AnselmaAlois AnselmaAlois komentáře u knih

Dál do džungle Dál do džungle Katherine Rundell

Strhující vyprávění které je tu pro ty, kteří si oblíbili Knihy džunglí, i pro takové, kteří o něčem takovém slyší prvně.
Kniha sestává z pěti napínavých příběhů, z nichž většina se odehrává dávno před tím, než se v džungli objevil Mauglí.

Myslím, že autorka se toho chopila velmi dobře, a skvěle vystihla ducha Kiplingových děl.

19.03.2021 5 z 5

Příběhy z Kamenitého vrchu Příběhy z Kamenitého vrchu Richard Adams

Bylo příjemné setkat se opět s milovanými králíky z Kamenitého vrchu a číst o jejich dalších příhodách které následovaly po poražení generála Čistce. Uvítala jsem také pověsti o bájném El-hreránovi, připadá mi krásné že i králíci mají své hrdiny ve kterých se zhlíží.
Opět to bylo čtivé ale zároveň takové reálné, králíci se chovají (na to, že jde o román) opravdu věrohodně a i to dělá Adamsovy knihy nezapomenutelnými.

05.03.2021 5 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Chcete-li se pustit do četby této objemné knihy (což vám vřele doporučuji), musíte si vyhradit dost času a snad i odhodlání. Nečte se to lehce. Některé kapitoly jsou jen výčtem šlechticů a jejich majetku, v jiných zdlouhavých pasážích autor popisuje tehdejší život - ale stojí to za to, věřte mi. Pakliže se prokoušete výše uvedenými částmi, čeká na vás tragický příběh o osudu, lásce a lidské krutosti. Dea, Gwynplaine, Homo, dokonce i nabručený Ursus, všichni mi přirostli k srdci, sdílela jsem s nimi jejich nelehký život a jen těžko jsem se s nimi loučila.
Ten konec byl neskutečně zdrcující, beznadějný a smutný, to by nechalo chladného málokoho...

Pokud chcete vidět, jak má vypadat kvalitně napsaná kniha, tak Muž, který se směje bude výtečnou volbou.

(Určitě musím vyzdvihnout také to, jak autor přeskakoval v čase, místech a postavách. Až na konci knihy zjistíte, jakou to všechno dávalo logiku a jak to do sebe zapadalo.)

01.03.2021 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Na tuto knihu jsem se těšila a zároveň se jí trochu obávala. Spousta uživatelů níže totiž knihu hodnotí jako těžce stravitelnou, ba dokonce k ukousání nudnou.

Naštěstí jsem se bála zbytečně, kniha mě uchvátila hned na první straně. Je to skvělé dílo které dává všem dosavadním Tolkienovým knihám nečekanou hloubku a promyšlenost, najednou vidíme že Středozem a její hrdinové nevznikli jen tak "lusknutím prstů", ale že za jejich zrodem stála léta práce, vymýšlení a pečlivého dosazování letopočtů, a to vše je natolik přesvědčivě udělané, že máte při čtení pocit, jako by Arda opravdu existovala, jako by byla tak skutečná, jako je skutečná naše zem.
Doporučuji všem, kteří byste chtěli nahlédnout hlouběji do autorových myšlenek a přímo do srdce jeho bájného světa, poznat jeho trnitou historii, impozantní místa a hrdiny ze slavných pověstí.

01.03.2021 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

"Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. Nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štětí a síly dohromady. Mezi krysami."

