AlčaH AlčaH komentáře u knih

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Po knize Těžká Hodina jsem sáhla, abych se seznámila s dalším velikánem české poezie. Jiří Wolker psal básně o těžkých tématech, které často vyznívaly pesimisticky a depresivně, ale já musím říct, že právě tento styl mi sedne nejvíce... I přesto, že jeho básnický jazyk je plný zajímavých slovních spojení a metafor, básně není těžké pochopit a čtenář si z nich snadno odnese jejich hlavní myšlenku, sdělení... Na mě jejich atmosféra opravdu zapůsobila a mnohdy jsem se přistihla, jak propadám smutku společně s autorem. A to je podle mě to nejdůležitější - pokud vám poezie předá silné emoce, tak splnila svůj účel. Na sbírce je také pozoruhodné, v jak mladém věku autor tyto básně napsal, jak dokázal už v té době vidět svět, který rozhodně nebyl jednoduchý a měl řadu problémů. Mezi mé nejoblíbenější básně bych zařadila tyto tři - Oči, Pohřeb a Muž.

18.01.2021 5 z 5

Deník raka Deník raka Tereza Schillerová

Tak tahle kniha... to byla vážně síla. I když jsem spíše pomalý čtenář, slupla jsem ji jako malinu. Hltala jsem stránku za stránkou. A někdy to opravdu nebylo lehké čtení. Autorka popisuje svůj boj s rakovinou autenticky a bez příkras. Nejen že se noří do svého vlastního nitra a sdílí s námi, co vše prožívala, s čím se musela vyrovnat, ale také realisticky popisuje fungování našeho zdravotního systému. Člověku je z toho někdy až úzko. Hodně se mi líbilo, že se v knize věnuje i fázi po léčbě a ukazuje, že ani po vyléčení není celý svět zalitý sluncem, ale že člověk musí s mnoha svými démony bojovat mnohem déle... Určitě si přečtu i druhý díl. :)

08.07.2019 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Moje cesta k Srdcerváčům byla taková, že jsem čistě náhodou zapnula na Netflixu seriál - a úplně se do něj zamilovala. Načež jsem vyrazila do knihkupectví, pořídila všechny čtyři komiksy a zhltla je na posezení. A moje nadšení v tu chvíli bylo nekonečné - komiks je ještě o kus lepší než seriál (a ten je skvělý). :)

Příběh Nicka a Charlieho je pro mě hodně výjimečný. A to hlavně tím, jak je citlivý, čistý a že ukazuje lásku v té nejkrásnější podobě. Samozřejmě, že obsahuje i dramata - ale zároveň nabízí řadu nástrojů, jak je vyřešit. Ukazuje, že komunikace a upřímnost je základem zdravého vztahu. Věnuje se tématu objevování sama sebe, tomu, že to někdy vyžaduje čas a že je to naprosto v pořádku. Je v něm skvělá reprezentace queer lidí - a jak víme, na reprezentaci záleží. :)

Někdo by mohl namítnout, že je to celé trochu kýčovité a přeslazené - a ať si třeba je. Ale já už mám těch dramatických a toxických vztahů celkem dost - je osvěžující si přečíst něco tak optimistického, ale zároveň ne patetického. :)

První díl je takovým úvodem do celého příběhu - kluk potkal kluka, začali se kamarádit a pak... z toho bylo tak trochu něco víc. :) Máme zde hlavně možnost se seznámit s hlavními postavami Nickem a Charliem - které prostě nejde nemilovat. Jsou ten typ knižních postav, které si okamžitě získají všechny vaše sympatie. Otevírají se tu ale i témata jako je šikana, coming out, hledání svojí identity... Celkově příběh rychle utíká a skončí takřka v tom nejlepším...

Kresba je skvělá - já osobně miluju hlavně výrazy obličeje kluků, které většinou řeknou více, než tisíc slov. :)

Alice Oseman se podařilo vytvořit něco opravdu výjimečného a v mém případě to byla opravdu láska na první pohled/přečtení.

