Annkag Annkag komentáře u knih

Ezopove bájky Ezopove bájky Ezop

K tejto knižke som sa vrátila prednedávnom keď som ju čítala dcérke.Páči sa mi ako sú príbehy napísané a majú v sebe poučný odkaz.Pretože to v dnešnej dobe vo výchove chýba.

15.04.2018

Nevedkove dobrodružstvá Nevedkove dobrodružstvá Nikolaj Nikolajevič Nosov

Tieto príbehy malého Nevedka ma sprevádzali detstvom,bavila som sa na jeho pokusoch čosi dokázať a jeho básničky o kamarádoch.Vševedko,Pampúšik a mnoho,mnoho iných.A čo mi najviac utkvelo v hlave?Raz hladný bol Pampūšik a tak zjedol svoj vankúšik.Alebo jeho let balonom.Škoda že som tuto knižku mala požičanú a neviem ju zohnať pre dcérku.

15.04.2018 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Dan ma svojim pohladom na riešenie šifier skutočne dostal.Robert Langdon bol vykresleni spôsobom tak užasným že som k nemu citila istý druh platonickej lásky.Krok za krokom sledovať cestu k odhaleniu najvāčšieho tajomstve dejin,hladania svāteho grálu a prepisu historie Bible,ktorý nás na chvilu držal v úvahe prečo by to nemohlo byť reálne.

15.04.2018 4 z 5

Námořník na koni Námořník na koni Irving Stone (p)

Velmi krásne napísaný životopis -aj ked miestami možno fiktívni-Jacka Londona....jeho tažké začiatky,lásky,drsní život spisovatela ktorý neustále zakopával ale nevzdával sa.

13.04.2018 4 z 5

O kapybaře, která chtěla létat O kapybaře, která chtěla létat Iva Vyhnánková

Krásne napísaný príbeh pre deti,ktorý som dcérke četla na dobrú noc a pobavila som sa nad ním.
Deti naučí v prvom rade to že skutočný priatel ta neopustí ani v tých najtažších chvílach.A za druhé....ked pojdeš za svojim snom a budeš sa snažit zo všetkých síl takmer nič nemože byt nemožné.
vrelo odporúčam ako privýchovnú pomocku :D

12.04.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Klasické dielo ktoré by malo podla mojho názoru byt v knihovničke každého z nás....
Len je smutné že mnoho dospelých sa v tomto dielku skutočne nájde.

12.04.2018 5 z 5

Řecká mytologie pro začátečníky Řecká mytologie pro začátečníky Joe Lee

Mna to naozaj pobavilo....zasmiala som sa a neviem prečo by pre začiatočníkov nemohlo byt také pútavejšie a živšie.musíme mysliet na to že doba sa mení a s nou i pohlad na minulost...a to i minulost hodne dalekú.
Autor ma pobavil opismi nechutných incestov mezi Božstvom ale i ludmi tej takzvanej éry,kedy má všetko svoju príčinu a dovod.Nenávist,krvavé boje,láska ale i nenaplnené sny niektorých hrdinov bájí na ktorých som prakticky vyrastala.Spomínam si ako som Starými gréckymi bájami a legendami listovala v zažltnutých stránkach tejto knihy ktorú mi daroval moj starý otec ešte po sebe.
Stále ma to tak nejako fascinovalo a lákalo.premýšlala som na tom ako vzniklo toto a hento a dostávala som na to stále nové odpovede.Ale nové a nové odpovede prinášali stále dokolečka nové a nové otázky.
ohúrilo ma že na počiatku ,vo svojej vlastnej podstate ešte stále pretrvávajúci,bol chaos-mnohý ho prirovnávajú k Čiernej diere ale k absolútnemu vzniku rovnajúcemu sa ako Teoria velkého tresku.
Zaujalo ma ako vznikli prvý titáni-pre nás samozrejme najznámejší Prometeus,Atlas a v neposlednom rade samotný Kronos,ktorý sa bál svojho potomstva a tak ho požieral.ruku na srdce a úprimne,nemala som ponatia ako sa zachránil Zeus,respektíve ako on prežil počínanie svojho otca,ale táto kniha mi ozrejmila i túto otázku.
Páčila sa mi dvojitá možná teoria vzniku mliečnej dráhy alebo opis ako prišiel na svet Minotaurus.Hriešne splodenie samotnej Trojskej Heleny-to ako fakt?...jej matka,labut a zrodenie sa s vajca?
Bohovia,Božstvá,hrdinovia,mytologické postavy,chiméry,harpyje,sfinga,sirény,kyklopovia,kentauri....je až neskutočné si v dnešnej ,pretechnizovanej dobe predstavit si, čím všetkým kedysi žilo Grécko....čo všetko sa podla týchto báji pohybovalo po zemi ,po ktorej teraz kráčajú naše nohy nahánajúce sa za prácov a povinostami o ktorých vtedy nemali ani najmenšie tušenie....
A na záver?
Samotná grécka mytologia nás ovplyvnuje i dodnes...nachádzame v nej odpovede na mnohé psychologické otázky a berieme si pomenovania z nej....tak ako Freud využil Oidipov smutný príbeh a pomenoval chorobnú posadnutost človeka vlastným rodičom,ktorá miery niekedy až k sexuálnym predstavám.Ano,prečo to nenazvat Oidipovským komplexom,ked si koniec koncov on vzal svoju vlastnú matku?Samozrejme na začiatku o tom nemal ani šajnu ale predza len....
Ako doplnkové čítanie je to skvelé...a celkom by ma zaujímalo ako by sa autor pohral s mytologiou Severu.
Predza len Odinov dvor na Asgarde sa tiež hemží zaujímavými postavami a artefaktmy.