Je mi z téhle knihy tak úzko...
Jak strašné to muselo v Čangi být! Nelidské podmínky, chudá strava v minimálním množství, žádné soukromí, žádná hygiena, žádné zábrany. Díky této knize se asi budu o tematiku zajateckých táborů více zajímat.
Kniha je psána velmi čtivě, syrově a věcně, autor se nesnaží nic zatajovat, prostě jak to tam bylo, tak to tam bylo. A Clavellovi se to věřit dá, když v Čangi sám pár let prožil! Postavy mi hrozně přirostly k srdci a stejně jako jim, i mě najednou bylo líto že je konec dnům v táboře a že všichni začnou nový život který třeba nebudou schopni žít, protože je ta tři léta k nepoznání změnila, protože se z nich stala takřka zvířata, ačkoliv oni sami si toho vědomi nebyli. Neubránila jsem se pocitu, že by jim snad v Čangi bývalo lépe...což je asi hloupost, ale zvyk je zvyk, ať je sebenepříjemnější.
A tak strašně ráda bych věděla, jak to bylo dál: jestli se Král a Petr ještě někdy setkali, jestli Mac nakonec našel svou ženu, jak dopadl Gray, jestli ještě někdy slyšeli o Larkinovi...jak já bych to chtěla vědět! A přitom se to nikdy nedovím, můžu se jen dohadovat...
Kniha na mě opravdu silně zapůsobila, a to zejména poslední dvě kapitoly. Všechno mluví v její prospěch: zajímavé téma (místo obvyklé Evropy se děj odehrává v Asii), skvělý styl psaní, věrohodné postavy, spoustu nezapomenutelných okamžiků a celá ta atmosféra ze které čiší touha přežít - nemohu jinak než vřele doporučit.

Zde vyhrával jen ten silnější, chytřejší a odvážnější. A to byl Král. Mezi krysami.

13.02.2021 5 z 5

Smrt včel Smrt včel Lisa O'Donnell

Co tohle mělo být?!
Základní dějová linka je vymyšlená skvěle, ale všechny ty okolnosti, způsob vyprávění, nespočet vulgarit,...škoda mluvit.
Holce zemře matka, den předtím otec a ona si jde dělat snídani kterou poté s chutí sní? No proč ne, naprosto v klidu, že, rodiče umírají běžně...Tahle otupělost, nebo ignorace, nebo o co se vlastně autorka snažila, provázela "děvčata" po celou knihu: chladnokrevně své rodiče zakopali, pak si dali kolu a už mysleli jen na to, kde vezmou peníze na další jídlo a jak to zaonačit, aby je nesebrala sociálka...
Navíc to vypadá, že každý člověk se kterým se zde setkáme musí být minimálně pedofil nebo drogový dealer, na někoho normálního tu prakticky nenarazíte.
Opravdu bída, ty dvě hvězdičky dávám jen za zajímavý motiv knihy.

09.02.2021 2 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherně poetický, povzbuzující a dojemný příběh o síle vůle, o touze splnit si sen a o nekončící naději.
Je to kouzelná knížka...jako by se ke mě dostala z jiného světa. Doteď mám pocit jako bych dýchala svěží vůni lesa a slyšela jemné klokotání žaludů o desku stolu, jako bych i já viděla do vyrovnaných očí Elzéarda Bouffiera.
K povídce jsem se dostala čirou náhodou, a jsem za tu náhodu vděčná.
Řadím k mým nejmilejším knihám a doporučuji každému, ať to také, - vědomě či náhodou - zkusí.

06.02.2021

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Je zajímavé, jak se nároky čtenářů na dobrý horor po staletí zvyšují. Zatímco v době svého vzniku šlo o hrůzyplné čtení, v dnešní době jde "jen" o odpočinkovou četbu. Přestože nejsem moc náročný čtenář, tak toto nepovažuji za žádný literární skvost, a i když se to četlo moc hezky a některé scény byly docela strašidelné, minimálně morbidní (do detailu popsaná hlava mrtvoly apod.), tak větší dojem to nezanechalo.
Trochu mě zklamal ten převládající detektivní styl, podle názvu jsem čekala něco víc hororového.
Ke Collinsovy se ale ještě hodlám vrátit.

04.02.2021 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

V poslední době jsem už nutně potřebovala nějakou knihu, nad kterou nebudu muset moc přemýšlet, ale prostě "vypnout" a číst. A přesně to nabízí Poslední aristokratka od Evžena Bočka. Upřímně, není to žádné veledílo na úrovni, ale to ani nemůžete od komedie chtít. Ne že bych se přímo řezala smíchy, jak mnozí píší, některé situace na mě působily dost upjatě a rozhodně nereálně ( ale ani to nemohu od komedie chtít), každopádně humor v tom byl a já jsem si čtení užila. Do dalších dílů se jistě také dříve či později pustím, zatím ale mohu ten první doporučit všem, kteří hledají něco nenáročného na odreagování.

26.01.2021 5 z 5

Úder – 10 týdnů, které otřásly světem očima konspiračního teoretika Úder – 10 týdnů, které otřásly světem očima konspiračního teoretika Petr Hájek

Pohled na svět, jaký se vám (aspoň v mainstreamových médiích) jen tak nenaskytne. Petr Hájek se zde zaobírá aférou okolo celosvětové pandemie Covidu-19, odhaluje, že vše je „trochu“ jinak než jak nám to předkládá svět a že stojíme před osudnými událostmi, které navždy změní náš život. Protože pod rouškou (doslova) hysterie a národního šílenství se skrývá něco mnohem horšího. Něco pečlivě promyšleného, protože (cituji): „náhoda neexistuje“.
Přesto, že je kniha filozofického rázu,plná myšlenek a "konspiraček" (které už dnes s největší pravděpodobností žádnou "konspiračkou" nejsou) čte se výborně a přečtete ji takřka jedním dechem. Pokud ovšem nepatříte k těm, kteří raději uvěří hlavnímu proudu...Vždyť je to o tolik pohodlnější věřit že je vše dobré a žít dál ve své bublině...

26.01.2021 5 z 5

Strach nad Bobří řekou Strach nad Bobří řekou Jaroslav Foglar

Hochy od Bobří řeky zná - aspoň z doslechu - snad každý. Ne každý ale ví, že vyšlo také pokračování, které je oproti dílu prvnímu mnohem vážnější a smutnější. Je to takový důkaz, že ani ve foglarovkách nemusí být vše úsměvné, milé a bezstarostné. I zde se můžeme (překvapivě) setkat s beznadějí a smutkem, který se ale netýká pouze hrdinů knížky, ale celé temné doby do které je děj posazen. U autora jako je Foglar mě takový námět dost překvapil, ale uměla jsem ho ocenit a dokonce se mi to líbilo více, než většina jeho dalších děl. Zanechalo to ve mě nečekaně hluboký pocit.

09.01.2021 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Poirotův neomylný úsudek vám vyrazí dech.
Není možné uhádnout vraha, zvlášť konec je plný překvapení a když už si myslíte že vrah je odhalen, Poirot vás přesvědčí o opaku.
Výtečný počin mé oblíbené autorky a další důkaz, že nad šedé buňky mozkové prostě není.

07.12.2020 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

Ach Bože...
Tohle byla tak nebývale krutá a smutná knížečka, až je mi z toho nanic. Jak jen mohou být lidé tak bezcitní, krutí a libující si v utrpení malého chlapce, který právě přišel o maminku?! Jak ho jen mohli tak vykostit, udělat z veselého hošíka nemocnou, umírající trosku?! A na druhé straně nemocné, špatně vyvinuté kuře, které je stejně jako chlapec vyhoštěno svým rodem a hledá útěchu v náručí malého mučedníčka...To byla jen malá náplast na mou rozsmutnělou duši.
Rozhodně doporučuji, na knihu jen tak nezapomenu.

30.11.2020 5 z 5

Příběhy ze staré Anglie Příběhy ze staré Anglie Agatha Christie

Obě detektivky se mi moc líbily, měly spád, nechyběly tu okamžiky napětí a vysloveného překvapení a závěr byl vždy nečekaný. Staré dobré christieovky...