17.03.2023 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Tak tohle bylo výborné! U adaptací klasických knih do komiksů mám často problém s tím, že komiksové dílo je značně zkratkovité, ztrácí se v něm důležité informace a člověk se těžko orientuje. Komiksové zpracování 1984 mě v tomto velmi pozitivně překvapilo - přestože určitou míru zkratky samozřejmě obsahovalo, tak v něm bylo dost věcí podrobně vysvětleno, příběh běžel naprosto plynule, vše důležité zaznělo... Byly v něm stránky, kde bylo celkem dost textu, ale to mně osobně třeba vůbec nevadilo. Kvality příběhu jako takového asi popisovat nemusím, ty všichni známe. Co ale stojí za vyzdvihnutí, je naprosto dokonalé grafické zpracování, které tíživost příběhu skvěle podtrhlo. Kombinace černé, bílé a červené se prostě povedla, a na emoce čtenáře působila přesně tak, jak měla. Za sebe velice doporučuji!

10.07.2022 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Mé nejoblíbenější dílo od Karla Čapka. Silné a nesmírně smutné. Zasáhlo mě už poprvé, když jsem ho četla (tehdy ještě jako náctiletá k maturitě), a ani po opakovaném čtení mě nepřestává fascinovat. Díky skvělým dialogům děj rychle plyne, ale rozhodně není plytký. Čtenáři nabízí mnoho podnětů k přemýšlení. Ukazuje krutost války, která nakonec neušetří nikoho. Nabízí jedinečný pohled matky - postavy, která obvykle nebývá tak vyzdvihovaná a stavěná do středu zájmu, ale která neskutečně trpí a v bojích či kvůli touze po velikosti přijde o své milované. Obdivuji Čapka za to, jak tento příběh zpracoval a kolik emocí do něj dokázal skrýt... Doporučuji k přečtení všem.

06.02.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Zajímavá kniha, která člověku umožní se na chvíli podívat do zákulisí baletního světa, které rozhodně není tak čisté, jako musejít být bílé trikoty mladých cvičenek...

Styl psaní mi seděl, byl pro mě dostatečně naléhavý a emotivní, aby měl oslovil. Navíc se k víceméně deníkovému vyprávění jednotlivých zážitků dobře hodil. Díky němu jsem se aspoň trochu dokázala vcítit do kůže těch unavených holčiček, které toužily po velkém jevišti, a tak si každý den lepily zkrvavené palce, deformovaly nárty, nejedly a příliš rychle dospěly, aby přežily... Kromě prostředí baletu se mi hodně líbila i druhá dějová linka s autorčiným bratrem a celková devadesátková atmosféra. Trochu mi vadily hodně krátké kapitoly, ale to je obecně můj problém - když jsou kapitoly příliš krátké, mám problém se do příběhu úplně ponořit a dílo na mě působí roztříštěně, utíká mi pozornost a dávám si častěji od čtení pauzy... Pro někoho je to ale naopak výhoda, takže to je čistě subjektivní záležitost. :)

Pokud bych to měla shrnout, tak za mě jsou Baletky rozhodně velmi originálním, autentickým a neobvykle pojatým dílem, které stojí za přečtení.

12.09.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Povedená duchařina, u které jsem se sice vyloženě nebála, ale napínavá byla a vlastně se mi nakonec docela zalíbila. Rozjezd knihy byl (alespoň pro mě) sice pomalejší, ale zhruba poslední třetina mi to vynahradila a tam jsem se od příběhu už nemohla odtrhnout. Celkově se kniha četla moc dobře, vyhovovalo mi i to, že autorka zvolila kratší kapitoly. Plusové body dávám za velmi sympatickou hlavní hrdinku a za jejího správňáckého kocoura, jehož přítomnost celý příběh správně okořenila. :)

06.02.2021 4 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Novela navazující na sérii Srdcerváči. Znalost komiksů je v tomhle případě důležitá, protože kniha je jakýmsi doplňkem k hlavní sérii - a bez její znalosti bude pravděpodobně čtenáři připadat daleko méně zajímavá a možná až banální.

Kniha není dlouhá a sleduje určité období v životě Nicka a Charlieho, kdy to mezi nimi drhne - Nick totiž odchází na vysokou školu a Charlie zůstává, což budí určité vášně. Kluci jsou v této knize už starší - a řeší nové věci, vážnější, dospělejší... Zároveň se taky trochu jinak chovají - což je za mě ale v pořádku, protože člověk se prostě v tomhle věku mění, dělá i hlouposti a někdy se prostě nechová úplně mile nebo logicky. Taky už spolu chodí nějakou dobu - takže je jasné, že se jejich vztah vyvinul a trochu změnil, i když je pořád stejně silný. Přijde mi to dost realistické.

