AnnaSk AnnaSk komentáře u knih

Kosmova kronika česká Kosmova kronika česká Kosmas

Jop, Kosmas je moc vtipný chlapík. "Zima byla velmi tvrdá a nevhodně dlouhá."

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Připadá mi, jako bych ten příběh znala už odmalička... Když se pak člověk seznámí s psanou formou, je to takový nový rozměr. Krásně napsané, krásně přeložené.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

První stránku jsem si musela přečíst asi čtyřikrát, než mi došlo, o co tam vlastně jde. Pak to ale opravdu stálo za to... Tolkien je jeden z nejúžasnějších vypravěčů, jaké znám. Je to poutavý, nesmírně lákavý svět. Doslova dávné mýty a legendy, které budí ty nejpozoruhodnější otázky - jaká je hranice mezi dobrem a zlem?

Asi jako mnozí, nejradši mám příběh o Berenovi a Lúthien. Když byl Mandos pohnut k lítosti, což se nestalo nikdy předtím, ani nikdy potom, slzela jsem i já.

04.08.2012 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Myslím, že v tom je rozdíl.

Co se týče Charlotte - Elizabeth ji má ráda a svým způsobem jí přisuzuje své vlastnosti - touhu po lásce, po sňatku z lásky - a tak ji naprosto rozhořčuje, že se chce "zaprodat" navzdory svému přesvědčení - což tak ovšem není, Charlotte je mnohem praktičtější než Elizabeth - a Elizabeth to nechápe.

Co se týče Wickhama - Elizabeth vlastně v tomto případě stojí na jeho straně, protože se jí to prostě hodí. Myslím, že to souvisí i s jistým stereotypem, že muž si může "dovolit všechno" a žena ne, takže muž se může ženit pro peníze, ale žena ne. Je v tom podle mého i jistá lhostejnost k němu - nemá ho upřímně ráda - a jen mu s nadsázkou "přeje vše dobré" - možná je také trochu škodolibá/ironická k oné slečně :-)

Rozhodně bych v tom ale neviděla rozpor v jejím charakteru - spíš jde pokaždé o něco jiného.

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Zaprvé mě fascinuje, že někdo dokáže přečíst klínové písmo :-) A zadruhé je úžasné, že i po pár tisícovkách let se to prostě čte.

30.08.2012 4 z 5

Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimilova kronika: Pařížský zlomek latinského překladu (faksimile) Dalimil

Dalimil rozhodně není tak zábavný jako Kosmas :-)

10.12.2012 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kdysi mě neuvěřitelně chytila první stránka. Popis zahrady a ateliéru... ale už je to docela dávno, co jsem ji četla. Kéž bychom mohli mít nekonečnou paměť! Každopádně - Wilde je velmi nadaný vypravěč.

Emma Emma Jane Austen

Emma je úžasná. Podívejte se na čtyřdílné filmové zpracování BBC z roku 2009, nejdřív jsem tomu moc nedůvěřovala, Emmu tam hraje Romola Garai, ale je to naprosto úchvatné a současné, hudba nádherná, Knightley rozkošný, nemám slov!

12.11.2013 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Já nevím, nazvat knížku po písničce - hned mi to připomnělo Murakamiho. Ale o to ani tak nejde... Líbí se mi, že ten milostný příběh je tak zastřený. Kathy se o něm téměř nezmiňuje, dokud o tom nepromluví Ruth.

A je to vážně napínavé, skoro jsem měla chuť přeskakovat stránky, abych se dozvěděla úplně všechno :) A pak... přináší otázku, na kterou vůbec není lehké odpovědět.

Ještě něco. Na konci jsem si uvědomila, že nijak nepopisuje vzhled postav. Asi se to k tomu hodí.

08.03.2013 5 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Velmi inspirativní kniha.

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Je to prostě o lásce. A pěkně napsané.

Plyš Plyš Michal Hvorecký

Dostala jsem se k tomu náhodou... má to takový zvláštní konec. A je to dobré, líbilo se mi to. Takové originální - zajímalo by mě, jestli se někdy v budoucnu vyplní myšlenka dětí dostávajících jméno podle velkých firem (Nike, Ikea, ...). Dost drsný způsob reklamy.

"Můj přítel Mexx říkával, že až přijde konec světa, je třeba jít do Bratislavy, protože tam všechno dorazí o dvacet let později." :-)

28.08.2012 4 z 5

Kámen – hora – papír Kámen – hora – papír Barbora Gregorová

Fajn knížka. Trochu zmatená... ale fajn.

28.08.2012 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Ráda se k ní vracím. Austenová je mistryně jemných ironických narážek.

05.08.2012 5 z 5

Cesta k jednoduchosti Cesta k jednoduchosti Milena Jesenská

Nemám slov, nadčasové a geniální!

29.07.2015 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkien je jeden z nejlepších vypravěčů vůbec, ne-li ten nejlepší.

23.09.2013 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Geniální originál, geniální překlad. Miluju okurkové sendviče :-)

Žert Žert Milan Kundera

Vůbec jsem nečekala, že to bude takové. Snad už jen pro ten název... myslela jsem, že to bude tragikomické. Možná je, ale já dokázala vidět jen tu černou. Bylo to tak destruktivní, až mi z toho běhal mráz po zádech. Asi potřebuju spíš knihy s nadějí.

I když byla tu jediná věc, která mě opravdu rozesmála. Ten poslední žert - záměna pilulek.

27.09.2012 5 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Přečetla jsem to jedním dechem, to je fakt. Občas sem se i zasmála. Ale pak to skončilo a mně to bylo úplně jedno.

13.09.2012 3 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh