Alto98 Alto98 komentáře u knih

Hasičská vozidla - Česká a slovenská hasičská technika od roku 1904 do současnosti Hasičská vozidla - Česká a slovenská hasičská technika od roku 1904 do současnosti Marián Šuman-Hreblay

Je to taková všehochuť informací, nepříliš dobře uspořádaná.

14.05.2024 2 z 5

Šedé včely Šedé včely Andrej Kurkov

Průměrně napsaný příběh. Čtenář se toho mnoho nedozví. Snad to má vyjadřovat omezený rozhled hlavního hrdiny. Nevím. Přitom autor by k tématu určitě mohl uvést mnohem víc informací.

17.04.2024 3 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Ten chlapík psát umí, ale má to v hlavě opravdu divně pomotané. Zvládl jsem polovinu, ztráta času. Lituji autora, že tak málo věří v člověka.

08.04.2024 1 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Poněkud zastaralé. Téma fonetiky v Anglii začátkem 20. století mě moc nezajímá.

26.03.2024 3 z 5

Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Tři kameny jsou zeď: Příběhy z dějin archeologie Eric H. Cline

Velmi čtivá kniha s pěknými ilustracemi o historii a současnosti starověké archeologie. Překvapilo mne, kolik se toho stále objevuje.

05.03.2024 4 z 5

Zbývá jen hluk Zbývá jen hluk Alex Ross

Nedokázal jsem knihu dočíst. Navzdory nadšeným popisům ve mne vzbuzovala naopak pocit, že sleduji dějiny světa, který je za zenitem, zabývá se převážně sám sebou a je mimo zájem většiny lidí. Hudební ukázky na přidruženém webu mne taky nenalákaly. Připadá mi to paradoxně vše nějak zastaralé.

23.12.2023

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Ano, několikrát jsem se zasmál, ale jinak opravdu špatně napsáno. Tato kniha měla zůstat nevydána v šuplíku. Pozdější Češka v Dubaji se mi už líbila.

26.10.2023 1 z 5

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

Neobvyklý, alespoň pro mne, úhel pohledu na dějiny USA ve 20. století a na začátku 21. 12 kapitol postupuje chronologicky, jde o jeden dlouhý příběh.
Hvězda dolů za odbytý překlad.

06.09.2023 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Prvotina sympatického lékaře a vtipného autora. Místy kostrbatý překlad. Některá místa jsou až nesrozumitelná.

16.08.2023 4 z 5

Domov, kolébka lidskosti I. Domov, kolébka lidskosti I. Pavel Hron

S velkým porozuměním připravená kniha. Dodnes ji lze použít jako zdroj inspirace pro opravy i nové stavby na Jesenicku. Fotografická část vynikající (2. díl knihy), textová část už místy není úplně aktuální.

09.06.2023 4 z 5

Domov, kolébka lidskosti II. Domov, kolébka lidskosti II. Pavel Hron

09.06.2023 5 z 5

Pokrývač Pokrývač Miloň Čepelka

Slabé, škoda.

30.05.2023 2 z 5

Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách Jiří Škabrada

Výborně zpracováno - obsahem i graficky, radost číst. Je úžasné prostřednictvím těch starých krásných domů nahlížet do minulosti.

11.04.2023 5 z 5

Přijít za svítání. Pít červánky a čerpat sílu. Vybrané eseje z let 2002-2022 Přijít za svítání. Pít červánky a čerpat sílu. Vybrané eseje z let 2002-2022 Václav Cílek

Jako výběr z hroznů, povedené.
Velmi by mne zajímal Cílkův vztah k víře. V esejích jsou často náznaky, krouží kolem, ale nikde se přímo nevyjádří. Rád bych si od něj přečetl teologickou esej.

04.04.2023 5 z 5

Teď to trochu štípne Teď to trochu štípne Anna Tarneke

Velmi špatně napsáno, škoda. Další Doktor v domě to rozhodně není.

22.08.2022 1 z 5

Jezuitský návod (téměř) na všechno Jezuitský návod (téměř) na všechno James Martin

Snadno čitelný, nekomplikovaný úvod do ignaciánské spirituality od veselého amerického jezuity. K tomu zážitky autora z jeho cesty do řádu a následující formace.

02.08.2022 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Popis Chawdonu pěkný, ale děj je jen červená knihovna.

14.05.2022 3 z 5

Rukopisy od Mrtvého moře Rukopisy od Mrtvého moře John Marco Allegro

Dobrodružné vyprávění od přímého účastníka restaurování, překladu a interpretace svitků. Informace jsou zajímavé i dnes, neměl jsem pocit, že by nějak významně zastaraly. Pečlivý a čtivý překlad.

22.02.2022 5 z 5

Na pomezí Eternaalu Na pomezí Eternaalu Vilma Kadlečková

Velmi dobrá prvotina. Už zde je promyšlen argenitový vesmír i s dějinami. K němu se pak autorka bude neustále vracet, což nejnověji vrcholí vynikající sérií Mycelium.

24.12.2021 4 z 5

Cesta do Ejn Charod Cesta do Ejn Charod Amos Kenan

O příběh zřejmě ani tak nejde, má to prý být kritika izraelské společnosti. Nějak jsem se ale neorientoval, co vlastně autor kritizuje (státní převraty?) a jaké sám zastává názory. Prvky scifi jsem nezpozoroval.

26.11.2021 1 z 5