Pokud bych to měla krátce shrnout, tak kniha je takovou knižní jednohubkou, která potěší především fanoušky Srdcerváčů - a mně se líbila, protože sérii pěkně doplnila. (SPOILER: A skončila pozitivně... )

17.03.2023 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Moje první Delphine de Vigan - a měla jsem šťastnou ruku, protože kniha mi perfektně sedla. Hlavní téma knihy i vedlejší dějové linie, krátké kapitoly, styl psaní, hlavní postavy, realistický závěr... Vychutnala jsem si každou stránku. Takhle za mě vypadá výborná kniha.

07.01.2023 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Kniha, která je často srovnávaná s Malým princem. Jeho kvalit pro mě nedosáhla - asi proto, že mám přece jenom radši ucelené příběhy, a toto byla spíš sbírka uspořádaných postřehů, které na sebe navazovaly hodně volně.

Kniha se mi ale líbila i tak. Její vnější úprava je moc krásná (pevné desky, barevně odlišná vazba hřbetu, zlaté protlačené písmo) a ilustrace uvnitř knihy jsou opravdu nádherné. Jinak se kniha skládá z různých citátů a životních mouder na téma přátelství, láska, život, důvěra, laskavost... Každý z nás něco na podobný způsob v životě už mnohokrát slyšel, ale jsem toho názoru, že si to klidně můžeme sem tam připomenout - jak se říká, opakování je matka moudrosti. :) Pokud to navíc má hlavu a patu podpořené hezkou formou, není o čem přemýšlet. Všechno výše vyjmenované tato kniha má.

Za mě je to taková feel-good jednohubka, ke které se člověk sem tam rád vrátí, pousměje se nad ní či o některém citátu krátce popřemýšlí. Jelikož textu v ní není mnoho, tak se hodí pro všechny generace a může si v ní společně listovat celá rodina.

Uzavřela bych to tím, že i já se k této milé knize ráda vrátím. :) A autora jsem začala sledovat na instagramu, kam svá dílka přidává celkem pravidelně. :)

22.02.2022 4 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Kniha, kterou tvoří jen velmi málo slov, a přece nad její myšlenkou člověk dlouho nepřestane dumat... Myslí na svou duši a na to, zda ji taky někde neztratil, a pokud ano, že by bylo krásné se s ní znovu setkat. Najít v dnešním uspěchaném světě svoje místo a mír...

18.06.2021 4 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Když mám chuť na klasiku, tak Shakespeare je vždy tou správnou volbou. Je to opravdu velikán a číst jeho knihy je jako pohlazení po duši. V každé si člověk najde to své.

Kupec benátský je mojí nejoblíbenější Shakespearovou hrou. Obsahuje vše - lásku, humor, intriky i hlubší poselství. Jednotlivé části příběhu se skvěle doplňují a vytvářejí vyvážený celek, který mě opravdu bavil. Monolog Shylocka se mi zaryl hluboko pod kůži a považuju ho za skutečnou perlu v rámci Shakespearových děl.

Co se týče českého vydání, musím stejně jako vždy vyzdvihnout práci Martina Hilského, jehož překlady jsou prostě famózní a přitom čtenářsky velmi dostupné. Co jsem hodně ocenila, tak to byl doslov, ve kterém Hilský nastínil okolnosti vzniku díla a zároveň podrobněji rozebral a zanalyzoval některé jeho části.

18.06.2021 5 z 5

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Bezdětná je kniha, kterou považuji za jednu z těch nejdůležitějších, které jsem v životě přečetla. Je krátká a díky své ilustrované formě lehce stravitelná - ale otevírá důležité, těžké a hodně bolestivé téma, které zasahuje do života stále většímu počtu lidí. Tím tématem je neplodnost.