11.04.2018 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Konečne detektivka,ktorá ma úplne vtiahla do mysli vypatlaného pošahanca.....Priebeh vražd bol brutálny a s niečim takým som sa zatial nikde nestretla ale o to viac to bolo originálne a velmi čtivé.
Neviem či je autor úplne normálny a v pohode ale pokial aj nie ,je úžasné ako sadistické sklony ničenia,premyslenia vraždy,rozhodnutia že pri samotnom umieraní byt nemusí sú velmi pekne opísané(i ked v trochu hollywodskom odéri krve)
Samotný fakt že sme sa s týmto magorom a gustom pre psychiatrov už stretli v krátkom rozhovore pri pátraní...pravdu,myslela som si že vrahom bude záhradník ale nie pán Carter,klobúk dole, sa rozhodol že vybočí zo zabehlých kolají a vymyslí si príbeh malého chlapca,deptaného spomienkou na vraždu svojej matky a na to čo jej otec zašil do vagíny....
Tak a idem sa vrhnút na dalšiu knihu od tohoto vypadlaného magorka,ktorý fantázie hádže na papier tak ako feták injekčnú striekačku na detské ihrisko.

07.04.2018 5 z 5

U mna bola podstatná chyba sposobená tým že som nemala ani tušenie že existuje táto kniha (ano,idem sa hned pred zrkadlo prefackat :) )
Videla som trojdielny film Tajemství řeky Bohů takže som bola sklamaná.Neviem však s určitostou povedat či z knihy alebo z filmu....
Boli tam nesrovnalosti a zakopnutia,ale celkovo mi aj tak Taito ostal nesmierne sympatický....

03.04.2018 2 z 5

Nekonečnost Nekonečnost Rachel Ward

Tak pri tomto čítaní som si to naozaj užila.Zaujímavý príbeh o dalšej variante sveta budúcnosti(i ked nie tak vzdialenej)Vidiet čísla vo forme dátumov úmrtia človeka na ktorého sa pozriete musí byt už samo o sebe deprimujúce.Ale vidiet tento dátum u človeka,ktorého milujete?U dietata,ktoré vás berie ako vlastného otca?
Narazit na človeka,ktorý tieto čísla kradne aby si predlžoval život na úkor druhých.
Dieta ktoré vníma vnútorné svetlo iných,ktoré dostalo roky druhého?
Super čtení a bavilo ma to tak že sa určite k tejto knihe vrátim.

30.03.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Miestami ma to nudilo,miestami som sa strácala.ale mám to prečítané a viem prečo som to ako stredoškoláčka neprečítala :)

13.03.2018 2 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

K tejto knihe som sa dostala náhodou.požičala mi ju kolegyna v práci.Pravdupovediac asi týžden som okolo nej chodila a rozmýšlala kedy na to budem mat asi náladu jelikož som knihy tohto typu nikdy predtým nečítala.ale knižný deficit robí divy a tak som jej stránky otvorila a začítala som sa.Prekvapila.A to v milom.Malo to dej,spád,hlbku myšlienok a miestami svojský smysel pre humor.Možem povedat že jej čítanie mi otvorilo oči a so Simonom som sa prebudila i ja.

