AltaMari AltaMari komentáře u knih

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Jsem na straně 80 a zdá se mi to strašně rozvleklé, užvaněné, divně nasládlé, při čtení to drhne ...Např. hlášky typu: "Carlos (ředitel kriminálky, pozn.) krátce pohlédne na akvárium, jako by se obával, aby rybky nezaslechly něco nevhodného". Evokuje mi to starou dámu v sanatoriu, a ne ředitele kriminálky. Nebo: "Asistentka (majitelky galerie) ...zavolá na majitelku: Pac a pusu." A tak to je pořád. Je tam i pár drobných nesrovnalostí, nevím, zda vinou autora či překladatelky. Ale zápletka zajímavá, dám tomu ještě šanci.

17.05.2017

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Ještě že jsem si nepřečetla anotaci předem... užila jsem si nejen Kunderův nezaměnitelný styl, ale i příběh-frašku a dějové linky. V průběhu tří dnů se zde proplétají osudy, pro některé blaze, pro některé neblaze. Typičtí kunderovští muži milující ženy (ano, plurál je na místě) a mnohoslovně filozofující, v kulisách československé totality. Velice doporučuji.

30.07.2023 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Poslouchala jsem jako uchoknihu, moc příjemný zážitek. Velmi pěkně vykreslený dystopický svět (kde byste žít nechtěli), děj má logiku a spád, o překvapení není nouze a až na pár srdceryvných míst jsem ani neměla pocit, že jsem trochu (dost) starší než cílová skupina.

19.07.2023 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Mě se tato knížka od autorky líbila více než Za zavřenými dveřmi. Bylo tam více napětí (hra "na kočku a myš", kdy do poslední chvíle nevíte, kdo je kočka) a byla více uvěřitelná. Konec byl velmi dobrý.

28.08.2022 4 z 5

Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Gordon Livingston

Zaujal mě název... a pak i názvy kapitol, více či méně provokující. "Bud smělý a dostane se ti pomoci" - tak to je jasné, tomu věřím už dlouho. "Dokonalost je nepřítel dobra" - hm, nad tím se potřebuju zamyslet. "Naše největší síla je zároveň naší největší slabostí" - uf... Každá kapitolka mě něčím obohatila. Autor nementoruje, nenabízí recepty či trénink osobního rozvoje - jen laskavě a přesvědčivě promlouvá. Ovšem není to vždy hlazení po srsti a konejšení, naopak...

27.08.2021 4 z 5

Jak na vztahy (aneb čtyřicet temných odstínů partnerského života) Jak na vztahy (aneb čtyřicet temných odstínů partnerského života) Tomáš Novák

Kniha psaná s lehkostí, humorem (často cynickým) a vycházející z bohatých zkušeností psychologa a vztahové koučky. Ve 40 odstínech si určitě najdete něco pro sebe... Pobavila jsem se i popřemýšlela. Nehledejte zde návod na ideální vztah či jak přežít rozchod/rozvod, spíše materiál k zamyšlení, než se pustíte do důležitých životních rozhodnutí.

"V případě, že se vám rozvod bude jevit jako tragédie k nepřežití, vzpomeňte na povzbudivá slova kamarádky čerstvě rozvedené klientky: "Také jsem si po rozvodu myslela, že mi chybí manžel, ale pak se ukázalo, že mám jen špatně nastavené léky.""

22.12.2019 4 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Mezi chvalozpěvy na tuto detektivku budu asi za hnidopicha... ale konec (nemyslím rozuzlení případu, ale poslední odhalení Sebastiana) mi přišel málo uveřitelný, a i na pár jiných místech jsem měla pocit, že autoři dávají přednost wow-efektu před logikou. Ovšem to je jen drobná šmouha na kráse, a zasloužené 4 hvězdičky.

03.01.2019 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Autorka se vrhla opět do velmi obtížného a bolestného tématu a podařila se jí skvělá, čtivá kniha. Ačkoli je to román, tedy fikce, příběh rodiny Fitzgeraldových je celkem uvěřitelný a jako máma jsem si opakovaně pokládala otázku, jak bych se chovala v situaci Sáry. Dějová linka okolo Campbella a Julie - za mě úlitba čtenářkám, které se neobejdou bez romantiky, ale co už, jsme jenom lidé :o). Oceňuji vyprávění z pohledu všech postav, každá vnímá situaci po svém a má co říct. Konec knihy je .... zajímavý.

28.02.2018 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Moje druhá kniha od Keplerojc - a opět odložená v necelé půlce. Mně jejich styl nevyhovuje. Příliš mnoho postav, příliš překombinované, příliš ujeté (napr. “akce” policistky Jeanette na záchodcích na parkovišti), příliš depresivní.

25.02.2018 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příjemné, oddychové čtení, kniha plyne tak nějak samospádem. Autorka si pohrává s napětím a čtenářovou zvědavostí, představuje pestrou paletu charakterů a osudů v kulisách druhé poloviny minulého století. Začátek je vlastně koncem... a dějem provází krásná Seifertova báseň. Přečetla jsem na jeden zátah, nešlo přestat.

05.10.2017 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Zatím jsem přečetla prvních 120 stran, ale už jsem zcela vtažená do děje - kulisy irského venkova jako vyšité, napínavý a brutální příběh (jako vyšitý), odkaz na dávné rituály, ne zrovna jednoduchý osobní život hlavní vyšetřovatelky .... takový velmi slušný standard mezi současnými thrillery. Ale nechce se mi věřit, že by člověk mohl zůstat při vědomí a celkem rozumně komunikovat během trýznění, které podstupuje F.?

05.05.2016 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Velice působivá a znepokojující knížka (přesně do této doby). Je hodně jednostranná, chybí pohled rodičů (což příběhu přidává na dramatičnosti).

Kdo z mladých (i starších, sebepochybujících) jede na vlně "nedaří se mi fajn, pochybuji o své identitě, apod., a můžou za to mí rodiče a dětství", ten bude při čtení mocně přikyvovat. Tímto nechci zpochybňovat příběhy a křehkou duši všech, kteří si opravdu z dětství, vlivem jednání či absence jednání rodičů, nesou traumata. Ale i rodičovství je hodně náročné. Snad nám naše děti prominou ... (Michal Prokop a Framus 5, starší ročníky si vzpomenou).

17.08.2023 4 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Nejlépe vystihuje mé pocity komentář Masoterian (20.5.2022).

Perfektní čtení, nelze přestat , bavil mě autorův černočerný humor. Literární upíři jsou mi obvykle protivní, Kulhánkovi upíři mají něco do sebe (a jejich kousnutí je skoro odměnou :o)). Že prvotina? Smekám.... Tedy, ke konci už bylo těch mrtvol až moc a konec přišel právě včas. Těším se na další dílka pana Kulhánka.

11.08.2023 5 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Čtivý příběh, pozvolné dávkování napětí, podrobné vykreslování myšlenek a pocitů hlavních postav, zajímavé zvraty... Líbil se mi styl - střídání pohledů matky a policisty, proložené úryvky z dokumentů, emailů, záznamů ze sezení u psychoterapeutky.
SPOILER: Naopak mi vadilo, že spousta postav se chovala nadměrně emotivně až hystericky - dá se to zcela pochopit u matky ztraceného dítěte, ale např. u členů vyšetřovacího týmu? A dávat vše za vinu traumatům z dětství - ok, traumata jsou zde dost vážná, ale zdá se mi statisticky málo pravděpodobné, že by se náhodně sešlo tolik takových osob.

06.11.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Mno... už anotace odhaluje až moc. Dokonalý pár.... všichni 30+ víme, že je to s ním jako s Ježíškem... neexistuje. Takže není překvapivé, že je tam něco špatně. Zápletka odhalena příliš brzo, mohlo to být daleko více rafinované. Chování postav dost neuvěřitelné, dobře to popsala Braenn. Knížka je i tak hodně čtivá a své čtenáře si najde :o).

28.08.2022 3 z 5

Povídky na tělo Povídky na tělo Martina Formanová

Neurazí, nenadchnou. Dobře by se vyjímaly v nějakém časopise pro ženy, na knížku jsou povídky slaboučké...

16.06.2018 2 z 5

Ella ve škole Ella ve škole Timo Parvela

Vřele doporučuji k předčítání dětem. Smály jsme se nahlas já i dcera. Doufám, že další díly už jsou překládány.

30.12.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Svěží, oddychová, lehce praštěná knížka. Občas jsem vrtěla hlavou nad vztahovými propletenci, ale nuda nebyla ani chvíli. Jen poměrně časté vulgarismy mi vadily.

28.10.2017 4 z 5

Navzdory názvu, který mi evokuje suchopárné hodiny dějepisu v 80. letech, jsem dala knize šanci - a nelituji. Okamžitě mě vtáhla do děje a už nepustila. Doporučuji zvláště mladým, kteří ještě nedostali šanci poznat, že historie není o biflování letopočtů...

07.07.2017

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Tento příběh mě chytl a nepustil. Autor je mistr vyprávění- podobně jako u Soumraku dne jsem měla pocit, ze sedím s hlavní postavou na terase a rozprávíme... A příběh je děsivý a dojemný zároveň. Víc prozrazovat nechci, líbilo se mi na čtení knihy nechat se unášet dějem a příliš nespekulovat, co je účelem internátu a kdo jsou dárci. V komentářích níže je toho bohužel odhaleno až příliš.

07.03.2017 5 z 5