Autorka v tomto autobiografickém komiksu popisuje pocity, které prožívala ona i její partner, když se jí nedařilo otěhotnět... Popisuje také cestu, kterou absolvovali, aby se to podařilo (od hormonální léčby až po umělé oplodnění), a jak jim to ovlivnilo život. Zároveň dost trefně vystihuje všelijaké "hlášky" okolí, které pro nevyžádané komentáře a rady do života bohužel nikdy nejde daleko... :(

Knihu bych doporučila k přečtení všem... Nejvíce však těm, kteří si stále ještě neuvědomili, že otázka "kdy už budete mít dítě" do small talku prostě nepatří a je naprosto nevhodná. Může být totiž nesmírně zraňující - ať už proto, že se daný pár potýká s neplodností nebo se ti dva dobrovolně rozhodli zůstat bezdětní... Nikdo z nás dokonale nezná příběhy lidí v našem okolí a vždy bychom měli popřemýšlet nad tím, zda nějakou naší "nevinnou" otázkou nezpůsobíme druhému velkou bolest...

Kniha zároveň může být alespoň malou pomocí pro ty, kteří si touto situací také procházejí, a ukázat jim, že v tom nejsou sami...

19.04.2021 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Kniha podle blogu, který získal významné literární ocenění, a která byla hojně propagována na různých místech českého internetu, byla pro mě osobně velkým zklamáním. Dokonce bych řekla, že to byla po strašně dlouhé době kniha, která mě vyloženě frustrovala a těšila jsem se, až to konečně budu mít za sebou...

Na úvod bych chtěla říct, že velmi oceňuji odvahu autorky jít s kůží na trh a otevřít důležitou debatu o tématu, které se v Česku moc neřeší. Je samozřejmě také úžasné, co Míša dokázala - zbavit se závislosti a svou zkušeností pomáhat jiným lidem.

Co se ale týče knihy, tak z ní jsem popravdě dost rozpačitá a potenciál, který měla, mi přijde až zoufale nevyužitý. Čekala bych, že se dozvím více o autorčině boji s alkoholem, o samotné léčbě, o zakládání centra Alkos... Tomu je ale věnována z mého pohledu jen relativně malá část knihy. Zbytek je jakási prapodivná červená knihovna řešící stále dokola autorčino nespokojené a zcela nefunkční manželství s nevyrovnaným mužem s násilnickými sklony, který by sám nejspíš potřeboval nějakou léčbu...

V závěrečné části se dozvídáme detaily o blogu a přípravě knihy, což pro mě nemělo v rámci tématu vlastně žádnou přidanou hodnotu. Jak jsem již psala nahoře, raději bych se dozvěděla více o centru Alkos, chystaných programech dělaných na míru pacientům atd. V úvodní části knihy se zase naprosto zbytečně opakují ty stejné zážitky v textu a facebookových statusech, navíc se často vytrácí časová posloupnost a to působí zmatečně...

Jediná část, která byla opravdu silná a skvěle zpracovaná, tak to byla ta věnovaná autorčině tatínkovi a jeho boji s vlastními démony. Ta mě vážně vzala za srdce.

Po knize bych znovu nesáhla, i když téma je moc zajímavé, tak zpracování se mi bohužel vůbec nelíbilo.

20.08.2020 2 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Milá kniha, která opravdu pohladí na duši. :) Moc se mi líbily ilustrace i zpracování jednotlivých životních situací, kterými introvertka Debbie prochází. Myslím, že s knihou se ztotožní spousta lidí, protože většina z nás někdy zažila podobné pocity jako hrdinka nebo se dostala do podobné situace (např. nejsou spokojeni v práci, ale bojí se odejít). Ideální oddechovka na večer, která opět potvrdila, že komiksy jsou pro mě.

22.04.2020 4 z 5

Nevyhnutelná opotřebovanost citů Nevyhnutelná opotřebovanost citů Zidrou (p)

Můj první přečtený komiks v dospělém životě. :) Nádherně zpracovaný, kresby i kolorování opravdu pohladí na duši. Už jen ta obálka je prostě báječná. Co se týče příběhu - mně se líbil. Byla v něm řada silných momentů, co mě chytly za srdce. Někdy, když už si člověk myslí, že ho nic nečeká, přijde nová jiskra a on zjistí, že život je stále krásný a má co nabídnout... Navíc se kniha věnuje tématu sexuality ve starším věku, které je dle mého stále dost tabuizované a to by se rozhodně mělo změnit. Konec - ten mi zpočátku přišel trochu bláznivý a měla jsem problém ho zpracovat. Ale možná právě to byl záměr - na závěr trochu šokovat, zajít ještě trochu dál... Koneckonců zázraky se někdy opravdu dějí, tak proč ne na stránkách této knihy... Nakonec jsem tedy ani za něj nestrhla hvězdičku a dávám tomuhle, pro mě mimořádně krásnému a hlavně lidskému dílu, plný počet. :)

04.04.2020 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Bylo to zvláštní a celkem tíživé čtení, s hodně stísněnou atmosférou, po celou dobu čtení si člověk neoddychne - ale vlastně musím říct, že se mi to nakonec hodně líbilo.