13.03.2018 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Vdaka čitatelskej výzve som prečítala znova tento úchvatný príbeh malej siroty ktorej sa ujmu súrodenci a dajú jej domov,lásku,vzdelanie a možnost objavovat krásu života v jej vlastnom tempe vnímania a roznímania ....

12.03.2018 5 z 5

Příběh dvou staletí Příběh dvou staletí Rachel Harris

Táto kniha nie je niečo čomu by som holdovala ale dalo sa to a bol to celkom zaujímavý nápad autorky.Vrátiti sa k nej však určite nevrátim.

12.03.2018 3 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Další detektívny skvost od tohto autora.Jeho polámané panenky ma nadchly a tak som siahla i po tomto titule.
Tento svojrázny detektív ma baví.Má zvláštny smysel pre humor a dedukčné schopnosti....dostane sa mu pod ruku prípad ktorý vrta v hlave nejedného policajta a on sa ho ujme so šarmom sebe vlastným.

12.03.2018 5 z 5

Trojruža Trojruža Pavol Dobšinský

Vďaka čitatelskej výzve som sa vrátila ku knihe ktorá ma sprevádzala celé moje detstvo a dodnes si spomínam ako som listovala stránkami a hltala písmenká rozprávok,ktoré vyšli z pera rodáka mojej rodnej obce.Pavol Emanuel Dobšinský je meno ktoré ma sprevádzalo na každom kroku.Narodil sa v Slavošovciach a som rada že lesmi ktorými som sa prechádzala možná kráčali i jeho nohy.

26.02.2018 4 z 5

Dívka, která se třpytila Dívka, která se třpytila Lauren Beukes

Miestami som sa v knihe strácala ale páčil sa mi nápad sériového vraha ktorý cestuje v čase.Dokonalejší zločin snaď ani existovať nemôže.
Náhodou sa vrah dostane do domu kzorý mu ukáže iné miesta v inom čase a neostáva nič iné len do tohto zvláštneho domu vstúpiť a poraziť diabla na prahu brány v časopriestore ktorý je jeho vlastný a zachrániť si život.
Nie každému sa bude kniha páčiť a nie každý si z nej vezme dojmy na hranici fantasymagorie ale keď chcete siahnúť po niečom zvláštnom odporùčam si toto dielko prečítať.

26.02.2018 4 z 5

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Krásne pohádky ktoré nás donútia sa zamyslieť nad sebou.Šťastný princ ktorý vďaka lastovičiakovi pochopil že to že nevidíme smútok a bolesť neznamená že neexistujú.Slávik a ruža ktorý nám ukazujú že niekedy,ba priam až príliš často je láska sobecká.A pre mňa úplne najdokonalejšia bola Sobecký obor.Poplakala som si i keď miestami som sa trocha nudila-najmä v Infankiných narodeninách ale pokial chcete siahnúť po pohádkach ktorè sú iné ale práve preto krásne odporúčam.

25.02.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Je smutne že som sa k tejto knižke dokopala až teraz ale nelutujem.Zaujímavý nápad.Páčilo sa mi spracovanie deja,dialogy,opisy a koniec ktorý tam jednoducho zapadol.Pre mňa nadčasové dielo ktoré dáva menu Oskar Wilde literárny klenot.

25.02.2018 3 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Ano.Po takmer 15tich rokoch som sa ku knižke vrátila a rozhodla sa ju prečítat inak než ako nariadenú knihu v povinnej četbe.A tak ako som bola nadchnutá pred rokmi som nadchnutá ostala i teraz.
Príbeh mladej lásky ktorá ako jaro rozvíja svoje jemné lupene a túžobne ich ponúka prvým jarným slnečným lúčom tak i oni ponúkajú svoju lásku jeden druhému ako na dlani.v čase vojny a strachu sa dokážu od všetkého pozemského odpútat a rozprávat sa dotykom svojich srdc.....a ich láska ostane čistá a nesmrtelná i napriek tomu že pilier chrámu ich pochová pod nánosmi ruinin a prachu....
teraz zamáčknut slzičku a zhlboka sa nadýchnut pretože Rolland dokázal to čo iným autorom chýba.

18.02.2018 5 z 5