Analady Analady komentáře u knih

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Před léty jsem si přečetla knihu o Japonsku a japonská kultura se mi tehdy moc zalíbila. Vyznává totiž hodnoty, které se u nás rychle vytrácí a mně jsou hodně blízké jako úcta, disciplína, pracovitost, respekt ke společnému prostředí. Proto když jsem při hledání vhodné knihy ke čtenářské výzvě narazila na tuto knihu, neodolala jsem a koupila si ji.
Jako pozitivum na ní vidím to, že jsem se dozvěděla mnohé další informace, o kterých jsem dosud neslyšela. Ale celkově jsem z knihy trošku rozpačitá. První, co mě mrzí, je, že kniha je psaná formou deníku. Jde o soubor postřehů a drobných zážitků, nikoliv o ucelený příběh. Co se týče vztahu mezi Veronikou a Kótou, dočteme se, že se potkali, pak se po nějaké době rozhodli vzít se, Veronika se přestěhovala do Japonska, kde byla na všechno sama, protože Kóta odcházel z domu v osm a vracel se o půlnoci. Chybělo mi tam nějaké citové propojení. Spíš než lásku ke Kótovi a k Japonsku jsem z knihy cítila odpor k jinakosti. Jakoby autorka říkala: Kam jsem se to odstěhovala? Je to tady všechno tak divně jiný. Ale nějaká láska tam asi musela být, když spolu vydrželi. Škoda, že ji autorka nevložila i do této knihy.

18.03.2019 3 z 5

Tajná láska Tajná láska Lenka Lanczová

Když jsem si tuto knížku vybírala v knihovně, neměla jsem od ní naprosto žádné očekávání. Knížka pro puberťačky přece není nic pro mě. Ale hledala jsem narychlo nějakou knížku, u které si odpočinu, tak jsem si řekla, že to zkusím. A nejen že jsem si u ní hezky odpočinula, ale taky jsem se u ní příjemně zasnila a připomněla si pocity, které jsem prožívala, když mi bylo náct. Pěkná romanťárna.

13.03.2019 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

I když je tato kniha velmi čtivá, je to jedna z knih, kdy čtení bolí. Je to kniha o životě, o lásce partnerské i mateřské, o bolesti, o touze a také o tíze rozhodnutí. Život přináší radosti i bolesti, i mnohé těžké zkoušky. Ne vždy v těchto zkouškách obstojíme. Důsledky si pak s sebou neseme dál jako těžké břímě. Má se člověk rozhodovat rozumem nebo srdcem? Tom se dostává do situace, kdy ať se rozhodne jakkoliv, vždy tím někomu ublíží. Vlastně všechny postavy tohoto románu procházejí těžkými zkouškami.

06.02.2019 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Cheryl má můj obdiv za to, že tak náročnou hřebenovku zvládla, sama se svým Monstrem. I ve mně se během čtení probudila chuť někam jen tak vyrazit, zažít pocit volnosti a sounáležitosti. Její vyprávění bylo krásné, místy bolestivé a syrové. Dokáže vyprávět velmi sugestivně, takže prožíváte vše, o čem píše, s ní.

17.11.2018 4 z 5

Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

Kniha je psaná čtivě, ale samotný příběh mi připadl hned od počátku naprosto neuvěřitelný. Vůbec jsem nechápala, proč byla Bára tak posedlá Afričanem Kenem z pouhého vyprávění Němce, kterého sotva znala, proč si s ním začala psát, když ho vůbec neznala, proč se rozhodla za ním odjet do Afriky, proč měla potřebu shánět mu tolik peněz ... A takových proč mě během čtení napadlo ještě mnoho.

12.05.2018 3 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Příběh, u kterého dlouho nebudete vědět, co se stalo. Události se odkrývají velmi pozvolna. Poslední dílek zapadne opravdu až na konci knihy. Kniha se čte velmi dobře, udržovala mě v napětí. Jediné, co bych jí mohla vytknout, je konec, který byl zbytečně rozvleklý. Jinak naprostá spokojenost.

17.03.2018 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Škoda, že jsem se před přečtením knihy nikde nedočetla, že se jedná o knihu pro děti. Autor je sice přesvědčen, že kniha osloví i dospělé, jak jsem se dočetla na přebalu knihy. Mě bohužel neoslovila. Celé mi to přišlo hrozně málo uvěřitelné a naivní.

28.10.2017 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

I mrzouta si člověk může zamilovat, když zjistí, že pod tvrdou, nepřístupnou slupkou se skrývá velké srdce. Originálně pojatá kniha o životě, stáří a přátelství. O tom, že v samotě se člověk topí. O tom, že práce, hezké vztahy a pomoc druhým dávají našemu životu smysl. Pěkné čtení.

25.10.2017 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Autorka píše čtivě. To však bylo pro mě jediné plus na této knize. Do první vraždy se mi kniha moc líbila. Pak se to zlomilo. Pořád jsem čekala nějaké zlepšení, které bohužel nepřišlo. Největším zklamáním pro mě byl samotný závěr.

05.10.2017 2 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Tuto knihu mám jako audioknihu a moc se mi líbila. Povídky byly krátké, milé, krásně namluvené. Pan Svěrák se moc hezký poslouchá.