Bylo to hodně "lidské" a myslím si, že to celkem věrně vykreslovalo realitu některých dnešních vztahů - to, jak mohou být komplikované, když spolu lidé neumí komunikovat a mají problém upřímně projevovat svoje city. Autorka v příběhu podle mě dobře pracovala i s tím, jak se na mladých lidech projevuje společenský tlak (zejména skupiny vrstevníků, kteří určují, co je cool a co ne, kdo je "správný" a kdo "špatný"), což pak ústí v to, že se chovají třeba úplně v rozporu sami se sebou.

Styl psaní mi sedl, byl svižný, hutný, ne příliš popisný - spousta věcí byla tak nějak vetkána mezi řádky. Zpočátku jsem dost bojovala s absencí uvozovek u přímé řeči, ale nakonec jsem si na to zvykla a bez problému s tím dokázala pracovat. :)

Kniha asi nebude pro každého, ale pro mě to rozhodně byl zajímavý zážitek.

17.03.2023 4 z 5

Růžový a černý Růžový a černý Tony Sandoval

Co se mi na tomto komiksu líbilo nejvíc? Nádherné ilustrace, které prostě musejí člověku učarovat. Styl Tonyho Sandovala je originální a já jsem vždy unešená z jeho úhlu pohledu na určitou věc - třeba z toho, jak kreslí oči... V tomto díle je obsažená i dost explicitní nahota, ale musím říct, že i její grafické ztvárnění se mi líbilo. Co za mě tentokrát trochu pokulhávalo byl příběh - některé situace mi přišly úplně nadbytečné, některé věci nevysvětlené, nedořešené... Působilo to celé trochu zvláštně. Jelikož ale Tony Sandoval je (alespoň za mě) mistr podivného a tajemného, nakonec jsem si tak nějak domyslela, co se snažil říct - a nemohu jinak než dát 4 hvězdičky. :)

07.01.2023 4 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v letošním roce měla možnost si přečíst. Skvěle napsaná a s opravdu silným námětem.

Toto hodnocení píšu delší dobu po přečtení knihy a přesto si z příběhu šestileté Sheily pamatuju každý detail. Byl smutný i plný optimismu, občas jsem cítila strašný vztek, ale pak ho vystřídala naděje. Byl dojemný a ukázal, jak je možné změnit osud zanedbávaného dítěte, když se najde někdo, kdo mu dá šanci, lásku a pohlazení. Obdivuji autorku za její nesmírnou lidskost a otevřené srdce, se kterým učila svou třídu "podivných" dětí a se kterou odvážně bojovala proti systému, i když si nikdy nemohla být jistá výsledkem.

Spratek je tou knihou, která se vám prostě dostane pod kůži - a u mě se to stalo na 100 %. Jsem nesmírně zvědavá na pokračování s názvem Tygřice i na další knihy od T.L. Hayden, které si určitě přečtu!

04.09.2022 5 z 5

Sojčák Sojčák Jaakko Ahonen

Tak tohle byla síla... Sojčák je útlá kniha, která prostřednictvím nakouknutí do života malého ptáčka servíruje skutečně těžký a temný příběh o tom, kam až může vést přehnaná starostlivost a strach z vnějšího světa... Ukazuje, jak tenká je hranice mezi láskou a sobectvím, ochranou a izolací, strachem a paranoiou...

Kresba je opravdu nádherná a celý příběh na ní staví. Vytváří tu správně ponurou a místy naprosto beznadějnou atmosféru. Psaného textu v knize není mnoho, ale to příběhu vůbec neubírá na kvalitě. Vše důležité člověk pochopí a zapůsobí to na něj i beze slov.

Sojčák je neobvyklý, ale skutečně skvělý komiks. Další z řady severských klenotů, které jsou u nás k dostání. Rozhodně doporučuji! :)

07.03.2022 5 z 5