemu to nevadí, protože Tom vypráví o věcech, které ještě jinde nezazněly. Věděly jste třeba, že jeho děda je světově uznávaný geofyzik, který absolutně nevěří na magii a přesto se nakonec vyskytl ve filmech jako záskok Brumbála?
Tom tu vypráví o svých hereckých začátních - hraní v reklamách, o filmu pidilidi, kde ztvárnil hlavní dětskou roli a o celém tom fenoménu jménem HP pohledem dítěte, které dostalo roli, ale vlastně vůbec nevědělo, o co se jedná.
O přátelstvích, která tu vznikla, o hraní po boku hereckých legend a mnoho a mnoho dalšího.
O závislosti na alkoholu, která nakonec vznikla z osamělosti, protože přátele a štěstí si za peníze narozdíl od oranžového lamborghini nekoupíte.
Velmi mile napsaná knížka, které vesměs nemám co vytknout a jsem ráda, že jsem do ní nakonec šla.
Ale oproti Mattu Perrymu je tohle opravdu takový životní oslazený čajíček.

15.01.2023 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

(SPOILER) Čtenářská výzva - kniha od afrického autora. Kniha, kterou jsem si chtěla přečíst i tak pro její skvělá hodnocení. Kniha, kterou jsem ulovila ve výprodeji za 39,- Kč. A kniha, která mě dostala do kolen. Tahle kniha není jen o touze mít děti, šťastné manželství a fungující rodinu. Je to kniha především o bolesti. Yejide touží po dítěti a když jí její první vysněná dcerka zemře, skončí pro ni svět. Přichází ale syn, který bohužel také umírá a to na srpkovitou anémii, která je dána genomem v krvi, který jeho otec postrádá. Je tak jasné, že syn není Yejidina muže. A jakto, že to celé vlastně schvaluje? Příběh nás seznámí i s pohledem na mnohonásobné manželství, kdy není vždy dáno, že se všechny ženy jednoho muže budou mít rády, ale tradice a rození potomků je tu bohužel přednější. Yejide porodí poslední dceru - Rotimi (v překladu "zůstaň se mnou") a když se jejím narození zjistí, že i ona má srpkovitou anémii, je už Yejida smířená s tím, že i o dceru nakonec přijde. U jejího skonu nechce být a tak svého muže s dcerkou definitivně opouští.
Ne, tohle rozhodně není odpočinková četba, ale knížka, u které jsem si říkala waw - i přes těžké téma se čte téměř sama, není nijak komplikovaná a dostane Vás do kolen. Dost mě zarazilo, že autorka je jen o rok starší než já.

06.11.2022 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Knížku jsem dostala darem, za což moc děkuju, protože jsem neměla o její existenci tušení. Nádherné zpracování na křídovém papíře s dokonalými ilustracemi od Jima Kay jen podněcují už tak dokonalý příběh, který je komorní, syrový a náročný a svým tématem zasáhne nejednoho čtenáře. Tahle kniha je sice o nemoci, rodině a tyranech ve škole, ale především o uvědomění si sama sebe a svých přání. Nečekejte odpočinkovou knihu, čekejte příběh, který se nedá odložit a zároveň Vás vyděsí. Ale i takové knihy je třeba číst. Tohle je skvost a zařazuji ho hrdě do poličky vedle Vrány, byť se nejedná o komiks.

26.01.2022 5 z 5

Doupě Doupě Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Jakubu Katalpu buď milujete, nebo jejímu stylu neholdujete. Já patřím do té první skupiny, jelikož mi její styl psaní neskutečně sedí. Květě je na začátku příběhu 70, vzpomíná na svého milovaného manžela a svůj příběh by chtěla někomu vyprávět, ale její dcera ji nutí k prodeji domu. A tak se jí v hlavě zrodí plán.. Pošťák pan Ptáček si před 20 lety vzal svou milovanou, která pro něj už ale ztratila kouzlo, neb mu jen poroučí, co má dělat. Květa postaví ve sklepě doupě, kam hodlá zavřít svou oběť, starat se o ní a vyprávět jí své příběhy... a pan Ptáček, který jí každý den nosí dopisy se zdá být ideální obětí.. Hoang sice z vietnamského obchodu zahlédne, jak Květa táhne pošťákovu tašku dovnitř svého domu, ale neumí česky a s policií si začínat nechce.
Tenhle skvělý román se může zdát jakýmsi českým "thrillerem", ale není tomu tak. Já v knize viděla spíš náhlost sdělení pocitů, vnitřního smutku a problémem se zvládáním situací.

03.09.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Wow! Upřímně jsem byla po všech těch nadšených ohlasech ke knize skeptická, ale nekupte ji za 99,- Kč že jo.. A nakonec jsem ji dala na jeden zátah bez přestávky a jsem nadšená. Dokonale vymyšlená dějová linka - osudy lidí, které jsou si tak blízké a přesto vzdálené. Drogy, sex a rock and roll v době uvolněných 70.let. Jedna velmi úspěšná zpěvačka, která ale neví co se životem a jedna velmi úspěšná kapela, která naopak přesně ví co chce. Naděje, zklamání, touha, odhodlání, volnost a boj se závislostí. Koncerty, rozhovory, turné, nahrávání desky, vymýšlení textů a i hudebních aranžmá. Hádky ve studiu, hádky na hotelích, špatná, ale i dobrá rozhodnutí. A jako bonus jedno obrovské překvapení na konci. Tahle kniha je skvělá, jakmile začnete číst, nemůžete se odtrhnout. Daisy a The Six sice nikdy neexistovaly, ale to, co čteme v jejich příběhu se určitě týká mnoha reálných kapel.

29.12.2020

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Kde začít. Kniha, která otřásla sociálními sítěmi, protože Colleen vyšla ze své románové tvorby a pustila se do thrilleru. A povedlo se to. Ne, že ne. Co je ale nutné říct je to, že za mě se jedná o vyloženě thriller určený pro ženy - protože tu slaďárnu tam prostě nějak protlačit musela. Do poloviny knihy jsem byla hodně skeptická a říkala jsem si, ne tohle dobrý nebude, protože mi to přišlo jako bych četla dalších 50 odstínů.. ale od poloviny knihy se to obrátilo a děj mi místy vyrazil dech. Místy jsem byla znechucená, místy jsem si říkala proč, ale ve finále jsem měla jen jeden pocit - že jsem v rozpacích. Ano, kniha je napsaná skvěle, čtivá, má skvělý formát i font, ale co se postav týče, nijak extra jsem z nich odvařená nebyla. Po vstřebání všech dojmů jsem pochopila, proč z tohoto tolik lidí šílelo, ale vlastně ani tenhle děj není nic, co by tu v jiných knihách ještě nebylo.

27.09.2020 3 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

(SPOILER) Tento román pro ženy, který válcoval žebříčky prodejnosti a všechny ženy, které z něj byly nadšené a doporučovaly ho mě nakonec přesvědčily k přečtení. Sice až 4 roky od vydání, ale lepší později než nikdy ne? No, v tomto případě bohužel lepší nikdy. Dlouho se mi do ruky nedostala tak klišoidní kniha, která by obsáhla všechno, co se mi absolutně příčí. Snad jediným kladem téhle knihy je za mě vyprávění v 1.osobě každé "hrdinky", což je vlastně ale ve skutečnosti ženská troska, která neustále čeká na to, že se život zlepší sám od sebe, když bude sedět doma na židli a nic nedělat.
Už první příběh zhrzené těhotné milenky, která ví, že její drahý je ženatý a rozvádět se rozhodně nebude. Jeho manželka o tom ví samozřejmě taky a taky je těhotná.. Bože, jako tohle má ženy rozbrečet? Tady mě s prominutím každý příběh tak moc naštval, protože to je vážně jen sepsaná typická česká telenovela na papíře.
Čtu ráda české autory, Veselí si ale asi jen tak nepřečtu a Foukneš do pěny je prý skvělá, kdy konečně Třeštíková vyšla ze své zóny. No nevím, z téhle knihy rozhodně nadšená nejsem.
S Třeštíkovou kamarádky nejspíš nebudeme.
Bohužel.

27.08.2020 1 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Na tuhle krásku jsem se tak těšila! Už jen díky tomu, že nejen obálku, ale i ilustrace ke každé povídce dělal Murin.Noční směna je sbírka povídek, ve které se nacházejí klasická díla, která znáte především z filmů - Kukuřičné děti, Noční směna, nebo třeba Šroťák, alias Děs v prádelně - kdo nezná doporučuju. Pro milovníky hororu a upírů je tu ale samozřejmě původní povídka Prokletí Jeruzalému, podle které byl natočený Chapelwaite s Adrianem Brodym, který doporučuji, kudy chodím. Jedná se vlastně o prequel Prokletí Salemu. Dokonalá záležitost knižně i seriálově. Ano, najdou se tu i slabší kousky, ale jinak je to jízda, od které se nedá odtrhnout. Miluju a děkuju.
Knížku mi zaslaly knihy Beta v rámci spolupráce.

23.12.2023 5 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Skvělý! Po dlouhé době horor, který čtenáře překvapí svojí neotřelostí - žádné duchařiny, strašidelné staré doby a démoni, ale finský panelák postavený v roce 1971 a Joni, který od malička trpí halucinogenními stavy, na několik let odjel do světa a vrací se zpět do bytu, který mu v onom paneláku koupil otec, aby mohl úspěšně dokončit studia. Obyvatelé domu jsou ale všichni svým způsobem zvláštní a když Joni zjistí, že v jeho bytě docházelo k mnoha hrůzám a postupně nachází podivné předměty pod linem a za kachličkama v koupelně, je mu jasné, že tenhle dům má svoje tajemství. Co když to ale není tajemství domu jako takového, ale architekta, který ho navrhl?
Nemám co vytknout, tahle knížka mě tak trošku vytáhla z hororové krize, kdy už mi všechno přišlo na jedno brdo a zhltla jsem ji za 2 dny. Tak jako jsou zárukou kvality horory z Carcosy, tak Golden dog je na tom velmi, velmi podobně, což mě těší, protože venku je konečně pozdim a hororové čtivo přichází na řadu :)

18.09.2022 4 z 5