25.09.2017 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Krásný příběh, kniha psaná krásným jazykem. Po přečtení jsem zhlédla i film. Ten se ale knize zdaleka nevyrovnal. Jednoznačně doporučuji přečíst knihu.

24.09.2017 5 z 5

Budu opakovat, co už tu bylo napsáno, ale nejde to jinak. Moc milá knížka, která pohladí, potěší a vykouzlí úsměv na tváři. Dan je milej a vtipnej. Poslouchala jsem i ukázku audioknihy a taky super.

29.08.2023 5 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Slabší tři hvězdičky. Autorka umí psát poutavě. Ze začátku jsem byla nadšená, postupně ale nadšení sláblo. Konec byl nejslabší. Celkově to nebylo špatné, ale nijak mě tato kniha nenadchla.

24.08.2023 3 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Název této knihy ve mně vzbudil jak pochyby, tak i zvědavost. Ta nakonec zvítězila a jsem tomu ráda. Autor si na ní dal opravdu záležet. Výborná kniha, která rozhodně stojí za přečtení.

23.02.2022 5 z 5

Za Kačku - Jak levně procestovat svět Za Kačku - Jak levně procestovat svět Kateřina Ostrá

Pokud máte touhu cestovat na vlastní pěst, ale jste cestováním zatím nepolíbení, pak by vám tato kniha mohla pomoci váš sen uskutečnit, tzv. vás nakopnout. Na začátku vás autorka vybaví základními informacemi, zasvětí vás i do procedury na letišti. Pak už se věnuje vlastním cestám za kačku. Ačkoliv jsem od knihy čekala trochu něco jiného, bylo to nakonec vcelku milé čtení. Kačka je mi hodně sympatická, umí si život užívat se vším všudy. Jako parťačku na cesty bych ji určitě brala. Jen bych s ní neuměla držet krok, co se konzumace alkoholu týče. Vypadalo to, že pořádná zásoba alkoholu je nedílnou součástí jejích cest.

22.11.2020 3 z 5

Ciao bella Ciao bella Serena Giuliano

Popravdě mám z této knihy dost zvlaštní a rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbily krátké kapitoly, které rychle plynuly. Byla tam místa, u kterých jsem se pobavila. Jiná místa nabízela prostor k zamyšlení. Byly tam i chvilky dojetí. Na druhou stranu mi chvílemi hlavní hrdinka byla až protivná. Nemůžu říct, že bych z této knihy byla nějak zvlášť nadšená, každopádně to byl zajímavý a celkem netradiční zážitek.

08.11.2020 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kniha napsaná s velkou láskou a úctou k životu. Je poctou všem těm, kteří museli vytrpět všechny ty hrůzy. Byli vytrhnutí ze svých domovů, připraveni o vše, co jim bylo drahé, o své nejbližší i o svoji důstojnost. Přes všechny kruté osudy, které jsou líčené velmi naturalisticky, je psaná zároveň
velice citlivě a s velkou pokorou.

17.05.2020 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Velmi silný příběh žen, které musely čelit mnohým situacím a utrpení, které by nikdo z nás nechtěl prožít. Kniha se četla výborně. Tedy až na pasáže, kde bylo popisované násilí. Vše bylo popsáno velmi naturalisticky, takže to bylo místy dost náročné čtení. Přeskakování v čase nebylo nijak rušivé. Výborná autorka. Umí krásně popisovat, takže máte pocit, že jste součástí příběhu. Naprosto vás vtáhne do děje. Ráda si od ní zase něco přečtu.

29.01.2020 4 z 5

Ultramaratonec Ultramaratonec Charlie Engle

Tuto knihu jsem si vybrala podle názvu a čekala jsem, že bude jen o běhání. Ale ona je ve skutečnosti o životě autora a jeho životním boji. Na to, jak je kniha čtivá, jsem ji četla nečekaně dlouho. To proto, že je opravdu "výživná". Charlie je muž mnoha talentů a rozhodně si nenadělil nijak lehký život. Je smutné, jak snadno lidé spadnou do drog a je neskutečné, že svou závislost přežil a dokázal se z ní dostat. Moc nechápu jeho až fanatický přístup k běhu a záměrné sebetrýznění v náročných podmínkách. Každopádně kniha byla čtivá, autor v ní byl naprosto otevřený. A po přečtení krásného poděkování nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček.

10.10.2019 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Nejdřív jsem si přečetla knihu "Když to tam není, tak to tam nehledej". Ta mě bavila, tak jsem se rozhodla pořídit i knihu "Suchý hadr na mořském dně". Čteno s velkým odstupem a za mě trošku zklamání. Kniha je celkem čtivá, krátké kapitoly rychle ubíhají. Snaží se být zábavná, ale nemůžu říct, že bych se u ní nějak moc bavila. Ačkoliv je Anna prezentovaná jako inteligentní holka, tak svým chováním působí naivně a hloupě. Nechápu, čím ty kluky tak přitahovala. Že by tou vulgární mluvou? Dvě a půl hvězdy za čtivost. Obsahové nic moc. Jediné plus je, že se mi hodila do Čtenářské výzvy.

30.09.2019 3 z 5