10.11.2020 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Samotný nápad, že se člověk promění v brouka se mi zdál skvělý, ale trochu mě zklamal konec. Čekala jsem něco víc ohromujícího ale závěr neměl s Řehořem vlastně nic společného. Škoda...

05.11.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Na tuhle knihu nemá čas vliv. Je stále tak okouzlující, čtivá a ironická jako byla před 150 lety.

02.11.2020 5 z 5

Hobit od J. R. R. Tolkiena je úžasně čtivý a napínavý příběh, předehra k podstatně složitějšímu dílu Pánu prstenů.
Kniha je prý určena spíše dětem, ale zalíbí se i každému dospělákovi pro svou čistotu, prostotu a mocné poselství které si nese. Je to nádherné a dojemné, ale i vtipné a s opravdu nezapomenutelnými postavami. Komu by se vymazal z paměti malý ale udatný Bilbo? Šišlavý a úskočný Glum? Vůdčí zlatomil Thórin Pavéza? Nebo čestný a mocný Gandalf?!

01.11.2020 5 z 5

Alenčina dobrodružství v kraji divů a za zrcadlem Alenčina dobrodružství v kraji divů a za zrcadlem Lewis Carroll (p)

Milá knížka plná těch nejneuvěřitelnějších hloupostí a pošetilůstek, kde nic nedává smysl a věci mizí dříve než se objeví. Pohádka protkaná množstvím podivných osobností s opravdu zavádějícími charaktery. Šílenost následuje šílenost. Ale ostatně – tak to přece ve snech chodí, nebo ne?

20.10.2020 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(Poprvé přečteno 20.9.2020)
Tahle bajka vámi otřese od základů.
Není to pro každého a přesto si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Mě osobně strašně vyhovovalo, jak byly lidské vlastnosti aplikované na zvířata, působilo to strašně děsivě a asi navždy mám fobii z prasat :D. Kniha mě osobně oslovila více než kdejaká hrůzyplná povídka, protože to, o čem se zde píše, se skutečně dělo a děje, ačkoliv nemáme zrovna chuť tomu věřit a jsme jak ty tupohlavé ovce které si jen bečely svou. "Farma zvířat" má v sobě neuvěřitelné kouzlo a čte se opravdu rychle, není to ale ten typ knihy kterou odložíte a hotovo. Naopak, tahle vás bude ještě dlouho pronásledovat. Budete se bát, budete přemýšlet, budete plakat. Protože z původní ideje o rovnosti a lásce všech zvířat se postupně stane ohavná prasečí krutovláda, kde už neplatí dřívější pravidla a místo něj přichází jedno nejdůležitější: " Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější!"
Pan Orwell má můj obdiv.

28.09.2020 5 z 5

Napomenutí z onoho světa Napomenutí z onoho světa Bonaventura Bayer

Jestli jsem někdy četla něco tak děsivého a působivého? Asi ne. Tato kniha je strašná právě tím že je pravdivá. Totiž, někdo její pravdivost zpochybňuje ale já pevně věřím že jde o skutečnou výpověď ďáblů.
Kniha je smutným důkazem toho, co vše se děje v dnešní církvi, jaké rozvraty, reformy a zkáza, kterou samozřejmě způsobily mocnosti pekelné.
Zároveň je kniha ale povzbuzením pro nás věřící, protože satan jasně z donucení exorcistů a Panny Marie vypovídal také o tom, co nám úžasným způsobem pomůže dostat se do nebe.
Z knihy mi bylo všelijak. Se vším jsem musela souhlasit, a vlastně jsem vše i věděla, ale až tato knížka mi otevřela oči a já viděla PROČ byla zrušena Tridentská mše, proč kněz neslouží otočen zády k lidem, proč už prostě není svět jako dřív...opravdu si přečtěte, mnoho věcí vám dojde.

16.09.2020 5 z 5